חולה על כדורגל - המגזין

בן 24, הנדסאי אלק' במקצועי, חולה על כדורגל בפועל, בוגר קורס תקשורת ספורט מבית ספורט פאנל, מריץ את פודקאסט ״היום לפני״ המתעסק באירועים היסטוריים שקרו בעבר.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

‎הדשא של השכן: על היריבויות העירוניות הגדולות בעולם

רוי קושטה ומרקו מטראצי בדרבי האבוקות. אחת התמונות האייקוניות בהיסטוריה של הכדורגל (תמונה: ONEׂׂ)
דרבי בהגדרה זהו משחק בין 2 קבוצות שמגיעות מאותה העיר, אבל למעשה, זה הרבה יותר גדול מכך. מהו הדרבי הכי ותיק באירופה, מי הקבוצה הותיקה בליברפול ואיזו יריבות בין עירונית נכנסת לרשימה? שי דרורי על הדרבים הגדולים בעולם

‎יש יריבויות גדולות יותר, בית"ר – הפועל, אינטר – יובה, יונייטד – ליברפול, ברצלונה – ריאל, כל יריבות והסיבה שלה, אבל יריבות עירונית תמיד מביאה איתה היסטוריה אדירה וסיפורים הזויים, קרבות על כבוד, עניים מול עשירים, קתולים מול פרוטסטנטים ואפילו אירופאים מול אסייאתים. איזה כיף שיש דרבי, אבל למה הוא תמיד רותח? הנה כמה סיפורים מסקרנים.

‎הקרב על אנפילד

אם נהיה כנים, יש משחקים יותר גדולים באנגליה ואולי אפילו דרבי יותר חם מאשר דרבי המרזיסייד, אבל לדרבי הזה יש סיפור מפתיע. נכון, הדרבי של העיר ליברפול, העיר המצליחה ביותר בתולדות הכדורגל האנגלי, הוא לא דרבי אלים והקרבה הגיאוגרפית בין המועדונים, גרמה לכינוי "דרבי הידידות", אבל למעשה, ליברפול משחקת במגרשה הביתי של אברטון, מבולבלים? בואו נעשה סדר. עד 1892 שיחקה הקבוצה היחידה בעיר, אברטון, באיצטדיון אנפילד, עד שבעלי האצטדיון, ג'ון הולדינג, הסתכסך עם ראשי הקבוצה והפסיק את פעילותה באצטדיון, אברטון עברה לשחק בגודיסון פארק. הולדינג מצידו התעקש שתהיה קבוצה באנפילד, והקים קבוצה חדשה בעיר, אברטון אתלטיק, עוד יותר מבולבלים? תהיו איתי עוד רגע. ההתאחדות האנגלית התנגדה לשם, כי הרי, יש כבר אברטון, אי אפשר שתהיה עוד אחת, והודיעה להולדינג שיצטרך לשנות את השם, הולדינג שינה את שמה של הקבוצה לליברפול, ומשם השאר היסטוריה. אברטון שלטה במשחקי הדרבי במשך שנים, אך היום ליברפול השתלטה על היריבות עם 97 ניצחונות לעומת 67 של אברטון.

אנפילד. בעבר אצטדיונה של אברטון, כיום היריבה העירונית משחקת בה (קרדיט: ערוץ הספורט)

‎הדרבי של מדריד – השלטון מול העם

‎פרנסיסקו פרנקו, איש צבא ורודן ספרדי ששלט בספרד במשך 36 שנים, והיה מזוהה בתחילה דווקא עם אתלטיקו מדריד, עלה לשלטון לאחר מלחמת אזרחים, שפגעה קשות בעיר. בתקופת כהונתו ספרד הוחרמה ע"י רוב מדינות העולם, בגלל שלטונה הדיקטטורי. אוהדי אתלטיקו, שזוהו עם תחושות מרד ושחרור מהדיקטטורה מחו נגד פרנקו שעבר לצד השני של העיר, לריאל, ובעקבות קרבתה של ריאל לפרנקו, המשיכה הקבוצה לייצג את ספרד באירופה, וכך התגבר האנטי מצידה של אתלטיקו. המוטו של הקולצ'נרוס הוא "הקבוצה של העם", שרצה בנפילתו של פרנקו, לעומת זאת, ריאל, "הקבוצה של השלטון". מאז, מדובר ביריבות גדולה, עם לא מעט שנאה בין המחנות, ריאל שולטת בעיר עם 91 נצחונות, יותר מ-50 מעל אתלטיקו.

יריבות היסטורית, מפגש לוהט. שחקני אתלטיקו וריאל בסיטואציה רגילה בדרבי (Credit: TF-Images/Getty Images)

Intercontinental Derby

‎המשחק הכי גדול בטורקיה, הדרבי בין פנרבחצ'ה לגלאטסראיי, הוא בעצם דרבי בין אירופה לאסיה, שבין המועדונים מפריד מיצר הבוספורוס. פנרבחצ'ה היא שכונה במחוז קדיקוי שבצד האסייאתי של איסטנבול, וגלאטסראיי, נקראת על שם מגדל גלאטה המרשים בצד האירופאי של העיר. שתי הקבוצות הן גם המעוטרות ביותר בטורקיה, וחולקות ביחד 42 אליפויות.

צד אחד אירופה, צד אחד אסיה. הבוספורוס ממרומי מגדל גלאטה (צילום פרטי)

הדרבי של איסטנבול קיים מעל 100 שנה, ובין שתי הקבוצות יש שנאה גדולה שלעיתים לא רחוקות מדי באה לידי ביטוי באלימות, קרבות על הדשא, התפרעויות ביציעים, זריקות אבוקות וחפצים לכר הדשא, התנגשויות עם המשטרה והשיא של כל האלימות הזו היה ב-2013, כשאוהד פנרבחצ'ה נדקר ע"י קבוצת אוהדי גלאטסראיי לאחר משחק בין הקבוצות. ואם נחזור קצת למקצועי, אז תדעו שבמאזן בין השתיים, פנרבחצ'ה מובילה כשהיא מנצחת 148 משחקי דרבי לעומת 127 של גלאטסראיי.

זריקות חפצים למגרש הן דברים שבשגרה. הדרבי בין גלא לפנר (Credit: CNN Turk)

ברזיל פינת איטליה

אחת היריבויות הכי גדולות בכדורגל העולמי שבדירוג של ה-CNN המפגש הזה תמיד בעשירייה הראשונה בעולם ושני בדרום אמריקה היא הדרבי של סאו פאולו – קורינתיאנס מול פלמייראס. ב-1014 פלסטרה איטליה הוקמה ע״י ארבעה מהגרים איטלקים, וכשמה כן היא, ייצגה את הקהילה האיטלקית בברזיל וקמה מהשראת קבוצות איטלקיות, הקבוצה משחקת עם מדים ירוקים, אדומים ולבנים כמו דגל איטליה. ב-1917, קורינתיאנס הגיעה לדרבי מול העולה החדשה אחרי שלוש שנות שליטה בברזיל ללא הפסד אחד, ובאותו משחק דרבי, ראשון אי פעם, חטפה 3-0 מהדהד, מה שכבר גרם לחוסר אהבה בין המועדונים.

קורינתיאנס ראתה ביריבתה העירונית ״אויב מבית״, בגלל הצלחתה, רבים מאוהדיה נטשו ליריבה הגדולה שקראה תיגר בצמרת הליגה, והשיא, מבחינת אוהדי קורינתיאנס, הגיע כאשר ביאנקו, השריד האיטלקי האחרון בקבוצה, עזב אותה ל… כמובן, פלסטרה. הקהל של קורינתיאנס ראה בו סמל לבגידה של הקהילה האיטלקית במועדון ונטישה לאויב. במלחמת העולם השניה, נאסר בברזיל שימוש ב״אהדה״ למדינות אחרות, ושמה של פלסטרה שונה לפלמאיירס.

הדרבי הזה נחשב לאלים, המחנות לא ממש מכבדות אחד את השני וישנם מקרי רצח הקשורים בזה, אפילו בין אחים. בשנת 2008, רצח אריק סילבה דה אוליבירה, אוהד קורינתיאנס, את רוברטו, אחיו הגדול ממנו בעשור, אוהד פלמייראס, לאחר תגרה שהחלה אחרי ניצחון 1-0 של פלמייראס בדרבי. ואם בכל זאת מעניין אתכם הצד המקצועי, תדעו שהמאזן ההיסטורי עומד על 133 ניצחונות לפלמייראס לעומת 129 לקורינתיאנס.

קרבות אלימים בין מחנות האוהדים. התפרעות גדולה ב-2021 במהלכה מת אוהד אחד (Credit: Ultras Tifo)

אש ותמרות עשן!

הדרבי הכי חם באירופה – פרטיזן בלגרד נגד הכוכב האדום. יריבות יחסית חדשה, שבניגוד לקודמות קיימת ״רק״ 78 שנים. מקורות המועדונים, בפוליטיקה של יגוסלביה הקומוניסטית. הכוכב הוקמה ע״י ברית מאוחדת של נוער אנטי-פאשיסט, ואילו פרטיזן הוקמה כמה חודשים לאחר מכן, כאגודת ספורט של צבא העם היגוסלבי. היריבות הזו היא גם סמל למאבק הכוחות בין משרד ההגנה למשרד הפנים במדינה. עד פירוק המדינה, הכוכב שלטה ביגוסלביה עם 19 אליפויות, לפרטיזן היו 11, מאז עצמאותה של סרביה, התעצמה היריבות כששתי הקבוצות זכו כמעט בכל האליפויות בסרביה, למעשה, רק פעם אחת מאז 1992 שאחת הקבוצות האלו לא זכתה בתואר. הדרבי הזה תמיד מביא איתו אווירה מיוחדת, כל משחק נפתח בכמויות אדירות של אבוקות ואמצעים פירוטכניים אחרים. מסתבר שבחיפה נתנו טעימה קטנה למה שברק בכר עומד לחוות בדרבי של בלגרד. הכוכב שולטת בדרבי עם 67 ניצחונות לעומת 47 של פרטיזן.

אווירה מחשלמת, או שורפת, מה שתבחרו. (ershy: הזווית)

קרב על דת ופוליטיקה

ברוכים הבאים לאולד פירם! ליריבות בת 135 שנים, הגדולה ביותר בבריטניה. הדרבי הותיק של גלאזגו, הוא קרב על זרמים בנצרות ועצמאותה של אירלנד. ריינג’רס שמזוהה עם הפרוטסטנטים ותומכת באיחוד של צפון אירלנד ואירלנד עם הממלכה הבריטית. לעומת זאת, סלטיק, מזוהה עם הנצרות הקתולית ועם עצמאותה של אירלנד בשלמותה, כישות בודדת, ומנותקת מבריטניה. האידיאולוגיות האלה, גורמות לכך שלא מעט מאוהדי הקבוצות לא מגלאזגו ואף לא סקוטים. לעומת זאת, אצל רוב קבוצות הליגה, יש אנטי אצל שני המועדונים האלו, בגלל נאמנותם לאירלנד ואנגליה ולא למדינה שלהם, אבל הידיעה ששתי הקבוצות מכניסות לליגה מיליוני פאונדים בעונה, לא משאירה להן ברירה לקבל אותן ״באהבה״.

משחקים רבים בין הקבוצות מסתיימים באלימות חריפה בין האוהדים, ולעיתים אפילו במוות. רבים חושבים שהדרבי הזה הוא הותיק באירופה, אבל דווקא הדרבי של אדינבורו, בירת סקוטלנד בין הארטס להיברניאן הוא הותיק ביותר. שתי הקבוצות מחזיקות ב-108 אליפויות מקומיות, והן שולטות שליטה מוחלטת בסקוטלנד, בקרב ביניהם, התקיימו 428 מפגשים, כשסלטיק מובילה עם 167 ניצחונות, לעומת 161 של ריינג’רס.

ליאל עבדה במדי סלטיק כובש בדרבי מול ריינג'רס. חלק ממסורת אדירה (קרדיט: ONE)

הסופר קלאסיקו, לא מה שרבים חושבים

לא מעט אנשים בטח רגילים לקרב בין ברצלונה, הקטלאנית, למדריד הספרדית. אבל הכינוי, ״הסופר קלאסיקו״, שייך לדרבי של בואנוס איירס, ואילו ה״אל קלאסיקו״ הוא הקרב הספרדי. היריבות בין בוקה ג'וניורס לריבר פלייט מתבססת על פערים חברתיים, כאשר בוקה מייצגת את העוני בבירת ארגנטינה, וריבר, המכונה ״המיליונרים״ מייצגת את הצד העשיר. היום, היריבות עברה גם למגרש הפוליטי, כאשר נשיא ארגנטינה כיום, מאוריסיו מאקרי, היה בעבר נשיא בוקה, מה שמביא להתנגדות של אוהדי ריבר לממשל במדינה.

מוזמנים להאזין לפרק 54 של חולה על כדורגל – הפודקאסט על הדרבי החם בין בוקה לריבר וכל הרקע ליריבות החמה הזו:

וכמובן בפאן הספורטיבי, כאשר בוקה וריבר הן הקבוצות המעוטרות בארגנטינה, כשריבר מובילה עם 37 אליפויות ובוקה עם 29. כמו בדרבים הקודמים, גם הדרבי הזה חם, אלים ומלא בטרגדיות, כשאולי הגדולה ביותר התרחשה בשנת 1968, באסון שנקרא, ״אסון שער 12״, לפי האשמות של אוהדי ריבר, אוהדי הקבוצה היריבה זרקו לעברם דגל בוער, מה שגרם לנהירה המונית של אוהדי ריבר לכיוון היציאה ולדחיסה שהביאה למוות של 76 אוהדי ריבר. האירוע הזה, היה אחת הסיבות שאין קהל חוץ בדרבי של בואנוס איירס. בוקה מובילה בקרב המשוגע, עם 78 ניצחונות, לעומת 71 של ריבר.

היריבות הגדולה בהיסטוריה. בוקה נגד ריבר (קרדיט: ערוץ הספורט)

דרבי היריבות הניצחית, לא בדיוק דרבי

דרבי יווני, שתי הקבוצות מערים שונות, פנאתינייקוס מאתונה ואולימפיאקוס מפיראוס, הסיבות לכך שהן נכנסות בברכה לרשימה הזו הן גם כי הן מאותו מטרופולין, אתונה, והסיבה היותר חשובה, אין דרך מספיק אלגנטית לדבר על דרבי בלי להזכיר את היריבות המרתקת והיצרית הזו. בדומה ללא מעט יריבויות, היריבות בין שני המועדונים נובעת מהבדלי מעמדות ותרבויות, פנאתינייקוס ייצגה את בני המעמד הגבוה, ואולימפיאקוס את המעמד הנמוך והפועלים. אתונה, הבירה, הייתה מרכז התרבות והפוליטיקה ביוון, וכן ניצלה את מיקומה האסטרטגי של פיראוס כעיר נמל, להתפתחותה. הצלחתה של הקבוצה הצנועה בתחילת הדרך של הכדורגל ביוון, הביאה להזדהות המעמד הנמוך עם אולימפיאקוס ולשנאה כלפי פנתינאייקוס. כתוצאה מכך, כיום קיימים במועדון האוהדים של אולימפיאקוס 85 אלף חברים, מקום תשיעי בעולם. גם במקרה הזה, בדומה לבלגרד, ״דרבי היריבות הניצחית״ מאוד מרשים בתפאורות, ובפירוטכניקה שהוא מייצר. אולימפיאקוס מובילה בבטחה בקרב הזה, עם 80 ניצחונות לעומת 49 של היריבה.

דרבי חם. הקהל של אולימפיאקוס במופע אבוקות רגיל (קרדיט: ויקיפדיה)

אינטרנסיונאל מילאנו, לא סתם שם

דרבי דלה מדונינה ידוע כאחד האיכותיים באירופה, הוא לא אלים כמו הדרבי של בלגרד, איסטנבול או גלאזגו, אבל הוא רווי בהיסטוריה מסקרנת, שהתחילה כצפוי, בתחילת המאה 20. מילאן הוקמה ב-1899 והייתה קבוצת הכדורגל היחידה במילאנו, מיד בסיום שליטתה של גנואה בליגה, מילאן תפסה את מקומה בעשור הראשון של המאה ה-20. בשנת 1908, נוצרה מחלוקת על רקע רצון להחתמת שחקנים זרים. לאחר אי הסכמה, פרשה ממילאן קבוצה של כ-50 אנשים, רובם איטלקים ושווייצרים , והקימה קבוצה שמוכנה לקבל אליה שחקנים זרים, ככה כמובן קמה אינטר, שמיום היווסדה קיבלה שחקנים לא איטלקים, ואף הקפטן הראשון שלה היה שווייצרי, ומכאן גם השם, אינטרנסיונל, בינלאומי.

ב-1927, ולאחר שמילאן ויתרה עליו בשל היותו ״רזה מידי״, עלה ג׳וזפה מיאצה לקבוצת הבוגרים של אינטר. מאצה הוביל את אינטר ל-3 אליפויות וב-1940 חזר למילאן. הוא שיחק שנתיים במילאן וכמעט הצליח לגשר בין המועדונים, אומנם זה לא צלח אבל מאצה, זכה לכבוד, כאשר הסן סירו הפך בשנת 1979 ל״אצטדיון ג׳וזפה מיאצה״. אחד האירועים הזכורים בדרבי הזה, התרחש ב2005, במסגרת רבע גמר ליגת האלופות, כאשר הקהל של אינטר שלח עשרות אבוקות ליציעים, מה שגרם לפציעתו של דידה, שוער מילאן. אינטר מובילה בקרב הזה, עם 88 ניצחונות, לעומת 78 של מילאן.

אצטדיון ג'וזפה מאצה. (צילום פרטי)

אלימות, אנטישמיות וגזענות: דרבי דלה קפיטלה

את הקהל של לאציו כבר הכרנו, אבל על היריבות הגדולה שלה עם רומא, אפשר לכתוב שנים. הרבה לפני הכדורגל, השנאה בין הקבוצות היא משהו שלא רואים כל יום, אלימות בלתי מתפשרת, עד כדי התערבות כמעט קבועה של שוטרים. ביציעים נתלים שלטים אנטישמים של לאציו נגד רומא, עם כתובות כמו ״אושוויץ היא העיר שלכם, התנורים הם הבתים שלכם״, ונהמות כלפי שחקנים כהי עור מרומא. לעיתים קרובות ישנם התפרעויות של ארגוני האולטראס, כאשר האווירה ביציעים משרה כמעט תמיד על המתרחש במגרש, הדרבי הזה תמיד חם וקשה לשיפוט, עם לא מעט אדומים ופציעות. רומא מובילה עם 72 ניצחונות לעומת 55 של לאציו.

שוטרים מחוץ לאולימפיקו. השנאה ברומא לא רגילה.(קרדיט: YNETׂ)

 

כמובן שיש עוד לא מעט משחקי דרבי מסקרנים, עם סיפורים לא פחות גדולים, מוזמנים לרשום בתגובות, איזה דרבי חסר לכם בכתבה הזו? ואיזה סיפור בלתי נשכח אתם זוכרים ממנו?


מוזמנים להאזין לפרק 62 של חולה על כדורגל – הפודקאסט על עולם האולטראסים, המפגשים החמים בעולם, הסיפורים הכי גדולים ועוד שלל נושאים מרתקים:

6 תגובות

  1. כתבה מעניינת ומקורית בטירוף, ממש אהבתי את הכתיבה!! מחכה לכתבות הבאות!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן