חולה על כדורגל - המגזין
כישרון נשכח משנתון 99, חולה על כדורגל מאז גיל 7 וסטודנט בזמני הפנוי. משתדל לתת מקום גם לסוגיות שמחוץ לכר הדשא. מחכה ליום שבו לא נופתע מהצלחה ישראלית: אל תגידו יום יבוא, הביאו את היום. חפשו אותי באינסטגרם regelhazahav ובטוויטר @Tomer_Atir

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

סיר לחץ: ההתמודדות הקשה עם הכדורגל המודרני לפי שקודראן מוסטאפי

מאוכזב מעוד טעות. מוסטאפי מתקשה בכדורגל המודרני (קרדיט: Getty Images)
לנהל קריירה של כדורגלן מקצועי בימינו זה לא דבר קל. הדרישות המקצועיות הרקיעו לשמיים, תגי המחיר מלחיצים, והביקורות מהאוהדים ברשתות לא פשוטות לעיכול. תומר עתיר עם הדוגמה של שחקן ההגנה הגרמני, שקודראן מוסטאפי, והחוויות שחושפות כמה מכאיב יכול להיות לעתים אור הזרקורים.

ב-2014 הוא היה אלוף העולם. ב-2016 הוא נרכש בסכום גבוה וזכה בהמשך בשני גביעים באנגליה. וב-2023? הוא מחפש קבוצה חדשה, כשאפילו בליגה השנייה בספרד כבר לא צריכים אותו בסגל. ככה זה כשציפיות גבוהות פוגשות יכולת נמוכה מדי, בריאות לקויה ומנטליות שברירית. הוא לא לבד, ולא מעט קריירות קורסות ככה: זו דרכו של שקודראן מוסטאפי לנקודת השפל הזו.

קיצור תולדות עלייתו

מוסטאפי גדל במחלקת הנוער של המבורג ובגיל נוער הגיע בפעם הראשונה בקריירה לאנגליה, לאברטון. אצל הטופיז לא קיבל הזדמנות אמיתית ולפני שמלאו לו 20 הלך לחפש את עצמו בסמפדוריה שהימרה עליו. הקבוצה האיטלקית עלתה לסריה א', ובשנתה השנייה בליגה הבכירה כבר הפכה את שחקן ההגנה הגרמני-אלבני לשם ידוע. הוא רשם הופעת בכורה במדי ה"מאנשאפט" רגע לפני המונדיאל, ואז גם זכה בגביע הנחשק כשהוא משחק שלושה משחקים בדרך לתואר הגדול מכולם. ולנסיה התרשמה והביאה אותו לחצי האי האיברי. שנתיים טובות אצל העטלפים, בהן הפך לאחד השחקנים הבולטים בחלק האחורי בלה ליגה, הובילו אותו לאנגליה.

מוסטאפי חוגג. שחקן הגנה בולט בספרד (קרדיט: AFP)

"הוא שחקן הגנה אגרסיבי… משחק עם אנרגיה רבה… הוא טוב באוויר, ונראה שהזמן שלו באיטליה החדיר בו משמעת טקטית. בגיל טוב, 24, הוא בדיוק נכנס לשיא הקריירה", ניסו להסביר בבליצ'ר ריפורט תג מחיר של 41 מיליון יורו, הרכש הרביעי הכי יקר של ארסנל בזמנו. "הפוטנציאל של מוסטאפי לגדול ולהשתפר אומר שהוא נותר השקעה הגיונית". ואולם, משם והלאה לא הכל היה ורוד.

הקשיים שבדרך

מוסטאפי אמור היה להיות שותפו של לורן קוסיינלי במרכז הגנת התותחנים, שחקן מוכח יותר מרוב הולדינג הצעיר אך גם רענן יותר מפר מרטסאקר הוותיק. הוא שמח להגיע למערכת היציבה שארסן ונגר בנה בצפון לונדון במשך שני עשורים. הוא לא ידע מה מצפה לו. אולי זאת הרמה של הפרמיירליג, אולי בעיות פיזיות, אולי הציפיות שהכבידו על רגליו, אולי המעבר תחת שלושה מאמנים שונים: מוסטאפי התקשה להישאר בריא, ועוד יותר התקשה למלא את התפקיד ההגנתי שרצו שימלא. בכל עונה במדי התותחנים הוא החמיץ כ-10 משחקים בגלל פציעות, ובין היעדרות להיעדרות יצר לעצמו מוניטין של טועה סדרתי.

טועה סדרתי? מוסטאפי, מנסה לעשות סדר (קרדיט: האתר הרשמי של ארסנל)

לגביע הקונפדרציות ב-2017 הוא עוד זומן, וזכה גם בו. אולם, למונדיאל 2018 הוא (למזלו?) כבר לא טס אחרי עונה רעה. ייתכן שבנקודה ההיא גורלו נחרץ כמי שנדון לקריירה בינונית ומאכזבת. ולאורך השנים, הביקורות חגגו ולא תובלו בקמצוץ רחמים בתקשורת האנגלית הנשכנית.

"אני לא מופתע מזה", אמר ג'יימי קראגר, בלם העבר שיודע דבר או שניים על עבודת ההגנה בקבוצת צמרת בפרמיירליג, אחרי אחת משגיאותיו ב-2019. "הוא היה אסון מאז הצטרף למועדון", קבע בשידור סקיי ספורט. בלם ידוע אחר, ריו פרדיננד, לקח את המילים הקשות צעד קדימה. "אני ממש מצטער בשביל ארטטה שהוא צריך להמשיך לבחור במוסטאפי", הצהיר שנה מאוחר יותר בשידור BT. "אני אף פעם לא רואה הופעה טובה ממנו. הוא עושה טעות אחר טעות".

ההתמודדות

הנה מתכון ברור לכישלון וודאי. קחו שחקן זר אחד, מוטב שיהיה יקר במיוחד. ערבבו עם קשיי השתלבות מקצועיים, הוסיפו בעיות בריאות ואל תשכחו לתבל בתקופה גרועה של מועדון פאר המלווה בחילופי המאמנים התכופים ביותר על הספסל מזה שנות דור. חממו במשך ארבע שנים וחצי תחת אש המבקרים. זהירות, קיבלתם את השנים הקשות בקריירה של שקודראן מוסטאפי. לא בטוח שכדאי להמליץ לחברים.

"אנשים שמביטים מבחוץ רואים רק את הטעויות שקורות", מוסטאפי תיאר בעצב לאתר הרשמי של ארסנל את הביקורת אותה פגש בקבוצה. "ואז הם כועסים עליך. אתה נהיה לחוץ כי אתה לא רוצה לטעות שוב", הוסיף בטור ארוך שפרסם בתחילת 2020. "זה היה קשה לנהל את כל הלחץ הזה", הוא כתב. נקודה קשה במיוחד הייתה הרשתות החברתיות. "כשאתה קורא את התגובות שאתה לא אוהב, אתה צריך לצאת ולשחק בזמן שיש לך את התגובות האלה בראש".

שחקנים, מוכשרים ככל שיהיו על הדשא, מתמודדים עם לחצים אדירים: לא לכולם יש את תעצומות הנפש כדי לצלוח את המכשולים שאלו מציבים בפניהם.

תפקידו לא עזר למוסטאפי, שהרגיש חשוף עוד יותר. "כבלם אתה צריך לעשות את העבודה שלך בשלמות רק כדי לרשום משחק נורמלי", הבהיר. "תמיד יש עליך לחץ, בעיקר כשאין לך את הכדור והיריבה תוקפת. כל טעות קטנה שתעשה יכולה להוביל לשער", מוסטאפי כתב. "כשאתה זוכה בכל התיקולים שלך… ואז עושה טעות אחת שאתה מוענש עליה, זה הורס את כל מה שעשית קודם".

כבלם, האחריות שלך כבדה. מוסטאפי סופג עוד שער (קרדיט: האתר הרשמי של ארסנל)

הכאב, הקושי, הפגיעות: אלו לא נגמרים כאן. "זה משפיע עליך. אחרי המשחק אתה מאוכזב כי אף אחד לא אוהב לטעות… אתה יורד לחדר ההלבשה כשאכזבת את חבריך… אתה חושב, אוקיי, הם עבדו כל כך קשה וטעות שלי עלתה לנו בהפסד. אתה מאשים את עצמך הרבה. אני קשה עם עצמי".

הבריחה?

קשה ככל שהיה עם עצמו, בסופו של דבר הכדורגל הוא תחום תחרותי. לא תהיה טוב מספיק, לא תספק את הסחורה – אתה בחוץ. בינואר 2021 שחקן ההגנה הגרמני שוחרר מארסנל. אולי עבורו זאת הייתה הקלה.

הוא חזר למולדתו, לגרמניה, וחתם בשאלקה. זאת כנראה לא הייתה ההחלטה הטובה מכולן. במקרה או שלא, שאלקה רשמה אז עונה גרועה בממדים היסטוריים: זה היה "שידוך משמיים". 13 הופעות (רובן הסתיימו בהפסד) מאוחר יותר והוא נאלץ לנדוד שוב כשהקבוצה הכחולה יורדת ליגה.

הוא חזר למקום מוכר, מהעבר: לבאנטה, בליגה הספרדית, אפילו מהעיר ולנסיה. זה היה יכול להיות סיפור יפה. אלוף העולם לשעבר משקם את הקריירה שלו בעיר בה פרץ לתודעה העולמית. אבל כמו בכל פרק בסיפורו של מוסטאפי מהרגע בו עזב את ולנסיה, הדברים לא הסתדרו, גם לא הקאמבק העירה. בעונה הראשונה הגרמני נעדר בלי הפסקה, רשם רק 11 הופעות ליגה וראה את קבוצתו יורדת. הפעם הוא לא עזב, אבל זה לא אמר שהוא ישחק שם יותר. בעונה החולפת, בליגה השנייה בספרד, מוסטאפי רשם רק שלוש הופעות כשהוא מחמיץ כמעט את כל העונה מסיבות בריאותיות.

מחזה נדיר: מוסטאפי הפציע, אלוף העולם לשעבר, משחק במדי לבאנטה הקטנה (קרדיט: האתר הרשמי של לבאנטה)
ומה עכשיו?

הקיץ הגיע – אנחנו כבר בסוף אוגוסט – ומוסטאפי שוב מחפש לעצמו קבוצה חדשה. יותר מכל, אולי, הוא מחפש סיטואציה בריאה יותר, בקבוצה בה יוכל לסיים את הקריירה ביציבות ובכבוד. הוא רק בן 31, אבל כל כך הרבה כבר מאחוריו.

"אני בעסק מאז שהייתי בן 14 ואני יודע היטב: אתה צריך עור עבה ולא צריך לשנות לך מה אנשים חושבים עליך כל עוד אתה חושב שאתה עושה את הטוב ביותר שלך", העיד מוסטאפי בריאיון לטרנספרמרקט לפני מספר ימים. האם הגרמני עוד מסוגל לעשות את הטוב ביותר שלו? וכמה הטוב הזה באמת שווה? לא בטוח שהוא בעצמו יודע. עד שהקבוצה הבאה תהמר עליו, אולי שחקנים נוספים שהקריירה שלהם במצב דומה יוכלו לנסות ולהבין איך להציל אותה. לא פשוטה היא קריירה של כדורגלן: שיהיה להם בהצלחה.


בפרק 146 של חולה על כדורגל – הפודקאסט התארח פסיכולוג הספורט, ד"ר אסף בלאט, שהתייחס להיבטים הפסיכולוגיים בעבודה עם כדורגלנים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן