חולה על כדורגל - המגזין
ד״ר יובל ברק, בן 35, כירופרקט וקניזיולוג מומחה לשיקום פציעות ספורט, מאמן כח וכושר. שחקן כדורגל לשעבר. כיום חי ועובד בארה״ב. תנו לייק ברשתות: @thetrainingroomchiro

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

השלב הבא באבולוציית הכדורגל הישראלי

כל אומת כדורגל רצינית פיתחה לעצמה צורת משחק שתואמת את ערכיה וזהותה הלאומית. מגרמניה (הישנה והחדשה) ,ספרד ואיטליה, דרך יוון וברזיל. צפייה במשחק כדורגל לאומי תספר הרבה על התרבות ותפיסת העולם המקומית. 

אז מה היא הזהות של הכדורגל ישראלי? אני טוען שאחריי שנים רבות שקבוצות ישראליות היו עסוקות בלהחנות אוטובוסים ברחבה ולשחק ״טקטי״, השחקן הישראלי קיבל כל כך הרבה ביקורת שלילית במשך כל כך הרבה שנים שכבר שכחו שיש לנו גם דברים חיוביים. התרחקנו מהדברים שאנחנו אוהבים לראות בשחקנים שלנו. הספורטאי הישראלי הוא דויד מול גוליית. הוא ערמומי ויצירתי, משחק בלי פחד ועם רעל בעיניים. והוא רעב מאוד להצלחות. זה דבר שלא בא לידי ביטוי מספיק לאורך השנים. עד כניסת המאמנים הזרים.

כניסת המאמנים הזרים לארץ שינתה המון בכל האספקטים של המשחק המקומי. סטנדרטים ושיטות אימון שלא היו מקובלות לפניי שינו רבות, לפחות ברמת הקבוצות המובילות. אחד הדברים החשובים שהביאו איתם הזרים הוא שהם הזכירו לנו במה אנחנו טובים.

מאמנים כמו ולדימיר איביץ' הכניסו סטנדרטים אחרים לכדורגל הישראלי (עוז מועלם, Ynet)

פתאום בשנים האחרונות עם כניסת הזרים אנחנו רואים עוד ועוד משחקים איכותיים יותר של קבוצות, שגם אם מסתיימים בהפסד, יש ניסיון לשחק כדורגל יוזם והתקפי יותר. פחות אוטובוסים ויותר אופניים חשמליים. אני טוען שהתצוגה של מכבי חיפה מול פסז׳ היא חלק מטראנד של קבוצות ישראליות לשחק כדורגל עם הזהות ישראלית החדשה, בלי לחשוש לצאת קדימה ואפילו ללחוץ את היריבה עמוק בחצי שלה. 

חשוב לזכור שמשחק לחץ אינטנסיבי זה דבר שדורש, מלבד אימון כמובן, גם יכולות גופניות גבוהות לאורך זמן. קבוצות ישראליות מתקשות לשמר את העצימות הגבוהה וישנן תנודות רבות תוך כדי משחק ותוך כדי עונה. מבחינה גופנית, אחד הדברים הבולטים ביותר שאנחנו עדיין בפיגור משמעותי הוא כח פיסי וסיבולת המהירות. בניגוד למה שאולי שמעתם בעבר, הגנטיקה היהודית לא אשמה בזה, אלו אלמנטים שניתן לשפר בחדר הכושר. אמנם אימוני חדר כושר נכנסו לרוטינת האימונים בקבוצות הגדולות אבל הם עדיין מקבלים חשיבות נמוכה מדי ויש צורך בעבודה מדוייקת ומקצועית הרבה יותר לצורך המשך ההתקדמות. 

ב-20 השנים האחרונות ענף הכדורגל הופך יותר ויותר אנאירובי (מבוסס על התפרצויות של מהירות) ואינטנסיבי. העלייה הזו באינטנסיביות לאורך זמן מתאפשרת כי השחקנים חזקים יותר פיסית ומסוגלים לשאת בעומסים העצומים. בהתאמה אפשר לראות עלייה במסת הכדורגלנים מאזור ה-70 קילו לכיוון ה-80 קילו כיום. זו מגמה שצפויה להמשך במונדיאל הקרוב (ראו גרף). שימו לב – אחוז השומן נשאר פחות או יותר זהה לאורך השנים, כלומר מדובר בעלייה במסת הגוף הרזה. כן כן, עלייה במסת שריר אצל כדורגלן. יש נטייה אצל שחקנים רבים בארץ לחשוש שעלייה שכזו במשקל תפגום במהירות, זריזות או בטאץ׳ בכדור. זו מחשבה מוטעית. 

המשקל עולה, הכדורגל משתנה (topendsports)

עלייה במסת שריר ועבודת כח מדויקת עם משקלים כבדים לא רק מקטינה סיכון לפציעות ומורידה לחץ מהמפרקים, אלא תאפשר שיפור במאבקי מיקום, בביצועים אקפלוסיביים מקסימליים וביכולת לחזור על אותם ביצועים בעיקביות לאורך עונה וקריירה שלמה. לא סתם אנחנו רואים תסריט חוזר של ישראלים שיוצאים לחו׳ל עושים רצף של מספר משחקים טובים ואז פציעה-גומרת-עונה מחזירה אותם ארצה.

על מנת להמשיך ולשחק את סגנון משחק הלחץ שאנחנו אוהבים כל כך לראות, עבודת כח מדוייקת יותר זו הקפיצה המתבקשת הבאה אצל הכדורגלן הישראלי.


ד"ר יובל ברק הוא כירופרקט מומחה לשיקום פציעות ספורט, מאמן כח וכושר, כדורגלן בעברו וכיום חי בארה"ב. ברק התארח בפרק 21 של חולה על כדורגל – הפודקאסט במסגרת סדרת הפרקים המיוחדת – "המדריך לשחקן" שעסק בבנייה גופנית ומניעת פציעות. בפרק דיברנו על העבודה והחיים שלו בארה"ב, הטיפים להתאוששות נכונה ומניעת פציעות, הסודות של הכוכבים הגדולים, האם עבודה בחדר כושר ועלייה במסה תפגע במהירות ועל נושאים נוספים מרתקים. מוזמנים להאזין:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן