חולה על כדורגל - המגזין
בן 45, מקים דף האינסטגרם u18soccerisr שמסקר ומלווה את כוכבי העתיד של הכדורגל בישראל

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

קאסה ומדמון כדוגמא: איפה כדאי לשחקן להתחיל לשחק כדורגל?

שחקן המריבה. ליאור קאסה הצית את המאבק בין שתי הענקיות של הכדורגל הישראלי (קרדיט: מועדון הכדורגל מכבי חיפה)
לאור עסקאות הענק של ליאור קאסה ואלעד מדמון, שגדלו בקבוצות קטנות ונמכרו לשתי הגדולות של הכדורגל הישראלי במיליוני יורו, עולה שוב השאלה המתבקשת - האם כדאי לכדורגלן צעיר להתחיל במועדונים גדולים ולקבל שם את כל התנאים להצלחה או שמא המועדונים הקטנים יכולים לספק דווקא את הסביבה המתאימה ביותר לשחקן למצות את הפוטנציאל שלו?

בשיאו של חלון ההעברות הנוכחי געשו ערוצי התקשורת עקב קרב הענקיות בין מכבי חיפה למכבי ת"א על שחקן מוכשר בן 18 שגדל במחלקת הנוער של הפועל ירושלים, ליאור קאסה, שנכון לאותה עסקה שותף רק ב-13 הופעות חלקיות בקבוצת הבוגרים של הפועל ירושלים. קרבות האגו בין המועדונים או הצורך האמיתי של המועדון בשירותי השחקן גרמו למחיר לעלות בקצב מסחרר. קאסה בחר בצד הירוק בעסקה המוערכת ב-1.5 מיליון יורו ועוד ימים יגידו האם בחר בצד הנכון. לא עברו מספר ימים והקרב בין החיפאית לתל אביבית הוצת מחדש, כשהפעם אלעד מדמון בן ה-20 היה הטריגר. להבדיל ממקרה קאסה הפעם המועדון התל אביבי היה עם היד על העליונה, כשהצליח להחתים את מדמון, שכבש העונה כבר 9 שערי ליגה במדי הפועל חדרה ויש הצופים שהוא הולך להיות הדבר הבא בכדורגל הישראלי, בלא פחות מ-1.7 מיליון יורו והתיר לקבוצה הצנועה מחדרה גם אחוזים ממכירה עתידית.

9 שערי ליגה הספיקו לחוזה חלומי במכבי ת"א. אלעד מדמון במדי הפועל חדרה (קרדיט: ישראל היום)

לאחר החלון המושגע הזה, העסיקה אותי השאלה האם אותן קבוצות שמשקיעות מיליוני שקלים במחלקות הנוער שלהן לא יכלו לרדת לחפש את הכישרון הבא אצלן בבית? האם היו יכולים "למנוע" את המצב בו נאלצו להוציא מיליוני יורו על שחקנים צעירים שצמחו דווקא במועדונים קטנים הרבה יותר. השאלה האם עדיף להתחיל את הקריירה המקצועית בכדורגל במועדון קטן או גדול מעסיקה לא רק אותי. מזה שנים רבות העוסקים בענף מנסים למצוא את התשובה מה כדאי לבחור. לכל גישה יש יתרונות וחסרונות, והבחירה תלויה במגוון גורמים, כמו גיל השחקן, מגוריו, כישרונו, אופיו והמטרות שלו. כתבה זו תבחן את שני הצדדים של הדיון ותציג דוגמאות של שחקנים שהצליחו (או נכשלו) בכל אחת מהדרכים.

עולם הכדורגל גדוש בסיפורי ילדים פלאים, נערים צעירים בעלי כישרון יוצא דופן, המוכתרים ככוכבים עתידיים עוד לפני שהספיקו להוכיח את עצמם על הבמה הגדולה. רבים מהם חולמים להצטרף לקבוצות הגדולות והנוצצות, שם יקבלו את כל התנאים האפשריים לפריחה, שמם יתנוסס בכל דף תקשורת וייהנו מזכיה בתארים קבוצתיים שימלא את סיפורי הקרב שלהם לאחר שיפרשו, אך לא בטוח כי יקבלו מספיק דקות משחק. אחרים מעדיפים ללכת בדרך הארוכה יותר, להתחיל בקבוצות קטנות וצנועות, שם יקבלו יותר הזדמנויות, ישחקו בצורה חופשית ויראו את הכישרון שלהם עם היכולת להתפתח תחת פחות לחץ ותוך ידיעה, כפי שהוכחה לא מעט פעמים, 'תהיה מצוין בסוף ייקנו אותך אז זה לא משנה איפה תגדל.'

גדל בב"ש הקטנה (אז), נמכר למכבי חיפה והגיע לגדולות. יוסי בניון (קרדיט: הרצל יוסף)

בהכנת הכתבה התייעצתי עם לא מעט אנשי כדורגל ושאלתי אותם את השאלה הנכספת – איפה כדאי להתחיל את הקריירה? מעולם לא קיבלתי כל כך הרבה דעות מגוונות ושונות, כך שהמסקנה היא מאוד ברורה – אין תשובה ונוסחה חד משמעית לנושא הזה. יחד עם זאת, החלטתי בכל זאת לייצר יתרונות וחסרונות ל-2 הגישות. את ההחלטות תצטרכו לקבל בעצמכם.

גדול יותר – טוב יותר?

מי שמקבל את ההחלטות בגיל המוקדם אלו ההורים שחולמים ולעיתים בטוחים שגדל להם המסי הבא. הזיקה הראשונית אומרת 'הילד שלי כוכב, אני אקח אותו למועדון הכי טוב'. לפעמים אף יש הלימה לקבוצה שהאבא אוהד. ההשתייכות למועדון גדול טומנת בתוכה יתרונות גדולים.

רוב מחלקות הנוער המובילות משקיעות משאבים רבים בשחקנים הצעירים, החל משלב התשתיות – למועדונים אלו יש מגוון של מגרשים בתנאים מצויינים, השקעה בציוד עזר ובטכנולוגיה, שתביא ליכולת של ניתוח ביצועים ברמה גבוהה, צוות האימון והניהול המקצועי יהיה לרוב רחב יותר עם אנשי מקצוע תומכים כמו מאמן מנטאלי, אנליסט, מחלקת רפואה ושיקום, שעוזרת להחלים מהר יותר מפציעות. עוד יתרון נוסף הוא שברוב המקרים הילד מתאמן עם אוסף של שחקנים ברמה גבוהה יותר, דבר שישפר את יכולתו המקצועית. אך כל מה שתיארתי כחלום לשחקן כדורגל מתחיל טומן בתוכו גם סיכונים לא מעטים, בטח כשמדובר בילדים צעירים. ישנה מלחמה לא פשוטה על דקות המשחק, רצון עז לבלוט בין שחקנים מצויינים, הצורך של המעודנים (למרות שאף פעם לא יצהירו זאת) לזכות גם בתארים. בנוסף, ההבאה של שחקנים חדשים תגרום ללחץ רב שלא מתאים לילדים צעירים ובטח תפגע ביכולת של הילד כשחקן כדורגל, אבל בעיקר יכולה לפגוע בנפש העדינה שלו. דבר זה עלול לגרום לירידה בביטחון העצמי ומשם, באופן ישיר, גם ביכולת על כר הדשאדשא.

ואולי קטן יותר – טוב יותר?

לא מעט אנשי מקצוע בחרו בצד הזה של הגישה. הסביבה הביתית והקירבה החברתית לסביבה הטבעית של הילד תשחרר אותו מלחצים מיותרים. עומסי הנסיעות במעבר לקבוצה רחוקה תיפגע בקשרים החברתיים ובעיקר בהישגים לימודיים. בנוסף, ילד צריך לשחק וכמה שיותר והיכולת לקבל יותר דקות משחק ולקבל יותר הזדמנויות תיתן לילד את הכלים להוכיח את עצמו ותחסוך ממנו את הפחד לטעות מהחשש שיוחלף ויאבד את המקום בהרכב. הסביבה הפחות תובענית תאפשר לילד להתפתח בקצב שלו וללמוד מהטעויות שלו. המועדונים הקטנים, חלקם מאד משפחתיים, והילד יימצא יחס אישי יותר.

מצד שני, כל אלו יבואו על חשבון השתתפות בליגות חלשות יותר שרמת המשחק יכולה להיות נמוכה יותר ולעיתים תעכב את התפתחות הילד. אי היכולת להתמודד על תארים יוקרתיים מונעת חוויות, אך גם יכולה לפגוע ביצר התחרותי של הילדים.

גם להיסטוריה אין תשובה חד משמעית

עד לפני ההישגים הנפלאים של נבחרת הנוער שלנו בזירה האירופאית, השילוב של שחקני בית שצמחו במועדונים גדולים היו קטנים וברוב המקרים עם סיום גיל הנוער השחקנים היו נודדים לעונות השאלה בליגות נמוכות יותר, כשחלק גדול מהשחקנים היו הולכים לאיבוד בדרך ומגיעים למחשבות על פרישה. ההבדלים ברמות המתקנים והמעטפת היו פשוט גורמים לאותם שחקנים הלם גדול, כשחלק מאותם שחקנים פשוט איבדו את החשק לשחק כדורגל וחלקם אף פרשו מלשחק.

אך גם המועדונים הגדולים יותר והגדולים פחות הבינו שאפשר לעשות הרבה כסף מטיפוח דור צעיר. מכבי פ"ת ומ.ס. אשדוד למשל, שמו את הערך הזה כחזון של המועדון והצליחו למכור לא מעט שחקנים, שהכניסו כסף רב כמו מנור סלומון וליאל עבדה מפ"ת וגדי קינדה, מיכאל אוחנה ואור אינברום מאשדוד. אוסקר גלוך, שנמכר ב-7 מיליון יורו, וענאן חלאיילי, שהולך להימכר בסכום לא מבוטל, בוודאי נותנים עוד סיבות להצמיח שחקנים מבית. לצד ההצלחות אנחנו בעיקר נמצא רשימה של שחקנים שהוגדרו כעילוי במחלקות הנוער בקבוצות הגדולות, אך לא מצאו את דרכם לקבוצה הראשונה. הדף קצר מלהכיל את שמות השחקנים הללו וחשוב גם לזכור שבסופו של דבר, אחוז קטן מאוד יצליח להשתלב בליגה הבכירה.

7 מיליון יורו. אוסקר גלוך שבר את שיא ההעברות לשחקן מתחת לגיל 20 (Credit: Getty Images)

אך כמו שהבנתם, אין תשובה חד משמעית לשאלה איפה כדאי יותר להתחיל לשחק – במועדון גדול או במועדון קטן? כמו כל דבר בחיים, צריך לבחון כל מקרה הוא לגופו וחשוב להתחשב בשחקן עצמו ובמה שמתאים לו באופן אישי. יש שחקנים שעדיף להם לה להתפתח בקבוצה "קטנה" ויש כאלו שב"גדולה". קחו למשל שחקן בוגר באופיו שיכול להתמודד עם מרחק מהבית, לו הייתי ממליץ ללכת לקבוצה רחוקה. אם השחקן הוא "ילד של בית", אולי עדיף לו להיות קרוב למשפחה כי ריחוק מהבית יכול לפגוע בהתפתחות שלו

בסוף אנחנו צריכים להסתכל על כל ילד וילד ולהתאים לו את מה שמתאים לו באופן אישי ולא מה שנהוג או מה שמצופה מהחברה. ילד צריך ליהנות מהדרך ולהרגיש שלא כופים עליו שום דבר. כך, יכול להיות שיוכל למצות את הפוטנציאל שלו, אבל גם אם לא בטוח שהוא יצא שחקן, בטוח שהוא יצא עם כלים הרבה יותר טובים לחיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן