חולה על כדורגל - המגזין
חובב מושבע של "המשחק היפה", שנע ונד בין מחשבה על כדורגל כ"משחק פשוט במהלכו 22 גברים רודפים אחרי כדור במשך 90 דקות" ובין ההתייחסות למשחק כ"מקביל לשחמט בלא קוביות". בתווך, משתף בהגיגי כדורגל וחולק תובנות עם המעטים שחפצים להאזין להן.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

11 מי יודע? הרכב העתיד בכדורגל (U17)

אנדריק הוא הפנים של הכדורגל המודרני (Credit: Ricardo Moreira/Getty Images).
Credit: Ricardo Moreira/Getty Images
בכל חובב כדורגל כלוא סקאוטר שמשתוקק לפרוץ לתודעה. אוהד המנג'ר שבתוכנו גאה לספר על כך שזיהה את סאדיו מאנה - במדי 'Génération Foot' הסנגלית או את ויניסיוס ג'וניור מלהטט על שבילי עפר תיחוח נידחים, אי שם בפאבלה ברזילאית שכוחת אל (אהמ אהמ פלורנטינו). השחקנים שיוצגו לפניכם בכתבה זו לא נלקחו ממגרשי האספלט. אחדים מהם פרצו לתודעה הציבורית וזכו לעניין רב מקרב סקאוטרים מובילים. ובכל זאת, חדוות הגילוי קיימת עם כל משחק ומשחק בו מבססים את מעמדם בפסגת כדורגל העתיד. אתם מוזמנים למסע מרתק בין סיפורים ונתונים. ואולי, רק אולי, בעוד עשור - עם כרס בירה נאה למראה - תוכלו לצפות בגמר גביע העולם בכדורגל, לראות כוכב אהוד כובש שער מרהיב ולספר לחבר שלצידכם: את השחקן הזה אני זיהיתי.

דורשי רשומות ומנסחי רשימות

מאפיינים רבים להם לבני העם היהודי. 'ביישנים, רחמנים, גומלי חסדים' מצד אחד. 'עזים שבאומות' על פי מימרה אחרת. דורשי רשומות – אם להסתמך על דברי חכמינו. כותבי רשימות – אם להסתמך על ההיסטוריה המפוארת שלנו. תחביבים רבים להם לבני העם היהודי. מי כמונו יודעים לתמוך זה בזה בעת צרה, להתאגד סביב המרקע כדי לצפות בבחורינו יפי הבלורית משחקים במדי הנוכרים, להתווכח על זוטות ולהתאחד סביב הדברים החשובים באמת. מה הם הדברים החשובים באמת? איננו יכולים למנות את כולם, אך אין ספק שניסוח רשימות מאייש את המקומות הראשונים.

"כן, יהודי אני. ובזמן שאבות אבותיו של הג'נטלמן הנכבד היו פראים אכזריים באי נידח, אבותיי היו כוהנים במקדש שלמה", השיב המדינאי הדגול בנג'מין דיזראלי לציר האירי דניאל או'קונל – שתקף אותו בפרלמנט ולעג לו על מוצאו היהודי. ובכן, מלבד כהונה מפוארת במקדש שלמה, בטוחני שבזמן שהמשוקצים האכזריים התרועעו להם באי הנידח – אבותיו של דיזראלי ניסחו רשימות.

בנג'מין דיזראלי הצעיר מנהיג דגול וכדורגלן בינוני (Credit: National Trust Images/John Hammond).
בנג'מין דיזראלי הצעיר מנהיג דגול וכדורגלן בינוני (Credit: National Trust Images/John Hammond).

'עשרה יוחסין', 'עשר קדושות', 'אבות מלאכות ארבעים חסר אחת' ו'אחד עשר הצעירים המבטיחים ביותר בכדורגל העולמי'. למגינת הלב, הרשימה האחרונה אבדה לבלי שוב, ומעת זו ועד לימים אלה מתחבטים אבות האומה בשאלה הרת הגורל: כיצד להעריך כישרונות כדורגל עילאיים ולזהות פריצה אפשרית של שחקן בטרם החלה?

למרבה המזל לא אלמן ישראל! בעזרתם האדיבה של צוות צוות כותבי 'חולה על כדורגל' – אזרתי חלציי, שינס מותניי ונטלתי על עצמו את המשימה החשובה מכול: איתור השחקנים המבטיחים והמוכשרים ביותר עד גיל 17. לאחר סדרת דיונים שכללה דם, אש, תימרות עשן והגיגי כדורגל באווירה פילוסופית, נקבעו שמות השחקנים שייכללו בכתבה.

קריטריונים לבחירה

מאחר שבכדורגל עסקינן ותבניות מגבילות הן סלע קיומנו, הוגדרו נהלים הכרחיים לסיקור השחקנים. בראש ובראשונה, כדי לתת ייצוג הולם לכלל העמדות ולהימנע מאינפלציה התקפית שכה אופיינית לכתבות סקירה, הוחלט על התאמת השחקנים למערך כדורגל.

המערך שנבחר הוא 4-3-3, התצורה הרווחת ביותר כיום. החוליה האחורית מורכבת ממגן ימני, מגן שמאלי ושני בלמים. חוליית ההתקפה כוללת קיצוני ימני, קיצוני שמאלי וחלוץ. בחוליית הקישור, לאחר דיון קצר, הוחלט על בחירה בקשר הגנתי, בקשר אמצע ובקשר התקפי – וזאת כדי להעניק ייצוג הולם לכלל תפקידי הקישור המסורתיים. אם תבחרו להתייחס להרכב כאל 4-2-3-1 – הרשות בידכם!

הגדרת תפקידו של כל שחקן נקבעה בהתאם למידע שסופק על ידי transfermarkt, בהסתמך על מספר המשחקים ששיחק השחקן בעמדות השונות. קשר שהעביר את מרבית משחקיו בעמדת הקיצוני הימני, לשם דוגמה, לא ייבחר לעמדת הקיצוני השמאלי – אף על פי שהמשחק בעמדה זו אינו זר לו.

ולבסוף: הגבלת מלל. לאחר אי אלו דיונים נקבע רף מרבי של 300 מילים. מובן שמכסת מילים כה מצומצמת לא מספקת אספקלריה מקיפה להיכרות עם דור העתיד של המשחק. אך כולי תקווה שדי יהיה בטעימה קלה כדי לעורר את תיאבונכם – בדרך להיכרות מעמיקה עם הכישרונות הצעירים.

הצהרות ברוח התקינות הפוליטית

בניסוח הרשימה התחשבנו במספר פרמטרים: תדירות המשחקים בהם שותף השחקן, עוצמת הליגה וחשיבות התחרויות במסגרתן נערכו המשחקים, גמישות טקטית ויכולת הסתגלות לתמורות שצופן הזמן לכישרונות כדורגל צעירים, גיוון ארסנל היכולות, יכולת השחקן לבסס את משחקו על מספר כישורים – התקפיים והגנתיים, הימצאות מערכת תומכת שתאפשר ליהלום הצעיר לממש ולמטב את הפוטנציאל שגלום בו, המספרים אותם מציג השחקן בכל חלקי המגרש ועוד.

זאת למודעי כי ניסוח חד־משמעי של רשימה מסוג זה אינו מן האפשר. מחלוקות תמיד תלווינה דיונים בעולם הכדורגל. כותבים שונים מעניקים דגש לקריטריונים מגוונים – בדרך לאומדן יכולותיו של כישרון כדורגל עול ימים. הטיה אישית קיימת אף היא, בהתבסס על סגנון משחק מועדף ועל קבוצות אהודות. אך למרות האמור: "לא עליך המלאכה לגמור ולא אתה בן חורין לבטל ממנה!" קהל הקוראים רשאי ואף מתבקש לחלוק על האמור, להוסיף ולהשמיט שמות, לשנות את סדר השחקנים ולנהל דיון ספורטיבי ראוי ומכבד.

ולאחר ההקדמה המתבקשת – הבה נתחיל במשימה:

חומה של יציבות

שם: גונסאלו ריביירו

תאריך לידה: 15/01/2006

ארץ לידה: פורטוגל

קבוצות נוכחיות: פורטו (קבוצת המילואים); נבחרת פורטוגל (U19)

עמדה: שוער

גונסאלו ריביירו (Credit: FC Porto Official Website).
גונסאלו ריביירו (Credit: FC Porto Official Website).

קשים חייו של צופה כישרונות צעירים. אילו קריירת המשחק של שחקן בוגר מושפעת מגורמים שונים כגון עמדתו, קבוצתו, חברי צוות, מדינה ותנאי הסתגלות, קריירת המשחק של שחקן צעיר – שנמצא בשלבי עיצוב סגנוניים וטקטיים – תנודתית לאין ערוך.

ואם בשחקן שדה נתקל צופה הכישרונות בקושי, הרי שבעמדת השוער העניינים יגעים יותר. הנתונים שמשפיעים על ביצועיו של שוער רבים. שחקנים שסומנו כהבטחה של ממש, לא מימשו ולו מעט מהתקווה הראשונית. טעויות מזדמנות, שבכל עמדה אחרת היו מסתכמות בהינד ראש, עלולות לגדוע קריירת משחק של שוער. לא לחינם נחשב העול הפסיכולוגי שמושת על כתפי שוערים לכבד מנשוא.

אך הלחץ לא משפיע כלל על גונסאלו ריביירו. השוער הפורטוגלי הפך במהרה לשחקן הצעיר ביותר להגן על שער קבוצת המילואים של פורטו. לאחר רצף של שלושה ניצחונות, המשיך גונסאלו להשתתף במאבק קבוצת הנערים, בשלבי הבתים של ליגת האלופות לנוער.

ריביירו הספיק לקטוף את תואר 'דרקון הזהב' של פורטו לשחקן הצעיר הטוב ביותר. ואכן, שוער נבחרת פורטוגל עד גיל 17 ועד גיל 19 מפגין עוצמה וביטחון ששמורים לגדולים באמת. בין היתר צוינו לשבח בגרותו המיוחדת, שלוותו בין הקורות, מאבקיו על כדורי גובה ועוד.

אופי השחקן עולה בקנה אחד עם פרופיל השוער הפורטוגלי. יציבות הגנתית, נוכחות מוצקה בשער וניסיון מתמיד לנטרול איומים. לקיחת סיכונים מיותרים אינה מאפיינת את משחקו של גונסאלו, שעל אף קריאת איומים התקפיים, מעדיף שלא לצאת מרחבתו לשם תיקול, יירוט ונטרול התקפות היריבות.

מהצד השני של המתרס, גונסאלו לא מהסס לפעול באופן אקטיבי לשם מניעת הקשתות, הדיפת כדורים ותפיסתם – קודם הגעתם ליעד. הוסיפו לתכונותיו יכולת מסירה לא רעה כלל, לצד קור רוח שאינו הולם את גילו הצעיר, כדי לקבל את התמזיג המושלם.

גונסאלו ריביירו הצליח לשכנע צופי כישרונות בכך שגם בגיל זה, גם בעמדה שהתנודתיות היא עוגן היציבות היחיד, ניתן להציג יכולת עקיבה – שתהווה ערובה להתפתחות ראויה. כעת עליו להשלים את מלאכתו ולשכנע את מאמן קבוצתו בכך שהוא לדקות במדי הקבוצה הראשונה.

קלישה בזמן הנכון

שם: לני יורו

תאריך לידה: 13/11/2005

ארץ לידה: צרפת

קבוצות נוכחיות: ליל; נבחרת צרפת (U19)

עמדה: בלם

לני יורו (Credit: E. Garnier/L'Équipe).
לני יורו (Credit: E. Garnier/L'Équipe).

לני יורו הוא קלישה. בלם צרפתי מוכשר שניחן בקריאת משחק ובשליטה בכדור? היכן שמעתי את הסיפור הזה בעבר? רק חשבו על קונדה, סאליבה, אופמקנו, קונאטה ועוד שחקנים רבים מספור שגורמים לך לתהות: במה לעזאזל מפטמים הצרפתים את הצעירים שלהם?

ובכל זאת, על אף רשימת השחקנים שניצבים לפניו בהיררכיה הקבוצתית, חלום ההשתלבות במדי הטריקולור אינו מופרך. אחרי הכול, יורו מעולם לא פעל בהתאם למצופה מבני גילו.

כבר בגיל 16 ערך השחקן את הופעת הבכורה בליגה הצרפתית, במסגרת משחק ליגה של קבוצתו ליל. בכך נטל את המקום השני מאדן הזאר, ברשימת שחקני ליל הצעירים ביותר שהשתתפו במשחק רשמי.

גם בקבוצות הנוער הפגין הצרפתי התקדמות מעוררת השתאות. לצד שמות כמו אדן הזאר, ויקטור אוסימן, רפאל לאאו וכוכבים נוספים רבים, מסתמן יורו כתוצר המשובח הבא של הקבוצה וכיהלום נוצץ מבית היוצר של האקדמיה המרשימה.

באתר האינטרנט הרשמי של המועדון מתואר לני ככזה ש'עובר את השלבים בקלות מטרידה ובבגרות מפתיעה'. ואכן, נראה כאילו הכול קל מדי לבלם הצרפתי. בעונה האחרונה הפך לשחקן הרכב בקבוצתו הצעירה, אך לא נראה שעול המעמד משפיע עליו.

באופן מפתיע, למרות גובהו המרשים (1.90) של הבלם הדקיק (80 קילוגרמים), לא יכולותיו במאבקי גובה או מהירותו הן הראשונות שניכרות במשחקו. קרוב לוודאי כי הדבר הראשון בו תבחינו יהיה קור הרוח בו ניחן. כחובב סטראוטיפים קליטים, ניתן לומר כי הספרדים מחזיקים בכדור, האנגלים שולחים את הכדור ואילו הצרפתים – פשוט עושים את הדבר הנכון.

יורו מחזיק בכדור בחלק האחורי ואינו חושש מספיגת לחץ. מאידך גיסא, צורת המשחק שלו חותרת ליעילות ולקידום מהיר של הכדור לשלישי המגרש השני והשלישי. בניית התקפות מתונה, הובלת כדור מרשימה, קריאת משחק, תיקולים ויירוטים, בכל אלה ניצב השחקן בעשירונים העליונים של שחקני הליגות הבכירות.

השמיים הם הגבול עבור לני הצעיר. כבר בעונה האחרונה גיששו מועדוני פאר אחרי השחקן. אך אמון על מורשת הבלמים הצרפתים, יורו אינו נחפז להשיב. כמו במגרש כך בחיים, את ההחלטה הוא יקבל בדיוק ברגע הנכון.

נולד לגדולות

שם: לוקה וושקוביץ'

תאריך לידה: 24/02/2007

מקום לידה: קרואטיה

קבוצות נוכחיות: היידוק ספליט (מעבר עתידי לטוטנהאם הוטספר); נבחרת קרואטיה (U17)

עמדה: בלם

לוקה וושקוביץ' (Credit: HNK HAJDUK SPLIT Official Website).
לוקה וושקוביץ' (Credit: HNK HAJDUK SPLIT Official Website).

אין דבר העומד בפני הרצון, כך שיננו לנו הורינו ומחנכינו. כישרון הוא פרי של עבודה קשה ויגיעה מתמדת; ובכלל – אנשים אינם נולדים מוכשרים, אלא הופכים לכאלה. אינני יודע מה באשר ליתר המשפטים, אך לוקה וושקוביץ' הוא ההוכחה לכך שיש אנשים שפשוט נולדים להצלחה.

עם גוף חסון, גובה מושלם, אינטליגנציית משחק ויכולת קריאת משחק ויירוטי כדור, לוקה נולד לתפקיד בלם העתיד. גנטיקה משובחת לעולם לא מזיקה; אביו, דניאל, שיחק בקבוצת הכדורגל היידוק ספליט – בה משחק בנו. כיום מאמן דניאל את הקבוצה הצעירה. סבו, מריו, שיחק אף הוא בקבוצת הנוער של המועדון הקרואטי, והמשיך לקריירת משחק בליגה ההולנדית. מרקו, סבא רבא של לוקה, הוא 'מייסד השושלת'. לאחר תקופת משחק סוערת בעת מלחמת העולם השנייה, המשיך לתפקידים מקצועיים בעולם הספורט.

סגנון המשחק של הצעיר הוא נטול פגמים. יאצ'ק קוליג, הסקאוטר הפופולרי ברשתות החברתיות, קובע כי וושקוביץ' חף מחולשות ניכרות. גובהו העצום לגילו (1.93 מטרים) מעניק לו יתרון משמעותי במאבקי אוויר. מבנה גוף מוצק וכושר תיעול ממדים פיזיים, תורמים ליכולת התיקול בה ניחן. קריאת משחק משובחת עוזרת לקרואטי המוכשר להקדים את יריביו ולבצע יירוטי מסירות וחסימת בעיטות. בין אם מדובר במאבקי כוח, בקריאת משחק או במודעות הגנתית, יריבים מתוסכלים רבים שניסו להכניעו – מצאו עצמם צעד אחד מאחור.

יכולותיו ההתקפיות הן לשם דבר. גרסתו המודרנית של הכדורגל משקפת היברידיות ועירוב עמדות. אך גם בעידן הנוכחי, יכולת הבקעת השערים של וושקוביץ' יוצאת דופן במינה. הקרואטי הפך לכובש הצעיר ביותר של היידוק ספליט. נוכחותו ברחבה מהווה איום מתמיד בעת מצבים נייחים ומצריכה את היריבה להציב עליו שמירה, שמותירה שחקני התקפה חופשיים.

ב-2025 צפוי לוקה להצטרף למועדון הכדורגל טוטנהאם הוטספר. התרנגולים, שנמצאים בפסגת הפרמייר ליג בימים אלה, שואפים לבנות פרויקט ארוך טווח. הקרואטי הצעיר עשוי לשמש עוגן יציבות בחוליית ההגנה.

לוקה לא הפך למוכשר; הוא נולד כזה. אך ברמות הגבוהות, נדרשת יותר מגנטיקה משובחת כדי להיוותר בפסגה. עד כה נראה שהוא צועד בדרך הנכונה.

גאון בשני צידי המגרש

שם: לוק דה פוגרולס

תאריך לידה: 12/10/2005

ארץ לידה: אנגלייה

קבוצות נוכחיות: פולהאם (קבוצת המילואים); נבחרת קנדה

עמדה: מגן ימין

לוק דה פוגרולס (Credit: Fulham FC Official Website).
לוק דה פוגרולס (Credit: Fulham FC Official Website).

"אינני מכיר אף סוג אחד של ספורט, חוץ מכדור הרגל הגס ומחוסר הרוח, שבו יהיה כוחו של הברנש המגושם והברוטלי יפה מכוחו של איש הרוח" ~מקס נורדאו.

אתם מכירים את הסטראוטיפ של הספורטאי. אתלט, זריז, מהיר ועוצמתי, אך גם פוחז, מגושם ונעדר שאר רוח. קייליני, למפארד וכדורגלנים נוספים – בעלי תארים מתקדמים ואינטלקט מרשים – נחושים לנתץ את המיתוס ולהוכיח כי הכדורגל אינו מסתכם ב-"22 חוליגנים שרצים אחרי כדור".

ולרשימה האקסקלוסיבית מצטרף שחקן חיזוק נוסף, צעיר ומבטיח: לוק דה פוגרולס. האנגלי חביב המזג לא נראה כמו הכדורגלן הטיפוסי. סביר להניח שתזהו בו את הילד המחונן שלמד בשכבה מעליכם. באופן מפתיע אף יותר, סביר להניח שהזיהוי אכן נכון…

לוק נולד בלונדון והצטרף לאקדמיה הידועה של פולהאם כבר בגיל שמונה. אביו, ז'אן, נולד במונטריאול והעניק לבנו אזרחות קנדית נחשקת, לצד היכרות מועטה עם השפה הצרפתית. האזרחות הנוספת תשמש את דה פוגרולס הצעיר, שמסיבותיו שלו בחר לייצג את נבחרת קנדה הצנועה. מאחר שהשחקן לא הופיע עד כה במסגרת קבוצת הבוגרים, בחירת הנבחרת העתידית עודה בידו והאפשרות להצטרף לשלושת האריות קורצת בהחלט.

דה פוגרולס מתואר כמגן שלם ורבגוני. ביכולתו לשחק בעמדות המגן, הקשר והבלם גם יחד. יכולת מרשימה בשמירה אישית ובמאבקי אחד על אחד; נגיעה ראשונה אלגנטית ומהוקצעת וכישורי טיפול בכדור, זיכו אותו בתואר "המגן המודרני".

אך יכולותיו אינן מסתכמות על המגרש בלבד. לאחרונה זכה לוק, שלומד בימים אלה את מדעי הספורט, פסיכולוגיה ומנהל עסקים (רבגוני, כבר אמרנו?), בתעודת הצטיינות אקדמית. בנוסף, מגלה השחקן מעורבות ציבורית ערה ומוביל מיזמים חברתיים בעיר הולדתו.

"בעזרת מוטיבציה, עקשנות, צניעות ואינטלקט, לוק לא רק מצליח על המגרש, אלא הוא מגלם במלואו את אתוס האקדמיה שלנו", מתפייטים באתר האינטרנט של פולהאם. "הוא שגריר אמיתי של האקדמיה ומודל לחיקוי עבור השחקנים הצעירים".

העתיד מבטיח עבור המגן הכישרוני. בין אם יבחר למצות את הפוטנציאל שגלום בו על המגרש או מחוצה לו, לוק מתכוון להוכיח לכולם: שקלו מחדש את סטראוטיפ הכדורגלן שלכם.

הולך רחוק

שם: אנדריי בורזה

תאריך לידה: 12/11/2005

ארץ לידה: רומניה

קבוצות נוכחיות: ראפיד בוקרשט; נבחרת רומניה (U21)

עמדה: מגן שמאל

אנדריי בורזה (Credit: FC Rapid 1923 Official Facebook Account).
אנדריי בורזה (Credit: FC Rapid 1923 Official Facebook Account).

"מי שמשכים קום, מרחיק לכת" ~פתגם רומני.

גאורגה חאג'י נחשב לדעת רבים לכדורגלן הטוב ביותר ששיחק במדי נבחרת רומניה, כמו גם לאחד מהקשרים ההתקפיים הטובים ביותר בדורו. לאחר פרישתו התמקד חאג'י, 'דייגו ארמנדו של הקרפטים' בקריירת אימון, שידעה עליות ומורדות. בעיקר מורדות. אך בעונה האחרונה, דבר מה השתנה. פארול קונסטנצה – הקבוצה אותה מאמן השחקן האגדי, זכתה באליפות הראשונה בתולדותיה, לאחר שהציגה כדורגל סוחף והתקפי.

להצלחה אבות רבים; לפחות אחד מהם הוא אנדריי בורזה. כבר בעונת 2021/2022, בעודו בן 16 בלבד, שותף המגן בשלושה משחקי ליגה תחת חאג'י, אך עונת 2022/2023 – היא שסימנה את הפריצה הגדולה. אנדריי הצעיר פתח ב-33 משחקי ליגה, כבש שלושה שערים, בישל שלושה נוספים והציג קונסיסטנטיות ראויה לציון בכל אספקט של המשחק.

הגרדיאן הציב את השחקן ברשימת השחקנים הצעירים המוכשרים ביותר. העיתון הבריטי ייחס לבורזה חלק בהצלחת קבוצתו ואף השווה אותו לכריסטיאן קיבו, אגדת עבר נוספת של הטריקולור, שאייש את עמדת המגן השמאלי והבלם בקבוצות פאר כמו רומא, אינטר-מילאן ואייאקס.

מאמן הנבחרת הצעירה, דניאל מוגושאנו, לא היה יכול להתעלם מהיהלום שתחת ידיו: "אנדריי מצויד בצורה מושלמת לתפקידו על המגרש", קבע לפני שהוסיף: "יש לו את כל התכונות הנדרשות למגן שמאלי. הוא מגן טוב מאוד; הוא סוחף לשליש המגרש ההתקפי; יש לו קצב עבודה מעולה ומהירות טובה – בעוד השליטה שלו בכדור מצוינת. כמו כן, הוא מפגין מקצועיות גם בגילו הצעיר. הוא עושה כל מה שמבקשים ממנו – על המגרש ומחוצה לו".

"מצויד בצורה מושלמת לתפקידו", טען מוגושאנו. אך לא בנקל היה ניתן לקבוע מה הוא תפקידו. כשחקן צעיר בקבוצות הילדים שיחק בורזה בעמדת החלוץ. משם נסוג אחורנית לאזור הקישור – ולבסוף מצא את מקומו בעמדת המגן השמאלי.

ההחלטות שנטל אנדריי תמיד היו מהירות ונחרצות. בעונה האחרונה חתם במדי ראפיד בוקרשט, בצל התעניינות מקבוצות פרמייר ליג שמנטרות את כישרונו של הצעיר. בורזה משכים לקום. ההתפתחות שלו מטאורית והתקדמותו מרשימה לגילו. עד לאן ירחיק ללכת? לזמן פתרונים.

פס ייצור חדש-ישן

שם: מארק ברנאל

תאריך לידה: 26/05/2007

ארץ לידה: ספרד

קבוצות נוכחיות: ברצלונה אתלטיק

עמדה: קשר מרכזי

מארק ברנאל (Credit: Marc Bernal Instagram Account).
מארק ברנאל (Credit: Marc Bernal Instagram Account).

הלה מאסיה היא מפעל לייצור כישרונות כדורגל. ובתוך המפעל הפורה – האמין והוותיק בקווי הייצור מספק לעולם הספורט קשרים לתפארת. כלל מוצרי המפעל נדרשים לעמוד בתו תקן קטלוני קפדני ומחמיר. עליהם להיות נמוכים, זריזים, בעלי יכולת מדהימה עם הכדור ועם נחיתות פיזית בלתי נמנעת. בסופו של דבר, עם הצלחות לא מתווכחים. צ'אבי ואינייסטה, צמד הקשרים המיתולוגי, הפכו לאב הטיפוס שעל גביו נרקמות אגדות. כל שחקן לה מאסיה ראוי לשמו חייב לשאוף לשם.

שנים רבות חלפו מאז פירוק צמד החמד המצליח. עידן ועידנים במונחי כדורגל. המשחק חווה תמורות רבות. פיזיות שבה לאופנה ודינמיות הפכה לצו השעה. ובכל זאת, לדידם של אוהדי הבלאוגרנה, דמותו של המשיח ברורה. צנום, דקיק וטכני.

ובכל זאת, גם בממלכת השמרנות הנועזת חלו שינויים לאחרונה. גאבי, לשם דוגמה, מסמל מגמה כזו. מעבר משחקנים שיתרונם ניכר בטיפול בכדור ובשילוב במשחק הקבוצתי, לשחקנים שיודעים לבצע תנועה נטולת כדור ולהוסיף נדבך נוסף למשחק הקבוצתי.

והרי לכם הפרופיל החדש והמסקרן של ברצלונה: מארק ברנאל. הקשר האחורי אינו קשר בלאוגרנה טיפוסי. לצד טכניקה משובחת, תכונותיו הבולטות של ברנאל הן פיזיות ויכולת בעיטה מרחוק. סיומת מצוינת לעמדתו, גובה ועוצמה פיזית, מעידים על פוטנציאל לשחקן מודרני, איכותי ומגוון.

בקבוצות הנוער הרשים ברנאל בהיותו איום מתמיד על שער היריבה. השחקן הצטרף להתקפות מקו שני ושיגר בעיטות עוצמתיות ומדויקות, שהעלו את שמו על לוח הכובשים במספר הזדמנויות. גובהו מעניק לו כלי נשק הגנתי משמעותי ואחוזי ההצלחה של ברנאל במאבקי גובה, מרשימים במיוחד. על אף שכדרור אינו התכונה המיידית שמשויכת לשחקן הלה מאסיה הצעיר, הטכניקה של הספרדי עוזרת לו לשלוט בכדור, לחתור לעבר אזורי מגרש מתקדמים ולהשתלב בהנעת הכדור הקבוצתית.

מארק אינו צ'אבי או אינייסטה. למעשה, הוא לא נדרש להיות כזה. ברצלונה עצמה אינה אותה ברצלונה שנחקקה בדמיונם של שוחרי הרומנטיקה המושבעים. המשחק מתפתח ללא הרף. קבוצה שחפצה לשרוד באנרכיה חייבת להתעדכן ולהשתפר ללא הרף. ברצלונה היא חלק מהתמורות שמתחוללות בעולם הספורט ומארק ברנאל עשוי להיות פני השינוי.

על שחקן אחד שמעז

שם: וורן זאיר-אמרי

תאריך לידה: 08/03/2006

ארץ לידה: צרפת

קבוצות נוכחיות: פריז סן-ז'רמן; נבחרת צרפת (U21)

עמדה: קשר אחורי

וורן זאיר-אמרי (Credit: Warren Zaïre-Emery).
וורן זאיר-אמרי (Credit: Warren Zaïre-Emery).

"אם אתה רוצה לשחק כדורגל, למד כיצד לקשור את השרוכים שלך" ~פרנק אמרי, אביו של וורן זאיר-אמרי.

01/02/2023. פריז סן-ז'רמן משחקת בסטאד אולימפיק דה מונפלייה נגד המקומיים. בדקה ה-92 מקבל שחקן אלמוני שזה עתה עלה לבוגרים את הכדור. הצעיר שועט לעבר הרחבה, בעוד ליונל מסי מבצע את התנועה המושהית המזוהה עימו, בדרך לכיבוש שער נוסף בקריירה מפוארת. אך לוורן הצעיר תוכניות אחרות. בעיטה חדה נשלחת לשער, חותמת את הניצחון הפריזאי בתוצאה 3:1.

בדקות אלה לא ידע הנער כי הוא חרת את שמו בספרי ההיסטוריה, ככובש הצעיר בתולדות המועדון. "ראיתי את מסי, אך חשבתי שבמצב הנוכחי, בעיטה תהיה הדבר הנכון ביותר", נימק את החלטתו לאחר המשחק.

המחשבה על 'הדבר הנכון' תמיד עמדה בראש מעייניו של בן העשרה. גם כאשר זכה לחלוק את המגרש עם אגדות שהגדירו את ההיסטוריה של המשחק, חשב זאיר-אמרי על הדבר הנכון ביותר לקבוצתו.

בשלב זה בקריירה שיחק וורן, יליד איל-דה-פראנס, לצד שחקנים כמו קיליאן אמבפה, ניימאר, ליונל מסי וסרחיו ראמוס. לשם המחשה, כאשר נולד הצרפתי, התמודד ראמוס – כישרון מבטיח בימים אלה – כנגד ארסנל של וגנר במסגרת ליגת האלופות.

אך זאיר-אמרי כבר היה מורגל בסיטואציות דומות. אחרי הכול, מאז ומתמיד שיחק במגרש אחד עם שחקנים שגדולים ממנו במספר שנים. בגיל 4 החל להתאמן במועדון הכדורגל המקומי אוברווילייה. 'הופעת הבכורה' של הילדון נדחתה בשנה, מאחר שרישיון משחק ניתן לשחקנים בגיל 5 בלבד.

בכתבה שפורסמה לאחרונה נטען כי פריז סן-ז'רמן ויתרה על החתמתו של ג'וד בלינגהאם. קמפוס, כך נטען, דחה את הרעיון מאחר ש"זאיר-אמרי כבר ברמה של האנגלי". ההשוואות מוקדמות, אך נקודות הדמיון ברורות. בדומה לג'וד, זאיר-אמרי הוא הקשר השלם. נוכחות הגנתית, תמיכה בהתקפה, יכולות טכניות מרהיבות, איזון פיזי וגישה ממושמעת ואחראית.

השמיים הם הגבול עבור הצרפתי. אך תחילה, כפי שהמליץ אביו – שחקן כדורגל לשעבר – עליו 'ללמוד כיצד לקשור את השרוכים', להתעלם מאבק הכוכבים ומהסערות שפוקדות את קבוצתו חסרת המנוח – בדרך לעשות את 'הדבר הנכון'.

פרשן כדורגל איטלקי

שם: סימונה פפונדי

תאריך לידה: 14/03/2006

ארץ לידה: איטליה

קבוצות נוכחיות: אודינזה; נבחרת איטליה

עמדה: קשר התקפי (טרקוורטיסטה)

סימונה פפונדי (Credit: Udinese Calcio Official Website).
סימונה פפונדי (Credit: Udinese Calcio Official Website).

תושבי ארץ המגף שונים מיתר בני התמותה. הם אוכלים אחרת, מתלבשים אחרת ומשחקים כדורגל בצורה דומה, אבל אחרת. 4-3-3? אנו מעדיפים שלושה בלמים. קשר אחורי? אמרו מעתה רג'יסטה. קשר התקפי? טרקוורטיסטה, בשבילך!

יותר מאגדות כדורגל רבות, הסעירו הטרקוורטיסטות את דמיונם של שוחרי המשחק האנגלי – בגרסתו האיטלקית. רוברטו באג'יו, אלסנדרו דל פיירו, פרנצ'סקו טוטי ועוד אגדות כדורגל רבות מזוהים עם העמדה. המכנה המשותף לכולם? זיק של גאונות וקסם התקפי. אם חלוצים יעילים מושווים למכונות משומנות היטב, הטרקוורטיסטה מצטיין במגע ענוג, כמעט פיוטי, בכדור.

ולאחר שנים של גסיסת העמדה, שלא צלחה את דרישות משחק הלחץ, קם לו דור חדש של קשרים התקפיים. פרשנויות מודרניות נועדו להתגבר על החסרים ולמצות את היתרונות של משחק בקישור ההתקפי.

סימונה פפונדי הוא הפרשנות האיטלקית העכשווית. כבר בגיל 16 ערך השחקן את הופעת הבכורה שלו במדי אודינזה. בכך הפך סימונה ליליד 2006 הראשון בסריה א. בהמשך זומן לנבחרת איטליה ואף ערך הופעת בכורה במשחק ידידות, הצעיר ביותר במאה האחרונה במדי הסקוודרה אצורה.

הכישרון של פפונדי מרהיב. שחקן נמוך בעל רגל שמאל דומיננטית, שליטה בכדור, ויסות קצב משחק ואיום מתמיד בשליש המגרש האחרון; מישהו קרא בשמו של ליונל מסי? באיטליה, יש שמאמינים שכן. אוהדי 'הזברות הקטנות' מעדיפים לדבר על השוואה אחרת, צנועה ופרובינציאלית יותר. לדידם מזכיר סימונה בכישורי המנהיגות שלו את אנטוניו די נטאלה, הקפטן הנצחי ומלך השערים של המועדון.

לאחר הפריצה הגדולה, חלה האטה בהתפתחות. הדקות שקיבל ממאמניו פחתו וגררו שמועות על כושר לקוי ועל פריצה מוקדמת. הלשונות הטובות, שרווחות כל כך בעולם הכדורגל, דיברו על כישרון שחיש מהר ירד לתהום הנשייה. מלמדי הזכות טוענים שההתפתחות האיטית מלמדת על גישה שקולה ועל זהירות מושכלת.

וסימונה עצמו? הוא פשוט אוהב כדורגל. "להיות במרכז תשומת הלב זה לא קל", אמר בריאיון בעבר. אם ההתפתחות, שנבלמה במידת מה, תתחדש בשנית – הבריחה מאור הזרקורים לא תהיה קלה יותר. מאידך גיסא, ההזדמנות לא תסולא בפז: להשיב את הניצוץ לכדורגל האיטלקי.

חולם בספרדית (במבטא מרוקני)

שם: לאמין ימאל

תאריך לידה: 13/07/2007

ארץ לידה: ספרד

קבוצות נוכחיות: ברצלונה; נבחרת ספרד

עמדה: שחקן אגף ימין

לאמין ימאל (Credit: JAVIER SORIANO / AFP).
לאמין ימאל (Credit: JAVIER SORIANO / AFP).

לתקווה יש שם. ייתכן שהוא קשה להגייה, מרצץ שיניים וגורם לשגיאות רבות, אך לראשונה מזה שנים, יש לתקווה שם: לאמין ימאל הוא מבטחם החדש של אוהדי ברצלונה. בעולם הכדורגל קיימת אינפלציית תארים. כאשר ביטויים כמו 'הבלם השלם', 'קשר העתיד' או 'החלוץ המושלם' נשמעים מכל כיוון, נדרש תואר אחר כדי להרשים את האוהדים. וכך נבחר הסופרלטיב המרשים, הגרנדיוזי והשחוק ביותר: "מסי החדש".

ובין מסי היפני, הספרדי, הגאורגי והלוקסמבורגי (את האחרון המצאתי, אבל הבנתם את העיקרון), מצאו אוהדי ברצלונה את כוכב העל הבא שלהם. השחקן שלדעת רבים עתיד להפוך לגדול ביותר מאז אותו מסי ארגנטינאי, שעזב את הקבוצה בנסיבות שנויות במחלוקת. לאמין ימאל הוא מסי המרוקני.

כבר מגיל 12 הושווה ימאל הצעיר לפנומן האגדי. על אף מוצא אתני מגוון (אב מרוקני ואם מגינאה המשוונית), נחשב השחקן, יליד העיירה מטארו שבקטלוניה, ליהלום הבא של ברצלונה ולפנים החדשים של הנבחרת הספרדית.

על אף עזיבתו של ליונל מסי – הדומיננטיות של ברצלונה בהנעת הכדור לא נפגמה. היכן ניכר הבור הענק? באותו זיק יצירתי, ממזרי משהו שסיפק הכוכב על ידי מסירות מפתח, כדרורים מרהיבים ותחושה מתמדת שכאשר הכדור בידיים (רגליים) שלו, משהו גדול צפוי לקרות.

וזו בדיוק התחושה שמספק לאמין ימאל. הצעיר הספיק לכבוש במדי המועדון ובמדי הנבחרת, לנתץ שיאי כיבושים והופעות ולהעלות את שמו על טבלת המבקיעים והמבשלים. אך כל מי שצופה במשחקו יכול להעיד שלאמין הוא הרבה יותר מכך.

עם קליניות מרשימה לגילו אל מול השער, כדרור יעיל, יכולת מסירה נהדרת וחתירה מתמדת ליצירת איום התקפי, ההשוואה לכוכבי העל ברורה. בדומה לאלילו הגדול, גם לאמין מתפקד ביותר מעמדה התקפית אחת. על אף רגל שמאל דומיננטית, אייש ימאל את עמדת הקיצוני השמאלי, הימני ואפילו את עמדת החלוץ.

הדימויים לליונל מסי, השחקן שלדעת רבים נחשב לגדול בתולדות המשחק, ודאי מוקדמות. הפן המנטלי חשוב מאי פעם. מניעת חשיפה מוקדמת לאור הזרקורים חיונית. ובכל זאת, למודי זהירות וחשש, אוהדי ברצלונה חשים בתקווה חדשה. לתקווה הזו קוראים 'לאמין ימאל'.

רוקד את דרכו לאירופה

שם: פדריניו

תאריך לידה: 05/02/2006

ארץ לידה: ברזיל

קבוצות נוכחיות: קורינתיאנס (מעבר עתידי לזניט סנקט פטרבורג); נבחרת ברזיל (U20)

עמדה: שחקן אגף שמאל

פדריניו (Credit: Rodrigo Coca/Agência Corinthians).
פדריניו (Credit: Rodrigo Coca/Agência Corinthians).

בעולם הכדורגל קיימים שמות מחייבים. אם בקצה הספקטרום נמצאים צירופים חסרי תקווה כמו "מוישל'ה קפלן" ו"אבי כצנלסון", הרי שעם שם אופייני ואותנטי כמו "פדרו" – הדרך לפסגת הכדורגל סלולה. הוסיפו את הסיומת "יניו" ואזרחות ברזילאית, והרי לכם פוטנציאל לשחקן העתיד של הנבחרת העליזה.

וברצינות: קיימת יותר מסיבה אחת להאמין שפדריניו הצעיר יהפוך ביום מן הימים לעתיד הכדורגל הברזילאי, לצד כישרונות התקפיים נוספים של הקנריות הקטנות. ויקטור רוקה ואנדריק הם השמות המיידיים, אך לצידם, בדרכו שלו פדריניו סולל את דרכו לפסגת דור העתיד.

במובנים רבים מהווה הגרסה הברזילאית של המשחק אנטיתזה למודל האירופי. בעוד האחרון מקדש את המשמעת הטקטית ואת המחויבות למשחק עמדות קוהרנטי וברור, הברזילאים מעריצים את הכאוס המסודר. כדורגל שמושפע מאומנויות לחימה, מריקודי עם ומתרבות שכל כולה מקדשת את העונג הטבעי והבוסרי, שמשמר את הזיקה של הילד והכדור.

ופדריניו הוא הדוגמה המושלמת לתרבות ה'סמבה' המיתולוגית. שחקן שכל כולו נולד לרקוד על המגרש. בדו"ח סקאוטינג על השחקן נטען כי המגרעת הגדולה ביותר שלו היא הנטייה ל'כדרור שאפתני יתר על המידה'. עם מרכז כובד נמוך, איזון וקואורדינציה מרשימים, פדריניו מהווה איום מתמיד על מגינים שמנסים לשמור אותו ולהפחית את האיום ההתקפי שנשקף ממנו.

פדריניו ניחן בתנועה יצירתית ללא כדור. התנועה ניכרת בחדירה מתמדת לרחבת היריבה ובהסטה למרכז המגרש, כאמצעי לקבלת הכדור בעמדה מאיימת. בלמים מיואשים נאלצים תכופות לבצע תיקולים כאמצעי לחטוף את הכדור מהקיצוני הברזילאי, דבר שמוביל לסחיטת עבירות באזורי סיכון.

הקשר בין שחקן הכנף הברזילאי לבין אנדריק, החלוץ המבטיח של פלמיירס, זכה לתהודה רבה בעולם הכדורגל. אם ישכילו השניים לשלב כוחות ולהציג שיתוף פעולה דומה על כר הדשא, השמיים יהיו הגבול עבור הנבחרת המוכשרת.

קבוצת הפאר הרוסית – זניט סנקט פטרבורג – הגיעה להסכמה עם קורינתיאנס על צירופו של פדריניו בשנת 2024, כאשר ימלאו לשחקן 18 שנים. בימים אלה רוסיה אינה החממה המיטבית להתפתחות כישרונות צעירים, אך שחקן כמו פדריניו לא זקוק להכוונה רבה מדי. הוא רק רוצה לרקוד.

נלחם בדרך לפסגה

שם: אנדריק פליפה

תאריך לידה: 21/07/2006

ארץ לידה: ברזיל

קבוצות נוכחיות: פלמיירס (מעבר עתידי לריאל מדריד); ברזיל (U17)

עמדה: חלוץ

אנדריק פליפה (Credit: Fabio Menotti/Palmeiras/Divulgação).
אנדריק פליפה (Credit: Fabio Menotti/Palmeiras/Divulgação).

"אני תמיד אילחם; אהיה מתמיד ואנסה עד הרגע האחרון שאני במשחק. אני אף פעם לא מוותר; אני רץ יותר מכל אחד אחר על המגרש" ~אנדריק.

סיפורו של אנדריק כמו נכתב על ידי סופר ילדים קלישאתי במיוחד. הברזילאי הכישרוני נולד בטגוטינגה, מחוז פדרלי ששוכן לצד הבירה – ברזיליה. אביו של אנדריק, דגלאס סוזה, לעולם לא ישכח את הרגע בו ניגש אליו בנו וביקש דבר מה להשביע את רעבונו. מבין הדמעות, הצליח סוזה לשמוע את הבטחתו של אנדריק הצעיר: ביום מן הימים הוא יהפוך לכדורגלן וישנה את מצבה הכלכלי של משפחתו.

אך הדרך להגשמת החלום לא הייתה סוגה בשושנים. סאו פאולו נחשפה לסרטוני הביצועים שלו ושאפה להחתימו, אך משכורת של 25 פאונד לא הספיקה למשפחה, ששאפה ללוות את בנה לעיר התוססת. אל החלל נכנסה פלמיירס, הקבוצה העירונית האגדית, שהציעה לשחקן תנאים הולמים והשלימה את החתמתו.

ואנדריק, איך לא, הבריק במדי ה-Verdão. בעיטת מספרת מרהיבה, שער ניצחון אל מול 22,000 צופים, זכייה בגמר אליפות המדינה עד גיל 11 ומעל הכול: מלחמה בלתי פוסקת.

משם הדרך לפסגה הייתה סלולה. אנדריק התאים ככפפה ליד למדיניות הרכש החדשה של פלורנטינו פרס. הברזילאי השמאלי הושווה לאגדות עבר כגון פלה ורונאלדו, אך האליל שלו הוא למעשה כריסטיאנו – הכוכב הפורטוגלי של הבלאנקוס.

סגנון המשחק של החלוץ כולל סיומת קלינית, שליטה בכדור וראיית משחק מפותחת. כשחקן נמוך. למדי, סביר להניח שאנדריק לא יוכל להשתית את משחקו על נוכחות ברחבה ועל כדורי גובה. מאידך גיסא, רוח לחימה והתמדה מעוררת השתאות עשויות להשלים את החסר. עם הכוונה נכונה – אנדריק יכול להוות את חוד החנית של התקפת ריאל מדריד בעתיד.

בשלב זה, חשוב לשמור על הצעיר בכפפות של משי. נראה כי פלמיירס משלבת אותו בהדרגה ומעניקה לו את הסביבה החיונית להתפתחות מיטבית.

האם הסיפור הקסום יוליד שחקן היסטורי, כמו האגדות עליהן התחנך? בשביל אנדריק ובשביל אביו – שקיבל משרת שרת בקבוצתו של בנו, חלום אחד כבר הוגשם. אנדריק קיים את ההבטחה.

ההרכב

כמה מהם באמת יפרצו? ההרכב של אתר חולה על כדורגל

הבהרה לסיום

הרעיון על פרסום הכתבה עלה לפני שבועות מספר. זמן מה חלף בין שלב התכנון לשלב הביצוע. בזמן הזה – גדיים נעשו תיישים. בולט במיוחד הוא לוק דה פוגרולס, שחגג זה מכבר את יום הולדתו ה-18. על אף שלוק אינו עונה על הדרישה הבסיסית של הכתבה, לא היה ביכולתי להתעלם מסיפורו המופלא. דה פוגרולס הוא הכדורגל שהיינו רוצים לאהוב. מהוקצע, אינטליגנטי, מחויב חברתית ובעל מודעות ערכית. ייתכן שאחרים מתאימים ממנו לכתבה זו ולא מן הנמנע שאינו הטוב ביותר בעמדתו – בהתייחס לשכבת גילו. אך בכדורגל כמו בכדורגל, הנרטיב חשוב לא פחות מהסטטיסטיקה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן