חולה על כדורגל - המגזין
בן 39, נשוי פלוס 2, ירושלמי מבטן ומלידה. כותב ומדבר על כדורגל. מאמן בכדורגל הישראלי מעל ל-16 שנה. בקיצור, חולה על כדורגל.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

זרקור על כישרון #2: מנואל אוגרטה, קשר ספורטינג ונבחרת אורוגוואי

מוכן לשלב הבא. אוגרטה מול יובנטוס בליגה האירופית העונה (Credit: PATRICIA DE MELO MOREIRA / AFP)
בסדרת הטורים החדשה "זרקור על כישרון" נתמקד בכל פעם בכישרון צעיר ולא בהכרח מוכר שאתם חייבים להכיר ואולי יהיה הכוכב הבא בכדורגל העולמי. בכתבה השנייה בסדרה, יוסי עדני מספר על מנואל אוגרטה, הקשר האחורי בן ה-22 של ספורטינג ונבחרת אורוגוואי. כיאה לכל שחקן מאורוגוואי, גם אוגרטה ניחן ביכולת לחימה מרשימה, תוסיפו לכך פיזיות מרשימה, יכולות הגנתיות מעולות וגם יכולות טכניות טובות, לכן לא פלא שבפרמייר ליג לוטשים לכיוונו עיניים

בעוד שהיריבה העירונית בנפיקה ליסבון מחזיקה בתואר הלא הרשמי של הקבוצה עם הרווח הגדול ביותר מעסקאות קנייה ומכירה של שחקנים בשנים האחרונות, גם ספורטינג יכולה להיות מרוצה מעצמה בהתנהלות שלה בשוק ההעברות. בעזרת מידע של מכון המחקר האירופאי CIES בדקו לאחרונה מי היא הקבוצה עם הרווח הגדול ביותר בשוק ההעברות מאז עונת 2018/19. בעוד שבנפיקה קטפה את הבכורה עם רווח נקי של 370 מיליון אירו – בעזרת מכירתם של אנזו פרננדס, ז'ואאו פליקס, דרווין נונייז, רובן דיאש ואחרים, ספורטינג הגיעה "רק" למקום החמישי עם רווח נקי של 268 מיליון אירו – בעזרת מכירתם של ברונו פרננדש, מתיאוס נונייז, נונו מנדש ואחרים. סכום מכובד גם כן.

האקזיט האחרון של ספורטינג היה מתיאוס נונייז, הקשר הפורטוגלי בן ה-24, שנמכר בקיץ האחרון לוולבס מהפרמייר ליג תמורת 45 מיליון אירו. ספורטינג, דרך אגב, עשתה עליו רווח של יותר מ-44 מיליון אירו לאחר שקנתה אותו ב-950 אלף אירו בלבד מאשטוריל לקבוצת המילואים שלה. גם האקזיט הבא שלה צפוי להיות קשר, הלא הוא מי שאנחנו מדברים עליו בכתבה – מנואל אוגרטה, הקשר האחורי האורוגוואי בן ה-22, לו סעיף שחרור ע"ס 60 מיליון אירו. ספורטינג צפויה לעשות עליו רווח אף יותר גדול משעשתה על נונייז וזאת לאחר שאת אוגרטה רכשה בקיץ 2021 ב-10.5 מיליון אירו בלבד מפמליקאו, הקבוצה הקטנה והמפתיעה של פורטוגל, שמי שמחזיק ברוב המניות שלה הוא איש העסקים הישראלי, עידן עופר.

מתיאוס נונייז חותם מוצג בוולבס. מנואל אוגרטה יהיה האקזיט הבא של ספורטינג שיצא לפרמייר ליג? (Credit: Getty Images)

 

אז מי אתה מנואל אוגרטה?

מנואל אוגרטה ריביירו נולד ב-11 לאפריל 2001 במונטיביאדו, אורוגוואי. אוגרטה החל לשחק כדורגל במועדון קטן שמוך לשכונה בה נולד ותופקד בתחילה בעמדת החלוץ. רק לאחר שעבר לסנטרו אתלטיקו פניקס עבר מעמדת החלוץ לעמדת הקשר 50-50. בגיל 15 כבר הוקפץ לקבוצה הבוגרת ובאותה שנה כבר ערך את הופעת הבכורה שלו בקבוצה והפך לשחקן הצעיר ביותר שמופיע בליגה במאה הזו. עוד לפני גיל 18 הפך לשחקן הרכב קבוע, כבש שער בכורה ואפילו ענד את סרט הקפטן. בעונת הבכורה שלו בפניקס עלה בהרכב בכל 15 המחזורים של הליגה (באורוגוואי הליגה מחולקת לשתי עונות בכל שנה), ב-11 מהם השלים 90 דקות וב-6 אף ענד את סרט הקפטן. אוגרטה המשיך להיות שחקן חשוב בקבוצה ולאחר שהרשים במפעלים הדרום אמריקאיים ובמדי הנבחרת הצעירה של אורוגוואי, הגיעה ההצעה מפמליקאו והוא עבר אליה תמורת 4.1 מיליון אירו בתחילת ינואר 2021.

מנהיג מגיל צעיר. אוגרטה במדי פניקס עם סרט הקפטן על הזרוע (Credit: Tenfield)

 

המאפיינים הבולטים

אוגרטה יכול לשחק כמספר 6 בודד וכמספר 8, אך רוב הדקות שלו הגיעו כדאבל פיבוט, כקשר ההגנתי יותר מבין שניים. היכולות ההגנתיות של הקשר האורוגוואי מרשימות ביותר וזאת בזכות הפיזיות המרשימה שלו – אוגרטה משלב מהירות עם כוח אדיר, אבל גם בזכות קריאת משחק גבוהה ומיקום נהדר. הוא מרבה להיכנס לתיקולים – 4.54 ל-90 דקות וגם לנצח בהם – 2.55 ל-90 דקות. בשני הפרמטרים הללו הוא נמצא בטופ של הטופ של הקשרים באירופה (האחוזון ה-99%). הוא משיג 2.23 חילוצים ל-90 דקות ולא מעט מהם בחצי היריבה. עד כמה הוא מרבה להיכנס לתיקולים ועד כמה הוא מחלץ? שימו לב לנתון המדהים הבא – אף שחקן בשבע הליגות הבכירות באירופה לא מתקל ומחלץ יותר כדורים ממנו וזאת למרות שספורטינג הקבוצה השישית שמחזיקה הכי הרבה בכדור (63.7%). בליגת האלופות העונה, אין שחקן שתיקל וחילץ יותר כדורים ממנו – 34 במספר. גם במאבקי האוויר הוא שולט ולמרות שהוא לא נכנס להרבה מאבקים, הוא משיג אחוזי הצלחה גבוהים מאוד ביחס לשחקנים אחרים בעמדה (66.7% הצלחה).

בעזרת פיזיות מרשימה, מציג יכולת הגנתית משובחת. אוגרטה באימון (Credit: Getty Images)

מבחינה התקפית, הוא מרגיש ביטחון עם הכדור ומרבה לצאת איתו קדימה, אך רוב המסירות שלו הן קצרות ובטוחות (מעל ל-91% הצלחה במסירות). יש לו ביטחון גבוה עם הכדור, הודות למהירות ולכוח שלו והוא לא מפחד להיכנס למאבקים כשהכדור אצלו והוא מרבה לסחוט עבירות. הוא לא מרבה להיכנס לתוך הרחבה, למסרות מסירות מפתח ולאיים על השער. לכן, אם יחפש פרמטרים להשתפר בהם, אלו הם בהחלט פרמטרים שיכולים לקדם אותו אף יותר.

צפו בסרטון ביצועים של אוגרטה:

המעבר לספורטינג בתחילת העונה שעברה

אוגרטה הוחתם כאמור בקיץ 2021 מפמליקאו תמורת 10.5 כגיבוי לז'ואאו פלהיניה, חברו של מנור בפולהאם העונה שהגיע לאנגליה בתחילת העונה תמורת 20 מיליון אירו. הקשר האורוגוואי החליף בהצלחה את פלהיניה, כשזה נפצע במהלך העונה, והרשים במהלך העונה הראשונה שלו בספורטינג, כך שהקשר הפורטוגלי קיבל את השחרור לפרמייר ליג. העונה אוגרטה השתלט על עמדת הקשר האחורי בספורטינג והשכיח די במהרה את פלהיניה – אם בעונה שעברה קיבל רק 1906 דקות ב-39 משחקים בכל המסגרות ועלה בהרכב רק 17 פעמים, העונה אוגרטה כבר עם 3,477 דקות ב-46 משחקים בכל המסגרות, בהם עלה 41 פעמים בהרכב. אוגרטה הפך העונה לשחקן הרכב משמעותי וחשוב.


בפרק 33 של יורוטריפ דיברנו על אוגרטה והפוטנציאל שלו. מוזמנים להאזין (החל מדקה 1:02:00):


 מה צופן לו העתיד?

אז כמו שנכתב בהתחלה, ספורטינג מתמחה בייצור והשבחת שחקנים וגם מאמנו בקבוצה, רובן אמורים, יודע את זה. לאחרונה הוא התבטא בנושא של העזיבה של אוגרטה: "הוא שחקן מאוד חשוב, אבל הוא עשוי לעזוב וכנראה שהוא כבר מבטיח לנו 60 מיליון אירו [סעיף השחרור שלו]… אני לא יודע. להמשכיות של המאמן אין השפעה על כך." גם אמורים יודע שבספורטינג לא יכולים למנוע מאוגרטה להתקדם ולו אין השפעה על כך. לאחרונה אוגרטה נקשר למספר מועדוני פרמייר ליג ובראשם ליברפול וצ'לסי, אך גם ניוקאסל ואסטון וילה, שאונאי אמרי, מאמנה, עשוי לקבל, ע"פ פרסומים, תקציב העברות ענק של 200 מיליון ליש"ט. סוכנו של אוגרטה הוא סוכן העל הפורטוגלי, ז'ורז'ה מנדש, אז תהיו בטוחים שעסקה טובה תיעשה כאן.

בכל מקרה, בהתחשב בגילו הצעיר (22), הניסיון בליגות ראשונות, מפעלים אירופיים ובמשחקים בינלאומיים עם נבחרת אורוגוואי, והיכולות הפיזיות, הטקטיות והמנטליות הגבוהות שלו, למנואל אוגרטה תקרת זכוכית מאוד גבוהה. הוא עדיין יצטרך לעבוד על אספקטים מסויימים במשחק שלו (תמיכה במשחק ההתקפה למשל), אבל יש לו בהחלט את כל מה שצריך בשביל להצליח ואם הכל יסתדר כפי שהוא רוצה, אוגרטה בהחלט יכול להיות אחד הקשרים האחוריים הטובים בעולם בשנים הבאות.

אנחנו נמשיך לעקוב, אבל עד שזה יקרה מחר (יום ראשון) ב-22:30 אוגרטה וספורטינג ירצו לקלקל ליריבתה העירונית, בנפיקה, את האליפות ולהם להשאיר סיכוי לסיים במקום השלישי, שמוביל למוקדמות ליגת האלופות, כשהשתיים תפגשנה בדרבי של ליסבון. כשנותרו שני מחזורים לסיום בנפיקה מובילה את הליגה בפורטוגל בהפרש של 4 נקודות על פורטו השנייה, שתפגוש הערב (22:30) את פמליקאו, קבוצתו הקודמת של אוגרטה כאמור. ספורטינג נמצאת במקום הרביעי בטבלה, מרחק של 4 נקודות מבראגה השלישית. במידה ופורטו תנצח הערב, מחר יהיה צפוי לנו מפגש חם ומרתק בין שתי היריבות העירוניות. מפגש שעשוי להיות קריטי לשתיהן ולנו, תהיה הזדמנות מעולה להתרשם מאוגרטה.

יהיה אחד הקשרים האחוריים הטובים בעולם? מנואל אוגרטה (Credit: Manuel Ugarte's Instegram)

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

הכל מהשנה האחרונה

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן