חולה על כדורגל - המגזין
אסף שטנגל, בן 46, מאמן מנטאלי לספורטאים ומייסד "מועדון השחקנים המתמידים". משמש כמאמן כדורגל ומפתח תוכן מקצועי בבית הספר לכדורגל של מכבי חיפה ובנוסף מאמן מנטאלי לספורטאים באופן אישי וקבוצתי. מטרת האימון המנטאלי – לתת לכל ספורטאי ליווי מקצועי בתחום המנטאלי על מנת למקסם את היכולות הטמונות בו.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

איך יוצרים ארלינג הולאנד?

מכונה. הולאנד אחרי השער מול באיירן מינכן במשחק הראשון ברבע גמר ליגת האלופות (Credit: Catherine Ivill/Getty Images)
ארלינג הולאנד מוכיח לנו בכל פעם מחדש שהוא תופעת טבע, מכונה משומנת וטורף שערים. תבחרו כל כינוי שאתם רוצים. היום אנחנו רואים מוצר מוגמר (או שעדיין לא), אבל הדרך לשם הייתה מעניינת ואולי ללא מבוגר אחד שהאמין בו (ועוד כמה סיבות) לא היינו זוכים לראות אותו. אסף שטנגל, מאמן מנטאלי לכדורגלנים, עם התובנות מדבריו של המאמן הראשון של הנורבגי הלא אנושי והתכונה שהבדילה את הולאנד משאר השחקנים

השם אלף ברנסטיין אינגבה כנראה לא ממש מרגש אותכם ואומר לכם משהו, אבל אותו ברנסטיין לא מוכר הינו אחד מהאחראים על השחקן ששווה נכון להיום, על פי האתר Transfermarkt, סכום עצום של 170 מיליון יורו וששמו כנראה קצת יותר מוכר לכם, ארלינג הולאנד.

אותו ברנסטיין לא מוכר היה מאמנו הראשון של האלנד מגיל 8 עד גיל 15. באתר The Coaches Voice פורסם ראיון עם ברנסטיין שהנושא הינו הולאנד כמובן. מהראיון אפשר לקחת מספר טיפים חשובים עבור שחקנים, מאמנים והורים לשחקנים. לנוחות הקריאה אני מציג במאמר את מקור הדברים כפי שהובא בראיון באנגלית (צבע ירוק), לאחר מכן את תרגום הדברים לעברית ובחלק מהציטוטים אוסיף גם את המסקנות שלי (בהדגשה). בראיון המקורי מביא המאמן גם מעט פרטים על עברו של המאמנים שלא כללתי בכתבה זו מכיוון שלדעתי אין לכך חשיבות.

 

אתחיל דווקא מהמשפטים הראשונים והאחרונים של הראיון איתו.

את תחילת הראיון הוא מתחיל במשפט:

"In football you have technical and tactical skills, but there is also the psychological aspect and the mental strength. Erling Haaland was very good at each and every one of them."

"בכדורגל יש לך כישורים טכניים וטקטיים, אבל יש גם את הפן הפסיכולוגי והחוזק המנטלי. ארלינג הולאנד היה טוב מאוד בכל אחד ואחד מהם."

במשפט האחרון בראיון אומר מאמנו לשעבר:

"He has, as I said, the technical and tactical skills he needs. But above all, he possesses the mental strength for what is going to be an incredible football career."

"מעל הכל, יש לו את החוזק המנטלי למה שהולכת להיות קריירת כדורגל מדהימה."

בדרך כלל בראיונות הדברים שהקוראים זכורים ונחקק במוחם אלו הדברים שאיתם המראיין פותח ושאיתם הוא מסיים וכנראה כוונתו של המאמן היא להדגיש דווקא את יכולותיו המנטאליות של הולאנד, ההצלחה היא בזכות יכולותיו הפיסיות, אבל האקסטרא שלו הינה דווקא בצד המנטאלי.

 

"I coached Erling at Bryne F.K. He was part of a group of 40 players. At that time, Bryne was a town of 11 or 12,000 people and, because it's a small town, we all knew each other, so when his father came over from England we all knew who they were. I think Erling was three at that time."

"אימנתי את ארלינג ב-Bryne F.K. הוא היה חלק מקבוצה של 40 שחקנים. באותה תקופה, בריין הייתה עיירה של 11 או 12,000 איש, ומכיוון שזו עיר קטנה, כולנו הכרנו אחד את השני, אז כשאביו הגיע מאנגליה כולנו ידענו מי הם. אני חושב שארלינג היה אז בן שלוש."

הולאנד גדל ביישוב מאוד קטן ומאמנו מציין זאת כיתרון גדול מאוד בשל היחס המיוחד שהוא קיבל, דבר שייתכן מאוד שלא יכל לקבל בעיר גדולה.

בהתחלה הפיזיות שלו לא הייתה מרשימה כלל. הולאנד במדי בריין (Credit: mancity.com)

 "In the case of Erling, his evolution was incredible.

"He started to be part of our team when he was eight years old. Our team was made up of children who were born in 1999; Erling was born in 2000. We tried to keep them together depending on the year they were born, but Erling was ahead of his group so he started to be part of our work with players a year older than him.

"HAALAND UNDERSTOOD, FROM A YOUNG AGE, THE MOVES TO MAKE.

"At first he trained once a week, then for the next two years he trained twice a week. From then on he was a regular in our team until he was 15 or 16.

"A lot of people thought he was too small and skinny. Yes, he was skinny. But people focused on that without taking into account that his teammates were a year older than him – that's why he seemed to lack physique. However, when he joined that group he kept scoring goals in training, and when he played matches he kept scoring. He kept scoring at all levels, just like he does today."

"במקרה של ארלינג, האבולוציה שלו הייתה מדהימה. הוא התחיל להיות חלק מהצוות שלנו כשהיה בן שמונה. הצוות שלנו הורכב מילדים שנולדו ב-1999; ארלינג נולד בשנת 2000. ניסינו לשמור אותם ביחד בהתאם לשנת לידתם, אבל ארלינג הקדים את הקבוצה שלו אז הוא התחיל להיות חלק מהעבודה שלנו עם שחקנים מבוגרים ממנו בשנה. הולאנד הבין, מגיל צעיר, את המהלכים שצריך לעשות.

"בהתחלה הוא התאמן פעם בשבוע, ואז בשנתיים הבאות הוא התאמן פעמיים בשבוע. מאז הוא היה קבוע בקבוצה שלנו עד שהיה בן 15 או 16.

"הרבה אנשים חשבו שהוא קטן ורזה מדי. כן, הוא היה רזה. אבל אנשים התמקדו בזה בלי לקחת בחשבון שחבריו לקבוצה היו מבוגרים ממנו בשנה – בגלל זה נראה היה שהוא חסר מבנה גוף. עם זאת, כשהצטרף לקבוצה הזו הוא המשיך להבקיע שערים באימונים, וכששיחק משחקים הוא המשיך להבקיע. הוא המשיך להבקיע בכל הרמות, בדיוק כמו היום."

למרות מבנה גופו כיום, המאמן מציין שבגיל הצעיר הוא היה רזה משאר שחקני קבוצתו, מסקנה חשובה מאוד עבורנו המאמנים: לא לשפוט את מראה הילדים בגיל הצעיר ולתת לכל שחקן ניסיון משחק כי אנו לא יודעים כיצד כל אחד מהם יתפתח בעתיד.

 

"He smiled a lot. He scored a lot and he always trained a lot.

"He understood from a very young age the moves he had to make – he knew where to run, where to place the ball, and he had an unbelievable winning mentality. The only thing he lacked was the physical side, but I knew, because I knew his older brother, that Erling would eventually develop and become a stronger player.

"HE TALKED ABOUT WANTING TO BE A TOP INTERNATIONAL PLAYER.

"We recognised that what Erling lacked at the time would become his biggest asset in a few years, and when that happened, he basically exploded. He became the complete package that he is now.

"He always showed a great desire to win from day one. From a distance, I could easily see if he was winning or losing. He didn't give up when he lost; no matter if it was in a training session or in a match, he was always willing to take on big responsibilities, like taking a penalty in the last minute. He wanted to win and was never afraid to lose. There are players who fade away at such moments, but Erling never did."

"הוא חייך הרבה. הוא כבש הרבה והוא תמיד התאמן הרבה.

"הוא הבין מגיל צעיר מאוד את המהלכים שהוא צריך לעשות – הוא ידע לאן לרוץ, איפה להניח את הכדור, והייתה לו מנטליות מנצחת שלא תיאמן. הדבר היחיד שחסר לו זה הצד הפיזי, אבל ידעתי, כי הכרתי את אחיו הגדול, שארלינג יתפתח בסופו של דבר ויהפוך לשחקן חזק יותר.

"הוא דיבר על כך שהוא רוצה להיות שחקן בינלאומי מוביל.

"זיהינו שם שהיה לארלינג אז (המנטאליות) יהפוך לנכס הגדול ביותר שלו בעוד כמה שנים, וכשזה קרה, הוא בעצם התפוצץ. הוא הפך לחבילה השלמה שעכשיו אנו רואים .

"הוא תמיד הראה רצון גדול לנצח. אם הייתי מסתכל עליו מרחוק יכולתי לראות בקלות אם הוא מנצח או מפסיד (כנאה מתכוון לשפת הגוף שלו). הוא לא ויתר כשהיה בפיגור; לא משנה אם זה היה באימון או במשחק, הוא תמיד היה מוכן לקחת על עצמו אחריות, כמו לקחת פנדל בדקה האחרונה. הוא רצה לנצח ואף פעם לא פחד להפסיד. יש שחקנים שנעלמים ברגעים כאלה, אבל ארלינג מעולם לא עשה זאת."

שוב מאמנו מציין את יכולותיו המנטאליות של השחקן כבר מהגיל הצעיר: ווינר בכל מצב, חזון (מגיל צעיר דיבר על המקומות אליהם רוצה להגיע), לא מוותר לעולם, לוקח אחריות בכל מצב וחוכמת משחק.

לאט לאט התחיל לבלוט בבריין (Credit: jbl.no)

"Even if he didn't succeed, he kept training, never losing concentration, and showed an even greater desire to win. When the opportunity presented itself, he was ready to act. The combination of a winning mentality, his desire to win, never being afraid of anything and his willingness to train made him the player we see today.

"Until Erling was 12 years old we only played in our region. Then, when he was 13, we started competing against teams from other regions. It was at that time that he caught the attention of a wider audience.

"IT WAS IMPORTANT HE GREW UP IN A PLACE WITHOUT MEDIA ATTENTION.

"We started to play seriously and, twice a year, we participated in tournaments in other parts of Norway. The team did very well; so did Erling. From then on he has dealt with other people's expectations.

"He is ready to handle the pressure. From a very young age he talked about wanting to be a top international. A lot of 11 and 12 year olds tell themselves that they want to be the best, but Erling knew, from a very young age, that he really could do it."

"גם אם לא הצליח, הוא המשיך להתאמן, לא איבד ריכוז, והראה רצון גדול עוד יותר לנצח. כשההזדמנות הופיעה, הוא היה מוכן לפעול. השילוב של מנטליות מנצחת, הרצון שלו לנצח, לעולם לא לפחד מכלום והנכונות שלו להתאמן הפכו אותו לשחקן שאנחנו רואים היום.

"עד שארלינג היה בן 12 שיחקנו רק באזור שלנו. ואז, כשהיה בן 13, התחלנו להתחרות מול קבוצות מאזורים אחרים. באותה תקופה הוא משך את תשומת הלב של קהל רחב יותר.

"היה חשוב שהוא גדל במקום ללא תשומת לב תקשורתית.

"התחלנו לשחק ברצינות ופעמיים בשנה השתתפנו בטורנירים באזורים אחרים של נורבגיה. הצוות הצליח מאוד; כך גם ארלינג. התחילו להיות כבר ציפיות של הסביבה לגביו.

"הוא מוכן להתמודד עם הלחץ. מגיל צעיר מאוד הוא דיבר על כך שהוא רוצה להיות בינלאומי מוביל. הרבה ילדים בני 11 ו-12 אומרים לעצמם שהם רוצים להיות הכי טובים, אבל ארלינג ידע, מגיל צעיר מאוד, שהוא באמת יכול לעשות את זה."

המאמן מציין את החשיבות הגדולה להתעסק בשיפור העצמי בגיל הצעיר ללא הסחות תקשורתיות וללא "המלכה" של שחקנים ל"כוכבים" בגילאים הצעירים. הדבר הזה נתן לו שקט נפשי.

 

"He was picked for the Norway youth team when he was 15 years old and he kept scoring at all levels. From very early on he saw where he was going. By then we had already changed his position on the pitch from winger to striker, although he was still evolving physically.

"Off the field, his father, Alf-Inge, has played an important role in Erling's career thanks to his experience as a player in the Premier League. Always quiet around the training ground, he never put pressure on his son – he let Erling develop on his own. But as Erling got older, his father recognised what could become in the years to come.

"IN HIS SECOND YEAR AT MOLDE HE BECAME A HOUSEHOLD NAME.

"Having a safe and good environment, having Inge as a father, and being surrounded by his childhood friends has helped him a lot. Besides the influence of his father it was very important for him to grow up in a town like Bryne, a place where he didn't have all the media attention that surrounds young footballers today.

"If he had grown up in a big city – like Madrid, Paris or London – he would still have become a good player, because Erling always wanted to have fun and loved to train. But maybe in Bryne it is easier than in other cities to let young players grow up without pressure and enjoy football without taking it too seriously.

"הוא נבחר לנבחרת הנוער של נורבגיה כשהיה בן 15 והוא המשיך להבקיע בכל הרמות. שינינו את העמדה שלו על המגרש מכנף לחלוץ, למרות שהוא עדיין התפתח פיזית וזאת משום שראינו לאיזה מימדים הוא יכול להגיע.

"מחוץ למגרש, אביו, אלף-אינגה, מילא תפקיד חשוב בקריירה של ארלינג בזכות הניסיון שלו כשחקן בפרמייר ליג. תמיד היה בשקט סביב מגרש האימונים, הוא אף פעם לא הפעיל לחץ על בנו – הוא נתן לארלינג להתפתח בעצמו.

"בשנתו השנייה במולדה הוא הפך לשם מוכר בכל בית (בנורבגיה).

"סביבה בטוחה וטובה, שיש את אינגה כאבא, והיותו מוקף בחברי הילדות שלו עזרו לו מאוד. מלבד ההשפעה של אביו היה לו מאוד חשוב לגדול בעיירה כמו בריין, מקום שבו לא הייתה לו את כל תשומת הלב התקשורתית שאופפת היום כדורגלנים צעירים.

"אם הוא היה גדל בעיר גדולה – כמו מדריד, פריז או לונדון – הוא עדיין היה הופך לשחקן טוב, כי ארלינג תמיד רצה ליהנות ואהב להתאמן. אבל אולי בבריין קל יותר מאשר בערים אחרות לתת לשחקנים צעירים לגדול בלי לחץ וליהנות מכדורגל בלי לקחת את זה יותר מדי ברצינות."

שוב מאמנו מציין את החשיבות הגדולה לגדול במקום המוכר, עם החברים הטובים, המשפחה התומכת והסביבה המוכרת.

ושוב למרות שלעיתים אנו רוצים שחקנים "מקצוענים" כבר בגילאים הצעירים, המאמן מדגיש לנו שהדבר החשוב ביותר זו ההנאה מהמשחק, להתאמן ולשחק ללא לחץ ולאוו דווקא הרצינות והתוצאות המיידיות. 

במולדה כבר לא היה אחד בנורבגיה שלא הכיר את הולאנד (Credit: as.com)

"It's natural for them to take the sport more seriously as they get older, but they don't have to behave like adults when they're only 10. That, as I see it, was very important in Erling's early years. It's very important to let children be children.

"When he was 16 he moved alone to Molde F.K. and had to take care of himself. He and his family made a good decision to go to that club because the first team was already relegated – there was no pressure for him and he could be in a good, professional club.

"HE HAS THE MENTAL STRENGTH FOR AN INCREDIBLE FOOTBALL CAREER.

"The first year in Molde he didn't play much in the first team – he had his ups and downs – but in the second year he exploded. That second year in Molde made him a household name in Norwegian football.

"All of Norway could see the enormous potential Erling had. From then on, his family and his entourage have done an incredible job in managing his career, making a perfect selection of clubs."

"זה טבעי להם לקחת את הספורט ברצינות יותר ככל שהם מתבגרים, אבל הם לא צריכים להתנהג כמו מבוגרים כשהם רק בני 10. זה, כפי שאני רואה את זה, היה מאוד חשוב בשנותיו הראשונות של ארלינג. חשוב מאוד לתת לילדים להיות ילדים.

"כשהיה בן 16 עבר לבדו למולדה והיה צריך לדאוג לעצמו. הוא ומשפחתו קיבלו החלטה טובה ללכת למועדון הזה כי הקבוצה הראשונה כבר ירדה ליגה – לא היה עליו לחץ והוא יכול להיות במועדון טוב ומקצועי.

"יש לו את הכוח הנפשי לקריירת כדורגל מדהימה.

"בשנה הראשונה במולדה הוא לא שיחק הרבה בקבוצה הראשונה – היו לו עליות ומורדות – אבל בשנה השנייה הוא התפוצץ. אותה שנה שנייה במולדה הפכה אותו לשם דבר בכדורגל הנורבגי.

"כל נורבגיה יכלה לראות את הפוטנציאל העצום שיש לארלינג. מכאן ואילך, משפחתו ופמלייתו עשו עבודה מדהימה בניהול הקריירה שלו, תוך בחירה מושלמת של מועדונים.

כדאי שנזכור את המשפט החשוב הזה "לתת לילדים להיות ילדים" , שיעשו טעויות, שילמדו, שיהנו ויצחקו.

 

"Nowadays, when you have a good player there is always the temptation to take him to the top teams, but there is a lot of pressure there. There are 20 other players trying to do everything they can to get to the top. Erling moved away from that big-name team option, favouring a much more patient approach that has worked to his advantage.

"It's hard to say what's next for Erling, but I know he wants to improve in every aspect, and I'm sure he will. He has shown that he can make a difference at the top level, but now every opponent will adapt, trying to prevent him from creating goals.

"It's not easy for him to be more efficient in his finishing because he already has such a high percentage, so I guess he will work with his coach to improve in many other aspects of the game. If injuries don't strike, I think you will see a better version of Erling every season.

"Despite the lustre and magnitude of his persona, Erling is still the same guy I was fortunate enough to coach – a down to earth, funny, and loveable player. He loves football, he loves training, and he is clear about what he has to do to achieve his dream.

"He has, as I said, the technical and tactical skills he needs. But above all, he possesses the mental strength for what is going to be an incredible football career.

"I will always proudly say that I have coached Erling."

"כיום, כשיש לך שחקן טוב תמיד יש את הפיתוי לקחת אותו לקבוצות הצמרת, אבל יש שם הרבה לחץ. יש עוד 20 שחקנים שמנסים לעשות כל מה שהם יכולים כדי להגיע לפסגה. ארלינג התרחק מהאופציה הזו, והעדיף גישה הרבה יותר סבלנית שעבדה לטובתו.

"קשה לומר מה הלאה עבור ארלינג, אבל אני יודע שהוא רוצה להשתפר בכל היבט, ואני בטוח שהוא יעשה זאת. הוא הראה שהוא יכול לעשות שינוי ברמה הגבוהה, אבל עכשיו כל יריב יסתגל, וינסה למנוע ממנו ליצור שערים.

"לא קל לו להיות יעיל יותר בסיום שלו כי כבר יש לו אחוזים כל כך גבוהים, אז אני מניח שהוא יעבוד עם המאמן שלו כדי להשתפר בהיבטים רבים אחרים של המשחק. אם הפציעות לא יגיעו, אני חושב שנראה גרסה טובה יותר של ארלינג בכל עונה.

"למרות הברק והגודל של האישיות שלו, ארלינג הוא עדיין אותו בחור שהתמזל מזלי לאמן – שחקן ארצי, מצחיק וחביב. הוא אוהב כדורגל, הוא אוהב להתאמן, וברור לו מה עליו לעשות כדי להגשים את חלומו.

"יש לו, כפי שאמרתי, את הכישורים הטכניים והטקטיים שהוא צריך. אבל מעל הכל, יש לו את החוזק המנטלי למה שהולכת להיות קריירת כדורגל מדהימה.

תמיד אגיד בגאווה שאימנתי את ארלינג."

מקור לגאווה לאומית. הולאנד ושחקני מנצ'סטר סיטי חוגגים את השער של הנורבגי ב-0-3 הענק על באיירן מינכן (Credit: REUTERS/Phil Noble)

זה השלב שאני אמור לסכם ושתקחו את המסקנות מהראיון הנפלא הזה, אבל אני חושב שהסיכום הטוב ביותר עבורכם, בין אם אתה שחקן, מאמן או הורה זה להנות מהמשחק הזה שאתם אוהבים.

שחקנים – תעשו הכל להשתפר תוך כדי הנאה.

הורים – אל תפריעו להנאה של הילד שלכם לעשות את מה שהוא הכי אוהב.

ומאמנים – בואו נעשה הכל לעזור לשחקנים שלנו לממש את הפוטנציאל שלהם בלי לפגוע באהבה שלהם.

כל כך פשוט ולפעמים אנו נופלים בזה.

 

אסף שטנגל 

מאמן מנטאלי לכדורגלנים

050-4039978 

socr.co.il@gmail.com


עוד על הכדורגל בנורבגיה בכלל ובמולדה בפרט ואיך מגדלים שם כוכבים כמו הולאנד, מרטין אודגור, אנדראס שיילדרופ ואחרים בפרק מיוחד עם פרופסור אלכס קרומר, מומחה לכלכלת ספורט מאוניברסיטת מולדה שבנורבגיה:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן