חולה על כדורגל - המגזין
חובב מושבע של "המשחק היפה", שנע ונד בין מחשבה על כדורגל כ"משחק פשוט במהלכו 22 גברים רודפים אחרי כדור במשך 90 דקות" ובין ההתייחסות למשחק כ"מקביל לשחמט בלא קוביות". בתווך, משתף בהגיגי כדורגל וחולק תובנות עם המעטים שחפצים להאזין להן.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

חלון הזדמנויות – אלייש גארסיה לברצלונה

בקרוב בלאוגרנה? אלייש גארסיה נגד ברצלונה (Credit: PAU BARRENAAFP).
בקרוב בלאוגרנה? אלייש גארסיה נגד ברצלונה (Credit: PAU BARRENAAFP).
פינת 'חלון הזדמנויות' מספקת לכם, העוקבים אחר 'חולה על כדורגל' בפלטפורמות השונות, טעימה מהמתרחש בימים אלה בחלון ההעברות. סדרת הכתבות הנוכחית תסקר העברות פוטנציאליות מרגשות, תנתח את ההיגיון העומד מאחוריהן, את היתכנותן ואת השפעתן האפשרית על מהלך העונה של הקבוצות השונות. בכתבה הנוכחית אדון במעבר אפשרי של אלייש גארסיה לברצלונה. האם המהלך עולה בקנה אחד עם שאיפות המועדון? מה יכול הקשר הספרדי לספק לבלאוגרנה? ומעל הכול: האם החתמתו עשויה להוביל לשינוי פני הקבוצה ולהצעיד אותה בדרך לכדורגל פרגמטי? על כך ועוד - בפרק הראשון של פינת 'חלון ההזדמנויות'.
הקדמה – בין רצוי למצוי

חלון ההעברות החורפי תמיד היה האח הפחות מוצלח במשפחת תקשורת הספורט. בעוד חלון העברות הקיץ מזמן הסכמי ענק, החתמות גרנדיוזיות והזדמנות לבנייה מחודשת של הסגל, בינואר מעדיפות הקבוצות 'לשמור על הקיים' ולא להרעיד את המערכת בעיצומה של עונת הכדורגל. ובכל זאת, אין זה מדויק לחלוטין לטעון שהחתמות החורף זניחות. אוהדים רבים יכולים לספר על החתמות שונו שהשפיעו על מהלך העונה של המועדון. החתמות ראויות, גם כאשר הן אלתורים זמניים וחיזוקים נקודתיים, יכולות להפוך עונה מסויטת לסבירה במקרים אחדים, ובמקרים אחרים לגשר על הפער בין עונה סבירה לעונה מושלמת.

סדרת הכתבות הבאה תסקר את החתמות החלון בפרספקטיבה שונה; במקום לדון בהחתמות שבוצעו, אציג בפניכם החתמות שצריכות להתבצע (שהלא מי כמונו, אוהדים וחובבים נעדרי השכלה ספורטיבית ראויה, יודע טוב יותר מה צריכות הקבוצות השונות כדי להגיע לפסגה?). מובן שהרעיונות שיועלו יהיו מעוגנים, לרוב, באי אלו שמועות ויזכו להיתכנות הגשמה (כך שהעברתו של קיליאן אמבפה ל'אם המושבות' לא תסוקר, על אף שהאחרון עשוי לפתור אי אלו בעיות התקפיות בקבוצה). מאידך גיסא, הקונקרטיות של השמועות לא תהווה עילה בלעדית לבחירת התוכן, שכרוך בחווייתו האישית של אוהד כדורגל ובמידת ההתאמה – כפי שנראית בעיני רוחו.

Here We Go! לעדכונים קונקרטיים, פנו לפבריציו רומאנו (Credit: Getty Images).
Here We Go! לעדכונים קונקרטיים, פנו לפבריציו רומאנו (Credit: Getty Images).
אלייש גארסיה לברצלונה

יש לי חלום. החלום שלי מעט פחות רומנטי ואצילי משל מרטין לותר קינג; למעשה, הוא ציני ונוגד כל עיקרון ענוג, אבל זה החלום שלי: ובחלומי ברצלונה זונחת את עקרונות הטיקי טאקה המקודשים ועוברת לשחק כדורגל דינמי, בהתאם ליריבתה. כיצד תוכל לזנוח את הסגנון האופייני, שהביא אותה לפסגת התודעה הקולקטיבית? אם אשתמש בלשונו הצרופה של אייל שני, כאשר מעבורת מגיעה לגובה הרצוי, עליה להתנתק מהמשגר שהביאה לחלל ולהמשיך בכוחות עצמה לתור אחר הלא נודע. כאשר קבוצה מעפילה לגבהים, עליה לגלות קשיבות מחודשת לעקרונות המשתנים שמעצבים את המשחק בלא הרף.

לא כל החלומות נבראו שווים; מרטין לותר קינג. (Credit: AFP via Getty Images).
לא כל החלומות נבראו שווים; מרטין לותר קינג. (Credit: AFP via Getty Images).

בעונה הנוכחית, כחלק מאותו חזון מלבב של קשר אחורי יחיד – פרי היסטוריה עתיקת יומין שמקדשת את מערך ה-4-3-3 – בארסה הביאה את הקשר הספרדי הלא נכון מג'ירונה. זו התחושה שהולכת וגוברת בקרב אוהדי המועדון. בוסקטס – 'התמנון מבאדיה', שחקן יחיד מסוגו שהציג שליטה בכל רזי ניווט והכוונת הקבוצה, העניק לברצלונה את היכולת לשחק עם שני קשרים ניידים – שמהווים איום התקפי בכל חלקי המגרש. עם עזיבתו נקרא אוריול רומאו לדגל. 'שובו של הבן האובד' לא נחל הצלחה מרובה עד כה. הקשר החביב מתקשה להיכנס לנעליים של קודמו, מבצע טעויות רבות וממעט לתרום באספקטים הגנתיים ובהנעת הכדור.

מצידו השני של המתרס, ניצב אלייש גארסיה. הקשר המבריק הוא הסיפור שעומד מאחורי ההצלחה הכבירה של קבוצתו הצנועה. אלייש תורם בכל הפרמטרים ומציג נתונים מעוררי השתאות, לעיתים תוך תחרות עם טובי הקשרים בליגות הבכירות. הדירוג הסטטיסטי שלו גבוה יותר משל כל שחקן לה ליגה אחר, למעט ג'וד בלינגהאם, הפלא המדרידאי.

מאחורי כל קבוצה גדולה, עומד שחקן גדול; אלייש גארסיה במדי ג'ירונה (David Ramos/Getty Images).
מאחורי כל קבוצה גדולה, עומד שחקן גדול; אלייש גארסיה במדי ג'ירונה (David Ramos/Getty Images).

רוצים נתונים מתקדמים (אני יודע שלא; אני פשוט לא שולט בזה)? קחו נשימה ארוכה והבה נתחיל:

מספרים – רק כי חייבים

אלייש גארסייה מוביל את הלה ליגה במסירות, בניסיונות מסירה, במרחק קידום הכדור על ידי מסירה, במסירות ארוכות (תכונה חיונית לקשר אחורי), במסירות לשליש המגרש האחרון ובמסירות מקדמות כדור, במסירות רוחב (50 יארדים ומעלה, לרוחב המגרש – תכונה חשובה לוויסות המשחק), בהוצאות כדורי חוץ, במהלכים שהובילו לכיבוש שער, במסירות שהובילו לכיבוש שער, בכדורים נייחים שהובילו לכיבוש שער, בנגיעות בכדור ובקבלת מסירות.

ב-365 הימים האחרונים, בהשוואה לקשרי חמש הליגות הבכירות, הוא נמצא בעשירון העליון בפרמטרים הבאים: בישולים, xAG, xA, מסירות מקדמות כדור, הפרש חיובי בין שערים ל-xG, xG בלא כדורי עונשין, ניסיונות מסירה, השלמת מסירות, מסירות מקדמות כדור, מסירות מכדורים חיים, מסירות מכדורים נייחים, מסירות רוחב, הגבהות, קרנות, יצירת מצבי בעיטה, יצירת מצבי בעיטה מכדורים נייחים, יצירת מצבי כיבוש, יצירת מצבי כיבוש מכדורים חיים, יצירת מצבי כיבוש מכדורים נייחים, יצירת מצבי כיבוש לאחר ביצוע פעולה הגנתית, ניסיונות למסירת כדורים ארוכים וכדורים ארוכים שהושלמו, מרחק כולל של מסירות, מרחק כולל של מסירות מקדמות כדור, ניסיונות למסירת מסירות קצרות, מסירות קצרות, מסירות מפתח, מסירות לשליש המגרש ההתקפי, נגיעות בכדור, נגיעות בכדור ברחבה, נגיעות בכדור בשליש המגרש ההגנתי, קבלת מסירות, מיעוט תיקולים יריבה בזמן כדרור, סחיטת עבירות, מיעוט הפסדים במאבקי גובה, חסימת בעיטות יריבה ומיעוט כרטיסים צהובים.

תוצאת המשוואה? אלייש גארסיה שחקן לא רע בכלל (Credit: Freepik).
תוצאת המשוואה? אלייש גארסיה שחקן לא רע בכלל (Credit: Freepik).

ביצועיו מגיעים למיטב בעודו משחק לצד קשר אחר, במערך של 4-2-3-1. הודות למערך שני הקשרים הפופולרי, שזוכה לעדנה בימים אלה, יכול גארסיה להביא לידי ביטוי את כישורי בניית המשחק שלו, בלא חשש מפני חשיפת ההגנה והותרתה פרוצה. וכאן, מוריי ורבותיי, אוכל לחזור לפתיחה. יש לי חלום לראות את פרנקי דה יונג, קשר מגוון ובעל שליטה ברבים ממכמני המשחק, משחק לצד אלייש גארסיה בדאבל פיבוט. אותו שיקוץ מתועב בעיני אוהדי הקבוצה – עשוי להתברר כגאולה הגדולה ביותר של מועדון הפאר. צמד קשרים שחולקים משימות הגנתיות והתקפיות גם יחד, מתואמים לסיכול התקפות יריבה בצוותא, חורגים מהתבנית הקבועה של קשר אחורי מנהל משחק גרידא וחוגגים את הגיוון שמציע הכדורגל לאוהדים.

יממש את הפוטנציאל לצד קשר נוסף? פרנקי דה יונג (Credit: David S.Bustamante/Soccrates/Getty Images).
יממש את הפוטנציאל לצד קשר נוסף? פרנקי דה יונג (Credit: David S.Bustamante/Soccrates/Getty Images).

יש לי חלום. הוא לא נאיבי, קסום ועטוף ברומנטיקה קרויפאית, אך זה הוא החלום שלי.

ובנימה מעשית

החתמתו של אלייש גארסיה הוצגה על ידי העיתונאי הססגוני ג'רארד רומרו כ'מטרה העליונה של ברצלונה בינואר'. העיתונאי פראן מרטינז טוען כי סעיף השחרור של השחקן עומד על כ-20 מיליוני אירו, כך על פי מקורות בג'ירונה. מקורות בברצלונה אופטימיים יותר וטוענים שהסעיף עומד על כ-12 מיליוני אירו, כפי שעלה מגישושים שנערכו על ידם. חריגות כאלה אינן בלתי סבירות; החתמתו של אוריול רומאו נאמדה בתחילה בסך של 10 מיליוני אירו, עבור דרך 5 מיליוני אירו וכלה בסכום הסופי – 3.4 מיליוני אירו (3.4 יותר מדי, אם לשאול את אוהדי ברצלונה).

מצבה הכלכלי החריג של ברצלונה מצריך התייעצות דחופה עם מנהלת הלה ליגה וניסיון לעמוד בחרב גזירותיו של טבאס הנקלה. פבלו טורה, אוריול רומאו ואריק גארסיה קושרו לעסקה, כרעיונות יצירתיים להורדת מחירו של הקשר הג'ירונאי. מקורבים לברצלונה מתעקשים כי על אף אהבתו של צ'אבי לשחקן, קיימים שמות נוספים בבורסת השמות. כסף עתידי שעשוי להיכנס בינואר, יכול גם הוא להוות ערובה להחתמתו של גארסיה. נסיעתו של לאפורטה לדובאי (וכברת החנופה שסיפק) בוצעה אף היא כחלק מניסיון בזק לגייס את המשאבים הכלכליים הנדרשים להחתמה.

ובתווך, מחנה השחקן נשמע נלהב למדי. העיתונאי ויקטור נאברו מעדכן כי: "סוכנו של אלייש גרסיה (ושל אוריול רומאו), נכח באימון של ברצלונה. צ'אבי, שאינו נוטה להעיף מבט אל עבר היציע בעת אימון, בחר לחרוג ממנהגו ולברך את הסוכן". אלייש עצמו טען בריאיון (שהוליד תגובות נזעמות מקרב המקורבים לג'ירונה): "מובן מאליו שארצה לשחק בברצלונה". "זאת קבוצה שאני אוהד מילדות״, חשף בריאיון. מאמנו הגיב לדברים וציין כי: ״אלייש טעה. אנו מצפים לנאמנות מוחלטת מקרב השחקנים, כלפי המועדון ותומכיו״.

בתוך בליל השמועות, כל שנותר לנו הוא לעקוב אחר ההתפתחויות. בפלטפורמות השונות של 'חולה על כדורגל' נעדכן אתכם בכל הפרשנויות, בשמועות האמינות ובהחתמות מחלון ההעברות. ומכיוון שקלישאות פריווילגיה מדהימה של כתב, אסיים במשפט השחוק: "חורף לוהט ב'חולה על כדורגל'".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן