חולה על כדורגל - המגזין
בן 39, נשוי פלוס 2, ירושלמי מבטן ומלידה. כותב ומדבר על כדורגל. מאמן בכדורגל הישראלי מעל ל-16 שנה. בקיצור, חולה על כדורגל.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

החלום ושברו: הסיפור המופלא של אנוך אמוופו, הקשר הזמבי של ברייטון, שפורש בגיל 24 בלבד

לפחות חווה רגעי אושר בליגה הטובה בעולם. אמוופו חוגג שער מול ארסנל (Warren Little/Getty Images)
רגע הפרישה עבור שחקן כדורגל אף פעם לא קל, אתה צריך להפסיק את מה שעשית ברוב חייך. אז על אחת כמה וכמה כשאתה נאלץ לפרוש בגיל צעיר עקב סיבות רפואיות. אתה לא מיצית את כל מה שהיית יכול להיות.
אנוך אמוופו, הקשר הזמבי של ברייטון, הודיע היום על פרישה מכדורגל בגיל 24 עקב בעיות לבביות תורשתיות, שהיו מסכנות אותו קשות אם היה ממשיך לשחק.
אמוופו נולד בלוסאקה, עיר הבירה של זמביה, למשפחה דלת אמצעים ועם 6 ילדים. אוכל לא היה דבר שבשגרה ולעיתים תכופות במשפחתו היו נאלצים להסתפק בארוחה אחת ביום. בסוף היום. אוכל ולישון. בגיל צעיר המשפחה כבר עברה לצ'מבישי, כפר קטן בזמביה של 11,000 תושבים בלבד שעיקר תעסוקת התושבים הוא מכרייה. אביו קיבל עבודה ככורה ומשפחתו קיבלה הזדמנות לחיים ממוצעים ונורמליים.
אמוופו התגלה ב-2013 בטורניר לגילוי כישרונות במדינה. הוא וחבר בלטו מעל כולם ביכולות הפיזיות והטכניות שלהם. אותו סקאוט שגילה אותם אמר לו 4 שנים לאחר מכן שהוא יכול להיות יה יה טורה הבא. אמפווה זכה לכינוי "המחשב" על היותו מדויק במסירות ועל קבלת החלטות בצורה מחושבת.
אמוופו לצידו של פאסטון דאקה, חברו לנבחרת זמביה וחלוץ לסטר סיטי (Getty Images)
הקשר המוכשר בלט גם בנבחרות זמביה הצעירות ולמרות הצעות מסלטה ויגו ורוסיה, בסביבתו בחרו ברד בול זלצבורג כמקום הטוב ביותר להתפתחות שלו. כמו שחקנים אפריקאים מוכשרים אחרים – סאדיו מאנה, נאבי קייטה, חברו לנבחרת פאסטון דאקה, ואחרים, מועדון העל האוסטרי היה עוד תחנת מעבר עבורם.
אמוופו עבר לזלצבורג ביולי 2017 ואחרי השאלה קצרה לקבוצת הבת, לייפרינג, הגיע לקבוצה הראשונה והפך מהר מאוד לחלק חשוב מאוד בהצלחת הקבוצה. בעונה שעברה הגיע המעבר הגדול לפרמייר ליג, ברייטון שילמה עליו 23 מיליון אירו, במה שהיה ועדיין ההעברה היקרה ביותר בהיסטוריה של המועדון.
במדי רד בול זלצבורג מול ליברפול בליגת האלופות (Getty Images)

 

הקשר הזמבי שיחק בעונה שעברה 18 מחזורים, כבש מול ליברפול וארסנל ובישל 5 שערים. העונה יש לו בישול אחד ב-6 מחזורים.
במהלך פגרת הנבחרות האחרונה אמוופו חש לא בטוב ושהה בבית החולים במאלי. כשחזר לברייטון נערכו לו בדיקות מקיפות ונמצא כי המחלה שלו נגרמה עקב בעיות לב תורשתיות וכי אם ימשיך לשחק הוא מסתכן באירוע לבבי חמור.
בהודעה רשמית על ההחלטה לפרוש כתב אמוופו: "לילד מעיירה קטנה בזמביה בשם צ'מבישי יש כמה חדשות לחלוק. הוא עשה הכול כדי ללכת בעקבות חלומו לשחק כדורגל ברמה הגבוהה ביותר, ובחסדי ה' חי את חלומו בהגיעו לפרמייר ליג. עם זאת, חלק מהחלומות נגמרים, אז בצער אני מכריז על הצורך לתלות את הנעליים בגלל הייעוץ הרפואי שקיבלתי. עם זאת, זה לא סוף המעורבות שלי בכדורגל, אני מתכנן להישאר מעורב בתפקיד כלשהו."
אז אמוופו כבר לא יהיה יה יה טורה הבא, אבל לפחות הוא השלים באופן חלקי את חלומו להיות שחקן כדורגל מקצועני. רובם המכריע של מי שמתחיל לשחק כדורגל לא מצליח בכך. בטח למי שבא מרקע קשה שכזה.
זה גם משהו.
שוב מול סאדיו מאנה, הפעם כשחקן ברייטון (Getty Images)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן