חולה על כדורגל - המגזין
כישרון נשכח משנתון 99, חולה על כדורגל מאז גיל 7 וסטודנט בזמני הפנוי. משתדל לתת מקום גם לסוגיות שמחוץ לכר הדשא. מחכה ליום שבו לא נופתע מהצלחה ישראלית: אל תגידו יום יבוא, הביאו את היום. חפשו אותי באינסטגרם regelhazahav ובטוויטר @Tomer_Atir

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

לא מצא נווה מדבר בסעודיה: מה הנדרסון ואייאקס מחפשים ביחד?

ימצא שם את מה שחיפש? ג'ורדן הנדרסון מוצג במדי אייאקס (קרדיט: האתר הרשמי של אייאקס)
אייאקס בעונה רעה כל כך שגם אם תנצח בשבת את מוליכת הליגה ההולנדית, פ.ס.וו. איינדהובן, היא עדיין תהיה רחוקה 20 נקודות מהפסגה. מזל ששם גדול כמו ג'ורדן הנדרסון הגיע מסעודיה כדי להחזיר את הקבוצה - וגם את הקריירה - למסלול. מה השתבש בהרפתקה שלו בליגת הכוכבים החדשה? ומה הופך את העתיד לאופטימי באמסטרדם? תומר עתיר מתרגש עם האוהדים, הקבוצה והשחקן מעסקת החורף המפתיעה.

בעולם מושלם, 2023/24 הייתה יכולה להיות העונה של ג'ורדן הנדרסון. אחרי 12 עונות באנפילד, הוא הרוויח את מעמד הכוכב והמנהיג שמקדם סוגיות חברתיות שחשובות לו. בתרחיש אפשרי, הוא היה יכול להיות הקפטן של האלופה ליברפול במסיבת הסיום של קלופ. ועם קצת מזל, הוא גם היה מוסיף בקיץ זכייה ביורו עם אנגליה. אבל העולם אינו מושלם: הנדרסון עזב ביולי לסעודיה, וסיבך את העניינים.

בעולם מושלם הם היו חוגגים עוד אליפות בקרוב. הנדרסון וקלופ (קרדיט: Laurence Griffiths/Getty Images)

"[יש החלטות גדולות] בחיים, אם אתה רוצה לקרוא להן חרטות או טעויות, תקרא להן כך. אבל הן טעויות רק אם אתה לא לומד מהן": עם המשפט הזה הוצג האנגלי הוותיק, 33, בקבוצתו החדשה אייאקס באמצע ינואר. למרות שהוא הסביר שהוא למד משהו בחודשים הבודדים בליגת הכוכבים-לשעבר (בטור אחר קראתי לה: "עוד חיקוי של הכדורגל האירופי") – ולמעשה שלל את הטענה שהמעבר ההוא היה טעות – הוא לא אמר אם התחרט על כך בדיעבד. לזכותו יאמר שהפרידה מאל-איתיפאק התנהלה באופן דיפלומטי.

בעולם הלא מושלם בו חי הנדרסון, הוא ויתר על הרבה כסף כדי לשחק במקום אחר. לפי קיקר מדובר על 20 מיליון יורו לעונה, בשנתיים וחצי הקרובות. האם כדי לעזוב את מדבריות הנפט, המאמן סטיבן ג'רארד והיריב כריסטיאנו רונאלדו שווה להקריב סכום כזה? הדיפלומט החובב יטען שמדובר בסיבות הקשורות בכדורגל בלבד. ועדיין, בליבו גם הוא יודע שכדורגל איננו רק משחק – מאמן אגדי אחר של ליברפול, ביל שנקלי, תיאר אותו כגדול יותר מעניין של חיים או מוות – ולעולם לא עומד בפני עצמו.

"לצערי, לפעמים דברים לא מסתדרים בכדורגל ובחיים", הבהיר הנדרסון אחרי הפרידה. אפשר לחשוב על מגוון סיבות בגינן הדברים לא הסתדרו. למשל, החיים במדינה מדברית, בה שלטון ריכוזי וחברה שמרנית. משפחת הנדרסון רגילה לאנגליה, מדינה ליברלית כשם שהיא גשומה ואפרורית. המעבר ערער את קשריו של ג'ורדן עם הקהילה הגאה בה תמך באדיקות לפני המעבר. יש גבול כמה התנאים המפנקים של וילה, נהג, טבח ומה לא יכולים לגרום להנאה כאשר הם נובעים מניתוק ומבריחה מסביבה זרה. כל אלו יוצרים תנאים שלא מאפשרים תפקוד מקסימלי על הדשא.

הנדרסון והכדורגל הסעודי. נטע זר בסביבה הזו? (קרדיט: ALI ALHAJI/AFP via Getty Images)

חזרה לכדורגל. בליגה הסעודית עדיין אין בסיס איתן של איכות ואתגר ספורטיבי לשחקן ברמה ועם השאיפות של הנדרסון. אפילו את זה כסף לא יכול לקנות בקיץ מופרע אחד: צוותי אימון, תשתיות, מחלקות נוער, תרבות אוהדים, יריבויות ושותפים לחדר ההלבשה.

אז נכון שהקפטן של ליברפול עזב את ואן דייק כדי לשחק שוב עם ג'יג'י ויינאלדום, אך בקבוצה שיש בה רק שני שחקנים בעלי שווי שוק שמתחיל מ-10 מיליון אירו (מוסא דמבלה ודמראי גריי) קשה למצוא עוד איכויות. באייאקס יש לו כעת שבעה כאלו. בליברפול – 22 (כל הנתונים מתוך טרנספרמרקט). תוסיפו למשוואה את אובדן היוקרה של הפרמיירליג וליגת האלופות ואת הדיונים על מעמדו בנבחרת – מאז המעבר פתח רק בשלושה משחקים מתוך שישה תחת סאות'גייט והחל לספוג קריאות בוז בוומבלי – כדי להבין מה דחף אותו החוצה. משהו בהנדרסון רצה לחזור לאירופה, ואייאקס שמחה לקבלו.

רוצה להיות חלק חשוב בפאזל. הנדרסון עם סאות'גייט (קרדיט: Ryan Pierse/Getty Images)

למועדון ההולנדי זה כבוד גדול. לרוב באמסטרדם יודעים להיות בצד אחר של העסקה, זה שנהנה מעשרות מיליונים אחרי עזיבת שחקן. אולם, לא כל יום נוחת באצטדיון יוהאן קרויף שחקן בסדר הגודל של הנדרסון. סגל הקבוצה שווה 203 מיליון אירו, בערך כמו סאות'אמפטון ולידס מצמרת הליגה האנגלית השנייה. דמיינו אחת מהן מקבלת באמצע העונה שחקן עם 81 הופעות בנבחרת אנגליה, עתיר ניסיון והצלחות בליגה הבכירה ובאירופה ושכוחו עוד במותניו (אגב הנדרסון ומותניים, סר אלכס פרגוסון הודה שמה שמנע ממנו להביא ליונייטד את הקשר בצעירותו הוא סגנון ריצה בעייתי: "[הוא] רץ מהברכיים, עם גב ישר, והכדורגלן המודרני רץ מהמותניים").

מעניין איזו מידה של השפעה יכלה להיות לו בקבוצה "קטנה" כמו השתיים הללו. בינתיים, ניאלץ להסתפק בלראות כיצד ישתלב אצל אלופת אירופה לשעבר. על פניו, זה נראה שידוך מבטיח. וגם עונה גרועה בסטנדרטים של האימפריה ההולנדית – 23 נקודות מהמוליכה פ.ס.וו איינדהובן אותה תפגוש בשבת – לא מונעת את הציפיות.

אז מספר 6 החדש כבר שבר את שיא מכירות החולצה של המועדון לשחקן ביממתו הראשונה באמסטרדם. הוא עצמו הודה שהוא מתרגש מהמעבר. אפשר להבין אותו. אחרי ליברפול, ג'ורדן הנדרסון מצא עוד מקום עם עבר מפואר שהוא יצטרך להצעיד חזרה למעלה. המועדון מקבל שחקן שמבהיר מה עומד מאחורי הקלישאות שהזכיר המאמן החדש: יכולת מנהיגות על ומחוץ למגרש, תוספת חשובה לסגל, דוגמה לצעירים וכו'. מבחינת המועדון, תשומת הלב שניתנה לרכש האנגלי באתר ובמדיה החברתית (ד"ש לאביב לוי, הישראלי שאחראי לכך) עצומה.

עם החולצה המדוברת. ג'ורדן הנדרסון (קרדיט: האתר הרשמי של אייאקס)

בעולם הלא מושלם של הנדרסון, כפי שפילל בהצגתו במדי הקבוצה החדשה, הוא והיא יתאוששו יחד מהתקופות הקשות שעברו. הוא מסיבותיו; היא מסיבותיה. עכשיו, תורם לצעוד יחד לעבר השקיעה, או לפחות להבטיח את המקום בליגת האלופות. השתלבות רעה שתסתיים בלי התמודדות על האליפות בעונה הבאה תעיד שהנדרסון כמו שהכרנו אותו נותר אי שם במדבר הסעודי. זה יקבור את סיפור ההצלחה שלו. ומנגד, שילוב מנצח יבהיר שסיפור ההצלחה עוד לא נגמר, ישאיר הזדמנות לתואר עם הנבחרת ויעמיד לצידו שוב את מי שלפני רגע האשימו אותו כמי שכסף קנה את ערכיו. בעוד הפרק הנוכחי בסיפור רק מתחיל להיכתב, לא נותר אלא לאחל: בהצלחה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן