חולה על כדורגל - המגזין
בן 25 מהוד השרון. קצין משוחרר ובקרוב סטודנט להנדסה תעו"נ. אוהד הפועל תל אביב, אינטר ועכבר כדורגל לא קטן.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

לא רק אנחנו: בירת האופנה תתלבש גם היא חגיגי הערב

רוי קושטה ומרקו מטראצי בדרבי האבוקות. אחת התמונות האייקוניות בהיסטוריה של הכדורגל (תמונה: ONEׂׂ)
בירת האופנה העולמית, מילאנו, תלבש גם היא הערב את בגדי החג שלה. לא, לא מדובר במכופתרת הלבנה לחג הפסח, כי אם את בגדי תפארתם של שני מועדוני הענק של העיר - אינטר ומילאן, שיפגשו לדרבי דלה מדונינה. האליפות תיצבע כחול שחור העונה, בזה לאף אחד אין ספק, אך האם אינטר תבטיח זאת רשמית דווקא במשחק "חוץ" נגד מילאן? הערב נדע את התשובה

הדרבי של מילאנו, המכונה גם "דרבי דלה מדונינה" (בעקבות הפסל של "המדונה", הלא היא מרים הבתולה, אמו של ישו. הפסל ממקום בקתרדלת מילאנו), הוא אחד ממשחקי הדרבי הנצפים ביותר בעולם. דרבי דלה מדונינה מביא איתו היסטוריה מפוארת. הוא מכריע אליפויות, מפגיש את גדולי הכדורגלנים בעולם, מציג בגאווה שני ארגוני אולטראס מרשימים ואיך לא, הוא תמיד באופנה.

הפער בין אינטר המוליכה למילאן שבמקום השני עומד על 14 נק׳ לטובת הנראזורי, כשנותרו עוד 18 נקודות בקופה. המשמעות: ניצחון של אינטר ואנחנו נראה כבר הערב את החבורה של סימונה אינזגי חוגגת את האליפות ה-20 במספר, ובכך תעבור את יריבתה העירונית במספר הזכיות.

באסטוני וז׳ירו.מי מהם יחגוג הערב? (Credit: Socialmediasoccer.com)
המספרים מספרים

מילאן ואינטר נפגשו סה״כ 222 פעמים, כשלפי הידוע המשחק הראשון ביניהן התקיים ב-1908, דווקא בשוויץ. ב-84 מהמשחקים ידם של הכחולים שחורים הייתה על העליונה. מילאן ניצחה 71 פעמים ועוד 67 משחקים הסתיימו ללא הכרעה.

מבחינת משחקי ליגה (179 משחקים) גם כאן הפער נשמר ואף גדל, מילאן ניצחה 54 משחקי ליגה בעוד אינטר עם 69 ניצחונות. אם נעמיק עוד יותר נגלה נתון מעניין שנותן לאוהדי אינטר אופטימיות לפתוח את השמפניות כבר הערב. ב-89 משחקי ליגה בהם מילאן הייתה המארחת, היא ניצחה רק 29 מהם לעומת 34 ניצחונות של אינטר במשחקי "החוץ".

 מלך ההופעות בדרבי הוא פאולו מלדיני, אחד משחקני ההגנה הגדולים בהיסטוריה של הכדורגל העולמי. למלדיני 56 הופעות במדי מילאן בדרבי דלה מדונינה. אחריו, שיאן ההופעות של אינטר עם 47 משחקים בכחול שחור הוא חבייאר זנטי, הארגנטינאי הגיע לאינטר ב-1995 והשלים קרוב ל-20 שנות קריירה באינטר!

מלך השערים במשחקים בין הקבוצות הוא אנדריי שבצ׳נקו, החלוץ האוקראיני שחורר רשתות באיטליה באמצע העשור הראשון של המילניום הנוכחי, כבש 14 פעמים במשחקי הדרבי. אחריו אולי אחד השמות היותר מוכרים בהקשרי הדרבי, גוז׳פה מיאצה עם 13 שערים. החלוץ האיטלקי שהוא גם מלך השערים של אינטר בכל הזמנים היה אחד מעמודי התווך של אינטר לאורך ההיסטוריה, גם כשחקן וגם כמאמן (כמובן שעל שמו נקרא האצטדיון במילאנו וזה השם הרשמי של ה״סן סירו״).

גם אם נתקדם בזמני ההיסטוריה, המשחקים האחרונים לא מאירים פנים לרוסנרי. הניצחון האחרון של מילאן בדרבי היה בתחילת ספטמבר 22׳ (3-2) והיא רושמת כבר חמישה הפסדים רצופים בדרבי, כולל צמד הפסדים בחצי גמר ליגת האלופות בעונה שעברה ותבוסה גדולה של 5-1 במחזור הרביעי של העונה הנוכחית.

אבק כוכבים

אי אפשר לדבר על הדרבי של מילאנו בלי לדבר על אבק הכוכבים שמתעופף לו בעיר. אני לא מדבר רק על תערוכות האופנה ומותגי הפאר, אני מדבר כמובן על האבק של רונאלדו נזאריו, זלאטן איברהימוביץ', אנדרה פירלו, חבייר זנטי, פאולו מלדיני ועוד אינספור כוכבים שהביטו מקרוב בציור הקיר המפורסם של דה וינצ׳י, הסעודה האחרונה. שני המועדונים הללו מאז ומתמיד היו מהמועדונים הבולטים באירופה, מועדון אליו כל כדורגלן חולם להגיע. לא סתם לעיר מילאנו יש 10 גביעי אלופות (7 פעמים מילאן אלופות אירופה, אינטר עם 3).

אפשר לסקור עוד רבות את כל הכוכבים שעברו במילאנו, אך אני אתמקד בטרדיטורה, ״הבוגדים״. סה״כ 36 שחקנים לבשו את מדי שתי הקבוצות. כמות גדולה בהתייחס ליריבות המרה בין המועדונים.

מגוז׳פה מיאצה, דרך רונאלדו נזאריו, מזלאטן דרך סיידרוף, באג׳יו, פירלו, קסאנו, קרספו, ויירה, בלוטאלי ועד לצ׳להנוהלו. 36 שחקנים שזכו ללבוש את מדי שתי הקבוצות והפכו בין לילה מאהובים לשנואים בצד אחד ובצד השני ליקירי המועדון. ג׳וזפה מיאצה אמר פעם שהטעות הגדולה בחייו הייתה המעבר למילאן, מעניין מה היה חושב על ה״מורשת״ שהשאיר.

בדרבי הקרוב יש לנו שלושה כאלה מהצד הכחול, האקן צל׳הנולו, מתאו דרמיאן ואצ׳רבי לבשו את האדום שחור לפני הכחול שחור. האקן אף הגדיל לעשות ועבר ישירות את הכביש, מעבר שלא התקבל בעין יפה בעיני הקורבה סוד.

מהצד השני, ישנו במילאן הנוכחית רק אדם אחד אשר היה חלק מהנראזורי בעבר. סטפנו פיולי, מאמן מילאן ב-4 שנים האחרונות אימן את אינטר לתקופה קצרה באמצע העשור הקודם.

מבחינה מספרית התפוקה של אבק הכוכבים בכחול שחור, משמעותית יותר. לאוטרו מוביל את טבלת כובשי הליגה עם 23 כיבושים, 10 יותר ממלך שערי מילאן, אולביה ז׳ירו. תוסיפו לזה 11 שערים של מרקוס תוראם, הרכש הנהדר שהגיע ממנשגלדבאך (והוסיף גם 7 בישולים העונה) ועוד 11 שערים של האקס, האקן צלה׳נולו, ולההגנה הבעייתית של מילאן מצפה אתגר מול ההתקפה הדורסת של אינטר.

אבק הכוכבים של זלאטן נשאר על מדף שתי הקבוצות.
(Credit:AC Milan official website)
הפינה הכלכלית

שתי הקבוצות מחזיקות את הסגלים היקרים ביותר באיטליה כיום. ע״פ טרנספרמרקט אינטר עם שווי שחקנים של 622.35 מיליון אירו, כמעט מאה מיליון אירו יותר ממילאן ששווי שחקניה עומד על 533.45 מיליון.

אין צל של ספק בזהותם של השחקנים ה״יקרים״ ביותר. השחקן היקר ביותר במדי הרוסנרי הוא רפאל לאאו בן ה-24 ששוויו מוערך ב-90 מיליון אירו. באינטר זה לאוטרו מרטינז ששווה כ-110 מיליון אירו. לאוטרו האריך העונה את חוזהו באינטר עד ל-2028 (כ-8 מיליון אירו לשנה, ללא בונוסים), לאחר שדחה הצעה מפתה מסעודיה עם שכר של כ-60 מיליון אירו, החלטה שחיזקה את הקשר עם הקבוצה והאהודים.

ארגוני האוהדים

היריבות הגדולה בין מועדונים היא מזמן לא רק על כר הדשא. לשני המועדונים יש ארגוני אולטראס מהגדולים באיטליה ובאירופה. הקורבה נורד של אינטר, שלאחרונה התפרסם בהקשר אחר לגמרי (מס׳ שירים של קניה ווסט בהם לקחו חלק מס׳ אוהדים) אל מול הקורבה סוד של מילאן. לשני הארגונים כבוד האחד כלפי השני ולשם שינוי, יחסית לשתי יריבות עירוניות אפשר לומר שהיחסים בטעם טוב.

הערב, בצעד מפתיע לחלוטין, שני הארגונים שמו את היריבות בצד וארגנו יחד פעילות חברתית עבור ההומלסים בעיר. פעילות הכוללת איסוף וחלוקה של מצרכים בסיסיים וביגוד, יחד עם ארגון חברתי הפועל בעיר.

הקורבה נורד. יציע האולטראס של אוהדי אינטר בתצוגה אחת מיני רבות (Credit: FotMob)
הרוטב של הפסטה

אין זה סוד שפסטה בלי רוטב לא שווה כלום. הרוטב של הפסטה הוא המרכיב העיקרי במנת פסטה מוצלחת. בואו נעבור לשם. מה שתי הקבוצות מכינות לנו הערב למנה העיקרית של הכדורגל האיטלקי? מנה מתוקה שיכולה להביא עוד הערב אליפות לאינטר או מנה מלוחה שתדחה את הטעם המתוק של אליפות בעוד שבוע.

אינטר מגיעה למשחק הזה בכושר שיא. אחת הקבוצות הטובות באירופה ללא ספק. משחק אחד פחות טוב במדריד לפני כחודש וחצי מחק את החלום להניף העונה את הגביע עם האוזניים הגדולות. פנדל אחד איום של לאוטרו חירב את העונה האירופית של אינטר.

יחד עם זאת, אינטר רושמת את אחת העונות הגדולות שלה בליגה. היא עם הפסד בודד כל העונה בליגה (2-1 לסוסאלו במחזור ה-6) ומאז אותו משחק היא רושמת רק 5 משחקים ללא הכרעה ועוד 21 (!) ניצחונות. הנראזורי במקום הראשון עם 83 נקודות ויחס שערים אדיר של 77-17, כשנשארו עוד 6 מחזורים לסיום. לשם השוואה, באליפות הקודמת של אינטר (2020/2021) היא סיימה עם 91 נקודות וספגה 35 שערים. אם הנראזורי לא יורידו רגל מהגז העונה הנוכחית עתידה להיות טובה בהרבה.

מילאן מנגד לא יציבה העונה. היא מרבה לספוג (37 שערים שספגה הקבוצה) ואת רוב העונה עשתה בין המקום השלישי לרביעי. בחודש מרץ פרצה מילאן את הקו, הדביקה את יובנטוס ועם 17 נקודות מ-21 האחרונות היא התמקמה במקום השני. הרוסנרי שקיוו לפחות להאבק על זכייה בתואר אירופאי, הפסידו פעמיים לרומא במאבק על כרטיס לחצי הגמר של הליגה האירופית. הדחה ברבע הגמר מהגביע האיטלקי (2-1 לאטאלנטה), פער 14 נקודות מהיריבה העירונית וניכר כי העונה של מילאן נגמרה מוקדם מהצפוי. בצד האדום שחור של העיר נותר רק לקוות שלא יראו את היריבה המרה חוגגת אליפות על ראשם.

מלאכת הכנת הפיצה

פיצה טובה צריכה תוספת. בכל מחוז ומחוז באיטליה מוסיפים מצרך אחר. בחלק מהמחוזות מוסיפים נקניק, חלק גבינות שונות ובחלק מהמקומות מטגנים לעיתים את הפיצה (נפוץ בנאפולי בעיקר). אז איך פיולי ואינזאגי ניגשים למלאכת הרכבת הפיצה?

על הפיצה הכחולה שחורה אין צורך להרחיב יותר מדי, היא מוכרת וידועה ורצה ככה כבר מס׳ עונות. אינטר שמשחקת במערך ה-3-5-2 בצורה הכי מיוחדת שיש, בטח בכדורגל האיטלקי. אינזגי המציא מחדש את המערך. אתה נחשף לרגעים ששוברים את הכלים כל פעם מחדש. באסטוני, הבלם הנהדר של אינטר, מגביה כדור לרחבה בעוד התקפה שגרתית ומי שנוגח לרשת זה ביסאק (1-0 מול בולוניה), הבלם מצד ימין, השני מתוך שלושה, במערך של אינזגי. כל מיקום של שחקן במגרש מדויק להפליא. הסגל של אינטר בטרבל ב-2010 היה נוצץ הרבה יותר, אין מה להשוות. יחד עם זאת אינטר של אינזגי משחקת כדורגל הרבה יותר סוחף מאינטר של מוריניו, שבאותם ימים שיחקה כדורגל יותר ״איטלקי״. התרומה האדירה של הבלמים והמגנים למשחק ההתקפה, הלחץ המתוזמן והיכולת האישית בהתקפה מובילים את אינטר לסקודאטו נוסף.

בצד של מילאן הפיצה נראת אחרת. בתחילת העונה ניסה פיולי לשחק את ה-4-3-3 הקלאסי. התבוסה בדרבי והתיקו המאופס מול ניוקאסל, יחד עם מס׳ הפסדים נוסף גרמו לו לעשות חושבים. פיולי ניסה מס׳ מערכים, בין היתר 3-4-3 ואפילו וריאציה אחרת של 4-3-3 עד שעבר ל-4-5-1 שמילאן משחקת היום ולפי התחזיות תשחק כך גם הערב. לאאו, הכוכב של מילאן בצד אחד, פוליסיץ׳ בצד השני. תיאו הרננדז על קו שמאל, מייק מאניין בשער וריינדרס באמצע. אלו בעיקר ה״באנקרים״ של פיולי בהרכב.

שחקני אינטר חוגגים ניצחון. יחגגו אליפות הערב? (Credit: Inter Official Twitter)

שתי הקבוצות ללא חיסורים משמעותיים ויעלו בהרכבים הכי חזקים שלהן, לאחד הדרבים הסמליים ביותר בשנים האחרונות. לאחר שבעשור הקודם, ההגמוניה באיטליה הייתה שייכת דווקא ליריבה השנואה מטורינו, פתחו שתי המלנזיאות את העשור הנוכחי עם אליפויות ושברו את הרצף הארוך של יובנטוס.

אינטר ומילאן יעלו היום לדרבי ה-123 לאורך ההיסטוריה. היסטוריה ארוכה שכוללת רגעים בלתי נשכחים, אליפויות, אבק כוכבים, תמונות אייקוניות, שערים מרהיבים ועוד. מדהים שעם כל ההיסטוריה הארוכה הזאת, הדרבי דלה מדונינה עדיין באופנה. קרוב ל-120 שנים שהדרבי הזה מתקיים ומצליח למשוך אחריו צופים רבים מכל העולם.

הערב, ב-21:45 שעון ישראל, רגע לאחר קריאת האגדה ושני רגעים לפני הגעתו של אליהו הנביא, יעלו בג׳וזפה מיאצה, הסן סירו, שתי המוליכות של הליגה האיטלקית. אני צופה משחק מרתק, כזה שיהיה שונה מהנוף האיטלקי האופנתי. משחק שיביא איתו רוח רעננה, רוח של אליפות 20 במספר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

הכל מהשנה האחרונה

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן