חולה על כדורגל - המגזין
חובב מושבע של "המשחק היפה", שנע ונד בין מחשבה על כדורגל כ"משחק פשוט במהלכו 22 גברים רודפים אחרי כדור במשך 90 דקות" ובין ההתייחסות למשחק כ"מקביל לשחמט בלא קוביות". בתווך, משתף בהגיגי כדורגל וחולק תובנות עם המעטים שחפצים להאזין להן.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

האנדרדוג המנצח – סימונה אינזאגי בונה את אינטר בצלמו

סימונה אינזאגי (Credit: inter Official Website).
סימונה אינזאגי (Credit: inter Official Website).
כדורגל דומיננטי? שילוב צעירים? שליטה בכדור? כדרורים מרהיבים? אינטר נחושה להוכיח לנו שאפשר גם אחרת. היופי הוא בעיני המתבונן והבחירה אינה בין 'לחיות מכוער' לבין 'למות יפה'. ניתן למצוא את היופי באיזון, ברוח לחימה קבוצתית ובנחישות להוכיח שהמקום הבא אחרי המקום הראשון - אינו בהכרח המקום האחרון. סימונה אינזאגי הבין את זה. האם אינטר נטולת הכוכבים שלו תשכיל להעפיל לפסגה?

"בלי מאבק, לא יכולה להיות צמיחה." ~ פתגם סיני

עמדת האנדרדוג אינה זרה לסימונה אינזאגי. ככדורגלן, תמיד נחשב סימונה לאח הפחות מוצלח במשפחה. קריירת המשחק של החלוץ כוללת תואר סקודטו, שלושה גביעי איטליה, סופר קאפ איטלקי וסופר קאפ אירופי. יבול התארים והשערים שלו כחלוץ בקבוצות מובילות לא רע כלל ועיקר, אך לא היה די בכך כדי להעניק לסימונה את המקום לו היה ראוי בתודעתם של אוהדי הכדורגל. כך זה כאשר איתרע מזלך להיוולד כבן למשפחת אינזאגי. כך זה כאשר אחיך, שגדול ממך בשלוש שנים בלבד, הוא פיליפו אינזאגי.

האחים לבית משפחת אינזאגי.
האחים לבית משפחת אינזאגי (Credit: Eurosport IT Twitter).

בדומה לאחיו הצעיר, פיליפו אינזאגי שיחק אף הוא בעמדת החלוץ. בניגוד לאחיו הצעיר, הופעות הירואיות במסגרות הגדולות, העניקו לפיליפו מקום בהיכל התהילה של המשחק. שלושה תארי סקודטו, שתי זכיות בגביע האלופות ועוד גביע שולי – גביע העולם בכדורגל. במרבית התארים כיכב פיליפו כשחקן מוביל בקבוצתו. צמד בגמר ליגת האלופות; 313 שערים במסגרות רשמיות; 70 שערים במסגרות אירופיות – במקום הרביעי ברשימת הכובשים המובילים; 25 שערים במדי הנבחרת. עם אח כזה, הסיכויים של סימונה הצעיר לא היו גבוהים מלכתחילה.

"מה שאנו מכנים ויתור – אינו אלא ייאוש" ~הנרי דייוויד תורו

ובכל זאת, סימונה החליט להילחם. לאחר עונה כושלת במועדון עיר הולדתו, פיאצ'נצ'ה, הושאל החלוץ לקארפי. גם בקבוצת הליגה השלישית לא מצא את מקומו. לאחר שתי השאלות נוספות ודשדוש בליגה האיטלקית הרביעית, שב סימונה לקבוצת נעוריו. ודווקא שם, במדי פיאצ'נצ'ה – שהספיקה לעלות לליגה הבכירה – החל האח הצעיר לפלס את דרכו לפסגת הכדורגל. 15 שערים ב-30 משחקים הובילו לרכישתו על ידי מועדון הפאר הרומאי לאציו. לאחר קריירת משחק שכללה שלוש הופעות במדים הלאומיים (במשחקי ידידות) היה יכול סימונה להביט בסיפוק על תקופתו כשחקן. הוא לא הצליח להשתוות לפיליפו, אך הוא מעולם לא ויתר. הוא מעולם לא התייאש.

לאחר פרישתו החליט האיטלקי להמשיך לקריירת אימון במועדון הבכיר הראשון שהעניק לו את האמון הראוי. בין השנים 2016-2010 אימן שחקן העבר את קבוצות הנוער והילדים של לאציו. הזדמנות הקידום הגיעה עם עזיבתו של סטפנו פיולי את כס המאמן בקבוצה הבוגרת. גם שם דרכו של סימונה לא הייתה חפה ממהמורות. המאמן הארגנטינאי הכריזמטי – מרסלו ביילסה – החליף את אינזאגי, שמלכתחילה מונה כמאמן זמני. ברם, ביילסה כמו ביילסה עזב את המועדון בנסיבות לא ברורות, שבוע בלבד לאחר קבלת המושכות.

מרסלו ביילסה - גאון לא צפוי.
מרסלו ביילסה – גאון לא צפוי (Credit: Alamy).

"אופטימיסט רואה הזדמנות בכל קושי." ~ וינסטון צ'רצ'יל

סימונה תפס את ההזדמנות בשתי ידיים. בסיום העונה הצעיד המאמן את לאציו למקום החמישי בטבלת הסריה א, כמו גם לגמר הגביע האיטלקי. ב-3 ביוני 2021 מונה אינזאגי למאמנה של אינטר מילאן. את לאציו עזב כשבאמתחתו שלל מפואר בדמות שני תארי סופר קאפ איטלקי וגביע מקומי, בו זכה לאחר ניצחון מתוק על אטאלנטה.

את עונתה הראשונה תחת ניצוחו סיימה אינטר במקום השני בטבלה. שתי נקודות הפרש עמדו בינה לבין יריבתה העירונית השנואה, מילאן. הפסד האליפות מנע מהאוהדים להבחין בתמונה המלאה. זכייה בסופר קאפ ובגביע המקומי – לאחר ניצחון בהארכה על יובנטוס, יריבה שנואה אחרת; נתונים התקפיים פוריים במיוחד (84 שערים, במקום הראשון בליגה); כל אלה לא עזרו למאמן לרכוש את חיבת האוהדים, ששאפו לשחזר את הישג הזכייה בסקודטו.

העונה השנייה התאפיינה אף היא בחוסר עקיבות. מחד גיסא סיימה הקבוצה במקום השלישי בלבד בליגה. מאידך גיסא, בסיום העונה קטפה אינטר שני גביעים. העפלה לגמר ליגת האלופות הייתה הדובדבן שבקצפת, בעונת ליגה תחרותית ולא ברורה.

ובכל זאת, קמפיין אלופות הירואי וניצחונות ברורים על היריבה העירונית, הובילו את ההנהלה הסינית להחלטה. חוזהו של סימונה אינזאגי הוארך בשנתיים נוספות, עד לשנת 2025.

פני הקבוצה כפני המאמן

חשבו על קבוצת כדורגל בכירה, מועמדת מובילה לזכייה בליגה המקומית ובעלת סיכויים לא מבוטלים להעפיל לשלבים מתקדמים בליגת האלופות. בתודעתם של אוהדי הכדורגל נקשרות הקבוצות המובילות לכדורגל דומיננטי, לשליטה בכדור, לסגל מוכשר שכולל צעירים רבים וללחץ גבוה בכל חלקי המגרש.

כעת חשבו על אינטר: קבוצתו של אינזאגי כמו מתעקשת להוכיח לנו כי קיימת יותר מדרך לגיטימית אחת לשחק כדורגל. הנתונים הראשוניים נחרצים. מאזן נקודות מושלם וניצחונות בארבעת מחזורי הפתיחה. שלושה משחקים בהם שמרה הקבוצה על רשת נקייה. ספיגה אחת בלבד בארבעה משחקים (במקום הראשון בחמש הליגות הבכירות). כיבוש של 13 שערים, חמישה מתוכם נגד הרוסונרי. איש לא יכול להתכחש לכך שאינטר ראויה לתואר 'קבוצת כדורגל בכירה'.

ציר ה-x מייצג את מספר השערים; ציר ה-y מייצג את מספר הבישולים; היקף העיגול מייצג את מדד ה-xG.
ציר ה-x מייצג את מספר השערים; ציר ה-y מייצג את מספר הבישולים; היקף העיגול מייצג את מדד ה-xG (קרדיט: אריאל טויטו)

ובכל זאת, עיון במדדים מתקדמים יותר, מעלה מצג שונה. אינטר הנוכחית ניצבת במקום התשיעי בלבד במספר המסירות המוצלחות ובמספר ניסיונות המסירה; סגנון המסירות מוכיח העדפה לכדורים ארוכים ובינוניים; במדד הניסיונות למסירת מסירות קצרות (15-5 יארד) נמצאת אינטר במקום ה-11 בלבד. קבוצות כמו בולוניה, מונצה ואפילו פרוזינונה הצנועה, מובילות עליה, על פי הנתונים הסטטיסטיים.

מספר הנגיעות בכדור? במקום העשירי. כמות הכדרורים? במקום האחרון בחמש הליגות הבכירות (!!!). אחוזי ההצלחה בכדרורים? רק חטאפה ובורוסיה מנשנגלדבאך מגיעות לנתונים גרועים יותר.

ציר ה-x מייצג את מספר הכדרורים; ציר ה-y מייצג את מספר הנקודות בטבלה; היקף המעגל מייצג את אחוז ההצלחה בכדרורים. אינטר מסרבת להיענות לקורלציה בין מיקום גבוה בטבלה לבין מספר רב של כדרורים.
ציר ה-x מייצג את מספר הכדרורים; ציר ה-y מייצג את מספר הנקודות בטבלה; היקף המעגל מייצג את אחוז ההצלחה בכדרורים. אינטר מסרבת להיענות לקורלציה בין מיקום גבוה בטבלה לבין מספר רב של כדרורים (קרדיט: אריאל טויטו)

מנגד, דווקא במדדים הגנתיים, כאלה שהצטיינות בהם אופיינית לקבוצות כדורגל קטנות, מוכיחה אינטר עליונות. הכמות הגבוהה ביותר של תיקולים מוצלחים (מילאן, לשם השוואה, במקום האחרון). המקום השני בניסיונות התיקול והמקום הראשון בהתמודדות כנגד מכדררים. השורה התחתונה ברורה. אינטר היא האנדרדוגית הפייבוריטית לזכייה בליגה.

התקפית, אך שונה

בניגוד למה שניתן להניח, סימונה אינו מאמן דמוי סימאונה ואינטר שלו אינה אתלטיקו מדריד. מלבד הגנה איתנה, הניצחונות מושגים על ידי כדורגל נחוש והתקפי. נוסף על כמות שערים מרשימה, אינטר מובילה את טבלת הבישולים, השערים הצפויים והבעיטות למסגרת. השערים אינם מתקבלים בעזרת בעיטות מטווח ארוך או הודות למהלכים של שחקנים יחידים. למעשה, טווח הבעיטות הממוצע של הקבוצה הוא הנמוך ביותר בליגה. כמות הכדרורים, כאמור, מספרת סיפור דומה. השחורים-כחולים שואפים לכדורגל קבוצתי והתקפי. קבוצתי, התקפי, אך שונה מכל מה שחשבנו על כדורגל כזה.

את הסימנים לאופייה של הקבוצה ניתן לזהות כבר באופן בו נבנתה. השחקנים הבכירים באינטר אינם אפופי אבק כוכבים. בעידן הנוכחי – הקבוצות שזוכות לחיבת האוהדים הניטרליים הן לרוב קבוצות צעירות ומבריקות. קבוצות כאלה כוללות אינדיווידואלים יוצאי דופן, מכדררים מובילים ושחקנים מהירים. אבק הכוכבים וזיקוקי התהילה אינם מעטרים את שחקניו של אינזאגי. בדומה למאמנם, עמדת האנדרדוג שנחוש להוכיח את מקומו ולפלס את דרכו – חרף כל הסיכויים – קורצת להם הרבה יותר.

הגברת הזקנה – מאחורייך

כך למשל עומד גילם הממוצע של שחקני הנראצורי על 28.8 שנים. לא קיימת קבוצה בעלת סגל מבוגר יותר בליגה האיטלקית. בחמש הליגות הבכירות, רק קאדיז הקטנה מחזיקה בסגל מבוגר משל אינטר (29). היריבה העירונית, מושא ההשוואה המיידי, מחזיקה בסגל שממוצע גילו הוא 26.0. ממוצע גילם של שחקני יובנטוס, 'הגברת הזקנה' המקורית, עומד על 26.4 בלבד.

מה עושה אינזאגי?

ספיגת לחץ

כיצד קורה הנס? בדרכו של סימונה. תחת תנאי לחץ, הבין המאמן, ניתן למצות את מרב היכולות. קבוצות גדולות שמשחקות עם קו הגנה גבוה וריבוי שחקנים בחוליות ההתקפה והקישור ההתקפי, מוצאות עצמן לרוב אל מול קווי הגנה נוקשים, במאמץ עקר 'לפרוץ את הבונקר' המפואר שמציבה היריבה. כישלון עלול להיות הרה אסון: היריבות ערוכות להתקפות נגד מתפרצות. קו ההגנה הגבוה ומיעוט השחקנים בחוליית הקישור ההגנתי עלולים להפוך את מלאכתן לקלה במיוחד.

אם אינך יכול ללחוץ – הנח ליריבה ללחוץ אותך. הגיל טומן בחובו יתרונות רבים. שחקנים ותיקים משרים אווירת ביטחון, קוראים את מפת המשחק ויודעים להתמודד עם תנאי משחק דינמיים. מנגד, מהירות גבוהה ועצימות שמאפשרת לחץ מתמשך על היריבה, אינן חלק מיתרונות הזמן. במדד ה-PPDA ניצבת אינטר במקום ה-14 בטבלה. יריבותיה משלימות 13.29 מסירות בחלקי המגרש ההגנתיים, לפני הפעלת לחץ מצידה. נאפולי, כהשוואה, מאפשרת ליריבותיה 8.59 מסירות בלבד.

מספר התיקולים שביצעה כל קבוצה בשליש המגרש ההגנתי, בתוספת מדד ה-PPDA. שקלול המדדים משקף את אופייה האקטיבי או הפסיבי של הגנת הקבוצה.
מספר התיקולים שביצעה כל קבוצה בשליש המגרש ההגנתי, בתוספת מדד ה-PPDA. שקלול המדדים משקף את אופייה האקטיבי או הפסיבי של הגנת הקבוצה (קרדיט: אריאל טויטו)

מאידך גיסא, בבניית ההתקפות משתמשת אינטר בחוליית הגנה שכוללת שלושה בלמים, לצד קישור מרכזי מעובה. ריבוי השחקנים בשליש המגרש האמצעי מעודד הפעלת לחץ מצד היריבות. כאן המקום להזכיר כי ניסיון ספיגת לחץ אינו ייחודי לאינטר. מאמנים רבים מניעים כדור בעזרת הבלמים והשוער – בניסיון לעודד לחץ נגדי. שחקנים מיומנים יודעים לתעל את ה'חורים' שנפערים בהגנת היריבה ולתרגמם לכיבוש שערים.

חוליית ההגנה של סימונה כוללת שלושה שחקנים שבקיאים, במידה יחסית לעמדתם, בהנעת הכדור. בהיבט זה מרשים במיוחד אלסנדרו בסטוני המבטיח, שהשלים יותר מסירות ויותר נגיעות בכדור מכל שחקן אחר של הקבוצה. מחוות הזרוע המוכרת של אינזאגי משדרת לשחקניו מסר ברור: שמרו על קור רוח. הפגינו רוגע בהנעת הכדור, הכילו את הלחץ והמתינו להזדמנות הנאותה.

שינוי מרכז הכובד

אך גם כאשר שחקני ההגנה מיומנים ומנוסים, השיטה אינה חפה מקשיים. הקושי המרכזי כרוך בעובדה שמאמני קבוצות נחותות מורים לשחקניהם שלא להיכנע ל'מלכודות הדבש' הללו. זו הסיבה לתמונה העגומה והמוכרת של קבוצות שמניעות כדור ללא תוחלת ברוחב המגרש, בתקווה לתזוזה בהגנה הבצורה שמולם. ומה עושה סימונה? ובכן: אם הנעת הכדור לרוחב אינה יעילה בפיצוח הגנות, אנחנו… נניע את הכדור לרוחב – בצורה אחרת. לא קיימת קבוצה בליגות הבכירות שהשלימה יותר מסירות רוחב מאינטר (36). מסירות רוחב מוגדרות כמסירה שנעה מרחק של 40 יארד או יותר לרוחב המגרש. מסירות כאלה מתבצעות לרוב בין מגינים. בעונת השיא של טרנט אלכסנדר-ארנולד ואנדרו רוברטסון, הפגינה קבוצתם שימוש במהלכי כדורגל מרהיבים. רבים מהם היו מבוססי חילופי כדור בין המגינים.

הנעת הכדור בין שחקני האגפים מאפשרת לקבוצה להתל בהגנת היריבה. יצירת תיאום מחודש בין שחקני ההגנה – בצידו השני של המגרש – דורשת זמן מה. בזמן הזה חשופה הקבוצה להתקפות מהירות. תועלת נוספת שנלווית למסירות אלה קשורה לצורך המתמיד בריווח המגרש. היריבות אינן יכולות לצופף את הגנתן, בידיעה שקבוצת ההתקפה מיומנת בניצול השטחים הפנויים באגפים.

ורסטיליות היא שם המשחק

בין המגמות הרווחות כיום בעולם הכדורגל, נפוץ במיוחד המעבר לעמדות גמישות. לעיתים נדמה לאוהדים שבעבר הכול היה ברור יותר. מגן נדרש להגן. שחקני כנף נצמדו לאגפים בלמים איישו את החלק האחורי והחלוץ ארב להזדמנויות ברחבת היריבה.

הכדורגל הדינמי שמאפיין את גרסתו המודרנית של המשחק – שונה בעליל. מגינים הפכו לתוקפים. אחרים (כחכוח בגרון – גווארדיולה) מעדיפים להיכנס למרכז המגרש ולעבות את חוליית הקישור. חלוצים יורדים לחלקי המגרש האחוריים, מניעים כדור ומושכים את הגנת היריבה. ולבסוף: השוער, סלע היציבות במגרש, הפך בצוק העיתים בקבוצות שונות לבלם אחורי – אותו 'סוויפר' ידוע לשמצה מהכדורגל המיושן.

הגדיר את הכדורגל מחדש. פפ גווארדיולה.
עיצב את עקרונות המשחק הגמיש. פפ גווארדיולה (Credit: Getty Images)

תחת סימונה הגדירה אינטר מחדש את עמדת בלם הצד. קו ההגנה המעובה מאפשר לבלמי הקבוצה לנטוש את עמדותיהם מעת לעת ולתפקד בצידי שליש המגרש האמצעי. קצת בדומה למגיני העבר המסורתיים. חילופי מסירות בין המגינים לבלמי הצד הם חזון נפרץ בקבוצתו של אינזאגי, שמוצא במשחק האגפים אמצעי לגיטימי לשבירת קווי הגנה של היריבות.

משחק אגפים משתלב היטב במתודולוגיה שהונחלה באינטר המודרנית. בשלושה מתוך ארבעת משחקיה החזיקה יריבתה בכדור באחוזים גבוהים יותר. משחקים אלה הסתיימו בתוצאות 2:0, 4:0 ו-5:1 לטובת הנראצורי. המסר ברור: הנעת כדור דרך המרכז אינה הכרחית. אינכם חייבים להחזיק בכדור, אומר אינזאגי לשחקניו. אך כשאתם מחזקים בו – עשו זאת היטב.

קריטריון היעילות

היעילות היא אבן הראשה בשיטתו של סימונה. כשהכדור אינו נחלתה הבלעדית של קבוצה, עליה להתנהל איתו ביעילות מיטבית בהזדמנויות שהושגו. כך, למשל, אינטר אינה מובילה את הליגה במספר הבעיטות, אך ניצבת במקום הראשון במספר הבעיטות למסגרת. הימנעות מבעיטות ממצבים בעלי xG נמוך, מציבה את הקבוצה, כאמור, במקום האחרון בטווח המרחק הממוצע לבעיטה.

ציר ה-x מייצג את מספר הבעיטות למסגרת; ציר ה-y מייצג את טווח המרחק הממוצע לבעיטה (מיקום גבוה בטבלה - בעיטות מטווח קרוב); הקף המעגל מייצג את מדד ה-xG,
ציר ה-x מייצג את מספר הבעיטות למסגרת; ציר ה-y מייצג את טווח המרחק הממוצע לבעיטה (מיקום גבוה בטבלה – בעיטות מטווח קרוב); הקף המעגל מייצג את מדד ה-xG (קרדיט: אריאל טויטו)

דינמיות וגמישות הגדרתית הן מאפייניו המרכזיים של לאוטרו מרטינז, כובש השערים המוביל של הקבוצה. מפות החום והמיקום הממוצע מעידות על כך. במחצית ממשחקיו האחרונים, היה מרטינז השחקן השלישי בלבד בקו ההתקפה של קבוצתו. המדדים מאששים את ההנחה. נוסף על היותו בעשירון העליון של החלוצים במדדי שערים ובישולים, מוביל החלוץ במדדים חשובים נוספים. מדדים שאינם מאפיינים, לרוב, את עבודתו של חלוץ. מרטינז ניצב בראש רשימת מדדים כמו מסירות בינוניות וארוכות, מסירות מקדמות כדור, מסירות מפתח ומסירות לשליש המגרש האחרון. במדדים הגנתיים, רק אחוז בודד מהחלוצים ביצעו כמות גבוהה יותר של יירוטי כדור. גם אינדיקטורים כגון מספר תיקולים, התמודדות במאבקים כנגד מכדררים ויצירת מצבי הבקעה לאחר ביצוע פעולה הגנתית מציגים תמונה של חלוץ שלם ובעל ארסנל יכולות מגוון.

לאוטרו מרטינז - החלוץ השלם.
לאוטרו מרטינז – החלוץ השלם (Credit: Inter Official Twitter)

עזר כנגדו

עם שני שערים ושני בישולים, מסתמן מרקוס תוראם, שחקן הרכש החדש, כציוות המושלם למרטינז. בניגוד לאחרון, רבגוניות אינה המאפיין הבולט ביותר של השחקן, שהצטרף בהעברה חופשית. אין זה אומר שתוראם הוא חלוץ מהזן הישן. על אף יתרונות פיזיים, יכולותיו של הצרפתי כוללות יכולת כדרור ובפרט – סחיבות כדור והנעתו מאזורי מגרש רחבים. גם בשמירה על הכדור במרחבי מגרש צמודים מפגין תוראם עליונות לא מבוטלת. אך על אף שהפיזיות אינה חזות הכול בסגנון המשחק שלו, מגלה שחקן הרכש החדש גיוון מרשים דווקא בתפקודיו הקלסיים של חלוץ. בעונת הבונדסליגה הקודמת נכבשו שישה משעריו ברגלו הימנית. שישה שערים נוספים נכבשו בעזרת רגלו השמאלית, החלשה.

גובהו של החלוץ – 188 סנטימטרים – מאפשר לו להשלים את הפן החסר אצל מרטינז. הארגנטינאי מצטיין בעיקר כחלוץ שני שמוסיף אספקטים משמעותיים של זריזות והצטרפות מקו שני. כחלוץ 9 יחיד תמיד יעמוד גובהו, 174 סנטימטרים, כמגרעת. על מגרעת זו עשוי לחפות חברו הצרפתי החדש להתקפה.

במשחקיו עד כה הוביל מרקוס תוראם את הקו ההתקפי והיווה יעד מרכזי לכדורים ארוכים. מפות החום מציגות זאת היטב. שחקן הרכש החדש ניצב בחוד החנית של ההתקפה. מנותק מיתר מהלכי הנעת הכדור, אך מהווה יעד התקפי וסיכון מתמיד בכל התקפה. כך למשל לא היה שחקן שביצע כמות פחותה של נגיעות בכדור מהחלוץ הצרפתי, בהתייחס לדקות המשחק. מנגד, ברחבת היריבה מציג תוראם מספר נגיעות גבוה יותר מכל שחקן התקפה אחר של הקבוצה.

מרקוס תוראם. שחקן נוסף שנולד עם צל כבד.
מרקוס תוראם. שחקן נוסף שנולד עם צל כבד (Credit: Inter Official Twitter)

סגל רחב ועמוק

גובה הוא מאפיין מרכזי של רכש חדש נוסף בעמדת החלוץ, מרקו ארנאוטוביץ'. החלוץ האוסטרי מתהדר בממדים מרשימים של 192 סנטימטרים. הבאתו, כמו גם צירופו של אלכסיס סאנצ'ס הצ'יליאני ממרסיי, משקפים היטב את מגמת פניה של אינטר. שחקנים מנוסים, בעלי יכולות מגוונות, שישתלבו בקבוצה ויתרמו מניסיונם. בעונת משחקים ארוכה נחשב ספסל עמוק כערובה לתחרותיות בכל המסגרות. אינטר הנוכחית נהנית מעומק ומגיוון מרשימים. לאחר עזיבתם של שחקנים בעלי נוכחות פיזית ואווירית מובהקת כמו דז'קו ולוקאקו, מעניין יהיה לעקוב אחרי ההתאמות שיבצע אינזאגי והאופנים בהם ישלב את חלוציו בהתאם ליריבה.

פרופיל הרכישות של הקבוצה תחת הנהלתה הסינית אינו ניכר בעמדת החלוץ בלבד. שחקני חיזוק זולים ומנוסים מאיישים את יתר העמדות – בחלון העברות מרשים ומאוזן. חלון שכולל חיזוקים ממוקדים בתשלומים סבירים, העברות זולות, השאלות והחתמת שחקנים חופשיים. חואן קוואדרדו הצטרף כשחקן חופשי, לאחר שחוזהו במדי יובנטוס הסתיים. יאן זומר הוחתם כשוער הראשון – ב-6 מיליוני דולרים, מבאיירן מינכן. השווייצרי נכנס לנעליו של אנדרה אוננה – שנמכר למנצ'סטר יונייטד ב-58 מיליוני דולרים.

עד כה מציג השוער יכולת מופלאה בין הקורות. מספר השערים הנקיים וספיגת שער בודד בארבעה משחקים אינם מספרים את הסיפור במלואו. זומר הוא השוער עם אחוז ההצלות הגבוה ביותר בליגה (87.5 אחוזי הצלה). באופן מפתיע, גם באחוזי השלמת המסירות הארוכות (40 יארד ומעלה) נמצא השווייצרי בפסגה. מנגד, יש לציין את אופיו השמרני ואת הימנעותו של זומר ממשחק הרפתקני. המרחק הממוצע משערו של פעולות ההגנה אותן ביצע עומד 6.5 יארד בלבד. במקום האחרון בליגה. מספר פעולות ההגנה שביצע מחוץ לרחבתו? ובכן: אף לא אחת. אם תשאלו את אוהדי מנצ'סטר יונייטד, ייתכן שתפיסה פרגמטית והימנעות מהרפתקנות יתרה אינן תכונות כה שליליות

לא הרפתקני, לא נורא. יאן זומר מוצג במדי אינטר.
לא הרפתקני, לא נורא. יאן זומר מוצג במדי אינטר (Credit: Inter Official Website)

על גמישות והתאמות

עזיבתו של מרסלו ברוזוביץ' את הקבוצה אילצה את אינטר לבצע התאמות חיוניות. הקרואטי היה המנוע המרכזי של קבוצתו ועזיבתו מצריכה חיפוי הגנתי ומשחק הנעת כדור זהיר של יתר קשרי הקבוצה. כך למשל אנו מוצאים את הקאן צ'להאנולו משחק בעמדה אחורית מששיחק בעונה הקודמת. נקל לשער כי הטורקי המוכשר לא יצליח להעמיד מספרים מפוארים כמו בעונת 2022/2023. את עונת הסריה א החולפת סיים הקשר כמצטיין הסטטיסטי של קבוצתו, עם מעורבות בתשעה שערים. מנגד – מדדים הגנתיים מציגים את יכולת ההסתגלות של האחרון. הקאן מבצע יותר תיקולים וכמות כפולה של תיקולים מוצלחים. אחוזי ההצלחה בתיקול עלו משמעותית לצד מספר חסימות הכדור.

"צריך למלא כל פער"

מי שעשוי למלא את החלל ההתקפי ולספק תמיכה מהקישור והצטרפות מהקו השני, הוא דוידה פרטזי. האיטלקי הצעיר והמוכשר הצטרף לקבוצה בהשאלה (עם חובת רכישה) מססואולו. תיאור השחקן באתר האינטרנט של אינטר מסכם יותר מכול את תכונותיו המנטליות: "צמיחה מצריכה הקרבה והרבה עבודה קשה. אתה צריך לדעת איך להקדיש את הזמן ולנצל הזדמנות ברגע שהיא מופיעה. כך התפתחה הקריירה של דוידה פרטזי עד כה: צעד אחד בכל פעם. מתקדם יותר ויותר. עכשיו, הוא נראצורי".

בדומה למאמנו, מאבקים מתמשכים וצורך בהוכחה עצמית מוכרים היטב לפרטזי. דרכו להכרה ולפסגת הכדורגל הייתה רצופת מהמורות והשאלות. במשך שלוש עונות רצופות הושאל האיטלקי לקבוצות הסריה ב אסקולי, אמפולי ומונצה. אך, כפי שנכתב עליו "פרטזי יודע הכול על הקרבה ועבודה קשה, והוא תמיד מחפש להשתפר. פעם, פעמיים, עשר פעמים, 100 פעמים. צריך למלא כל פער". הפיכתו לשחקן חשוב במערך של ססואולו, הופעה ואף כיבוש במדי הנבחרת, הוכיחו את הנקודה. הפער התמלא. פרטזי מוכן להרפתקה הבאה.

מוכן להרפתקה הבאה. פרטזי חותם כשחקן אינטר.
מוכן להרפתקה הבאה. פרטזי חותם כשחקן אינטר (Credit: Inter Official Twitter)

תכונותיו המרכזיות הן הגיחות התכופות לרחבת היריבה – במטרה להוסיף נדבך למשחק ההתקפי של קבוצתו. מהירות, יכולת מסירה וחדות מול השער מאפשרות לשחקן להשתלב כקשר בעל אוריינטציה התקפית בקבוצתו של אינזאגי. יכולותיו ההגנתיות משלימות את הנתונים. על אף מיעוט תיקולים בחלקי המגרש ההגנתי והמרכזי, פרטזי מרבה לתקל בחלק המגרש ההתקפי. אחוזי ההצלחה שלו במאבקי קרקע מרשימים ומספר הרחקות הכדור שלו גבוה במיוחד בהתחשב בעמדתו. הכדורגל המודרני דורש ורסטיליות. פרטזי מגוון די הצורך כדי להתאים לאינטר ולמשחק המתקדם שהיא מציגה.

קונים מנהיגות

הצטרפות מקו שני מאפיינת קשר נוסף שהצטרף לקבוצה. דייבי קלאסן ההולנדי הגיע מאייאקס כדי לתרום מניסיונו ומכישורי ההובלה שלו. עתידו של קלאסן כשחקן צעיר במדי אייאקס, קבוצתו האהובה, היה נראה מבטיח. מתיחת מפשעה ו-245 ימי היעדרות גדעו את החלום באבחה אחת. אך קלאסן המשיך להיאבק. החוסן המנטלי שלו הוביל אותו לסרט הקפטן במדי מועדון הפאר ההולנדי. על אף שתפקוד בשלוש עמדות הקישור נמצא בהיסטוריה של ההולנדי, משחקו ההתקפי מרשים במיוחד. השחקן ניצב במאיון העליון של הקשרים במדדי השערים, ה-xG והנגיעות בכדור ברחבת היריבה. טווח הבעיטות שלו (יותר מ-99 אחוזים מהקשרים) ויכולת המרה מרהיבה מעניקים לו נשק בו לא נעשה שימוש באינטר הנוכחית. בעיטות מטווח ארוך.

ואם בגיוון עסקינן, אין מקום טוב יותר לציין שחקן רכש נוסף של הקבוצה. לא ארחיב את היריעה על בנז'מן פבאר, שזכה לשיר הלל בכתבה קודמת, אך אין ספק שרבגוניות היא מאפיין מרכזי של הבלם-מגן. בהיסטוריית משחקיו אייש הצרפתי את עמדות המגן הימני, הבלם המרכזי, המגן השמאלי, שחקן הכנף ואפילו הקשר האחורי. יכולותיו ההתקפיות וההגנתיות גם יחד מרשימות בהתייחס לעמדתו. הנעת הכדור המשובחת שלו צפויה להעניק לו מקום של כבוד בהרכב של אינזאגי. נסייה וטעייה תידרשנה. בחינת העמדה המועדפת תתרחש במהלך העונה. אך פבאר כבר הוכיח מספר פעמים בקריירה את יכולתו לסגל את תכונותיו לדרישות המשחק.

נחישות, התמדה, מאבק

קודם כל קבוצה. שחקני אינטר חוגגים ניצחון.
קודם כל קבוצה. שחקני אינטר חוגגים ניצחון (Credit: Inter Official Twitter)

ואלו, אם תרצו, פניה של אינטר תחת הובלתו של אינזאגי. החזקים ביותר אינם אלו שמסוגלים להפגין את מידת העוצמה המרבית. חשובה הרבה יותר יכולת ההסתגלות לסיטואציות מגוונות. האפשרות להבטיח מענה לכל יריבה, להתאים את המשחק ולסגל את הסגנון לאילוצים – היא היא מהות הכדורגל של סימונה. הלוחם הנצחי אינו חפץ בכוכבים. מניירות של שחקני על אינן עולות בקנה אחד עם חזון של מאמן שחי בצילו של שחקן כזה. סימונה מאמין בנחישות, בהתמדה ובמאבק בלתי פוסק.

יידרש מאמץ כדי לשלב את כלל המשתנים במערכת ולאפשר לכל אחד מהשחקנים למצוא את מקומו. סגל עמוק עשוי להוות ברכה אך גם טומן בחובו פוטנציאל הרה אסון לחיכוכים ולחוסר שביעות רצון. לשם כך נדרשת המנטליות הנכונה. זו שמאפשרת לשחקנים לראות עצמם כחלק ממכלול. זו שבעזרתה כל שחקן מבין את משמעותו בפסיפס ומוכן להבין שעולם הכדורגל אינו מתחלק לאגדות ולשחקנים שוליים. מקום של כבוד באמצע אינו זר לסימונה אינזאגי. האם הוא יצליח להנחיל את התובנה לשחקניו – בדרך למקום של כבוד בפסגה?

 

2 Responses

  1. אחלה כתבה!
    כאוהד אינטר אני שמח סוף סוף עושים כתבה מצויינת ומלאת תוכן על הקבוצה.
    כן יירבו!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן