חולה על כדורגל - המגזין

אסף שטנגל, בן 46, מאמן מנטאלי לספורטאים ומייסד "מועדון השחקנים המתמידים". משמש כמאמן כדורגל ומפתח תוכן מקצועי בבית הספר לכדורגל של מכבי חיפה ובנוסף מאמן מנטאלי לספורטאים באופן אישי וקבוצתי. מטרת האימון המנטאלי – לתת לכל ספורטאי ליווי מקצועי בתחום המנטאלי על מנת למקסם את היכולות הטמונות בו.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

מה ניתן ללמוד מדור העתיד?

מחקר שכלל 650 ספורטאים אשר מילאו משוב אישי – שווה קריאה!!!
בשלושת השבועות האחרונים 42 מאמני כדורגל במחלקות נוער מכל רחבי הארץ שלחו שאלונים אישיים לשחקניהם. השחקנים נשאלו על 37 מרכיבים שונים שכללו נושאים טכניים כמו: כדרור, מסירה, מסירת מפתח, עצירת כדור, 1*1 ועוד. מרכיבים פיזיים כמו: ניתור, כוח מתפרץ, פיזיות, מהירות, זריזות. מרכיבים אישיותיים כמו: קור רוח, ריכוז, יצירתיות ומרכיבים חברתיים כמו: משחק קבוצתי, חברותיות, הגינות ועוד. השחקנים התבקשו לדרג את עצמם בין 1-10 בכל מרכיב ללא הוראות מסויימות נוספות.
מילוי השאלונים הוזנו למערכת ייעודית שבניתי לנושא, מערכת שנתנה למאמני אותם שחקנים לצפות בתשובות השחקנים שלהם בלבד. דבר שיכול ללמד אותם יותר על כל שחקן, האלמנטים שכל שחקן מרגיש שהוא טוב בהם והאלמנטים שעליהם יש לתת דגש ולשפר או/ו לעלות לשחקן את רמת המסוגלות ורמת הבטחון.
בנוסף לי הצטברה דאטה אשר איפשרה לי לנתח מה שחקני הכדורגל חושבים על עצמם, מהן לדעתם נקודות התורפה שלהם, היכן החוזקות שלהם, רמות הבטחון שלהם ועוד. שחקנים מתחת לגיל 11 הוצאתי מהחישוב וכן שחקנים מעל גיל 17.5.
בכתבה זו אני מציג לכם את הנתונים הראשוניים והמסקנות שלי אשר יכול ללמד אותנו, מאמני הכדורגל, הורים וחובבי המשחק כיצד שחקני הדור הצעיר רואה את עצמו בשלל נושאים הקשורים למשחק הכדורגל.

מסקנות:

*אמינות – הדבר החשוב ביותר עבורי היה לדעת שהתוצאות באמת אמינות. 81 אחוז מהשחקנים נתנו לעצמם ציונים בין 4-10 (כולל) כלומר לא התביישו לרשום במה הם פחות טובים, למרות הידיעה שהמשוב גלוי למאמנים שלהם, דבר שמבחינתי מוכיח שהם לא רשמו בשביל "להרשים" את המאמן אלא באמת לרשום את האמת שלהם.
הציונים שבלטו
מנהיגות – ציון ממוצע 7.5.
מרכיב שנמצא ב 2 העשירונים הנמוכים ברשימה עם סטיית תקן גבוהה – כלומר רוב השחקנים מודים שזו אחת מנקודות התורפה שלהם!
האם מנהיגות זה מולד או שניתן לעבוד על זה? הדעות חלוקות, מה שבטוח זה שתחושת המנהיגות נובעת בשלב הראשון מרמת המסוגלות העצמית של השחקן להיות מנהיג ובשלב השני לתת לשחקנים את המושכות להוביל וכנראה נכון לכרגע אנו, המאמנים, לא עושים זאת מספיק.
מסקנה: המאמנים בשטח רצוי וניתן לתת את הדגש על כך. לתת לשחקנים הצעירים את האמונה שהם יכולים להיות מנהיגים בקבוצה ולתת להם את המושכות לכך. ברגע שניתן להם להיות מנהיגים ונשבח אותם על כל התקדמות בנושא זה רמת המסוגלות שלהם להיות מנהיגים תגדל.
נגיחה – הממוצע הנמוך ביותר בכל התחומים ועם סטיית התקן הגבוהה ביותר – ייתכן שבגלל הפחד של מאמנים לעבוד על נושא הנגיחות בשלל החשש ש"נכנס" לאחרונה מפגיעות ראש עתידיות לדבר לא ניתן מספיק דגש באימונים.
מסקנה: על פי התוצאות השחקנים מרגישים ממש גרועים בנושא זה ונדרשת חשיבה לעתיד (במידה והנגיחות יישארו חלק מהכדורגל) כיצד כן משפרים זאת למרות המגבלות והחשש .
נושאים טכניים שהיו בנוסף בתחתית הרשימה – 1*1, מסירות מפתח וטכניקה.
נושאים טכניים שקיבלו ציון גבוה – בעיטה ועצירת כדור.
במרכיבים הפייזיים ממוצע הציונים היה עם סטיית תקן קטנה יחסית (בין המרכיבים עצמם) כלומר לא נמצא מרכיב מסויים שחורג מהשאר. עם זאת הציונים הממוצעים של כל המרכיבים היו נמוכים יחסית 7.507 – לדעת הרוב הגדול של השחקנים הם לא מספיק זריזים, אגרסיביים ובעלי כוח מתפרץ לעומת השאיפות שלהם מעצמם.
עומת המרכיב הקודם במרכיבים האישיותיים/מנטאליים קיבלנו ציונים גבוהים משמעותית. נחישות 9.08, תשוקה 9.56!! (עם סטיית התקן הנמוכה ביותר) וחברות – 9.16.
מסקנה: האהבה של אותם שחקנים לענף היא זאת שגורמת להם להיות באותו ענף ואנו כמאמנים חייבים לדאוג ולעשות הכל שהם ימשיכו להגיע מאהבה למשחק. לתמוך בהם, ללטף שצריך, לנחם שצריך ולעזור להם לעבור את המכשולים שיגיעו.
במרכיבים האישיותיים בלט לטובה נושא ההתמדה – ציון 9.07 ואת הציון הנמוך קיבל נושא הבטחון העצמי – 7.80.
 
לצפייה בשאלות המשוב שהשחקנים מילאו לחץ כאן .
בהצלחה,
אסף שטנגל.
מאמן מנטאלי לספורטאים
050-4039978
 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן