חולה על כדורגל - המגזין
ד״ר יובל ברק, בן 35, כירופרקט וקניזיולוג מומחה לשיקום פציעות ספורט, מאמן כח וכושר. שחקן כדורגל לשעבר. כיום חי ועובד בארה״ב. תנו לייק ברשתות: @thetrainingroomchiro

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

זעזוע בענף

חובבי הפוטבול האמריקאי נעו באי נוחות השבוע לאחר הפציעה המטרידה של הקוורטרבאק של מיאמי דולפינס, טואה טאגוויילואה (הסרטון הנ"ל). תקציר האירועים – ביום ראשון טואה הוצא ממשחק לאחר שספג זעזוע מוח ונראה מסוחרר ומתמוטט לרצפה מיד לאחר שקם מתיקול. רק ארבעה ימים לאחר מכן, טואה פתח במשחק ותיקול נוסף ראה את ראשו של טואה פוגש את הרצפה וידיו ננעלו בתנוחת הסייף. זעזוע מוח נוסף בטווח זמן קצר כל כך עשוי, בסבירות גבוהה בהרבה, להיות קטלני. 

תנוחת הסייף היא רפלקס מולד שרואים אצל תינוקות וחולף לאחר כארבעה חודשים אצל תינוק בריא. תינוק ששוכב על הגב וראשו מוטה הצידה, היד באותו הצד תהיה מושטת ישר הצידה ואילו היד הרחוקה תהיה מקופלת לכיוון הכתף. אצל אדם בוגר תנוחת הסייף היא אינדיקציה לזעזוע מוח ברמה בינונית לפחות. 

זעזוע מוח הוא סוג פגיעת הראש הנפוץ ביותר ומייצג כ-70-90% מכלל פגיעות הראש. זו פציעה שדובר עליה רבות בשנים האחרונות בהקשר הספורטיבי ויכולה להוביל ל-CTE – אנצפלופתיה כרונית טראומטית. CTE זו סוג של דמנציה עם סימפטומים הדומים למחלת האלצהיימר. סוג זה של דמנציה נפוץ אצל ספורטאים הסופגים מהלומות חוזרות לראש או זעזועי מוח רבים. במחקרים נמצא CTE במוחם של כ-99% משחקני הפוטבול וכ-75% משחקני הכדורגל. ליגת הפוטבול האמריקאית ספגה ביקורות קשות בעבר ונאלצה לשנות חוקים ופרוטוקולים על מנת להגן על השחקנים. כנראה שמישהו שם נרדם בשמירה במקרה של טואה. 

על פי מחקר שעשה כותרות בשנים האחרונות שנערך על ידי Glasgow Brain Injury Research Group: GBIRG נמצא שכדורגלנים לשעבר הם הספורטאים בסיכון הגדול ביותר לפתח דמנציה. במיוחד מגנים בעלי קריירה ארוכה ורוויה בנגיחות. כמו כן, כדורגלנים נמצאו כבעלי סיכון הגבוה פי 5 לפתח אלצהיימר מכלל האוכלוסייה. התוצאות הללו גרמו להתאחדות האנגלית לשנות את החוקים ולאסור נגיחות אצל ילדים מתחת לגיל 12. ישנם עוד קולות הקוראים למהלכים קיצוניים בהרבה ואף לאסור נגיחות לחלוטין במשחקי בוגרים.

ינואר 2017. ראיין מייסון, קשר האל סיטי, בהתנגשות ראשים עם גארי קייהיל, בלם צ'לסי, מה שגרם לו לפרוש מכדורגל כשנה לאחר מכן לאחר שלא התאושש מהפציעה (C. Wilson)

גם בפן הטיפולי ישנם התפתחויות מעניינות בקשר לזעזועי מוח. אם בעבר ההנחייה המקובלת הייתה מנוחה מוחלטת עד שיסתיימו הסימפטומים, דבר שיכול לקחת תקופה ארוכה, כיום מדובר על מנוחה קצרה בלבד כאשר לעבודה אקטיבית יש חלק משמעותי בהרבה בהחלמה מהירה וחזרה לפעילות ספורטיבית. 

כיוון שזעזוע מוח גורם למחסור בחמצן וזרימת הדם אל ומהמח לשאר הגוף, יש להתחיל בפעילות אירובית מתונה כ-24-48 שעות לאחר הפגיעה. רב הפרוטוקולים מדברים על השארות באזור ה-80% דופק מסף תחילת הסימפטומים. בהמשך יש לעבוד במקביל על המערכות השונות המעורבות – לרוב קואורדינציה, שווי משקל, פרופריוצפציה ,קוגניציה וראייה. ישנם אימונים ספציפיים שעוזרים לפתח כל קטגוריה בנפרד. מורכבות האימונים תתקדם בצורה אינדיווידואלית ובהתאם לחומרת הפציעה. לאורך כל התהליך יש משמעות מכרעת אפילו יותר מתמיד לשינה איכותית ושהייה בשלב השינה העמוקה (REM). רוב הסימפטומים מזעזועי מוח חולפים לאחר כשבועיים, כאשר באזור 20-30% מהמקרים הסימפטומים נשארים לתקופה ארוכה יותר. 

האם מתקרב סוף עידן ולא נראה עוד נוגחי-על בכדורגל כמו כריסטיאנו רונאלדו, שהבקיע למעלה מ-100 שערי נגיחה בקריירה או שחקנים שביססו את עיקר משחקם על עליונות אווירית כמו פיטר קראוץ׳? כשלוקחים בחשבון גם שהגבהות לרחבה ממשחק פתוח נחשבות מהלך מאוד לא יעיל גם מבחינה סטטיסטית (רק כ-1% מההרמות לרחבה מסתיימות בשער), אולי בכל זאת עדיף פשוט עוד פס?

נוגח על. כריסטיאנו רונאלדו עולה לגובה (MARCO BERTORELLO/Getty Images)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן