חולה על כדורגל - המגזין
כישרון נשכח משנתון 99, חולה על כדורגל מאז גיל 7 וסטודנט בזמני הפנוי. משתדל לתת מקום גם לסוגיות שמחוץ לכר הדשא. מחכה ליום שבו לא נופתע מהצלחה ישראלית: אל תגידו יום יבוא, הביאו את היום. חפשו אותי באינסטגרם regelhazahav ובטוויטר @Tomer_Atir

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

"שלב הבתים" כאן כדי להישאר גם עם סיום המונדיאל: תרבות הכדורגל בירושלים צומחת

המונדיאל הוא אירוע ספורט ענקי. אפילו הדיון סביב קיומו בקטאר לא יכול לכבות את ההתלהבות ממנו. למרות שנשיא פיפ"א לשעבר קרא לטורניר הזה טעות ובחירה רעה, יש מי שמוציאים ממנו את המיטב. הוא מתפשט במהרה, ומורגש בכל השכונה המזרח תיכונית. הרוח הזאת, מדוחא, נושאת בשורה חשובה: אווירת הכדורגל. בירושלים הרוח נושבת חזק, מתדפקת על דלתות בתיהם של צעירי העיר. וכך, בימי המונדיאל, הם מקבלים את פניה, מפתחים בעזרתה תרבות ספורט מקומית.

שורות אלו מגוללות את סיפורו של "שלב הבתים". לא זה של הטורניר, אלא של מיזם חברתי בשם זה שקם לאחרונה בעיר הקודש. קבוצת סטודנטים רצתה לנצל את העניין במונדיאל כדי לגבש קהילה וליצור חיבורים שעוסקים במשחק האהוב. לא הרבה דרוש בשביל לקדם את תרבות הכדורגל בסביבתך: רעיון בסיסי, יכולת ארגון, מעט נחישות ומאמץ. בואו נראה כמה רחוק הדברים הללו הביאו אותם.

"תרבות הספורט בעיר לא מפותחת מספיק", מתאר אחד מראשי הקהילה החדשה, אורון אמסלם. "בארנה – אם אין להפועל משחק באירופה, אין שום דבר", הוא אומר בצער. "ובית"ר – אם לא מגיעה קבוצה גדולה, לא קורה כלום". שותפו לדרך נדב רחבי מחזק את דבריו. "אני אוהד בית"ר ומנוי ליציע המזרחי כבר שנים. היה לנו דרבי ראשון אחרי 21 שנים. לא היה שום דבר מיוחד שהקבוצות ארגנו, או דבר אחר בעיר. זה באמת חסר לי".

 

דרבי בירושלים. "לא היה שום דבר מיוחד שהקבוצות ארגנו" (מקור: האתר הרשמי של בית"ר ירושלים)

"פעם הייתי במשחק של מילאן", רחבי ממשיך, "זה היה טירוף". והוא מפרט: "אנשים לובשים חולצת משחק מהבוקר, לא מפסיקים לשיר במטרו, מגיעים לאצטדיון שעתיים לפני, קונים בירות ומסתובבים בדוכנים", הוא מתלהב, "הייתי כמו ילד בסופרלנד! איזה כיף שכדורגל הוא בילוי תרבותי ולא משהו צדדי ביום".

כשיוצרים סביב הכדורגל תרבות כזאת מקבלים תמורה, הוא קובע. "כדורגל הוא משחק יפה ומסקרן, במיוחד כשהוא באיכות גבוהה. זאת ביצה ותרנגולת – בסוף כשיהיה יותר קהל יהיה יותר תקציב והמשחק יהיה יותר טוב. אז בואו נעשה הפנינג מטורף, עם מרצ'נדייז, ילדים יבואו למשחק חינם, נשים ירגישו שהן קשורות לדבר הזה", הוא חולם, יודע שדרבי כזה עוד רחוק.

 


 

כדורגל זה לא רק שערים, מסירות וחילוצים, זה גם הרבה סיפורים, חוויות ורגעים. בפרק סיכום מיוחד, מור רכס, יוחאי שטנצלר ויוסי עדני מדברים על מה שיחקק בזכרוננו לעוד זמן רב. מוזמנים להאזין:

 

 


 

"אז הרגשנו שאנחנו צריכים להביא משהו מלמטה, מהרחוב", אורון מסביר. "ירושלים מדהימה ויש בה אירועי תרבות רבים", מבהיר נדב, ומוסיף: "בוא נייצר דבר כזה סביב המונדיאל".

יחד עם 5 שותפים לדרך, הצוות הקטן החל לדון ברעיון. "הבנו שאנחנו רוצים ללכת על קונספט של בתים מארחים", הוא מספר. "הדבר הזה" – קבוצה של צעירים שמתכנסים לצפייה משותפת במשחקים – "יכול לייצר אווירה ביתית וחמה בחורף הקר".

"בהתחלה חשבנו שנגיע ל-50-70 אנשים", נזכר רחבי. "זה הוגדר כהצלחה". מי שיצטרפו יוכלו, לפי אמסלם, "לחוות את הקרנבל העולמי הזה בבתים החמים שלנו. כל פעם מישהו אחר יתנדב לארח אצלו, וכך עול האירוח לא ייפול על בודדים". לדבריו, "הקהילה תהיה פתוחה לכולם ולכולן, ומטרה עיקרית שלה היא בעצם לחבר בין סטודנטים מכל השנים, מכל המוסדות הלימודיים ומכל השכונות, מה שייצור קשרים בין אנשים שלא היו מכירים לולא הקהילה הייתה קיימת". ואם זה לא שאפתני מספיק, המיזם סימן יעד נוסף: "להראות שפרויקטים ויוזמות כאלה הם מבוקשים והופכים את הסביבה שלנו לטובה ופתוחה יותר".

 

"אווירה ביתית וחמה בחורף הקר". בית מארח (התמונה באדיבות אורון אמסלם)

 

אז הם שיגרו כמה הודעות ווטסאפ לקבוצות הקשורות לאוניברסיטה. השמועה רצה בקמפוס כמו אמבפה אחרי הכדור, במהירות ובעוצמה: יותר מ-400 איש הצטרפו לקהילה המתגבשת בתוך ימים. "לא האמנו", נזכרים נדב ואורון.

במהלך הטורניר היוזמה הזו תרמה להיווצרותם של כ-20 בתים מארחים – בערך אחד בכל יום משחקים. הארגון כלל גם צפייה קבוצתית במשחקים בברים ברחבי העיר, מגוון הרצאות (כולל אחת מפי כותב שורות אלו), ליגת פנטזי נושאת פרסים, הטבות אחרות והכנה יומית למשחקים עם עובדות וסיפורי רקע שמכניסים את כולם להקשר ומוסיפים עניין.

לדוגמה, טוענים השניים, "המפגש שלנו עם ד"ר עדו נבו היה מרתק. מעטים האנשים במדינה שמבינים וחוקרים את תחום הספורט בכלל והכדורגל בפרט ברמה טובה כמוהו". עדו הגיע במיוחד לדירה בעיר, כדי לכבד את חברי המיזם ולהעביר הרצאה שכונתה "גביע העולם למתחילים". מדובר בהרצאה שפנתה לנשים ולגברים כאחד, מתוך נקודת הנחה שיש בקהל גם אנשים שלא באים עם ידע מוקדם. "הערב עסק בהתפתחות הטורניר: מאיפה הגיע ומהן הנקודות המרכזיות בהיסטוריה שלו, עד שכבש את כל העולם. לאחר ההרצאה נשאר איתנו עדו לצפות במשחק, ככה שחברי הקהילה יכלו לדבר איתו בצורה אינטימית, ממש בגובה העיניים".

 

"גביע העולם למתחילים". צפייה משותפת עם ד"ר נבו לאחר ההרצאה (התמונה באדיבות אורון אמסלם)

 

"ההצלחה שלנו היא ענקית", מסכם נדב. "למה?", הוא שואל ומיד עונה, כאילו הרים ורץ לנגוח. "כי אנשים שלא התעניינו בכלל בכדורגל מצאו את עצמם מגיעים לראות משחקים. אנשים הבינו שזה לא רק ברברי". או כמו שחלק מחברי וחברות הקהילה תיארו את החודש האחרון: "הזדמנות להתחבר אחד לשני, וגם לכדורגל", אמרה אחת; "חוויה ששדרגה את המונדיאל הזה בכמה רמות", טען אחר; "כן ירבו!", הוסיפה חברה שלישית.

לקהילה שנוצרה יתרונות מבחינה חברתית, ותרומה לעניין במשחק: מכאן נובעת חשיבותה. "יוזמות כאלה מוכרחות לצאת לפועל", לפי רחבי, "כי הביקוש קיים. הרצון מדבר בעד עצמו".

 

מובילי המיזם, אורון ונדב, עם ד"ר נבו (התמונה באדיבות אורון אמסלם)

 

מבחינת רחבי ואמסלם, זה ממש לא הסוף. "אנחנו שמחים שהפרויקט הזה הגשים את עצמו ומקווים שיהיה לו עתיד והמשכיות. אנחנו רוצים להמשיך לתת לירושלים את הפלטפורמה של עיר שיש בה גם תרבות ספורט", אמרו לי. "למה שלא נתייחס לספורט כמשהו שיכול לחבר ולייצר הוואי?", תוהים השניים.

אז למרות שאנחנו כבר בסוף הטורניר, נראה שיש כאלה שעבורם שלב הבתים לא נגמר כל כך מהר. הכדורגל מגיע הביתה: It's coming home. לא בקטע של זכייה אנגלית, אלא כאמור ממש הביתה. המשפט הידוע הזה, אגב, מקורו בשיר שנכתב לקראת אירוח יורו 1996 במולדת הכדורגל – אנגליה. מאז הוא מלווה את הכדורגל שם, עד שקשה להפריד בין השניים: אין טורניר גדול שבו לא מנסים להחזיר את הכדורגל הביתה. ולצד ההפסדים, ההדחות, הפנדלים שהולכים לשמים – השיר נשאר. הפסקול של הכדורגל האנגלי ממשיך להתנגן: את המנגינה הזאת אי אפשר להפסיק. ככה זה עם תרבות ספורט משגשגת. בקרוב אצלנו?

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן