חולה על כדורגל - המגזין
ד״ר יובל ברק, בן 35, כירופרקט וקניזיולוג מומחה לשיקום פציעות ספורט, מאמן כח וכושר. שחקן כדורגל לשעבר. כיום חי ועובד בארה״ב. תנו לייק ברשתות: @thetrainingroomchiro

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

טבעי זה הכי, אחי

קרדיט: Getty images

עוד לא התפזר העשן מעל סקנדל זעזוע המוח התורן בליגת ה-NFL וכבר יש להם שריפה נוספת לכבות. בשבוע שעבר שחקנה של הניו יורק ג׳אינטס, סטרלינג שאפרד (שרק חזר מקרע בגיד אכילס) קרע את הרצועה הצולבת הקדמית בברך ימין. מדובר בפציעה יחסית נפוצה בספורט מקצועני, אז למה דווקא הפציעה הזו מקבלת תשומת לב גדולה כל כך?

שאפרד נראה רץ בקו ישר, בלי אף שחקן יריב לידו, ולאחר שכבר היה הרבה אחרי שהתחיל להאט, לפתע נפל לקרקע במה שנראה כאילו צלף ירה לו בברך מגג האיצטדיון. פציעה ללא מגע ברצועה הקדמית היא מנגנון פציעה שכיח, אבל לרוב מדובר על שינוי כיוון חד וקיצוני שגורם לתנועה סיבובית במפרק או עצירה חדה ופתאומית מספרינט. הפציעה של שאפרד מגיעה רק מספר חודשים לאחר פציעה דומה ומתוקשרת הרבה יותר של אודל בקהאם ג׳וניור בסופרבול, כשגם הוא נראה נופל ואוחז בברך בלי נפש חיה בסביבתו. תזמון הפציעה של שאפרד לא יכל להיות גרוע יותר מבחינת הליגה. 

אותה פציעה, נסיבות שונות. זלאטן איברהימוביץ' קורע את הרצועה הצולבת הקדמית באפריל 2017, במשחק בליגה האירופית במדי מנצ'סטר יונייטד:

כבר בפברואר, לאחר הפציעה של בקהאם בסופרבול שחקנים רבים חתמו על עצומה הקוראת לביטול משטחי הדשא הסינטטי הנפוצים באיצטדיונים ומגרשי אימון רבים. לפי הנתונים שהציג איגוד שחקני הפוטבול, ה-NFLPA, הסיכוי לפציעות ללא מגע בגפיים התחתונות עולה ב-28% כאשר משחקים על דשא סינטטי. כולל 32% עלייה בפציעות ברך ללא מגע ו-69% עלייה בפציעות קרסול וכף רגל ללא מגע בהשוואה למשטח דשא טבעי. עוד מספרים: מבין 32 הקבוצות בליגה, 16 משחקות על דשא סינטטי. 13 מתוך 16 הקבוצות שמשחקות על משטח סינטטי נמצאו גם בין 16 הקבוצות הפציעות ביותר בליגה ב-2021. 3 הקבוצות הכי פחות פציעות בליגה משחקות על דשא טבעי. 

מחקרים רבים לאורך השנים מראים שאכן דשא סינטטי מגדיל סיכוי לפציעות בגפה התחתונה. רק לאחרונה סקירה ספרותית מקיפה של 53 מחקרים פורסמה ב-American Journal of Sports Medicine ומאששת את הממצאים – גם על המשטח הסינטטי החדיש ביותר יש סיכון גבוהה יותר לפציעות, בעיקר בקרב ספורטאי עלית. המחקרים הבודדים שהראו פציעות רבות יותר על דשא טבעי מומנו על ידי תעשיית הדשא הסינטטי.

מגרש הכדורגל בשכונת הר חומה בירושלים משמש מספר רב של קבוצות בוגרים בליגה א' ומטה וגם בגילאי נוער ומטה (מיינט ירושלים)

באוניברסיטת הוואי מצאו ממש השבוע דרך מקורית לחקור את הנושא. הם יצרו בובה של שחקן פוטבול וציידו אותה בחיישנים. הבובה המסכנה הוטחה על הרצפה בזויות שונות 1710 פעמים על 10 מגרשים סינטטים ו-9 מגרשי דשא טבעי. הם מצאו שדשא סינטטי גורם לבלימת זעזועים עוצמתית בהרבה ומכאן שלא רק הגפה התחתונה נמצאת בסיכון מגובר, אלא גם המוח. משטח קשיח יותר הוא פחות סלחני ויעלה את הסיכון לפציעה במקרה של נפילה על הקרקע. קחו בחשבון שכ-20% מזעזועי המוח נגרמים מפגיעה של ראש השחקן במשטח הדשא ונראה שהקייס סגור. המחקר הזה מגיע בנקודה קריטית ובזמן שמחדל הפגיעה בטואה עדיין נחקר על ידי הליגה. למרות הביקורות הרבות, בליגת ה-NFL מתעלמים ובנתיים ממשיכים כרגיל. מיותר לציין שהליגה היא מכתיבת טרנדים ויש לה השפעה עצומה על קבוצות תיכונים, קולג'ים וענפים אחרים המשתמשים במגרשים סנטטים (כדורגל, לקרוס, רוגבי וכו’). 

בשנים האחרונות משטחי הגומי הסינטטי מתרבים כמו פיטריות אחרי הגשם. בארה״ב בלבד יש יותר מ-16,000 מגרשים סינטטיים כאשר כ-1500 מגרשים חדשים נבנים בכל שנה. הגומי שממנו עשויים המשטחים הסינטטיים הוא הרבה יותר קשה ודחוס (dense) מדשא טבעי דבר שיוצר כוחות דחיסה (compression) גדולים בהרבה על רגלי השחקנים בכל צעד. הגומי גם עשוי, בסבירות גבוהה יותר מדשא טבעי, ללכוד את נעלי הפקקים בזמן שינויי כיוון. ועוד לא אמרנו מילה על הסכנה בחשיפה לחומרים הקרצינוגנים בגומי הסינטטי. על אף כל הנאמר למעלה, המגרש הסינטטי זול משמעותית ובעולם בו הכסף מדבר היתרונות הכלכליים הללו כנראה יגרמו לכך שנראה פחות ופחות מגרשי דשא טבעיים גם בעתיד. 

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן