חולה על כדורגל - המגזין
בן 40, נשוי פלוס 2, ירושלמי מבטן ומלידה. כותב ומדבר על כדורגל. מאמן בכדורגל הישראלי מעל ל-17 שנה. בקיצור, חולה על כדורגל.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

ומי ייתן את הגולים? מוצאים חלוץ לארסנל

כבשה את הלבבות; ארסנל זקוקה לחלוץ כובש (Credit: Arsenal Official Website).
כבשה את הלבבות; ארסנל זקוקה לחלוץ כובש (Credit: Arsenal Official Website).
בארסנל נראה שעובדים נכון. בניית הקבוצה בשנים האחרונות נעשית בצורה שקולה, נכונה ובשלבים. בכל חלון העברות, מגיעים שחקנים לעמדות נחוצות וכבר בעונה שעברה התותחנים עשו את קפיצת המדרגה כשנלחמה עם מנצסטר סיטי על תואר האליפות כמעט עד הסוף וחזרה סוף סוף אחרי 7 שנות היעדרות. כעת, נראה שהשדרוג הבא של הקבוצה, זה שאמור לתת לה באמת מה שצריך ללכת עד הסוף, הוא החלוץ שיעשה שערים. גבריאל ג'סוס כנראה לא מספיק, אז מי כן? יוסי עדני ואריאל טויטו יוצאים שוב לחפש רכש

התהליך שארסנל עוברת בשנים האחרונות ראוי לשבח. אחרי מין תקופת מעבר עם אונאי אמרי כמחליף של ארסן ונגר האגדי, הגיע מיקל ארטטה לקבוצה כהבטחה גדולה וכמי שאמור לשקם את הקבוצה ולהחזירה לימי הזוהר של ונגר. מי שהיה שחקן מאוד אהוב בארסנל של המאמן הצרפתי ושיחק במשך 5 עונות בקבוצה עד שפרש מכדורגל מקצועני ביולי 2016, הגיע אחרי 3 שנים וחצי כעוזרו של פפ גווארדיולה במנצ'סטר סיטי, כתפקיד הראשון כמאמן ראשי. ארטטה חתם בקבוצה בדצמבר 2019 ומייד דיבר על התוכניות שלו במועדון ו'האני מאמין' שלו: "אני רוצה שאנשים ייקחו אחריות על העבודה שלהם ואני רוצה אנשים שמספקים תשוקה ואנרגייה במועדון הכדורגל. מי שלא מתעסק בזה, או שיש לזה השפעה שלילית או משהו כזה, לא מספיק טוב לסביבה הזו או לתרבות הזו".

עתיד מאיר פנים; מיקל ארטטה משנה את פני המועדון (Credit: Andrew Matthews/PA).
עתיד מאיר פנים; מיקל ארטטה משנה את פני המועדון (Credit: Andrew Matthews/PA).

הרצון הזה של ארטטה בשחקנים שישדרו את המנטליות החיובית הזו היה בבסיס בחירת השחקנים שיצטרפו לאחר מכן למועדון. בתחילתה של אותה עונה, לפני שארטטה הגיע כמובן, ארסנל החתימה את השחקן היקר ביותר בתולדותיה (עד ההחתמה הקיץ של דקלן רייס תמורת 116.60 מיליון אירו) – ניקולס פפה. הווינגר חוף השנהבי-צרפתי הגיע מליל תמורת 80 מיליון אירו אחרי עונה מופלאה בצרפת שכללה 22 שערים ו-11 בישולים ב-38 מחזורים. פפה היה ההחתמה השנייה היקרה ביותר בפרמייר ליג באותו חלון (הראשון היה הארי מגווייר…) והיה אמור להיות הכוכב החדש של הקבוצה.

אך ציפיות לחוד ומציאות לחוד. פפה לא היה כישלון בארסנל, אבל בסופו של דבר ניתן לקבוע כי הוא לא הצדיק את תג המחיר הגבוה שלו. מכמה סיבות. הראשונה, הוא בכלל לא הייתה העדיפות הראשונה של אמרי. המאמן הספרדי רצה בכלל את ווילפריד זאהה, כשחשב שלווינגר החוף השנהבי-האנגלי יהיה קל יותר להתאקלם בכדורגל האנגלי. הוא צדק, אך בסופו של דבר זה לא מה שהוביל לפרידה של פפה מארסנל. הוא סבל מחוסר יציבות וגם לא עמד בדרישות ההגנתיות שארטטה הציב לשחקניו. לא עזרה גם העובדה שבו בזמן התפתח לו בוקאיו סאקה אחד על אותה עמדה. כל זאת הוביל בסופו של דבר להשאלתו של פפה לניס בעונה שעברה והתרת חוזהו בסיום העונה, כשנשארה לו עוד עונה אחת בחוזה בארסנל, וחתימה בטרבזונספור הטורקית.

הצלחה חלקית היא כישלון חלקי; ניקולא פפה מתוסכל (Credit: Getty Images).
הצלחה חלקית היא כישלון חלקי; ניקולא פפה מתוסכל (Credit: Getty Images).

ניקולאס פפה אולי מסמל את ההחתמה האחרונה המיותרת והלא חכמה של ארסנל בשנים האחרונות וזה נדמה שבכל חלון העברות, התותחנים מצליחים להביא את השחקנים הנכונים ביותר לכל עמדה. בתחילת העונה שעברה, אדו, המנהל הספורטיבי של המועדון ומי ששיחק בקבוצה בתחילת שנות ה-2000 ובשלוש עונות בקבוצה זכה בין היתר בשתי אליפויות ושלוש גביעים, סיפר לאתר המועדון על אסטרטגיית הרכש: "אנחנו צריכים להיכנס לשוק של שחקנים מרגשים עם הגיל הנכון, הגישה הנכונה והמנטליות הנכונה. אנחנו רוצים לראות מועדון כמו ארסנל עם סגל צעיר, סגל מרגש עם עתיד גדול וגדול כי כמו שאמרתי בקיץ שעבר, הרעיון הוא להקים קבוצה צעירה. אנחנו רוצים לתת להם את ההזדמנות לשחק ביחד במשך שתיים, שלוש, ארבע, חמש או שש עונות."

וזה נראה שבארסנל מצליחים לעשות את זה. ע"פ טרנספרמרקט, בתקופתו של מיקל ארטטה הוחתמו 29 שחקנים בסה"כ בעלות כוללת של 688 מיליון אירו. לא ניתן להגדיר אף שחקן ככישלון קולוסאלי, אולי כחוסר הצלחה מיוחדת, כמו פאביו ויירה, שנקנה מפורטו תמורת 35 מיליון אירו בקיץ שעבר. זה התחיל בקיץ 2020 עם רכישתם של גבריאל מגאלהאס מליל תמורת 26 מיליון אירו (בלבד) ותומאס פארטיי מאתלטיקו מדריד תמורת 50 מיליון. קיץ 2021 היה קיץ מיוחד, שבו בן ווייט נרכש מברייטון תמורת 58.5 מיליון, מרטין אודוגור (שהיה מושאל בחצי עונה לפני כן) מריאל מדריד ב-35 מיליון, אארון רמסדייל משפילד יונייטד ב-28 מיליון, טיקיירו טומיאסו מבולוניה ב-28 מיליון ואלברט סמבי לוקנוגה מאנדרלכט ב-17.5 מיליון. בקיץ שעבר, מלבד ויירה כאמור, הגיעו ממנצ'סטר סיטי גבריאל ג'סוס תמורת 52.5 מיליון ואולכסנדר זינצ'נקו ב-35 מיליון. בינואר הגיעו ג'ייקוב קיור מספציה תמורת 25 מיליון, לאונרד טרוסארד מברייטון ב-24 מיליון וג'ורג'יניו מצ'לסי ב-11.3 מיליון. הקיץ הביאה ארסנל את דקלן רייס מווסטהאם תמורת 116.6 מיליון (שיא ההעברות של המועדון), קאי האברץ מצ'לסי תמורת 75 מיליון, יוריין טימבר מאייאקס תמורת 40 מיליון ודוויד ראיה הגיע מברנטפורד בהשאלה תמורת 3.4 מיליון אירו וחובת רכישה תמורת 31.1 מיליון.

אין מחיר לאיכות; דקלן רייס מוצג כשחקן ארסנל (Credit: Getty Images/Stuart MacFarlane).
אין מחיר לאיכות; דקלן רייס מוצג כשחקן ארסנל (Credit: Getty Images/Stuart MacFarlane).

אם ננתח בקצרה את ההעברות בתקופת ארטטה, רוב השחקנים שהגיעו היו רגע לפני הפריצה הגדולה שלהם, עם רעב ותשוקה לרצות יותר ורק ג'ורג'יניו הגיע בגיל יחסית מבוגר (31). ארסנל בנתה והעמיקה את הסגל בצורה מאוד הדרגתית, שקולה ונכונה – היא הביאה 2 שוערים ברמה מאוד גבוהה; 6 שחקני הגנה שרובם הפכו לחלק בלתי נפרד מלהיות ההגנה הטובה ביותר בפרמייר ליג העונה, יחד עם ליברפול, עם 16 ספיגות בלבד; 6 שחקני קישור ששדרגו משמעותית את מרכז המגרש שלה הן מבחינת האיכות והן מבחינת הניסיון; ו-2 שחקני התקפה שהוסיפו איכות ועומק.

ארסנל שדרגה משמעותית את הסגל שלה בארבע השנים האחרונות, אך זה נראה שהעונה אם יש עמדה אחת שבה היא יכולה להשתדרג משמעותית ולהקפיץ אותה מדרגה אחת קדימה, זו עמדת החלוץ המרכזי, הסקורר. ג'סוס הוא החלוץ הבכיר של ארטטה, אבל הברזילאי אף פעם לא היה סקורר על. לג'סוס העונה יש 3 שערים בליגה, כשה-xG שלו עומד על 4.30. ואם חשבתם שרק העונה הוא כובש פחות ממה שהיה אמור לכבוש בפועל, אז תחשבו שוב. מאז עונת מאז 2017/18 (אז התחילו לחשב את נתוני השערים הצפויים), רק בעונת 2020/21 כבש יותר ממה שהיה אמור לכבוש בפועל. מאז ג'סוס כובש כמעט 15 שערים פחות ממה שהיה אמור לכבוש בפועל. זה לא מספיק לקבוצה ששואפת הכי גבוה. החלוץ השני של הקבוצה, אדי אנקטייה, הוא גם מלך השערים של הקבוצה בליגה העונה. אנקטייה כבש 5 שערים, בדיוק כמו בוקאיו סאקה, אבל ברור לכולם שהחלוץ האנגלי בן ה-24 הוא לא החלוץ עם האיכויות המספיקות להיות חלוץ טופ. בקיצור, דרוש חלוץ בכיר, שמריח שערים. דרוש סקורר.

התותחן שלא יורה; גבריאל ג'סוס - האם 'החלוץ המודרני' רלוונטי בכדורגל המודרני? (Credit: Fran Santiago/Getty Images).
התותחן שלא יורה; גבריאל ג'סוס – האם 'החלוץ המודרני' רלוונטי בכדורגל המודרני? (Credit: Fran Santiago/Getty Images).

אז יצאנו לבדוק מי מבין המועמדים שנקשרו לקבוצה בשבועות האחרונים הוא המועמד המתאים ביותר. מוכנים לצאת לדרך?

החלוץ המדומה מת – יחי החלוץ הישן!
עתיד הכדורגל המקסיקני יהפוך לעתיד של ארסנל? סנטיאגו חימנס (Credit: Getty Images).
עתיד הכדורגל המקסיקני יהפוך לעתיד של ארסנל? סנטיאגו חימנס (Credit: Getty Images).

ב-365 הימים האחרונים הוא שמר על ממוצע של יותר משער למשחק (1.01), נתון שמציב אותו בין אליטת החלוצים הטובים ביבשת העתיקה (אחוזון עליון). את השערים הוא לא כובש הודות לבעיטות מעוררות השתאות או לכדרור יוצא דופן; למעשה, מדד ה-xG של השחקן (0.84 שערים צפויים בתשעים דקות) הוא הגבוה ביותר באירופה, בעוד נתוני הכדרור העגומים שלו מעידים על 25.8 אחוזי הצלחה בלבד. סנטיאגו חימנס הוא חלוץ מהדור הישן.

הרומן המתמשך בין שחקנים מקסיקניים לבין הליגה ההולנדית אינו חדש. אך הגדרתו של חימנס כמקסיקני לא הייתה חפה מדילמות. סנטיאגו זעירא נולד בבואנוס איירס, לכריסטיאן סנטיאגו חימנס – המכונה "צ'אקו". אביו, קשר התקפי מחונן בעל בעיטה עוצמתית ומסירות חדות, החל את דרכו המקצועית בבוקה ג'וניורס ושיחק בקבוצות ארגנטינאיות שונות. כשהגיע לראשונה לליגה המקסיקנית – התאהב בקצב המהיר של המשחק ובתרבות האוהדים והחליט להשתקע במדינת הטאקו. סנטיאגו מתוודה שהוא אינו זוכר את עיר הולדתו הארגנטינאית. מאידך גיסא, הבחירה לשחק במדי הטריקולור הייתה טבעית לחלוץ הצעיר, שמזוהה בכל ליבו עם ההווי הספורטיבי של מקסיקו.

הקריירה שלו התחילה בקבוצתו המיתולוגית של אביו – קרוז אזול. זכות אבות? ובכן, על אף הייחוס המכובד, הדרך לא אצה רצה לחימנס ג'וניור. את הופעת הבכורה ערך ב-2 באוגוסט, 2017 – במסגרת משחק גביע. רק שנתיים מאוחר יותר פתח לראשונה במשחק ליגה. יכולת מרשימה, שאף גרמה לבחירתו כשחקן החודש בליגה המקסיקנית, הובילה את מועדון הפאר ההולנדי פיינורד לרכוש את הלהיט החדש מבית היוצר של קרוז אזול. משם ואילך, הוא פשוט לא הפסיק לכבוש. אליפות פנומנלית, שערים במסגרות אירופיות, שילוב כחלק אינטגרלי במערך של מאמנו המוערך (ארנה סלוט) – הזמן שחלף הוכיח: סנטיאגו חימנס הוא החלוץ הלא מושלם המושלם.

כאשר שחקני התקפה מתוארים תכופות כ'חבילה השלמה', המקסיקני מעדיף פשוט לכבוש שערים. מסירות? 14.38 ניסיונות מסירה בתשעים דקות, בהצלחה של 68.6 אחוזים בלבד. נגיעות בכדור? 27.43, נמוך מנתוניהם של 76 אחוזים מכלל החלוצים, וכל זאת בקבוצה דומיננטית ומניעת כדור. גם הנגיעות הללו מתבצעות בעיקר בשליש המגרש ההתקפי, כאשר בשליש המרכזי מבצע חימנס 8.62 נגיעות בלבד, פחות מ-98 אחוזים מכלל החלוצים. הטרנד העכשווי של הפעלת לחץ הגנתי על ידי הבלמים פסח אף הוא על מיודענו המקסיקני: פחות מתיקול מוצלח בכל שישה משחקים, אם שאלתם.

סנטיאגו מוכיח שניתן להוות נכס התקפי מבריק ולספק ערך מוסף גם בהיעדר יכולות משובחות של הנעת כדור וקידום המשחק. האם ארסנל, שמשוועת לכובש שערים מובהק, תמצא בו את החוליה החסרה?

אלגרי לאלגרי – דושאן מחפש גאולה
ימצא עצמו מחדש במדי קבוצה אחרת? דושאן ולאחוביץ' (Credit: REUTERS).
ימצא עצמו מחדש במדי קבוצה אחרת? דושאן ולאחוביץ' (Credit: Reuters).

בניגוד למגמות השוררות בעידן הנוכחי, אדוות רומנטיות מעולם לא הפסיקו לפכות בכדורגל המודרני. מאמנים ציניים, כאלה שדוגלים במשחק אפרורי וקשוח, מושתת על שאיפת ניצחון גרידא, מוקעים על ידי האוהדים בנוף העכשווי. וברוח זו, הרי לכם וידוי כן: אני אוהב את מסימיליאנו אלגרי – סמל הכדורגל הציני (לצד מוריניו וסימאונה). אוהב? אני מעריץ אותו בכל מאודי. את הנונשלנטיות המופגנת במסיבות העיתונאים, את המחויבות המתמדת לניצחון ואת היכולת להכות בסלע הצחיח ולהוציא ממנו מים. המקום השני בטבלת הסריה א' – בקבוצה שהשווי המשוערך הכולל של שחקניה נמוך משל אינטר, מילאן ונאפולי – הוא הישג כביר, אף אם האוהדים מסרבים להכיר בכך.

ומדוע הגענו עד הלום? מאחר שבניגוד אליי, דושאן ולאחוביץ' אינו מעריץ מושבע של אלגרי, וזאת בלשון המעטה. הנתיב בו צעד דושאן היה ברור לו למראשית ימיו כשחקן. בהיותו בן 16 שנים בלבד סיפר לחבריו בפרטיזן בלגרד כי הוא "זלאטן איברהימוביץ' החדש". אופן הגשמת החלום, כך סיפר לכל מי שרק הסכים לשמוע, כרוך במעקב אחר מסלול חייו של גיבורו ובמעבר ליובנטוס. קבוצות רבות הביעו עניין רב בשירותיו של הסרבי הצעיר שפרח בפיורנטינה, אך הוא היה נחרץ: "לי וליובנטוס יש DNA זהה; שנינו יודעים להילחם ולסבול כשהדבר נדרש. ההתאמה היא מושלמת".

אך ספק האם ולאחוביץ' ציפה למנת הסבל שכרוכה במעבר ליובה של אלגרי. בעוד האופטימיות שלו גאתה, האוהדים הביעו התלהבות עזה ומאמנו שפע מחמאות, אחדים מהפרשנים הביעו פקפוק בהצלחתו העתידית של המעבר הנוצץ. דניאלה עדני, בלם העבר האיטלקי (אין קשר ליוסי; בדקתי), היה אחד מהם. "ולאחוביץ' לא יפרח ביובנטוס, אלא אם כן הקבוצה תשנה את רעיונות הכדורגל שלה". הגברת הזקנה, כך טען הפרשן הפחות מוצלח לבית משפחת עדני, שקועה בפרגמטיזם מבית מדרשו של מסימיליאנו. שינוי תפיסה כה שורשי אצל מאמן שמרן אינו צפוי בעליל. "בחירת המועדון של הסרבי – היא שגיאה בקנה מידה סנסציוני", סיכם.

התחזית העגומה הגשימה את עצמה. דושאן ולאחוביץ', סגן מלך השערים בשנת 2021 – לאחר רוברט לבנדובסקי – הפך לגרסה מהוהה ודהויה של אותו חלוץ שכתב היסטוריה במדי הוויולה. נכון לשנה האחרונה רשם ממוצעים שאינם הולמים שחקן בכיר בקבוצה מובילה: 0.37 שערים ב-90 דקות (בלא בעיטות עונשין) ו-0.11 בישולים, מציבים אותו מעט מעל לחציון של חלוצי הליגות הבכירות. רק 39 אחוזים מכלל החלוצים ביצעו פחות פעולות שהובילו לבעיטה; רק 28 אחוזים הגיעו למדד xAG נמוך יותר; 19אחוזים ביצעו כמות נמוכה של ניסיונות מסירה; ואפילו במדדים הגנתיים – הגביע הקדוש של אלגרי – רק 9 אחוזים מציגים נתונים חלשים יותר בשורת ניסיונות התיקול.

אם כן, אפוא, מדוע מכילים פנקסי הסקאוטינג של ארסנל – קבוצה ששואפת לכבוש את פסגת הליגה הטובה בעולם – את שמו של דושאן ולאחוביץ'? באופן מפתיע, את התשובה לכך ניתן למצוא בנתונים גרועים אחרים של הסרבי: חוסר הקליניות אל מול המסגרת. החלוץ בועט למסגרת בתדירות גבוהה; 3.25 בעיטות ב-90 דקות, יותר מ-79 אחוזים מכלל החלוצים. מדד ה-xG שלו גבוה משל 83 אחוזים. מספר מצבי הבעיטה ומצבי ההבקעה שנוצרו כתוצאה מבעיטות חוזרות שלו, ניצב במאיון העליון של חלוצי הליגות הבכירות. הנתונים ברורים: דושאן מאתגר ללא הרף את הגנת היריבות, טורד את מנוחתן, מייצר ומגיע למצבי הבקעה יעילים. ברם, חוסר הדיוק שלו משווע; 31.8 אחוזי המרת בעיטות לבעיטות למסגרת ו-11 אחוזי המרה בלבד של בעיטות לשערים.

מחקרים מעידים על כך שסטטיסטיקה נוטה להתיישר. בעוד קליניות ויעילות משתפרות בעזרת אימון מתמיד, קשה לפתח חלוץ שמפגין לקות בהגעה למצבי הבקעה. תחת ההכוונה הראויה, דושאן ולאחוביץ' עשוי להיות החבילה השלמה. שחקן פיזי, בעל יכולות כיבוש מגוונות, משחק טוב למדי ברחבת היריבה (מרחקן הממוצע של בעיטותיו הוא 15.60 יארדים בלבד), ניצול מצבים נייחים ויכולת לאתר פרצות הגנתיות ולייצר מצבי הבקעה. חוסר הביטחון שלו עומד בעוכריו. שמועות רבות נפוצו על מערכת יחסים לקויה בינו לבין שדרת האימון במועדון. שני הצדדים לא מרוצים מהאופן בו מערכת היחסים המבטיחה התפתחה, ודומה כי מכירה יכולה להיות האפשרות שתפריח מחדש את התקווה של הענק הסרבי ושל נבחרת ששמה בו את יהבה.

האם "זלאטן איברהימוביץ' הבא" יהפוך לתותחן בקרוב? הסיכויים לכך לא מבוטלים, בין היתר הודות לתג מחיר נמוך, פרי הפנמת היעדר ההלימה בין השחקן לבין קבוצתו. הנתונים מראים כי רוח התקווה מעולם לא הפסיקה לפעם בליבו של דושאן, שמנסה ללא הרף להיאבק על הגשמת חלומו.

ג'וקר מנצח
יחגוג גם באדום? ויקטור גיוקרס והחגיגה המפורסמת (Credit: DeFodi Images via Getty Images).
יחגוג גם באדום? ויקטור גיוקרס והחגיגה המפורסמת (Credit: DeFodi Images via Getty Images).

הוא מחזיק בדירוג הסטטיסטי הגבוה ביותר בליגה בה הוא משחק. שמו מתנוסס בגאון בראש טבלאות מכדררי הליגות הבכירות. ב-365 הימים האחרונים – לא קיים חלוץ שהציג תוצאות טובות יותר במדד סחיבות מקדמות כדור או במדד קבלת מסירות מקדמות כדור. גם בפרמטר הכנסת הכדור לרחבת היריבה תוכלו למצוא את שמו בשורה הראשונה. ולבסוף: האימפקט הנרחב של משחקו הרבגוני הוליך את קבוצתו למקום הראשון, המפתיע קמעה, בטבלת הליגה. הכירו את ויקטור גיוקרס. השוודי המבריק שבגיל 25 ניצב לפני הפריצה הגדולה.

החלוץ, יליד סטוקהולם הבירה, ערך את הופעתו המקצועית הראשונה בברומפויקרנה. המועדון השוודי ידוע בטיב אקדמיית הנוער שלו – שהצמיחה שמות בולטים רבים בכדורגל המקומי והאירופי. האחרון שבהם: דג'אן קולוסבסקי. לאחר ירידת ליגה כאובה, השתתף גיוקרס הצעיר במאבקי ההעפלה המחודשת, ותרם שבעה שערים. שעריו אפשרו לקבוצתו להבטיח את מקומה בסופרטן, ליגת המשנה השוודית. תרומה של 13 שערי ליגה – לרבות שלושער קסום במשחק האחרון – העניקו לברומפויקרנה כרטיס נכסף לליגה הראשונה. יכולותיו של החלוץ לא חמקו מעיני ציידי הכישרונות של הקבוצות הגדולות, שהבחינו בתופעה השוודית החריגה.

בסיום העונה הצטרף ויקטור הנרגש לברייטון, אך במדי השחפים החל הדשדוש המצער. ברם, על אף השאלות משפילות לקבוצות מליגות משנה ודקות זעומות כמחליף וכשחקן למשחקי גביע, רוח הלחימה של הסקנדינבי נותרה איתנה כשהייתה. לאחר עונת אליפות מוצלחת במדי קובנטרי חתם בספורטינג ליסבון, בצעד שעשוי לעצב מחדש את סיפורו כשחקן. למן הרגע הראשון התברר כי התאמתו לקבוצתו החדשה הייתה מושלמת. במשחק הליגה הראשון כבש צמד, ביצע את חגיגת הצלבת הידיים המפורסמת ('החגיגה שלי? זה סוד. ביום מן הימים אסביר אותה, אך לא היום') והוכיח לעולם הכדורגל שההספדים היו מוקדמים.

"רק להתאמן ולשחק איתו… חלק מהדברים שהוא עושה באימונים ורואים במשחקים מול המגינים הכי טובים בליגה… הכוח שלו מפחיד. אפשר להבין למה הוא מבקיע כל כך הרבה שערים", אמר לאחרונה ריאן האולי, ששיתף עימו פעולה בקובנטרי סיטי.

את סיכום פרופיל המשחק המדויק ביותר של החלוץ המרשים, סיפק מאתר הכישרונות ז'ואאו גומס, שנחשף לביצועיו של ויקטור גיוקרס בעת שעבד בקבוצה האנגלית: "יש לו מאפיינים שקשה למצוא בקרב חלוצי מטרה. הוא מאוד נייד ומהיר. ויקטור מנצל לעיתים תכופות את נקודות התורפה של המגינים. בשנתיים האחרונות הוא מפתח את כישורי עבודת הצוות שלו ואת האינטרקציה עם חבריו לקבוצה. בעונה האחרונה הוא משחק בתור חלוץ נייד: כזה שבוחן ומאתגר ללא הרף את המרחב מאחורי ההגנה. הוא מאוד פיזי, גבוה וחזק, יכול לשחק טוב עם שתי הרגליים ובעל כדרור יעיל. למשחקו התווסף לאחרונה אלמנט של בעיטות מחוץ לרחבה, והוא מפתח בהדרגה את משחק הרגל החלשה, דבר שמעניק רובד נוסף לביצועיו כשחקן", טען גומס.

המסע של ויקטור אלי ניצחון קרוב להשלמה. עולם הכדורגל מכיר מחדש את הכוכב הצעיר לשעבר. האם הדרך תסתיים במדי התותחנים? כך או אחרת, גיוקרס לעולם לא יפסיק לקוות.

לא משנה כמה פעמים אתה נופל, משנה כמה פעמים אתה קם
שבע ייפול וקם; ויקטור אוסימן במדי האלופה המכהנת (Credit: Getty Images).
שבע ייפול וקם; ויקטור אוסימן במדי האלופה המכהנת (Credit: Getty Images).

זה נראה שהסיפור של ויקטור אוסימן הוא הקלאסי לשחקן האפריקאי – ילדות קשה, עוני גדול וחלום גדול להצליח בשביל המשפחה. הילד הקטן שדואג למשפחה. "איבדתי את אמא שלי באוקטובר, אני אפילו לא זוכר את השנה, הייתי קטן. שלושה חודשים אחר כך אבא שלי איבד את עבודתו. זה היה מאוד קשה עבור המשפחה שלנו. אחי מכר עיתוני ספורט, אחותי, תפוזים ברחוב, ואני, בקבוקי מים בלאגוס באמצע הכביש. היה עלינו לשרוד אז אנחנו נצמדים זה לזה. בערב כולנו היינו ביחד ואספנו את הכסף על השולחן. נתנו הכל לאחותנו הגדולה והיא הכינה אוכל וארגנה הכל. חלק מחיי היה מאבק כדי לשרוד. אבל זה כל מה שאני היום בסופו של דבר. קשה לסווג את כולם, אבל כל אירוע יצר את האישיות שלי," סיפר בעבר החלוץ הניגרי על הילדות המאתגרת בעיר הבירה של מולדתו.

אחרי שזהר באליפות אפריקה עד גיל 17 בנובמבר 2015, כשהוליך את ניגריה לזכייה בטורניר עם 10 שערים (מלך השערים של הטורניר), החליט לעבור לוולפסבורג הגרמנית, למרות התעניינות מצידן של ארסנל, מנצ'סטר סיטי וטוטנהאם. הגרמנים הציעו לו שכר גבוה יותר, ואוסימן, כמי שהחליט שהוא ידאג למשפחתו, הלך למי שהציעה לו יותר כסף. אך המעבר לגרמניה לא היה קל. בינואר 2017 הגיע לגרמניה ובעונה וחצי בבונדסליגה שיחק רק 16 משחקים ולא כבש כלל. בתחילת העונה הראשונה סבל מפציעה בכתף ובעונה השנייה נאלץ להתמודד עם מחלת המלריה, שהחלישה מאוד את גופו ואף גרמה לו גם להחמיץ את מונדיאל 2018 (בזמן הטורניר ברוסיה שהה בבית החולים).

באוגוסט 2018 אוסימן הושאל לשרלרואה הבלגית, לאחר שנבחן ונדחה ע"י זולטה ורחם וקלאב ברוז', שוב בגלל מחלת המלריה שמנעה ממנו להיות במיטבו. בשרלרואה הצליח סוף סוף להראות את יכולתיו האמיתיות. אוסימן כבש 20 שערים ובישל 4 נוספים ב-36 משחקים בכל המסגרות. העונה המוצלחת בבלגיה הביאה את המעבר לליל, שרכשה אותו תמורת 22.4 מיליון אירו. בצרפת כבש 18 שערים ובישל 6 נוספים ב-38 משחקים בכל המסגרות. הוא סיים כמלך השערים של הקבוצה בליגה (13) ובמקום הרביעי בטבלת כובשי השערים בצרפת (יחד עם ניימאר).

עונה אחת זוהרת בצרפת הספיקה לנאפולי לנפץ את שיא ההעברות שלה לשחקן ושילמה לליל 75 מיליון אירו. באיטליה אוסימן משתדרג מעונה לעונה. בעונה הראשונה שלו בקבוצה כבש 10 שערים ב-24 מחזורים, בשנייה 14 ב-27 ובעונה שעברה, עונת השיא שלו בקריירה, להט עם 26 שערים ב-32 מחזורים ויחד עם חוויצ'ה קווארצחליה, הביא אליפות היסטורית לדרום איטליה כשהוא זוכה גם בתואר מלך השערים בסריה א'.

בנאפולי הפך אוסימן לאחד החלוצים הטובים בעולם, אך גם שם נאלץ להתמודד עם מספר פציעות לא פשוטות. בעונה הראשונה פרק את הכתף ונעדר לחודשיים. בעונה השנייה חווה פציעה שהייתה יכולה לסיים לו את הקריירה ואף לגרום לו לאבד את הראייה בעין אחת. בנובמבר 2021, במשחק מול אינטר, התנגש אוסימן במילאן שקרינאר. התנגשות הראשים גרמה לשברים רבים בפנים. ד"ר ג'יאנפאולו טרטארו, הרופא שניתח את אוסימן, סיפר: "אוסימן יכול היה לאבד את הראייה שלו. בזכות עצם אחת ששמרה על ראייתו, אבל היא גם גרמה לשברים רבים בפניו. לוחות המתכת שחיברנו בפניו כבר לא יוסרו, אלא אם יהיה צורך אחר בכך כמו זיהום למשל. עשינו הכל על מנת שהוא יוכל לשוב ולשחק כדורגל". אוסימן נאלץ לעבור מספר ניתוחים, בהם הושתלו בפנים 6 לוחות ו-18 ברגים על מנת לשקם את השברים הרבים שנוצרו כתוצאה מהפגיעה החזקה. מאז הוא משחק עם מסיכה על מנת להגן על פניו מפגיעה נוספת. אוסימן גם קרע את ההמסטרינג ברגל ימין פעמיים, בעונה שעברה והעונה. לא פשוט בכלל וגם זו פציעה שנוטה לחזור על עצמה. אוסימן בהחלט צריך להיזהר.

אבל אוסימן נפגע לא רק בגופו, אלא גם בנפשו. לפני שלושה חודשים חשבון הטיקטוק הרשמי של המועדון לעג לשחקן במה שגרם לקרע בין הצדדים ואף לאיום מתביעה מצדיו של השחקן. אך זה נדמה שהיחסים בין הצדדים כבר חזרו למסלולם הרגיל. אוסימן ונאפולי הגיעו להסכמה על הארכת חוזהו של החלוץ בקבוצה, שמסתיים ב-2025, בעונה נוספת. בחוזה החדש, לצד העלאת שכר, נכנס סעיף שחרור בגובה של 130 מיליוני אירו, במקום סעיף השחרור הנוכחי – על סך של 118 מיליוני אירו. האם החתימה מהווה סגירת דלת בפני קבוצות פוטנציאליות בחלון ההעברות החורפי? מסתבר שהתשובה חיובית. חלון ההעברות של הקיץ, לעומת זאת, הוא סיפור אחר לחלוטין. על אף שמכירה עשויה להוות הפתעה פורתא, לאור גחמותיו של דה לאורנטיס ובפרט במקרה של כישלון עתידי (צפוי למדי) של נאפולי במסגרות המשמעותיות, קבוצות שונות יכולות להמשיך ולפנטז על שירותיו של הענק הניגרי.

ארסנל היא הקבוצה האחרונה שנקשרה בנוגע אליו, אבל גם צ'לסי (אלא מה?) הוזכרה כמועמדת. בין אם הוא יחתום על הארכת חוזהו בנאפולי או לא, זה נראה שעדיין אוסימן יהווה מטרה חמה לכל קבוצה שרוצה להשתדרג בחלוץ על, סקורר, מכונת שערים. אבל אוסימן יביא איתו גם ערך מוסף וזו הדרך המופלאה שהביאה אותו להיות בגיל 24 אחד החלוצים הטובים בעולם – רעב בלתי מובן ותשוקה עצומה להתגבר על כל מכשול בדרך, בין אם זה עוני קשה, מלריה או אינספור שברים בפנים. אוסימן יילחם בכל כוחו. ובסוף הוא גם יצליח. מי לא תרצה שחקן כזה?

בעקבות רובי קין
בקרוב באותה הקבוצה? איוון פרגוסון נגד ארסנל (Credit: Brighton & Home Albion Official Website).
בקרוב באותה הקבוצה? אוון פרגוסון נגד ארסנל (Credit: Brighton & Home Albion Official Website).

אחד הכדורגלנים הגדולים ביותר של אירלנד והחלוץ הגדול בתולדותיה הוא לא אחר מאשר מאמן מכבי ת"א בהווה, רובי קין, ששיחק בין היתר בטוטנהאם, אל.איי גלקסי, ליברפול, אינטר ולידס. קין גם מחזיק בשיא ההופעות (146) ושיא הכיבושים (68) לשחקן בהיסטוריה של הנבחרת האירית. קין כבש כמעט 400 שערים בקריירה ומי שלא זכה לראות את קין מחורר רשתות בסטייל מוזמן לראות את זה כאן. קין היה סוג של חלוץ שלם, מעבר לסיומת הנפלאה שלו, הוא היה גם מהיר וזריז, בעל טכניקה מופלאה ואינטיליגנציית משחק, סט יכולות שלם שאיפשרו לו לשחק במגוון תפקידים בהתקפה. קין הוא אגדת כדורגל אירית ובסקרים שונים נבחר לשחקן השלישי בטיבו בהיסטוריה במדינה אחרי ג'ורג' בסט וקין אחר, רוי.

עוד חזון למועד והילד צריך לקרוע עוד כמה זוגות נעליים ועוד הרבה רשתות לחורר, אבל אוון פרגוסון, החלוץ בן ה-19 של ברייטון, כבר עונה שנייה ברציפות מראה ניצנים של ים כישרון, עוצמות אדירות וחוש מופלא לשערים והשמיים עבורו הם הגבול. עם 6 שערים בעונה שעברה ב-19 מחזורים ו-6 שערים ב-16 מחזורים העונה ועם 12 שערי פרמייר ליג עד כה, פרגוסון ממקום במקום ה-13 לשחקנים עם הכי הרבה שערים עד גיל 20. מי שנמצא במקום הראשון הוא מייקל אוואן, שזהר כבר מגיל צעיר וכבש 40 שערים לפני שחגג יומולדת 20. בכל מקרה, פרגוסון יחגוג 20 ב-19 לאוקטובר בשנה הבאה ויש לו בהחלט מספיק זמן להתקדם ברשימה. לא סביר שהוא יגיע למספרים של אוואן או של רובי פאוולר (35) שבמקום השני או אפילו של וויין רוני (30) שבמקום השלישי, אבל מה שבטוח הוא שמספיק לו שער אחד לעקוף את שיאו של קין, רובי קין.

מי שמאוד מחזיק מפרגוסון, הוא חלוץ אחר לא רע בעצמו וכזה שיודע לכבוש שערים בעצמו – אלן שירר, מלך השערים בכל הזמנים בפרמייר ליג עם 260 כיבושים. "[יש לו] רגל שמאל, רגל ימין, משחק ראש, מהירות, תוקפנות, אינטואיציה; אין חולשה ברורה למשחק שלו, שרק הולך ומשתפר. יש לו הרבה… הפוטנציאל שלו עצום. אנחנו מדברים על כישרון מיוחד מאוד, מישהו שיכול להיות כוכב על תוך כמה שנים. מה אני אוהב בו? הכל!" כתב שירר למגזין 'האת'לטיק' בתחילת העונה. וכמו ששירר מתאר, סגנון המשחק של פרגוסון שונה מזה של בן מולדתו, קין. בעוד שקין היה חלוץ יותר מגוון, פרוגוסון הוא יותר חלוץ קלאסי, שמתמחה בכיבוש שערים ובלחץ על הגנת היריבה עם נוכחות פיזית מרשימה על הקרקע ובאוויר.

שירר אכן צודק כשאומר שהפוטנציאל של פרגוסון עצום והאפשרות שיאפיל על הישגיו של קין היא בהחלט סבירה. קין עצמו אופטימי לגבי ההתפתחות של פרגוסון ורק מקווה בשביל החלוץ הצעיר שהוא ימשיך להתפתח בצורה טבעית תוך כדי שהוא נהנה מכדורגל. "אני שונא להפעיל לחץ על בחורים צעירים וזה קורה די הרבה. אוון עדיין רק צעיר, אז הציפייה שלי ממנו היא פשוט ללכת וליהנות. לשחק כמה שיותר כדורגל וכשתקבלו את ההזדמנות, נסו להבקיע כמה שיותר שערים. אני יודע שיש לו גישה מצויינת והוא ימשיך לעבוד קשה. מקווה שהוא ימשיך להשתפר".

ובינתיים למרות שפרגוסון השווה את מספר הכיבושים שלו מהעונה שעברה, הוא חווה אתגרים של שחקן צעיר ו"נהנה" מחוסר יציבות. הוא לא כבש 4 מחזורים ברציפות ובמשחק האחרון מול קריסטל פאלאס (תיקו 1-1 בחוץ) נותר על הספסל 90 דקות. רוברטו דה זרבי, מאמנו בברייטון, התייחס לאתגרים אלו יום לפני המשחק מול פאלאס: "הוא כמו הבן שלי. אעשה הכל כדי לעזור לו, אבל הוא צריך לעזור גם לעצמו." ואכן פרגוסון צריך לעזור לעצמו ואולי ללכת לפי העצות של החלוץ האירי הגדול בכל הזמנים – להמשיך לעבוד קשה וללכת ליהנות. לחזור לבסיס.

בכל מקרה, העתיד נראה ורוד עבור החלוץ הכישרוני מאוד. היכולת המזהירה שלו כבר בגיל צעיר כבר צדו את עיניהן של הקבוצות הגדולות בפרמייר ליג. ארסנל, מנצ'סטר יונייטד (לפני הגעתו של רסמוס הוילונד לאולד טראפורד) ואף מנצ'סטר סיטי (כמחליף אפשרי לארלינג הולאנד במידה וזה יעזוב) הוזכרו כמעוניינות בו. כרגע האופציה של ארסנל היא כמובן הכי ריאלית ואולי בקבוצה הצפון לונדונית והיריבה הגדולה של טוטנהאם, הקבוצה בה רובי קין כבש את הכי הרבה שערים בקריירה שלו (122 בכל המסגרות) אבן פרגוסון יעמוד בכל הציפיות הגבוהות ממנו ויהפוך לא רק לאחד החלוצים הגדולים ביותר בעולם, כמו שאלן שירר, צופה לו, אלא גם להפוך לחלוץ האירי הגדול בכל הזמנים, לפני רובי קין.

ההימור הבטוח
תהמר עליו למרות הכול? איוון טוני (Credit: Getty Images).
תהמר עליו למרות הכול? איוואן טוני (Credit: Getty Images).

מכירים את החלוץ האנגלי המסורתי? זה שכובש בכל אברי הגוף, מפגין דומיננטיות ברחבה וצולח את אתגרי הגשם במגרש הידוע לשמצה של סטוק סיטי? ובכן: בשורות מצערות. החלוץ הנושן ההוא, זה שגורם לרומנטיקנים מסוגי לדמוע בהתרגשות, חדל להתקיים. הבשורה הטובה? אלמנטים שונים ממשחקו הקשוח הפכו לפופולריים מאי פעם. ובכן: איוואן טוני – נעים להכיר (אני יודע שאתם כבר מכירים), הגרסה העכשווית של החלוץ האנגלי הישן והטוב.

קריירת המשחק של החלוץ, יליד נורת'האמפטון, האנגלית, החלה במועדון עיר הולדתו – נורת'האמפטון טאון. טוני ערך את הופעת הבכורה בשנת 2012, דבר שהעניק לו את תואר השחקן הצעיר ביותר בהיסטוריית המועדון. במהלך קריירה ענפה והפכפכה, שכללה השאלות ומכירות לקבוצות שונות במכורתו הוותיקה, לא עזב האנגלי את הבית, נאמן למסורת של שחקני הממלכה המאוחדת.

עונה משכנעת במיוחד במדי פטרבורו יונייטד, במהלכה זכה בתואר מלך השערים של הליגה והשחקן המצטיין, העניקה לו הזדמנות קידום משמעותית. מועדון הכדורגל ברנטפורד, מרובע האונסלו הלונדוני, החתים את החלוץ. המעבר היה כרוך בוויתור על הצטרפות נוצצת למועדון הכדורגל טוטנהאם הוטספר, אך השחקן היה נחרץ. האפשרות להפוך לשחקן הרכב במדי הדבורים – קרצה לו יותר מעמדת החלוץ המחליף של התרנגולים.

ההחלטה התבררה כטובה ביותר שעשה בחייו. ההתאמה למועדון החדש הייתה מיידית. בעונתו הראשונה סייע טוני לקבוצתו להעפיל לליגה הראשונה. 33 שערי ליגה ועשרה בישולים הביאו למודעות חובבי הכדורגל את שמו של החלוץ, שעתיד להפוך לשחקן נחשק במיוחד על ידי אוהדי מועדוני עילית.

בשתי עונות הפרמייר ליג הבאות הציג האנגלי מספרים מרשימים בהתחשב ברמה התחרותית בה התחרו האדומים. 12 שערי ליגה בעונה הראשונה, 20 שערי ליגה בעונה השנייה, תרומת בישולים ואיום התקפי מתמיד. ברנטפורד כאן כדי להישאר, כך הוכח. טוני ראוי לשחק בליגה הראשונה.

מספריו מלמדים על גיוון התקפי רב. את שעריו בעונה הקודמת כבש ברגל ימין, ברגל שמאל ובנגיחות. השערים הובקעו על ידי בעיטות חופשיות, בעיטות עונשין מדויקות, ניצול מצבים נייחים, קרנות והתמקמות יעילה במשחק פתוח. טוני ניחן ביכולות אוויריות מדהימות, בפיזיות ובנוכחות מרשימה ברחבת היריבה. יכולת בעיטה עוצמתית – אפילו בשטחים קטנים – מובילה את שחקני היריבה להפעלת לחץ ומאפשרת לחברי קבוצתו להגיע למצבי הבקעה מבטיחים. חוכמת המשחק שלו, בניגוד למיתוס המפורסם על שחקני התקפה פיזיים, אינה נופלת משל חלוצים בכירים רבים. השחקן מגלה מעורבות ערה בניהול המשחק, נוגע בכדור בשליש המגרש האמצעי, מוסר מסירות עומק רבות (יותר מ-95 אחוזים מכלל החלוצים) ואפילו תורם בהגנה (במאיון העליון במדד חסימות הבעיטות).

הופעת בכורה – כמחליפו של הארי קיין – במדי שלושת האריות, הייתה יכולה לסמן את נקודת השיא בקריירת משחק של חלוץ עיקש שסירב לאפשר לקשיים לסלול את דרכו. אך דווקא כשנדמה היה כי הפסגה בהישג יד, החלום התנפץ אל סלע המציאות המרה. איוואן טוני הואשם בלא פחות מ-232 הפרות של מדיניות ההימורים. לאחר שימוע נחרץ דינו: הרחקה ממגרשי הכדורגל למשך שמונה חודשים, קנס של 50,000 לירות שטרלינג ואזהרה חמורה להמשך דרכו. ההתאחדות דרשה עונש חמור יותר. נסיבות מקלות ואבחון התמכרות להימורים, עמדו לו לעזר וקצבו את עונשו המופחת.

ב-17 בינואר צפוי החלוץ לשוב למגרשים, אך כלל לא בטוח שבמסגרת קבוצתו האהובה. אוהדי ארסנל רבים חפצים לראות את החלוץ משחק באצטדיון האמירויות. רק לאחרונה קבע רוד חוליט, אגדת העבר ההולנדית של המועדון, כי ארסנל צריכה להקדיש את משאביה להחתמתו. גבריאל ג'סוס התוודה לאחרונה כי כיבוש שערים אינו מאפיין ההיכר הבולט ביותר שלו. תרומתו של הברזילאי למשחק ניכרת באספקטים רבים ומפות החום תעדנה על כך כאלף עדים. ברם, דומה כי התותחנים שבעו מאלתורים בעמדת החלוץ. היסטוריית הקבוצה שזורה בסיפוריהם של כובשי שערים מחוננים, וטוני יכול בהחלט לרקום את שמו באותיות של זהב בספר האלמותי של המועדון הלונדוני.

נולד לכבוש – בנימין ששקו צועד לגדולה
שועט להצלחה; בנימין ששקו חוגג (Credit: Getty Images).
שועט להצלחה; בנימין ששקו חוגג (Credit: Getty Images).

האם קיימת מיתולוגיה סלובנית? הכשרתי ככתב ספורט לא העניקה לי מידע מהימן בנידון; אך אילו קיימת מיתולוגיה כזו, בנימין ששקו היה מוחתם על תפקיד הרקולס, לכל הפחות.

הסלובני הצעיר (31 במאי, 2003; בן 20) מגלם בחזותו את תמציתה המזוקקת של תפיסת החלוץ השמרנית. גובהו, מבנה גופו החסון והפיזיות המרשימה בה ניחן מאפשרים לו להפוך לאיום מתמיד ברחבת היריבה ולמטרד בלתי פוסק עבור הבלמים שנדרשים לשמור עליו.

מכירים את הסטראוטיפ על השחקן הברזילאי שנולד עם כדור בין הרגליים? הגרסה הסלובנית לפניכם. את אהבתו לכדורגל הוכיח בנימין כבר בהיותו בגן חובה, עת פקד בלהט ילדותי את מגרשי הכדורגל בהם שיחק אביו, שוער בהכשרתו.

הנתונים המולדים מספקים לנו את נקודת המוצא. הדרך בה נצעד, תלויה בהחלטות אותן נקבל. ששקו, כך מעיד סיפור חייו, קיבל את ההחלטות הטובות ביותר. כבר בכיתה א החל לשחק במועדון עיר הולדתו, ראדצ'ה. עד גיל 11 שיחק בקבוצת נעוריו, בטרם עבר ליריבה – רודר טרבובליה. עונת 2017/18 הייתה עונת פריצה מרהיבה. ששקו כבש 59 שערים ב-23 משחקים עבור קבוצת הנוער (u15) ורשם את שמו בפנקסיהם של סקאוטרים מקומיים.

משם ואילך, החלה הרוטינה המוכרת; הצלחה בזירה המקומית, התעניינות מצד קבוצות שמתמחות בפיתוח שחקנים, ולבסוף – מעבר נוצץ לקבוצת הכדורגל האוסטרית רד בול זלצבורג. הדרך לא אצה לחלוץ הצעיר ולהנהלת קבוצתו, שבחרה להשאילו לליפרינג הצנועה. 21 שערים ב-29 הופעות העניקו לו את המקום השני בטבלת כובשי השערים בליגה האוסטרית השנייה. מרבית השערים נכבשו בשלבים המכריעים של העונה, הוכחה לחוסן מנטלי ולכישורי הובלה.

את ההמשך אתם ודאי מכירים. אקדמיית הפיתוח של זלצבורג הכשירה את השחקן לקראת מעברו לאחות הגדולה. רד בול לייפציג החתימה את ששקו לחוזה בן חמש שנים, תמורת דמי העברה מדווחים של 24 מיליוני אירו. צמד השערים הראשון של השחקן הובקע בניצחון על אוניון ברלין, במשחק שקטע רצף ניצחונות ביתי מרשים של זו האחרונה. היה זה חודש משמעותי עבור החלוץ, שכבש שער נוסף בליגת האלופות, ראשון בקריירה המקצועית שלו (מלבד שערי מוקדמות ליגת האלופות).

הצלחתו בזירה הבין־לאומית מרשימה לא פחות. בהיותו בן 18 שנים, 4 חודשים ו-8 ימים כבש את שערו הראשון בנבחרת הבוגרת, במשחק מוקדמות גביע העולם נגד מלטה. זלאטקו זחוביץ', קשר התקפי נחשב שהבקיע את מספר השערים הגבוה ביותר עבור סלובניה, התייחס בהתלהבות לתופעה הצעירה: "אין לי כל ספק שששקו ישבור את שיאי; אני מתייחס להישג שלי כאילו היה נחלת העבר. הבחור הזה יהפוך את המספרים שרשמתי להיסטוריה".

בנימין ששקו אינו מרבה לבשל ומשחקו הקבוצתי לא כולל מסירות מפתח תדירות או קידום משחק מתמיד, אך הוא מנצל בצורה המיטבית את הפיזיות בה ניחן ומשפר את קבוצתו באספקטים רבים, חלקם לא צפויים. מלבד ההישג של 0.75 שערים בתשעים דקות ב-365 הימים האחרונים (יותר מ-95 אחוזים מכלל החלוצים), מבצע השחקן 1.81 כדרורים מוצלחים במשחק, בעיקר הודות למבנה גופו ולניצחונותיו בהשתלטות על כדורים. 1.05 תיקולים ו-1.81 חסימות כדור, מלמדים על רוח לחימה בלתי פוסקת ועל גיוון התקפי מרשים.

ברם, על אף נתונים מרשימים רבים, סגנון המשחק בו ניחן לא חף מבעיות. 1.05 נבדלים במשחק מלמדים על צורך בשיפור יכולות ההתמקמות. אחוזי הצלחתו בכדרור גבוהים, אך הוא נוטה לאבד כדורים רבים דווקא במהלכים שאינם כוללים התמודדות ישירה. באופן מפתיע משהו, שמא בשל יכולותיו הגופניות, הוא לא מרבה לסחוט עברות וליצור מצבי הבקעה נייחים (השחקן המצליח ביותר בקטגוריה? Isaac Success). ולמרות החסרונות הללו, אין ספק כי יתרונותיו, לצד גילו הצעיר, הופכים אותו לשחקן עתידי אותו צריכות קבוצות גדולות רבות לשקול.

חלוץ העבר וחלוץ העתיד משתלבים אצל ששקו. קריירת המשחק שלו רוויית תקוות, כמו גם אכזבות. קבוצות רבות חפצות בשירותיו וכל שנותר לנו, חובבי הכדורגל: להביט בהתפתחות המרגשת של הסלובני הצעיר ולקוות שהתקוות של אומה שלמה תתגשמנה דרכו.

דור החלוצים – מי החלוץ שיגדיר את עתידה של ארסנל?

תחת ניצוחו של מייקל ארטטה, ארסנל מגלה את עצמה מחדש. לא עוד קבלת החלטות שגויות, כישלונות מפוארים, רכש נוצץ שמתגלה כחסר תועלת ושיטה נעדרת קוהרנטיות. לראשונה מזה שנים ניתן להבחין בתהליך מתון והדרגתי. הפסגה אינה מובטחת, אך היא נראית קרובה מאי פעם. גם נטייתם המצערת של התותחנים 'לבעוט בדלי' לא תוכל לעצור את מה שנראה בלתי נמנע. ארסנל נחושה לחזור להובלת טבלת הפרמייר ליג ועולם הכדורגל.

אם בעבר כלל הסגל תמהיל מצער של שחקנים כושלים וכוכבים שאינם מחוברים לרוח המועדון, הרי שכיום מחזיקה ארסנל בצוות צעיר אך מנוסה של שחקנים מחויבים, מוכשרים ובעלי משמעת טקטית גבוהה. שווי שחקני הקבוצה עומד על סכום עתק של 1.1 מיליארדי דולרים, במקום השני בעולם לאחר מנצ'סטר סיטי ומעצמת הנפט שניצבת מאחוריה.

לאור נתוניו של ג'סוס – שמעידים על היעדר קליניות מספקת אל מול השער – ובהתחשב במגמת השיבה לרעיון 'החדשני' של חלוץ שמרבה להגיע למצבי הבקעה ומפגין יעילות מרבית, סוגיית רכישתו של חלוץ חדש היא לא שאלה של 'אם' אלא של 'מתי'. על פי דיווח של גורו ההעברות דייויד אורנסטיין, ארסנל החליטה להימנע מרכש חפוז ולהמתין לקיץ, לקבלת החלטה שקולה. לעת עתה מצליח ארטטה לתמרן בלוליינות מרשימה ולהציג יכולות התקפיות מגוונות. ההישג נרשם הודות לשחקנים ורסיטיליים, שמאפיינים את סגנונו המובחן של הספרדי, שמגלה גמישות טקטית. חלון ההעברות של הקיץ, כך עולה מהשמועות, יכלול השלמות סגל אחרונות, לצד רכישה משמעותית בדמותו של חלוץ מוביל ומתקדם, שיקווה להגדיר עידן במדי הקבוצה שידעה מורדות רבות, וכעת צועדת בדרך אל הובלת הליגה הטובה בעולם.

החלוץ החדש נדרש לשקף את התמורות שחלו במשחק בשנים האחרונות. תמורות שבחלקן משקפות חזרה לתובנות העבר ובחלקן מהוות צעד קדימה, בדרך להתפתחויות הטקטיות שצופן הכדורגל. גבריאל ג'סוס מספק אלמנטים סגנוניים מגוונים; אדי אנקטייה מוכיח לעיתים את היותו שחקן ספסל לגיטימי בקבוצה בכירה; הברקות טקטיות בדמות לאונרדו טרוסארד או קאי האברץ בעמדת החלוץ יכולות להעניק עומק נוסף ומענה לחוסרים בלתי צפויים. אך אוהדי ארסנל אינם חפצים באלתורים. הם משתוקקים לדבר האמיתי. חלוץ שכובש שערים רבים ככל הניתן, משתלב בהרמוניה הקבוצתית ומשלים את הפסיפס שהחל ארטטה להרכיב.

הנתונים המתקדמים לא הופכים את הבחירה לקלה יותר. כלל השמות המוצעים מציגים יתרונות שונים. דושאן ולאחוביץ' מגיע למצבי הבקעה מרובים ותחת יד אומן יכול לממש את הפוטנציאל הכביר שגלום בו; אוסימן הוא חלוץ שלם שתורם באספקטים רבים ומהווה חלק בלתי נפרד מקבוצה היסטורית, שקטפה את פסגת הסריה א בעונה הקודמת; גיוקרס מבצע פעולות התקפיות רבות ומציע גיוון התקפי וכדרור מרהיב; חימנס כובש ללא הרף ונראה כמו חזון העתיד של החלוץ המודרני; פרגוסון, הצעיר שבחבורה, בעל כישורים מדהימים בכדורי גובה, דבר שמאפשר לו להפוך לאיום התקפי במצבים נייחים; איוואן טוני הפך למנוע של ברנטפורד בעונה מפתיעה, מכיר את הליגה האנגלית ומגלה תשוקה בלתי פוסקת למשחק; ובנימין ששקו מחזיק ביתרונות פיזיים ומנטליים בעזרתם ניתן להצעיד קבוצה לגדולה. אך בסופו של יום, כיועציו הבלתי רשמיים של ארטטה, עלינו ליטול החלטה.

הזוכה המאושר שלנו; יהיה גם הזוכה של ארטטה? (Credit: Getty Images).
הזוכה המאושר שלנו; יהיה גם הזוכה של ארטטה? (Credit: Getty Images).

לאחר התחבטות עזה בחרנו באוון פרגוסון. האירי הצעיר בן 19 בלבד, אך כבר כעת משתלב בקבוצת פרמייר ליג מובילה. 6 שערי ליגה ועשרה משחקים בהם פתח בהרכב, מספרים סיפור חלקי בלבד. פרגוסון מגלה קור רוח ודיוק שאינם אופייניים לגילו. את שעריו כבש מ-xG של 3.28 בלבד, כמעט מחצית ממספרם בפועל. אחוז הדיוק שלו במסירה גבוה משל 96 אחוזים מכלל החלוצים. יכולותיו בכדורי גובה מעידות על ניצול מיטבי של כישוריו הפיזיים. ככלל, נראה כי פרגוסון הוא פני העתיד של הכדורגל הבריטי. חלוץ מחויב, קליני במידה מעוררת השתאות וקר רוח אל מול השער.

האם הוא יהיה החוליה החסרה שתוביל את התותחנים למודי הסבל לזכייה נכספת בגביעים נוצצים? כך או אחרת, מייקל ארטטה נחוש להסיר את התדמית העיקשת שדבקה בארסנל. המקום הרביעי הנצחי הוא נחלת העבר. רוחות של שינוי מנשבות באצטדיון האמירויות ואוהדי הכדורגל מסתכלים בציפייה דרוכה על עתיד מסעיר, שקורם עור וגידים לנוכח עינינו.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן