חולה על כדורגל - המגזין
בן 40, נשוי פלוס 2, ירושלמי מבטן ומלידה. כותב ומדבר על כדורגל ישראלי ועולמי. מאמן בכדורגל הישראלי מעל ל-17 שנה. https://x.com/AdaniYossi

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

האם כדאי לכדורגלנים להעלות מסת שריר? לאון גורצקה כדוגמה

שחקני כדורגל יקרים, האם כדאי לכם לבצע אימוני כוח, להעלות מסת שריר ולעבוד כנגד התנגדות חיצונית?

❎ לא, אתם לא תהיו "כבדים".
❎ לא, זה לא יפגע לכם במהירות.
❎ לא, אתם לא תאבדו מהחדות.

מה כן תקבלו?

✅ גוף חזק יותר ובריא.
✅ תאזנו את היחס בין השרירים.
✅ תשמרו על הגוף שלכם ותמנעו פציעות.
✅ תהיו יותר מהירים.
✅ תשפרו את הניתור והיציאה מהמקום.
✅ תשפרו את היציבות במאבקים פיזיים.
הדוגמה הכי טובה לשחקן שעבר שינוי גופני שכזה היא לאון גורצקה, קשרה של באיירן מינכן. גורצקה, 1.89 מ', העלה כ-6 ק"ג מסת שריר (מ-76 ל-82 ק"ג) בכחודשיים סגר. הגרמני בן ה-25 החל לעבוד כנגד התנגדות חיצונית (משקולות, מוטות, רצועות וכד') ושינה את התזונה שלו בכדי לצבור מקסימום מסת שריר ומינימום אחוזי שומן. שתדעו, גורצקה לא היה רגיל לעשות אימוני כוח לפני שהגיע לבאיירן בקיץ 2018, לכן זה היה די טבעי לכך שבעזרת אימון כוח נכון ושמירה על כללי התאוששות הנכונים, הפוטנציאל לעליית מסת שריר יהיה גבוה מאוד.
השינוי של גורצקה נראה מאוד ברור לעין, אבל איך זה השפיע עליו ועל צורת משחקו?
לפני שנשמע את זה מנקודת מבטו של גורצקה עצמו, נזכיר לכם שהעמדה המקורית שלו היא 10 או 8, אבל מאז החזרה מפגרת הקורונה הוא משחק יותר לצידו של ג'ושוע קימיך כמספר 6. האחריות ההגנתית שלו גדלה והוא צריך לעשות יותר משימות הגנתיות מבעבר. השינוי הפיזי המשמעותי שלו נותן לו יתרון במאבקים פיזיים, בקרקע ובאוויר גם יחד. המספרים מוכיחים את הטענה – גורצקה הציג שיפור כמעט בכל פרמטר הגנתי:
• הוא מתקל באותה יעילות, אך בתדירות גבוהה יותר – 72% הצלחה (8 תיקולים מוצלחים מתוך 11 ניסיונות ב-9 משחקים מאז החזרה מפגרת הקורונה, לעומת 13 מוצלחים מתוך 18 נסיונות לפניה ב-15 משחקים).
השינוי החיובי מגיע כשמדובר בתיקולים מול כדרורים (כששחקן בא בכדרור ואתה צריך לתקל), פה גורצקה מתקל ביעילות רבה יותר – 6 תיקולים מוצלחים מתוך 28 נסיונות (21.4% הצלחה). לא מדובר באחוזי הצלחה מרשימים במיוחד, אבל הרבה יותר טובים ממה שהיו לו לפני הפגרה, אז לא זכה אפילו במאבק אחד (מתוך 6 נסיונות). האמת שזה די הגיוני שיהיה קשה יותר עכשיו לעבור אותו בכדרור. נסו לדמות איך זה להגיע בכדרור מול חיה שכזו?
• גם בפעולות הלחץ שהוא מבצע, גורצקה מציג שיפור, גם באיכות וגם בכמות – אחרי הפגרה הוא זוכה ב-44 פעולות מתוך 133 נסיונות (33.6%), לעומת 42 פעולות מוצלחות ב-147 נסיונות (28.6% הצלחה). מדובר בשיפור משמעותי והכרחי למשחק הלחץ של באיירן.
• גם במאבקים האוויריים, גורצקה מראה שיפור ניכר – הוא זוכה ב-18 מתוך 27 מאבקים (66.7%) אחרי הפגרה, לעומת מספרים הפוכים בדיוק לפניה, 9 נצחונות מתוך 27 מאבקים (33.3%).
בהשוואה לשתי העונות שלפניה, גם פה גורצקה מראה שיפור ברוב הפרמטרים. אין ספק שהשינוי הפיזי היה מאוד משמעותי עבורו ומהווה סיבה עיקרית לשינוי. זה לא אומר שהוא פתאום יהפוך לקאסמירו, אבל זה בהחלט אומר שיהיה לו יותר קל במאבקים פיזיים. השינוי של גורצקה איפשר אז להאנסי פליק להשתמש בו בעמדה אחורית יותר ולהטיל עליו יותר משימות הגנתיות. גורצקה לקח לתיאגו אלקנטרה את המקום בהרכב לאחר החזרה מהפגרה והאמת שחסרונו של הקשר הספרדי לא הורגש כלל. השינוי הפיזי גורם לגורצקה להיות שחקן הרבה יותר מגוון ואולי גם יגרום לכך שזה יעזור לו להתפתח לאחד מקשרי הרחבה לרחבה המובילים באירופה.
טוב, אז אחרי שדיברנו וניתחנו, כעת נראה מה לגורצקה יש לומר על הגוף החדש שלו והשינוי הפיזי שעבר. שימו לב:
"במשחקים וברגעים המכריעים חשוב להיות בכושר גופני ונפשי גבוה. מסת השריר עוזרת לי במאבקים והופכת אותי ליותר זריז [עצירה קטנה: שמעתם? יותר זריז! כן, כן, יותר זריז! אפשר להמשיך] וחזק. לא רק בקרקע, אלא גם באוויר בעלייה לכדור גובה. מבחינתי הסגר היה גם משבר וגם הזדמנות. משבר מכיוון שאתה מפספס כדורגל ואימונים יומיים עם הקבוצה. אבל גם הזדמנות להעלות מסת שריר, בתיאום עם הפיזיותרפיסט. אני נהנה מכך כשחקן ובכך גם הקבוצה על המגרש… אני מרגיש טוב במיוחד כרגע."
על השאלה האם כריסטיאנו רונאלדו הוא המודל לחיקוי שלו כשמדובר בכדורגלן עם "סופר גוף", גורצקה ענה: "כל מי שיש לו כושר הבקעה כזה ונוכחות על המגרש מדי שנה וכזה שנבחר לכדורגלן הטוב ביותר בעולם מספר פעמים, הוא מישהו שיש לך עבורו את הכבוד הגדול ביותר." תכלס, צודק.
אז כדאי לכם להעלות מסת שריר או לא?! 😉
—————
כמה הבהרות חשובות:
– כל תוכנית כוח (כמו כל תוכנית אחר) דורשת ייעוץ והכוונה מגורם מוסמך. חשוב שתתייעצו עם מאמן שיש לו ניסיון בעבודה עם ספורטאים.
– כל עבודה מחוץ לשעות האימונים חייבת להיות בתיאום עם הצוות המקצועי שלכם בקבוצה. אימונים נוספים חייבים להיות בתיאום ע"מ למנוע עומסים מיותרים ופציעות לא הכרחיות.
– כמובן שיש שוני בין שחקן אחד לשני והדרישות בכל עמדה הן שונות, לכן תוכנית כוח לשוער תהיה שונה מזו של קשר אחורי.
– חשוב לשלב תזונה נכונה והתאוששות מספקת (שינה, טיפולים וכד'). גם התוכנית הטובה ביותר בעולם לא תעזור לכם אם לא תשמרו על הכללים האחרים.
בהצלחה ⁦💪🏻

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן