חולה על כדורגל - המגזין

הפרוייקט של יוסי עדני וגל משה

הפודקאסט

מדברים תוכן איכותי, ייחודי ומקצועי על כדורגל יחד עם שחקנים, מאמנים, מומחים, פרשנים ואוהדים

תנועה ללא כדור וכניסה ל-Half Space – אודגור וסאקה | גל משה

הירידה של מרטין אודוגר נמוך בכדי לברוח מהצפיפות במרכז המגרש והכניסה של בוקאיו סאקה ל-Half Space, הביאו לארסנל את השער הראשון השבוע במשחק מול באיירן מינכן:

1.הירידות של אודגור קרוב לקו ההגנה בשביל לברוח מהמרכז הצפוף של באיירן ולייצר לו שטח לפעולה.

2.הכניסות של סאקה ל-Half Space (=השטחת בין האגף למרכז המגרש) בחצי תפנית שמאפשרות לו להגיע למצב מסוכן עם הפנים לשער במינימום זמן ונגיעות.

תנועות עומק – ראפיניה | גל משה

ראפיניה כבש השבוע את השער השני שלו מול פ.ס.ז' בליגת האלופות לאחר תנועת עומק נהדרת. התנועות האלו מאפיינות אותו ונותנות לו להגיע למצבי הבקעה נהדרים. מה עושה את אותן תנועות למסוכנות כל כך?

1.קריאת מצב המשחק: ראפיניה נמצא בקשר עין תמידי עם השחקן המוסר עוד לפני שהוא מקבל את הכדור וכבר מכין את עצמו לתנועה.

2. תנועות בשני מובים: לפני ואחרי קבלת הכדור של המוסר.

שחקן שלישי והצטרפות מקו שני – עמרי גאנדלמן | גל משה

האלמנט שעמרי גאנדלמן כל כך שיפר בשנה האחרונה הוא התנועה שלו ללא הכדור. זה הגורם העיקרי לכמות מצבי ההבקעה שהוא מגיע אליהם. הוא מבין שהוא "תקוע" בסיטואציה לאחר הדריבל של בראון ולכן הוא זז ובורח לעומק בשביל לקבל דרך שחקן שלישי מעבר לקו ההגנה.

גם הסיומת שלו השתפרה פלאים וזאת התוצאה. גאנדלמן כבר עם 9 שערים העונה בליגה והוא סגן מלך השערים של הקבוצה. יש לו שער כל 106 דקות והוא נמצא במקום השני (!!) בליגה בנתון הזה. אפשר להיות סקורר, גם אם אתה לא חלוץ.

חילוץ ואיסוף כדור – קאסמירו | גל משה

את מה שיש לקאסמירו אי אפשר לקחת ואת המיקום ההגנתי וחילוץ ואיסוף הכדור שלו הם ברמה הגבוהה ביותר.

ברגע הכדור הקשתי של ליסנדרו מרטינז קדימה, קאסמירו כבר מריח איפה הכדור יפול ומתי הוא יוכל לאסוף אותו. הוא מגביר בריצה לכיוון אזור הפיקאפ, מקדים את השחקן היריב ומחלץ את הכדור. בסוף יוצא לו גם בישול מהמהלך.

זה לא הבישול הכי יפה אבל זה בישול גדול ובעיקר, קאסמירו קלאסי.

פינוי שטחים ושחקן שלישי – מילאן | גל משה

אחת מתבניות ההתקפה של מילאן היא דרך שימוש ירידה של אוליביה ז'ירו לאיזורים נמוכים ובכך מפנה שטחים של תיאו הרננדס מאזור נמוך יותר, במסירה או דרך שחקן שלישי. אמש מול נאפולי זה עבד לה שוב וסידר לה ניצחון יקר.

הרננדס מסר קדימה לז'ירו, שירד נמוך ומסר בנגיעה הצידה לרפאל לאאו. המגן הצרפתי תקף את השטח שהחלוץ הצרפתי פינה ולשם בדיוק לאאו מסר לו את הכדור. מול המהירות והכוח המתפרץ הנהדר של הרננדס, להגנה החולמת של נאפולי לא היה שום סיכוי לעצור אותו. הרננדס כבש, מילאן ניצחה.

עמידה ללא כדור ולחץ גבוה – מכבי חיפה | גל משה

הורסטיליות של שחקני מכבי חיפה מאפשרת גיוון רחב למסאי דגו אותו הוא מנצל למערכים שונים במצבים שונים תוך כדי משחק. בזמן שמכבי חיפה מחזיקה בכדור ומערך אחר ללחץ בזמן שהיא ללא הכדור. זה המערך בו היא עומדת ללא כדור ולוחצת גבוה.

כשחיפה ללא הכדור היא לוחצת את היריבה במערך של 3-5-2. אחד משחקני הקישור (צ'ארון שרי ברוב המשחקים) יוצא ללחץ ביחד עם החלוץ על הבלמים של היריבה. ענאן חלאיילי יורד מדרגה ועומד בקו של פייר קורנו (כשני ווינגבאקים) והם אלו שמגיבים למסירה לאחד המגנים בלחץ (טריגר לחץ). שחקני האמצע עומדים גבוה ולוחצים אישית את שחקני הקישור של היריבה.

הורסיטליות והיכולת של מספר שחקנים, כמו חלאיילי, עילי פיינגולד, דניאל סנודגורן, קני סייף, עילאי חג'ג', קורנו וליאור רפאלוב מאפשרת לדגו לשחק במערכים שונים במצבים שונים תוך כדי המשחק מבלי לבצע חילוף.

עמידה עם הכדור ובניית המשחק – מכבי חיפה | גל משה

הורסטיליות של שחקני מכבי חיפה מאפשרת גיוון רחב למסאי דגו אותו הוא מנצל למערכים שונים במצבים שונים תוך כדי משחק. בזמן שמכבי חיפה מחזיקה בכדור ומערך אחר ללחץ בזמן שהיא ללא הכדור. זה המערך בו היא מחזיקה בכדור.

חיפה בונה את המשחק במערך של 4-3-3. עילי פיינגולד עובר לעמדת המגן הימני בזמן שענאן חלאיילי מרווח ועומד פתוח עם רגל על הקו באגף ימין. אחד מקשרי האמצע (קני סייף או ליאור רפאלוב) עוזבים את המרכז ונכנסים לקו כווינגרים ובכך מכבי חיפה מתחילה לבנות את המשחק.

הורסיטליות והיכולת של מספר שחקנים, כמו חלאיילי, פיינגולד, דניאל סנודגורן, סייף, עילאי חג'ג', פייר קורנו ורפאלוב מאפשרת לדגו לשחק במערכים שונים במצבים שונים תוך כדי המשחק מבלי לבצע חילוף.

תנועה אחרי מסירה – ניקולו בארלה | גל משה

ניקולו בארלה מקבל את הכדור באמצע ונפתח ימינה בשביל להזיז את שחקני ההגנה של רומא לכיוון. הדבר מאלץ את מרקוס תוראם לנוע לכיוון הקו ולמשוך איתו את תשומת הלב של ההגנה.

זה פותח לבארלה את נתיב המסירה לאמצע והוא יודע שלאחר מכן כל שחקני ההגנה שלפניו יתהפכו לכיוון הכדור מה שיאפשר לו לנוע בגבם לרחבה.

הוא מקבל את המסירה חזרה מהחלוץ כשהוא ללא כיסוי ברחבה וכובש בצורה נהדרת.

תנועה נהדרת לאחר המסירה.

מאבקים קרקע הגנתיים – קאסמירו ועמרי שמיר | גל משה

שלבים בשימוש בגוף ויצירת מגע במאבק פיזי על כדור:

1. זיהוי נתיב הריצה של השחקן.

2. תקיפה וכניסה לנתיב הריצה של היריב.

3. שימוש ביד שקרובה אליו ליצירת מגע.

4. מיקום הגוף בין השחקן היריב לכדור.

5. השתלטות על כדור או הרחקה שלו.

אז מי עשה את זה יותר טוב?

השימוש בדוגמאות של שחקנים חשוב בשביל לייצר דוגמה אליה שואפים להגיע. גל משה מדגים כיצד בעזרת קאסמירו, הוא עובד עם עמרי שמיר, קשר הפועל ר"ג.

מודעות מרחבית – רודריגו בנטנקור | גל משה

רודריגו בנטקור מזהה את ההצטרפות של אוליבר סקיפ ויודע שההצטרפות הזו תייצר לטימו ורנר שטח להיכנס למרכז הרחבה ותמנע את הדאבל אפ. בנטנקור יודע גם שההצטרפות הזו תייצר לו שטח בגב שחקן שנמשך עם התנועה.

ברגע שורנר מצליח לחתוך למרכז הוא מבצע תנועה נוספת ומקבל את הכדור עם הפנים לשער ושטח רב לתקוף אותו במרכז הרחבה. פה כבר מגיעה היכולת האישית עם הכדור והסיומת הקטלנית.

פינוי שטחים – נואה אוקפור | גל משה

ההחלטה של נואה אוקפור להישאר במרכז ולא לרדת נמוך בכדי לקבל את הכדור מאלצת את שחקן ההגנה של היריבה להישאר קרוב אליו ולא לצאת ובכך מייצרת שטח להצטרפות של תיאו הרננדס (הם מסמנים לו לבצע אותה).

ברגע שהרננדס מקבל את הכדור, אוקפור נכנס עמוק וזיר'ו יורד נמוך, זה גורם לבלבול ולאיחור ביציאה של הבלם ומייצר שוב שטח לכניסה של המגן הצרפתי לעומק ובכך מקשה על שחקני ההגנה לסגור אותו עם העוצמות האדירות שיש לו. שער גדול של המגן, אבל עבודה קבוצתית גם של צמד שחקני ההתקפה של מילאן.

פינוי שטחים הוא מושג שמשתמשים בו ללעג על חלוצים שאינם כובשים (ראו ערך קארים בנזמה), אך לפעולה הזו, גם אם אינה מסתכמת בכך שהשחקן נוגע בכדור, חשיבות עצומה במהלכים של הקבוצה, שבעלדיהם לא היה ניתן להבקיע.

תנועת חלוץ ללא כדור ברחבה – סאדיו מאנה | גל משה

סאדיו מאנה מזהה את תנועת החלוץ, חברו לנבחרת, לרחבה ויודע שכל שחקני ההגנה יימשכו איתו למרכז הרחבה. מאנה מחכה ליצירת קשר עין עם השחקן המוסר שנמצא באגף, מסמן לו בבירור היכן הוא רוצה לקבל את הכדור ויורד לשטח ה"באק פאס" שמתפנה עקב התנועה של החלוץ ושחקני ההגנה שסוגרים אותו.

קריאת משחק מושלמת, מיקום נכון וסיומת קטלנית.

תרגיל בקרן – ארסנל | גל משה

ארסנל ניצחה השבוע את קריסטל פאלאס 0-5 כששני שערים הובקעו בקרנות. אחת מהן היא זו בשער של גבריאל. איך היא עשתה את זה?

1.שני שחקנים מתחילים בפינה הרחוקה ונעים לקרובה בשביל למשוך איתם שחקנים ולייצר שטח, אחד מהם עוצר במרכז וחוסם.

2.שניים שעומדים במרכז נעים לכיוונים הפוכים – ג'סוס לפינה הקרובה וגבריאל לרחוקה, בדיוק לשטח שנוצר בעקבות התנועה.

– במשחק שבו 25%-33% מהשערים נכבשים במצבים נייחים יש חשיבות קריטית לעבודה ותרגול שלהם באימונים.

תנועה ללא כדור – דור פרץ | גל משה

דור פרץ ניחן ביכולות פנטסטיות בכל מה שנוגע לתנועה ללא הכדור ולרוב המחמאות בנושא הזה מגיעות מהכניסות שלו לתוך הרחבה מקו שני והגעה למצבי הבקעה מעולים, אך היכולות הללו הן הרבה מעבר לכך.

שימו לב, לפעולות הנהדרות שלו מהמשחק מול הפועל ב"ש:

1. הבנה של סיטאוציות וניווט המשחק.
2. תנועות כפולות שמושכות איתו שחקנים החוצה לבריחה בגב שלהם לאחר מכן.
3. פתיחת נתיבי מסירה לשחקני התקפה אחרים בשליש השלישי.

מאסטר בתנועה ללא כדור. מאסטר פרץ.

תנועה של אינברטד ווינג בק – מיגל גוטיירז | גל משה

מיגל גוטיירז, המגן השמאלי של ג'ירונה, המוליכה המפתיעה של הלה ליגה, נהנה, כמו קבוצתו, מעונה נהדרת וגם הוא חלק חשוב בהצלחה של הקבוצה כשהוא מחמיץ רק משחק אחד וב-15 המחזורים ששיחק השלים כמעט כל משחק 90 דקות. ג'ירונה משחקת בדר"כ בקו 5 עם ווינג בקים על הקווים וגוטיירז, שגדל בריאל מדריד (ולה יש אופצית ראשונים עליו), משחק כווינג בק בצד שמאל.

אך גוטיירז לא נשאר תמיד על הקו, אלא יודע להיכנס פנימה ולשחק במרכז המגרש כאינברטד ווינג בק (דברים שראינו אצל פפ גווארדיולה, שהיה, ועדיין, מכניס אתץ המגינים שלו פנימה למרכז המגרש), כאשר שחקן הכנף/ההתקפה מרווח על הקו.

בניצחון החוץ 2-4 האדיר נגד ברצלונה, גוטיירז התכבד בשער הבכורה שלו העונה כשהוא נכנס פנימה למרכז המגרש ומשאיר את הקו לסאביו. הוא עשה זאת לא מעט במשחק, אך הגדולה שלו היא ההבנה מתי הקבוצה תקועה ויש צורך בירידה אחורה לפתוח זווית מסירה.

במהלך של השער ברגע קבלת הכדור הוא מזהה שהכנף מרווח ולכן ז'ול קונדה, המגן הימני של בארסה, ייאלץ להישאר במקומו, זה מאפשר לו להמשיך לצאת קדימה, התנועה של הקשר לעומק מושכת איתו את פרנקי דה יונג ופותחת לו את המסדרון. גוטיירז מנצל זאת ובמבצע אישי נהדר וסיומת מושלמת, כובש, בדרך לניצחון ענק של ג'ירונה בהר היהודים.

שחקן שלישי והתמצאות ברחבה – עמרי גאנדלמן | גל משה

למרות שעמרי גאנדלמן משחק לרוב כקשר אחורי, יש לו כבר 13 שערים בקריירה ב-126 משחקים בכל המסגרות ועוד 4 בנבחרת הצעירה (האחרון כזכור, שער הניצחון מול צ'כיה שהעלה את הנבחרת לשמינית גמר היורו). כל זאת בזכות הוא יכולות של התמצאות ברחבה וכניסה מקו שני נהדרות (בנוסף למשחק ראש משובח).

במשחק של גנט מול זוריה ביום חמישי האחרון במסגרת הליגה האיזורית, גאנדלמן כבש את השער השני שלו במפעל, כשהוא מפגין שוב את יכולת ההתמצאות ברחבה הנהדרת שלו, כשהוא "השחקן השלישי" (= השחקן השלישי הוא השחקן שמקבל את הכדור לשטח לאחר ששני שחקנים מחליפים ביניהם מסירות ואז הוא מקבל את הכדור בעמדה טובה יותר שלא היה יכול להימצא בה ללא חילופי המסירות הקודמים).

אז מה קורה במהלך כאן? הקשר הישראלי יורד מאזור גבוה ברגע שגנט חוטפת את הכדור ופותח אופציית מסירה עם הגב לשער. ‏ברגע שהוא מבין שיש שחקן התקפה נוסף בעמדה נוחה יותר ממנו הוא נע כשחקן שלישי בגב שחקן ההגנה שיוצא לסגור, בשביל לקבל את הכדור בעמדה ותפנית נוחים הרבה יותר.

גאנדלמן מסיים בנגיעה רכה וכובש שער נוסף שמגיע בעזרת הבנת משחק גבוהה.

שינוי עמדות – ברצלונה | גל משה

שינוי עמדות הם דרך מעולה ליצור בלבול בקו ההגנה של היריבה, ברגע שתנועה של שחקן אחד מלווה בתנועה מיידית של שחקן שני. ברצלונה של צ'אבי עושה זאת בצורה נהדרת. אחת הדרכים היא שילוב פעולה של פרמין לופז ופראן טורס.

הדרך של צ'אבי להביא לידי ביטוי את היתרון של לופז להצטרף לרחבה מהקו השני היא על ידי חילופי מקום שמייצרים לו את השטחים האלה. לופז מתמקם בצד ימין מתחת לטורס, שמושך את תשומת הלב במרכז ההגנה.

טורס מחכה לנגיעה הראשונה של אילקיי גונדואן ומיד אחריה מתחיל את הירידה שלו עם הגב לשער, בדיוק ברגע הזה לופז, שסורק את השטח כל הזמן ומחכה לרגע הנכון, מגביר קצב ותוקף את מרכז הרחבה במקומו, והוא נכנס לחלל ריק בעומק הרחבה של היריבה.

מיקום הגנתי ומאבקים הגנתיים – קאסמירו | יוסי עדני

יכולתיו ההגנתיים של קאסמירו הם מהגבוהות ביותר שיש מבין כל הקשרים האחוריים בעולם ואמנם הם פחות באים לידי ביטוי העונה במנצ'סטר יונייטד, בעונה שעברה (הראשונה שלו בקבוצה) ולפני כן בתקופתו בריאל מדריד, קאמסירו הציג נתונים מהמשובחים ביותר בפן ההגנתי.

הקשר הברזילאי הציג נתונים מרשימים כאלו הרבה בזכות אינטילגנציית המשחק שלו, יכולות המיקום המדהימות שלו, המחויבות והמשמעת הטקטית הגבוהות ותזמון נכון בכניסה למאבקים. לפניכם סרטון מהתקופה שלו בריאל מדריד.

אנחנו יכולים לראות למה הוא נחשב בשנים האחרונות כאחד הקשרים ההגנתיים הטובים בעולם, ובתקופות מסוימות גם הטוב מביניהם. מקווה בשבילו, ובשביל יונייטד ונבחרת ברזיל, שהוא יחזור להציג את אותן יכולות.

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן