חולה על כדורגל - המגזין
אסף שטנגל, בן 46, מאמן מנטאלי לספורטאים ומייסד "מועדון השחקנים המתמידים". משמש כמאמן כדורגל ומפתח תוכן מקצועי בבית הספר לכדורגל של מכבי חיפה ובנוסף מאמן מנטאלי לספורטאים באופן אישי וקבוצתי. מטרת האימון המנטאלי – לתת לכל ספורטאי ליווי מקצועי בתחום המנטאלי על מנת למקסם את היכולות הטמונות בו.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

הדבר שאסור לכם לעשות אם אתם רוצים להביא את היכולת הטובה שלכם מהאימונים למשחק

לחזור לבסיס אחרי טעות? לא בטוח (Credit: Getty Images)
"תחזור לבסיס!" היא קריאה שלא מעט כדורגלנים שומעים לאחר שהם לא מצליחים בפעולה שהם רגילים להצליח בה. אבל האם חזרה לבסיס אחרי רצף של פעולות לא טובות היא בהכרח הדבר הנכון לעשות? אסף שטנגל, מאמן מנטאלי לספורטאים, עם התשובה
לא לחזור לבסיס!
נקודה קריטית שאני נתקל בה לאחרונה וחייבת לעורר תשומת לב הינה נושא "החזרה לבסיס".
אחת מהשאלות הראשונות שאני שואל כל ספורטאי בתחילת העבודה עימו הינה "כיצד אתה מתנהג כאשר יש לך רצף של טעויות ?" לדוגמא : 3-4 מסירות רצופות שלא הצליחו להגיע ליעדם בשל אי דיוק.
התשובה שאני זוכה לרוב גדול מהשחקנים הינה "חזרה לבסיס".
משמעות החזרה לבסיס הינה לחזור לפעולות הבסיסיות שאותם לימדו את השחקן בתחילת דרכו בהתמקצעות. לעיניננו: תשומת לב לרגל התומכת, תשומת לב לנקודה הפוגעת בכדור, תשומת לב לרגש בכדור וכו'.
את אותה חזרה לבסיס השחקנים שמעו בעבר ממאמנים ומיישמים זאת כאשר המטרה להתמקד בפעולה הטכנית שכנראה פגעה בשלמות הביצוע בזמן אמת.
ולי אותה חזרה לבסיס פשוט חורה מאוד.
הדבר האחרון ששחקנים צריכים לעשות בעת "רצף שגיאות" זה חזרה לבסיס האחרון!
ואסביר. ראשית, הטעות בדרך כלל (מתייחס לשחקנים מעל גיל 13 אשר משחקים כבר מספר שנים) אינה קשורה כלל לנושאים טכניים, אלא לנושא תשומת הלב של השחקן ברגע המסירה.
תשומת לב = התמקדות ברגע המסויים בדבר החשוב ביותר לאותו הרגע.
אצל שחקן הכדורגל המסירה נחשבת למיומנות נלמדת ואוטומטית – פעולה שנעשת ללא צורך במחשבה והשקעת אנרגיה.
מסירה פשוטה בדיוק כמו פליק פלאק אצל מתעמלי הקרקע – הפליק פלאק מבוצע לאחר שנים של לימוד ושיפור המיומנות ולבסוף כאשר הספורטאי מבצע זאת בזמן תחרות הרצון של הספורטאי לבצע ללא הפעלת מחשבה כלל על כל איבר – מינימום השקעת אנרגיה ושליטה מודעת בשביל מקסימום יכולת וביצוע.
פליק פלאק שבוצע לאחר שנים של לימוד פעולות בדידות שמשולב באותה קפיצה, פעולות שכוללת נחיתה, ניתור, ריצה, קפיצה, עמידה ועוד ועוד.
הגעה לשלמות בכל פעולה בודדות, חיבור ושילוב הפעולות ייגרמו בסוף לביצוע אותו פליק פלאק ללא צורך של הספורטאי להתמקד בכל יכולת בודדת.
כאשר אנו מנסים "לחזור לבסיס" ולהתמקד בזמן משחק בכל פעולה בסיסית דווקא אז אנו יוצרים סוג של ניתוק.
ניתוק כתוצאה מכך שאנו מתעסקים כעת בבעיה בזמן שאנו בלחץ משחק,
תשומת הלב שלנו בבעיה שהיתה ובנסיון לתקנה כאשר בזמן משחק אנו מעוניינים שתשומת הלב שלנו תהיה דווקא ברצף הפעולות השלם ולא בחזרה לתחילת דרכנו כשחקנים במיקוד בפעולה הבודדת מתוך רצף הפעולות השלם.
אותה התמקדות בבעיה הקטנה גורמת לנו לנתק את רצף הפעולות האוטמטי שרק הוא יכול לגרום לנו למסירה מושלמת או לפליקפלאק המושלם – רצף פעולות שנעשות באופן אוטומטי עם מינימום חשיבה תוך כדי הפעולה.
אז אני מקווה שהבנתם ש"חזרה לבסיס" זה הדבר הלא נכון לעשות כאשר יש לנו רצף של טעויות במהלך משחק.
ובטח אתם שואלים את עצמכם מהו הדבר הנכון לעשות?
אז הבסיס האמיתי והחשוב ביותר לקטיעת רצף הטעויות הינו הדיבור העצמי שלכם או יותר נכון אי הדיבור העצמי שלכם, ככל ששחקנים פחות מדברים עם עצמם במהלך משחק (ובעיקר כמובן אי דיבור שלילי) כך הסיכוי לחזור לרצף הפעולות הנכון בפעולות הבודדות בתוך הפעולה הגדולה ייגבר.
שוב, עשיתם טעויות בזמן משחק – לא לחפור לעצמכם, לא להתווכח עם עצמכם, לא לקטול את עצמכם ולא לחזור לבסיס, פשוט להמשיך.
,שטנגל אסף
מאמן מנטאלי לספורטאים
050-4039978

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן