חולה על כדורגל - המגזין

ד״ר יובל ברק, בן 35, כירופרקט וקניזיולוג מומחה לשיקום פציעות ספורט, מאמן כח וכושר. שחקן כדורגל לשעבר. כיום חי ועובד בארה״ב. תנו לייק ברשתות: @thetrainingroomchiro

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

של נעליך מעל רגליך – תנו לילד שבכם לצאת

לא פלא שהיה אחד השחקנים הטכניים ביותר בדור האחרון. רונאלדיניו משחק יחף, כילד וכמבוגר (Credit: Troll Football)
בעולם המערבי המשחק היחף נעלם בגיל מוקדם מאי פעם וכיום אפשר לראות ילדים כבר בגיל ינקות נדחסים לנעלי נייקי חונקות, אך האם חזרה למקורות וביצוע פעילות ספורטיבית ברגליים חשופות וללא נעליים דווקא יכולה לתרום לביצועים הספורטיביים? ד"ר יובל ברק בדק ויצא עם מסקנות והמלצות

כולנו זוכרים איך כילדים התהלכנו בעולם ללא נעליים. שעות של משחק שכלל ריצות, טיפוס, קפיצות ומה לא בעצם, הכל ברגליים חשופות וללא נעליים. בעולם המערבי המשחק היחף נעלם בגיל מוקדם מאי פעם וכיום אפשר לראות ילדים כבר בגיל ינקות נדחסים לנעלי נייקי חונקות. לתרבות הרגל החשופה יש חשיבות משמעותית להתפתחות שלנו כבני אדם ולאינטראקציה שלנו עם הסביבה, והדבר משמעותי יותר כשמדובר בספורטאים, בייחוד ספורטאים שצריכים לתמרן חפץ בעזרת הרגליים. 

כף הרגל שלנו מורכבת מ-26 עצמות, 33 מפרקים, 29 שרירים וגידים ומעל ל-30 רצועות. נעליים באופן כללי מספקות תמיכה לכף הרגל, ועל אף היתרונות והנוחות שבעניין, הדבר פוגע בשרירי כף הרגל ו״מכבה״ אותם. אימון יחף ״יפעיל״ את שרירי כף הרגל ויביא לשיפור ביציבות, בזריזות, ואפילו בטכניקת הריצה כיוון שהרגל החשופה תדרש לעבוד קשה יותר ללא תמיכת נעל.

הברזילאים ייחודיים במשחק הכדורגל היחף כבר שנים רבות, אבל בעולם הספורט זה לא דבר נדיר כשענפים אחרים כמו אתלטים אולימפיים, רקדנים, מתעמלים, לוחמי MMA, ואפילו מרימי משקולות משלבים באימונים שלהם עבודה ללא נעליים. ב-2005 בראיון ל'מארקה', ליאו מסי הצעיר מספר איך היה נשאר אחרי אימונים עם דקו ורונאלדיניו לעבוד על קרנות, מסירות ארוכות ובעיטות חופשיות, יחפים. ״אני מרגיש יותר בנוח לבעוט בכדור ללא נעליים, יחף״, מסי סיפר. כמובן שמאז מסי, עם או בלי קשר, התפתח לאחד מבועטי החופשיות הגדולים בהיסטוריה. 

טכניקת בעיטה מושלמת וגמישות מפרקים הביאה אותו להיות מבועטי החופשיות הטובים בהיסטוריה. ליאו מסי בעוד ביצוע מושלם מ-2011 (Credit: Angel Martinez/Getty Images)

בכף הרגל שלנו קיימת מערכת דחוסה של עצבים וחיישנים המספקים מידע על מגע, לחץ, טמפרטורה, כאב ופרופריוספציה (=מודעות על מיקום ותנועת הגוף במרחב). הקולטנים הללו מספקים מידע מקצות העצבים במעלה הגוף אל המוח ומאפשרים לנו לחוות ולנתח את הסביבה בצורה מיטבית. נעליים מודרניות הן מרופדות וצרות, הדבר פוגע במבנה כף הרגל, משפיע על היציבה ומבטל את הפידבק התחושתי מכף הרגל למוח. עבור ספורטאי תחרותי, הפרטים הללו יכולים להיות משמעותיים.

יש סיבה כנראה שברזילאים ידועים כאשפי השליטה בכדור ושכמה מגדולי המכדררים בהיסטוריה גדלו בתרבות שבה ילדים משחקים יחפים בחוף הים או ברחובות. משחק יחף מחייב את השחקן לפתח מגע עדין עם הכדור. מגע עם הכדור ישפר את הכדרור, המסירה והבעיטה לאורך זמן. למשל תרגיל של הקפצת כדור יהיה קשה יותר ברגל יחפה, אבל לאורך זמן השליטה בכדור תשתפר בצורה מדוייקת יותר מאשר עם נעל. הדבר יאפשר את התפתחות העצבים ברגל וכמות המידע שיגיע למח יגדל משמעותית – יותר מידע למוח = יותר למידה והתפתחות.  

בנוסף, כפות הרגליים הן תחילת השרשרת הקינטית שאחראית על הפקת הכוחות וספיגתם. כף הרגל והקרסול עובדים בשיתוף פעולה וקואורדינציה על מנת לייצב את הגוף. לקות או חוסר בתפקוד הקומפלקס של כף הרגל-קרסול יוביל לפיצויים תנועתיים במעלה השרשרת התנועתית (ברכיים, ירכיים, גב תחתון, ואפילו גב עליון וצוואר). כך למשל אם שחקן מבצע שינוי כיוון חד וישנה מגבלה תנועתית במפרק הקרסול (כתוצאה מחוסר טווח תנועה או אפילו חבישת קרסול למשל), הגוף עדיין ימצא דרך לבצע את הפעולה הנדרשת, אבל יאלץ להניע מפרק אחר לשם כך (ברך למשל). הדבר יוצר עומס מוגבר על מפרק הברך ועשוי להוביל לפציעה במיוחד כיוון שמבחינה מכנית מפרק הברך בנוי עבור יציבות ולא עבור תנועתיות. לכן שליטה בכף הרגל-קרסול עשויה להביא לא רק לשיפור ביצועים, אלא גם למניעת פציעות.

הנה כמה טיפים לשלב משחק יחף באימונים:

  • שלבו עבודה יחפה בחימום או בשחרור. יש משהו מהנה ומשחרר בריצה ומשחק ללא נעליים. זו דרך מצויינת ליצור אוירה קלילה באימון.
  • עבודה בחדר הכושר – היום ניתן לראות יותר יותר מתאמנים יחפים בחדרי כושר בגלל היתרון בשווי משקל, יציבות, ומגע עם הקרקע. כמובן שצריך להקפיד על בטיחות – משקולת כבדה שפוגשת רגל חשופה זה לא נעים. 
  • התחילו בהדרגה. פעם בשבוע זו התחלה טובה לרוב. 
  • המנעו מתיקולים. זו לא המטרה. נסו לשחק במספר קטן של נגיעות והתמקדו בריצה ללא כדור. 
  • עדיפות למשטח רך כמו דשא או גומי. המנעו מעבודה יחפה על פרקט או בטון.
  • תהנו ותשחקו. כמו ילדים.

 

תהנו ותשחקו כמו ילדים. ילדים מקפיצים כדור כשהם יחפים (Credit: Saikat Paul/Pacific Press/LightRocket via Getty Images)

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן