חולה על כדורגל - המגזין
אסף שטנגל, בן 46, מאמן מנטאלי לספורטאים ומייסד "מועדון השחקנים המתמידים". משמש כמאמן כדורגל ומפתח תוכן מקצועי בבית הספר לכדורגל של מכבי חיפה ובנוסף מאמן מנטאלי לספורטאים באופן אישי וקבוצתי. מטרת האימון המנטאלי – לתת לכל ספורטאי ליווי מקצועי בתחום המנטאלי על מנת למקסם את היכולות הטמונות בו.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

הגעה מנטאלית נכונה למבחנים בקבוצות בתקופת טרום עונה

יכול להיות מלחיץ. לבוא מוכנים למבחנים (Credit: PFSA)
התקופה הנוכחית מאופיינת במעבר של שחקנים מקבוצה לקבוצה וחלק גדול מהשחקנים נבחנים כעת ומוזמנים להגיע לימי מיון, מבדקים ומבחנים על מנת לבדוק את התאמתם לקבוצה. זו תקופה המאופיינת בלחץ רב של השחקנים הצעירים. חלק גדול מהשחקנים לא מגיעים מוכנים מספיק בשל חוסר ידע ואז מקבלים תשובות שליליות, לעיתים בשל כך שלא באמת הביאו את ה"אני האמיתי" שלהם לאותם מבדקים. אסף שטנגל עם המדריך להתנהלות נכונה

במאמר זה אני מעוניין לתת לכם מספר 10 טיפים להתנהלות נכונה לפני מבדקים ובזמן המבדקים בעקבות שנים של נסיון בליווי שחקנים:


 1. ללא שינויי הרגלים – הלחץ לפני האימון גורם לשחקנים רבים לנסות לשנות הרגלים שידועים להם בשל רצונם לשפר ב-1 אחוז את מצבם כלומר: להתחיל לאכול נכון יומיים לפני האימון, להתאמן חזק יותר, לעשות מדיטציה ביום האימון כי הם שמעו שזה עוזר או לישון בשעה מוקדמת מאוד כדי להגיע מוכנים יותר. הטיפ שלי: להמשיך בהכנה הרגילה המוכרת לראשכם ולגופכם. ללא שינויים!
 2. נורמלי לחלוטין שיעלו לכם פחדים ומחשבות שליליות לפני המבדקים – הטיפ שלי: יום לפני האימון תהיו עם עצמכם לבד בחדר ותירשמו את כל הפחדים שלכם "אני מפחד שלא אתקבל", "אני מפחד לטעות…" אני מפחד…..", תקפלו את הפתק ושימו במגירה.
  תגידו לעצמכם, "הפתק כעת במגירה והפחדים שלי במגירה, אני אקח אותם שוב אחרי המבדק". הפחד שלך מוצדק, אבל לא מקדם אותך, תחליט שאתה שם אותו במגירה.
 3. במהלך הימים שלפני המבדק יעלו לכם הרבה מחשבות שליליות – עליכם, על הערך שלכם, על היכולות שלכם. זה טבעי ובאותם מחשבות שצצות לא תוכלו לשלוט. כן תוכלו לשלוט בתגובות שלכם לאותן מחשבות.
  הטיפ שלי: תכינו לכם 3-4 משפטים חיוביים על עצמכם שברגע שתגיע המחשבה השלילית, אתם שולפים באופן אוטומטי את המחשבה החיובית המוכנה עבורכם. לדוגמא: "אני שחקן שמתאמן הכי קשה בקבוצה ומגיע לי להיות בכל קבוצה שארצה", "אני חבר טוב ותמיד מחפש לעזור", אני בשיפור מתמיד ובזכות ההתמדה אני יודע שאגיע מאוד רחוק….." וכד'. כל משפט שאתם מרגישים שאתם מתחברים אליו.
 4. בגדים נוחים ומוכרים – בדומה לסעיף 1, הרבה שחקנים קונים נעליים חדשות או בגדים חדשים לאימוני המבדקים. הטיפ שלי: תגיעו לאימון עם הבגדים והנעליים המוכרות והנוחות עבורכם ללא שינויים. להישאר במוכר ובטוב.
 5. האימון הזה לא ייקבע כלום עבורכם – שחקנים רבים חושבים שהאימון הזה ייקבע את גורלם ואת הקריירה שלהם. הטיפ שלי: תירגעו – מדובר במבדק אחד מתוך אלפי מבדקים שתעמדו בהם יום אחר יום כשחקנים מקצוענים לעתיד. המבדק הזה הוא סך הכל עוד מבדק. אף מעבר של המבדק לא יימנע מכם להיות שחקנים גדולים בעתיד כמו שמעבר המבדק לא יבטיח לכם דבר. להתייחס למבדק הזה כמו לעוד אימון במסגרת הקבוצה המוכרת שלכם.
 6. שפת הגוף – הדבר העיקרי שייבלוט למאמן שבודק אתכם הינה שפת הגוף שלכם. הטיפ שלי: תשלטו במה שאתם יכולים לשלוט. בחלק מהדברים שיהיו במהלך האימון לא תוכלו לשלוט, בשחקן שמולו תהיו באחד על אחד, בשוער שינסה לעצור את הבעיטות שלכם, במספר המסירות שתקבלו ועוד. אתם יכולים לשלוט במה שתלוי בכם, איך אתם מדברים, מהי שפת הגוף שלכם, מה תהיה ההתנהלות שלכם רגע לפני האימון. תהיו מודעים לכך ותנו על כך את הדגש תתמקדו במה שבשליטה שלכם!
 7. התנהלות אחרי טעות – אתם במהלך המבדקים תעשו טעויות. זה חלק מהמשחק, אבל זה לא מה שייקבע כמה אתם טובים והאם תתקבלו או לא. הטיפ שלי: ההתנהלות שלכם לאחר הטעות תקבע את הצלחתכם. במידה ותדעו לשים את הטעות מאחוריכם ולהמשיך ולהתמקד בפעולה הבאה – תצליחו, במידה ולא תשימו זאת מאחוריכם – הטעות הבאה תגיע במהרה כי חוסר הבטחון ישתלט עליכם ויתחיל כדור שלג שיהיה לכם קשה מאוד לעצור. עשיתם טעות – תחייכו ותמשיכו הלאה. הכל בסדר.
 8. התמקדות בחוזקות – אנו כשחקנים רוצים להוכיח במבדקים עד כמה אנחנו מצוינים. התנהלות כזו גורמת לנו לעיתים "להתפזר". להתפזר = לנסות הכל. גם את הדברים שאנו מצויינים בהם וגם את הדברים שאנו פחות טובים בהם בשביל להוכיח לכולם שגם בזה אנו טובים. התנהלות זו גורמת לעיתים להבליט דווקא את החסרונות שלכם. המטרה במבדקים היא לא להשתפר באמצעותם, אלא לעבור אותם. הטיפ שלי: תתמקדו בחוזקות – תירשמו את הדברים והפעולות שאתם יודעים שבהם אתם טובים ובאימון תתמקדו בהם, אותם תעשו. אתם טובים באחד על אחד התקפי? תעשו זאת, אתם טובים במסירות עומק? תעשו זאת, אתם לא טובים מספיק בהרמות עם רגל שמאל – להימנע מזה. להתמקד בחוזקות שלכם.
 9. לתת את הכל – הרבה שחקנים מסיימים את המבדקים ואומרים לי לאחר מכן בשיחת הסיכום – "הרגשתי שיכולתי לתת יותר". זה בסוף הדבר שעליו תצטערו יותר מכל, שיכלתם לתת יותר. הטיפ שלי: במבדקים אתם נותנים את ה-110 אחוז לכם. אם יש משהו שתצערו עליו לאחר המבדק זה על זה שלא נתתם את הכל. כי אם לא תתקבלו ותדעו שנתתם רק 80 אחוז תבינו שייתכן שפספסתם וזה היה תלוי בכם, אבל אם תתנו את ה-110 אחוז שלכם ולא תתקבלו תבינו שאתם מבחינתכם עשיתם את המיטב וזה לא תלוי בכם. בכל מקום תתנו את ה-110 אחוז שבכם.
 10. ניתוח לאחר המבדקים – לאחר שסיימתם וללא קשר לתוצאה, תשבו עם עצמכם, תירשמו במחברת שלכם את הסיכום של האימון.

הסיכום יכלול את ההכנה שלכם, את המחשבות שלכם, את ההתנהלות שלכם באימון ואת התובנות שלכם.

הטיפ שלי: תהנו, המטרה העיקרית שלך מכל הכדורגל היא להנות. אז תהנו!

 

בהצלחה,

אסף שטנגל.

מאמן מנטאלי לספורטאים

050-4039978

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן