חולה על כדורגל - המגזין
בן 40, נשוי פלוס 2, ירושלמי מבטן ומלידה. כותב ומדבר על כדורגל. מאמן בכדורגל הישראלי מעל ל-17 שנה. בקיצור, חולה על כדורגל.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

כל ילד צריך מבוגר אחד שיאמין בו – הסיפור של זלאטן איברהימוביץ' ופאביו קאפלו

יובנטוס הייתה התחנה הראשונה של זלאטן איברהימוביץ' במסע שלו בין הליגות החזקות באירופה. הוא הגיע ליובה מאייאקס תמורת 16 מיליון אירו בקיץ 2004 כחודשיים לפני שחגג 23. ההגעה לסריה א' דרשה מהחלוץ השבדי הצעיר והמוכשר לעבור שינוי דרסטי – בדרישות המקצועיות והטקטיות, דרך היבטים פיזיים ועד לגישה למשחק. מי שהיה אחראי על השינוי העצום שלו היה פאביו קאפלו, המאמן האיטלקי של יובה. אותו מחשיב איברה למאמן הטוב ביותר שהיה לו בקריירה.
אחד השינויים היה כאמור שינוי פיזי. זלאטן היה גבוה ורזה ובכדי להתמודד פיזית עם הבלמים החזקים והאגרסיביים באיטליה, הוא היה צריך להתחזק ולהעלות במשקל. קאפלו דאג לכך ישר עם הגעתו של חלוץ הרכש מאייאקס. "כשהגעתי ליובנטוס שקלתי רק 84 ק"ג על 1.95 מ'. קאפלו שלח אותי ישירות לראות את מאמן הכושר… ולראשונה בחיי התחלתי לשים לב למה שאכלתי. ע"י אימון בחדר הכושר הגעתי ל-98 ק"ג, המשקל המקסימלי שלי, והרגשתי שזה יותר מדי. אבל אחרי שאיזנתי מחדש את הכול, הרגשתי חזק יותר, מהיר יותר," סיפר איברהימוביץ' בעבר.
Credit: The18
אבל השינוי כאמור היה צריך להגיע גם בגישה שלו למשחק. קאפלו סיפר בראיון בשנה שעברה כי איברה הגיע מאייאקס עם גישה מיוחדת: "זלאטן הגיע מאייאקס והוא פשוט שיחק בשביל הכיף, להבקיע שערים עבורו הייתה אופציה. אמרתי לו 'מספיק עם אייאקס'. "עם הפוטנציאל שהיה לו, הוא היה צריך לחפש את הרשת יותר ולהפסיק להופיע כאילו זה היה קרקס. הייתי צריך לגרום לו להבין את הדבר הזה כדי להפוך אותו לשחקן הנהדר הזה שהוא, כי הוא עדיין מוכיח את זה בגיל 38. הכל היה תלוי בו: נתתי לו רק הצעות והוא יישם בפועל."
העונה הראשונה של איברהימוביץ' בטורינו הייתה טובה יותר מבחינת כיבוש שערים – 16 כיבושים ב-35 משחקים. קאפלו עבד איתו ללא הפסקה על החדות מול השער ובעוד איברה "התעקש" לשמור על האסתטיות, קאפלו רצה שיהיה יותר קטלני וממוקד מטרה. קאפלו היה מאמן שדרש המון מהשחקנים שלו ולאיברהימוביץ', שהגיע מליגות קטנות יותר, זה היה שוק גדול: "כשקאפלו כועס, כמעט אף אחד לא מעז להסתכל לו בעיניים, ואם הוא נותן לך הזדמנות ואתה לא לוקח אותה, אתה יכול למכור נקניקיות מחוץ לאצטדיון, בעצם. אתה לא הולך לקאפלו עם הבעיות שלך. קאפלו הוא לא הפרטנר שלך…
"אחרי האימון הראשון, כל השחקנים האחרים בקבוצה נכנסו להתקלח ואני הייתי מותש לחלוטין. הייתי בשמחה מסיים את היום שלי באותו רגע. אבל שוער מקבוצת הנוער הגיע מהמגרש, וראיתי מה הולך לקרות. איטלו [עוזר המאמן של קאפלו] מסר לי כדורים – בום, בום! הם באו אליי מכל הזוויות. היו הרמות, מסירות, הוא מסר לי עם הגב, ואני בעטתי לשער, בעיטה אחת אחרי השנייה, ומעולם לא הורשיתי לעזוב את הרחבה, את אזור הפנדל. זה היה האזור שלי, הוא אמר. שם הייתי אמור להיות ולבעוט, לבעוט, ולא היה שום סיכוי לקחת הפסקה או לקחת את זה בקלות. הקצב היה בלתי פוסק. "'אני הולך להעיף את אייאקס מהגוף שלך', הוא [קאפלו] אמר. 'אני לא צריך את הסגנון ההולנדי הזה. אחד, שתיים, אחד, שתיים, לשחק נחמד וטכני. לכדרר דרך כל הקבוצה. אני יכול להסתדר בלי זה. אני צריך שערים. אתה מבין? אני צריך להביא לך את הלך הרוח האיטלקי הזה. אתה חייב לקבל את הקילר אינסטינקט הזה'. תחת קאפלו השתניתי. הקשיחות שלו הייתה מדבקת, והפכתי להיות פחות אומן ויותר מתאגרף שרוצה לנצח בכל מחיר."
Credit: 90min
אז למרות שהתקופה ביובה הייתה הכי פחות פורה של איברהימוביץ' מבחינת כיבוש שערים בקריירה, השנתיים לצד קאפלו וכוכבים כמו אלסנדרו דל פיירו, ג'יג'י בופון, ליליאן תוראם ואחרים במועדון ענק הן אלו ששיחקו חלק גדול בבניית המנטליות החזקה והמנצחת שלו ועיצוב הדמות הגדולה שהוא היום או כמו שאיברה מתאר בעצמו שביובה הוא למד ש"ניצחון זה הכול". איברהימוביץ' מספר: "כשהגעתי ליובנטוס ב-2004, מצאתי מנטליות שונה לחלוטין מזו של מאלמו או אמסטרדם, שם שיחקתי עם אייאקס. הם כיבדו אותך שם [באייאקס ובמאלמו], אבל ביובה היית אחד מיני רבים… אני עדיין זוכר מאבק בין דל פיירו לתוראם. דל פיירו היה כוכב: כאן באימונים, הוא שלט בכדור ותוראם תיקל אותו מאחור… בום! הוא הפיל אותו. חשבתי שאם הוא ייגע בדל פיירו, כוכב, הוא היה הורג אותי, אני הייתי אף אחד! כל האימונים היו כאלה, קשים, קשים, קשים."
איברהימוביץ' זכה עם יובה בשתי אליפויות בשתי עונות, שהתבטלו בעקבות שערוריית הקלצ'יופולי שלאחר מכן גם הורדה לסריה ב'. הוא עזב לאינטר, אבל השנתיים ביובה הותירו חותם לאורך כל הקריירה שלו והאימון ע"י קאפלו במיוחד. עבור איברה דון פאביו הוא מספר אחד: "יכולתי לבחור כל מאמן, אבל פאביו קאפלו בולט מעל כולם. הוא אמר: 'אתה מבקיע שערים בשבילי ואם אתה לא מבקיע שערים, אתה יכול לשבת ביציע'. אני אוהב את זה. אני אוהב ישירות. אני לא רוצה שמישהו יגיד: 'וואו, אתה הכי טוב, איזה שחקן מדהים אתה'. אני לא צריך לשמוע דברים שאני כבר יודע. אני צריך מישהו שמניח אש על העור שלי."
Credit: Sempre Milan
וזה עבד. בצורה מדהימה. הילד ההוא בן ה-22 הפך לאחד החלוצים הטובים בעולם בשנות האלפיים והוא עדיין כאן איתנו. 16 שנה אחרי המפגש עם פאביו קאפלו. עדיין אחד החלוצים בכושר הכי טוב באירופה.
מאז נמצא איתנו זלאטן איברהימוביץ'.
השחקן, הדמות והדתמית.
איזה כיף זה.
אה, ומכירים את המשפט שכל ילד צריך מבוגר אחד שיאמין בו כדי שיצליח? אז איברהימוביץ' וקאפלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן