חולה על כדורגל - המגזין
בן 25, סטודנט, אופטימיסט, אוהד של מכבי חיפה בפרט ושל הכדורגל הישראלי בכלל.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

טלנובלה: ההתאחדות הספרדית נגד ההתאחדות הספרדית

Credit: Oscar Del Pozo AFP via Getty Images
קצת יותר משבוע עבר מאז הוכתרו הספרדיות כאלופות העולם בכדורגל נשים ואף אחד לא מדבר בספרד על כדורגל, אלא רק על הנשים, על היחס הנוראי איתו הן נאלצות להתמודד ועל מקרה אחד שעורר סערה ענקית. ההתאחדות לכדורגל בספרד והעומדים בראשה עשו בלי להתכוון מעשה מבורך כשהצליחו לאחד את כל הכדורגל הספרדי, גברים ונשים, שחקנים ומאמנים, מועדונים וקהל – נגדם.

זה משפט שמאוד מבאס אותי לכתוב, אבל כנראה שאף משחק במונדיאל הנשים לא עורר עניין רב כמו הפרשה הזו שמסעירה את הכדורגל הספרדי והחברה הספרדית בכלל. זה עצוב קצת בגלל מה שזה אומר אולי על כדורגל הנשים, אבל זה הכרחי ומוצדק כשנכנסים לעומק הפרשה, לדברים שהיא מסמלת, התופעות הנפוצות מידי שהיא מבליטה והדרך בה הצדדים מתמודדים עם האירוע בשבוע האחרון.

למי שאיכשהו פספס, אתקצר – בסיום גמר גביע העולם לנשים, בו הספרדיות גברו על האנגליות, במהלך טקס חלוקת המדליות, על הבמה ומול כל העיניים והמצלמות – "נתפס" נשיא ההתאחדות לכדורגל הספרדית, לואיס רוביאלס, כשהוא מנשק את חלוצת הנבחרת ג'ני הרמוסו בצורה שאפשר בקלות לפרש כמשהו שנעשה ללא הסכמתה. שמתי במרכאות את המילה "נתפס" כי רוביאלס ממש לא ניסה להסתיר את זה. לא בעת מעשה ולא בדיעבד.

הוא יספר בהמשך שזה היה בהסכמה ואחר כך יגדיל ויאמר שזה בכלל קרה ביוזמתה, גם אחרי שהיא בעצמה טענה בזהירות ש"לא אהבה את זה בכלל". הרי זה לא באמת משנה מבחינתו כי הוא גבר עשיר ובעל כוח ומעמד והיא כולה שחקנית כדורגל, בנבחרת של ההתאחדות שהוא עומד בראשה. אז מה כבר היא תעשה? ההבנה שהוא בלתי פגיע חדרה אצלו כל כך עמוק לתודעה שעוד באותו הערב הוא הספיק להתפס כשהוא נכנס לחדר ההלבשה של הנבחרת לאחר החגיגות ומכריז בפני כל השחקניות – "נוסעים לאיביזה ושם אני אתחתן עם ג'ני הרמוסו". לא מצחיק בכלל. באותו ערב גם נתפס חוגג את הנפת הגביע כשהוא אוחז באשכיו. גם זה כמובן – לעיני כל העולם ובלי טיפת בושה.

חמוש בעודף בטחון עצמי, זחיחות ותחושה שהכל מותר לו – עשה נשיא ההתאחדות לכדורגל מעשה דוחה ומביש שאסור שייעשה על ידי אף אחד בלי קשר לתפקידו ומעמדו. מה שלא עלה בדעתו באותו רגע כנראה זה שהוא גם עשה טעות עצומה שתעלה לו (אנחנו מקווים) ביוקר. המקרה המדובר קרה לפני קצת ויתר משבוע, תוך כמה שעות הסרטון של אותה נשיקה, יש יגידו "תקיפה", כבר רץ ברשתות והגיע לכל העולם. במשך כמה ימים הסיפור עשה קצת רעש ועורר תגובות וגינויים. בעיקר מצד המעורבים בו. רוביאלס טען שמחפשים אותו, שמנסים לנצל את המקרה הזה ולעוות את המציאות כדי לפגוע בו, "ציד מכשפות". הרמוסו, לצד שחקניות נוספות ודמויות בולטות בכדורגל הנשים בעולם קראו לנקוט נגדו בצעדים, כלומר לפטר אותו.

בשל היותו נשיא ההתאחדות ועובדה שפיפ"א אוסרת על התערבות פוליטית במוסודות שתחת שליטה – כגון ההתאחדות לכדורגל בספרד – מאוד לא פשוט לפטר את רוביאלס. למרות שברור לכולם שמהלך כזה יזכה לתמיכה מאוד רחבה. הציפייה הייתה שהוא ייכנע ללחץ ויתפטר בעצמו. אבל רוביאלס הוא לא טיפוס צפוי. הוא הסתבך בעבר בלא מעט פרשיות הזויות ומכוערות, הוא הואשם והכחיש לא מעט האשמות, הוא פיטר את מאמן נבחרת הגברים ג'ולן לופטגי יומיים לפני המונדיאל ברוסיה וכבר בנה לעצמו מוניטין מאוד מפוקפק, בלשון המעטה.

ביום שישי האחרון, במסיבת עיתונאים שבה היו מי שציפו שיכריז על התפטרותו, עלה נשיא ההתאחדות על הבמה והעמיק את הבור הגם ככה עמוק שחפר לעצמו בימים שקדמו לאותה מסיבת עיתונאים. רוביאלס, בנאום של אדם שכאילו מתאמץ להבהיר לכולם שהוא "האיש הרע", לא רק שלא התפטר אלא גם הוסיף המון חטאים על אותו הפשע כשלא הפסיק להצדיק את עצמו, להאשים אן השחקניות בניצול ציני של הסיטואציה, בפגיעה שלהן בפמיניזם והוסיף ציטוט שאולי היה תמצית הרוע של האיש באותו נאום – "מה תחשוב מי שבאמת הוטרדה מינית?". הניסיון הזה להתקרבן תוך שהוא מאשים את הקורבן האמיתי ובעיקר לא לוקח טיפת אחריות על מעשיו, היו סוג של גבול שנחצה. גבול שהעסקן הספרדי חסר הבושה צפוי להתחרט שחצה.

הספרדיות חוגגות את ההישג ההסטורי. בעולם מתוקן מדברים רק על זה. CREDIT: Justin Setterfield/Getty Images

רוביאלס הכניס את עצמו לאירוע מתגלגל שהוא ככל הנראה לא צפה. תוך פחות משעה החלו לצוף ברחבי הרשת והתקשורת הספרדית התגובות. שחקניות הנבחרת כולן נעמדו לצד הרמוסו והודיעו שלא יקחו חלק בנבחרת הזאת כל עוד רוביאלס ומאמן הנבחרת חורחה וילדה, אליו נגיע בהמשך, נשארים בתפקיד (מזכיר שמדובר בנבחרת שזכתה חמישה ימים לפני כן במונדיאל!) וגם שחקניות הנבחרת האנגלית, זו שהפסידה לספרד בגמר, הוציאו הודעת תמיכה בג'ני הרמוסו ובשחקניות נבחרת ספרד. אבל, הגבול האמיתי אותו חצה רוביאלס ומוטב היה לו שלא לחצות היה גבול כדורגל הנשים. מיד לאחר שנזרקו לחלל האוויר אותן אמירות אומללות ומבישות הסערה הגיעה גם למגרש המרכזי של הספורט בספרד – כדורגל הגברים.

"האזניים שלי מדממות" צייץ מי שהיה עד לא מזמן אחד מכוכבי הנבחרת הספרדית, דוד דה חאה. כעבור כמה דקות פרסם חלוץ בטיס ונבחרת ספרד, בורחה איגלסיאס אמירה חד משמעית – לא אתייצב למשחקי הנבחרת כל עוד האיש הזה נשאר בתפקיד. תוך מספר דקות הגיעו גינויים גם של איקר קסיאס, סרג'י רוברטו, הקטור ביירין ואחרים. באותו שלב כבר די ברור: דבר ראשון – עתידות להגיע תגובות דומות של עוד דמויות בכירות וחזקות בכדורגל. זו רק ההתחלה. דבר שני – רוביאלס יהיה באמת בצרות כשלתמונה ייכנסו המועדונים הגדולים ובראשם כמובן ריאל ובארסה.

הציוץ של דה חאה לאחר מסיבת העיתונאים של רובליאס. היה מראשוני הכוכבים שהתבטאו בצורה פומבית ונחרצת נגד נשיא ההתאחדות. קרדיט: חשבון הטוויטר (X) של דה חאה.

עוד באותם הצהריים הגיעו התגובות של שני המועדונים הבכירים בעיר ברצלונה, תחילה אספניול שהביעה תמיכה בהרמוסו והתנגדות למעשיו של הנשיא ולאחר מכן תגובה רשמית של מועדון הכדורגל ברצלונה עם אמירה דומה (אם כי מעט מנומסת לטענת חלק מהמבקרים). בהמשך הצטרפו קבוצות נוספות כשהבולטת בהן היא סביליה שיצאה בהודעה מאוד חד משמעית – לא רק שתומכים בהרמוסו, גם קוראים לפיטוריו של נשיא ההתאחדות. מועדון כדורגל קורא בהודעה רשמית לפטר את נשיא ההתאחדות אליה הם שייכים. מדובר באירוע חסר תקדים. באותו ערב נפתח המחזור השלישי ב"לה ליגה" והנושא כמובן תפס מקום גדול ביציעים ועל הדשא עם שלל מסרים התומכים בהרמוסו וקריאות לפטר את רוביאלס.

כרטיס אדום לנשיא. המחאות בספרד נגד לואיס רוביאלס. CREDIT: REUTERS

אחרי שגם ראש ממשלת ספרד (שכאמור אפילו הוא לא יכול לפטר את רוביאלס באופן ישיר בשל איסורי פיפא על התערבות פוליטית) קרא לפעול נגד נשיא ההתאחדות הספרדית שפעולותיו "לא תואמות את הערכים שצריכים להוביל את האומה הספרדית" ורמז שלו יכל היה מפטר אותו, ואפילו ספונסרים של ההתאחדות הספרדית כמו חברת התעופה איבריה מתנערים ממעשיו של רוביאלס, היה נראה שהמכה הרצינית עוד לפניו. בשבת בבוקר הודיעה פיפ"א שנשיא ההתאחדות הספרדית לכדורגל, האיש החזק בכדורגל הספרדי, לואיס רוביאלס – מושעה מתפקידו ל-90 ימים, בהם אמורים להמשיך ולדון בפרשה.

מאז אותה הודעה של פיפ"א התיוג המלווה את המאבק נגד רוביאלס הוא "SeAcabo#" –  "זה נגמר". עם הכיתוב הזה גם עלו אתמול לדשא שחקני קבוצת הגברים של סביליה. אז כן, התחושה שהיא שאפילו מי שהרגיש כל כך בלתי פגיע לאורך השנים, הלך כמה צעדים רחוק מידי ויצר סביבו סערה שגדולה גם על עסקן מקושר וחזק כמוהו. הסיפור מבחינתו באמת נראה גמור. אבל הסערה הזו, שכנראה לא תהיה האחרונה, מציפה נושא מורכב וכואב ומציבה, לא בפעם הראשונה, מראה מול המציאות המכוערת של כדורגל הנשים בכלל וכדורגל הנשים בספרד בפרט.

איבן ראקיטיץ', קפטן סביליה ואקס ברצלונה, עם החולצה איתה עלו שחקני סביליה במחאה נגד רוביאלס. קרדיט: חשבון הטוויטר (X) של סביליה

אם הסיפור היה רק רוביאלס, הרי שהיה אפשר להתייחס אליו כיוצא מן הכלל שאינו מעיד על הכלל וכבעיה נקודתית שאפשר פשוט לפתור ולהמשיך הלאה. אבל הגיבוי לו זכה רוביאלס מתוך ההתאחדות וגם התחושה שללא ה"התערבות" של כדורגל הגברים לא בטוח בכלל שהסיפור היה "מתפוצץ" ככה ברחבי העולם, הם סימנים מאוד מדאיגים. נכון לכתיבת שורות אלה, ההתאחדות הספרדית מגבה באופן מלא את הנשיא, עד לרמת האשמה של הרמוסו בשקר ואיום בהגשת תביעה כנגדה (!) ואפילו פרסום ראיות מפוברקות לפיהן היא הרימה אותו באוויר לפני שנישק אותה (שגם אם היו נכונות, זה אמור להוות אישור כלשהו לנשק אותה?).

מי שעוד נמצא לצידו של רוביאלס הוא חורחה וילדה, מאמן נבחרת הנשים (שבעצמו תועד נוגע בחזה של אחת העוזרות שלו, ספק בטעות, באותו המשחק!), שאמנם הביע צער מהמקרה אך לא באמת הפנה עורף לנשיא. אותו וילדה שבעבר 15 שחקניות לא הסכימו להתייצב בשורות הנבחרת כל עוד הוא בתפקיד בשל הייחס שלו כלפיהן, כשמי שגיבה אותו אז וגם הציע לו השבוע חוזה משודרג ומנופח הוא – ניחשתם נכון – לואיס רוביאלס. אותו וילדה אגב שנשאר כרגע ללא אף איש צוות, אחרי שכל צוות האימון שלו התפטר בסוף השבוע האחרון כמחאה נגדו ונגד הבוס שלו. אותו וילדה שלפי הדיווחים הבוקר (ג') צפוי להיות מפוטר עד שבוע הבא, זאת לאור מקורבותו לנשיא והעובדה שאף אחת משחקניות הנבחרת לא תסכים לחזור לנבחרת כל עוד הוא שם.

מהבודדים שנשארו לצד רוביאלס: וילדה חוגג עם הבוס שלו. CREDIT: SAEED KHAN / AFP

מי שעוד לא הגיבו הם אופ"א, התאחדות הכדורגל האירופאית בה רוביאלס משמש כסגן הנשיא. השתיקה שלהם אמנם מאוד רועמת אבל ההבנה היא שגם תגובתם תהיה חייבת להגיע ולהתיישר בצורה זו או אחרת עם התגובה של פיפ"א. עד שזה יקרה, גורמים בהתאחדות הספרדית התומכים ברוביאלס קראו לאופ"א להשעות אותם, כלומר את ההתאחדות הספרדית מכל פעילות אשר שייכת לאופ"א – למשל ליגת האלופות. אני חוזר שוב כדי להבהיר את גודל הטירוף: ההתאחדות לכדורגל בספרד ביקשה מארגון הכדורגל האירופי, אופ"א, להרחיק את הכדורגל הספרדי ממפעלי אופ"א. כלומר, לצורך העניין, ריאל מדריד וברצלונה, שניים מהמועדונים הגדולים באירופה, לא יוכלו לשחק במפעלים האירופאיים. הטענה של אותם גורמים בהתאחדות הייתה להתערבות פוליטית (שכאמור אסורה) של הממשל בספרד. הרעיון היה להפעיל לחץ על הממשל בספרד ולעצור התערבות שלו. אבל אופ"א, אולי בסוג של הבעת עמדה לגבי הפרשה – לא קיבלה את הבקשה ולא תרחיק את ההתאחדות הספרדית. אוהדי ריאל יכולים לנשום לרווחה ולסמן ביומן את גמר האלופות, אוהדי בארסה יכולים לצפות למפגש מול באיירן או פאריז והקבוצות בליגה האירופית יכולות להמשיך להתחרות על הזכות להפסיד לסביליה בגמר.

אז בניגוד לסלוגן על החולצות של סביליה וברשתות – זה לא נגמר. עדיין. יותר ויותר גורמים מפנים גבם לנשיא ההתאחדות הספרדית ומתנערים ממעשיו. בעוד אתמול (ב') דווח כי אימו שובתת רעב בכנסייה במחאה על "מסע הציד נגד בנה" ודרישה שהרמוסו תספר את "האמת", בפיפ"א מדברים היום כבר על השעיה יותר רצינית שצפוי לקבל רוביאלס. הדיווחים האחרונים ב"דיילי מייל" הבריטי מדברים על השעיה של 15 שנה (!) לנשיא ההתאחדות הספרדית.

בין אם הסיפור של לואיס רוביאלס בכדורגל הספרדי אכן נגמר ובוודאי אם איכשהו לא, אנחנו עדים לאירוע חשוב בקנה מידה היסטורי. שיעור חשוב לכולנו. ברגע השיא של כדורגל הנשים קיבלנו דוגמא מובהקת לכמה דברים עוד צריכים להשתפר ולהיות מתוקנים סביב כדורגל הנשים. אבל, וזה אבל גדול מאוד – למדנו כולנו גם שיעור חשוב בסולידריות. בכוח של גורמים שונים כשהם מתאחדים. נכון, הפרשה עוד רחוקה מלהסתיים כנראה. אולי בעודכם קוראים את זה כבר קרו עוד המון דברים והמון תפניות. בטוח גם שעוד תהיינה התפתחויות בפרשה הזו ולא בהכרח נהיה מרוצים מהן. אבל לשם שינוי הועבר כאן איזשהו מסר, הוצבו גבולות, נאמרה אמירה: יש דברים שלא עושים. ומי שכן יעשה? שיישא בהשלכות ויידע שצפויה לו מלחמה. באופן לא מובן מאליו התחושה היא שהטובים בדרך לנצח והרעים והמושחתים מפסידים. גם אם זה רק בקרב אחד ולא במלחמה כולה – כדאי להנות מזה, זה לא קורה מספיק בעולמנו.

הרמוסו חוגגת את הזכיה. העולם בצד שלה. CREDIT: AMANDA PEROBELLI (REUTERS)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן