חולה על כדורגל - המגזין
חובב מושבע של "המשחק היפה", שנע ונד בין מחשבה על כדורגל כ"משחק פשוט במהלכו 22 גברים רודפים אחרי כדור במשך 90 דקות" ובין ההתייחסות למשחק כ"מקביל לשחמט בלא קוביות". בתווך, משתף בהגיגי כדורגל וחולק תובנות עם המעטים שחפצים להאזין להן.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

כדור תותח – לאן מועדות פניה של ארסנל?

תחילתה של מפלה או מהמורה בדרך לפסגה? (Credit: Getty Images).
תחילתה של מפלה או מהמורה בדרך לפסגה? (Credit: Getty Images).
אוהדי ארסנל נקרעים בשנים האחרונות בין תקווה לבין ייאוש. מיקל ארטטה מגבש צורת משחק ברורה ומנחיל בקבוצתו עקרונות בהירים שטרם נראו במועדון בשנים האחרונות. מן הצד השני של המתרס, קיבעון תפיסתי ומחויבות לשיטת משחק נעדרת גמישות טקטית, מעיבה על סיכויי ההצלחה של הקבוצה בטווח הארוך ומרחיקה ממנה את חלום האליפות, שכבר נראה היה בהישג יד. כיצד יסתיים מסעם המופלא של התותחנים תחת הנחייתו של הספרדי? מי הם השמות הבולטים שיכריעו את עתיד העונה? מה מלמדים הנתונים המתקדמים ואיך כל זה קשור למשחק ילדים מפורסם? שבע ייפול צדיק וקם או שבע יקום וייפול? הכול תלוי בנקודת המבט
נחום? תקום!

מכירים את משחק הילדים 'נחום תקום'? נחום מכרנו הוא בובת ילדים חביבה, שמתרוממת מאליה בכל פעם שמטים אותה על צידה. אוהדי ארסנל המתוסכלים מקבלים לעייתם את ההרגשה שקבוצתם היא המקבילה ההפוכה למשחק הילדים. גם כאשר ארסנל עומדת על רגליה, משמיעה קולות קרב כשל מלך שבא לדרוש את כתרו בשנית, תחושת בטן עמומה מרמזת לכולם ש'מה שהיה הוא שיהיה'. הסדר הטוב (אם אתם אוהדי מנצ'סטר סיטי – השערה לא סבירה במיוחד) יישמר על כנו וארסנל תמשיך להסתפק בהישגי ההעפלה לאירופה ובהתרפקות על תהילת העבר.

כדורגל זה לא משחק ילדים! בובת 'נחום תקום' (Credit: Wongx at German Wikipedia).
כדורגל זה לא משחק ילדים! בובת 'נחום תקום' (Credit: Wongx at German Wikipedia).

את חג המולד חגגו התותחנים במקום הראשון בטבלת הפרמייר ליג. בחלוף חמישה ימים, לאחר שני משחקים בהם כבשה שער יחיד וספגה ארבעה שערים, שבה ארסנל למקום הרביעי בטבלה; המקום הטבעי, יטענו הסרקסטיים. ובעוד בעונה הקודמת הייתה ההתמודדות המרכזית נגד מנצ'סטר סיטי – כאשר יתר הקבוצות משתרכות לאיטן ונושרות מהמאבק בשלבים מוקדמים של התחרות, צמרת הליגה האנגלית בעונה הנוכחית לוהטת מתמיד. ליוורפול מציגה עקיבות מרשימה ועומק התקפי; מנצ'סטר סיטי מתאוששת מהמשבר ושבה לאיים על הפסגה; ואסטון וילה של אמרי מוכיחה לנו עד כמה הספרדי אינו מוערך ביחס לתרומתו. במצב עניינים זה, הצגת רפיון מצידה של ארסנל בשלב כה מוקדם, אינו סימן מבשר טובות לבאות.

בעיטה בדלי היא מאפיין מוכר של המועדון בשנים האחרונות. בין אם מדובר באיבוד הסיכוי להעפיל לליגת האלופות או בהפסדים במחזורים האחרונים ותבוסה במאבק על האליפות הצפויה, ארסנל לא מחמיצה הזדמנויות להחמיץ הזדמנויות. למשחק נגד וסטהאם, זה שקדם למשחק מול פולהאם, הגיעו התותחנים כשההיסטוריה לצידם. ארסנל לא הפסידה ב-12 משחקי הדרבי הביתיים האחרונים שלה נגד קבוצות לונדוניות. ההפסד האחרון היה באוגוסט 2021, אז הפסידו חניכיו של ארטטה בתוצאה 2-0 לצ'לסי. תוצאת הסיכום של המשחק? 2:0 לטובת הפטישים.

המשחק נגד פולהאם היה מבטיח אפילו יותר. מאז שנת 2012 לא ניצחו הקוטג'רס את ארסנל. במשחק האחרון בו ניצחה פולהאם שיחק ארטטה בקישור, לצידם של וולקוט, ראמזי וסונג. ההפסד השני ברציפות, הפעם בתוצאה 2:1, חתם חמישה משחקים בהם הצליח ארטטה להוציא ארבע נקודות בלבד, לאחר פתיחת עונה מבטיחה.

סטטיסקופ – הסקופ הסטטיסטי
המבט הנפול אומר הכול. ארסנל שבה למקום הרביעי (Credit: Getty Images).
המבט הנפול אומר הכול. ארסנל שבה למקום הרביעי (Credit: Getty Images).

כיצד אירעה המפלה, דווקא כאשר היה נראה כי דרכו של ארטטה סלולה לזכייה ראשונה בתארים? המדדים המתקדמים מספרים את הסיפור במלואו.

אוהדי ארסנל לא יתנחמו לנוכח העובדה שהפסדיהם האחרונים הגיעו במשחקים בהם הובילו בכלל הנתונים הסטטיסטיים. מדד ה-xG בשלושת המשחקים מצביע על החמצות מצבים קורצים ועל היעדר חדות אל מול השער. במהלך העונה הבקיעה הקבוצה 37 שערים – עם xG של 40.56, פער של 3.56 מהצפי – הגדול ביותר מבין קבוצות הטופ 6. גם בגזרת ההגנה ניכר חוסר המזל המשווע, כשהקבוצה סופגת יותר משהייתה צפויה לספוג על פי המדד. מדד ה-xGD, הפרש שערים צפוי, מראה כי ארסנל הייתה צפויה לכבוש 19.9 שערים יותר מיריבותיה, פער גדול יותר משל כל קבוצה אחרת בליגה.

ארסנל נמצאת במקום השישי בלבד במספר השערים שהבקיעו שחקניה. הנתון העגמומי מתעצם לנוכח העובדה כי שישה משעריה, יותר מכל קבוצה אחרת בליגה (למעט צ'לסי) הובקעו בפנדלים. מחד גיסא, קל לטעון כי המחסור בחלוץ טבעי הוא הסיבה למצוקה. ארסנל בעטה 319 בעיטות במהלך העונה, שנייה רק לליוורפול במדד; מתוך הבעיטות הללו רק 98 אחוזים הגיעו למסגרת היריבה, במקום השישי בטבלה. אחוז המרת הבעיטות מחפיר: 30.7 אחוזים, במקום ה-14 בליגה. מכל 100 בעיטות כובשת הקבוצה תשעה שערים בלבד, נתון שממחיש את חוסר הדיוק ואת הגמלוניות של חוליית ההתקפה.

איוואן טוני; החוליה החסרה בהתקפה? (Credit: Getty Images).
איוואן טוני; החוליה החסרה בהתקפה? (Credit: Getty Images).
המסירות לעומק – הבעיות לרוחב

אך דומה שהבעיה רוחבית יותר ואינה מסתכמת בהתקפה גמלונית בלבד. אחרי הכול, ליוורפול, מנצ'סטר סיטי ואסטון וילה, שלוש הקבוצות שמקדימות את התותחנים, החמיצו יותר מצבי הבקעה בטוחים. הקבוצות הללו – כמו גם רבות אחרות – מגוונות יותר ומאפשרות לשחקניהן גיוון התקפי וחופש יצירתי. מיקל ארטטה כמו התאהב ברעיון הקבוצה ההתקפית והמסעירה, דבר שמונע משחקניו לשחק בשיקול דעת ובהתאם לסיטואציה. דוגמה? ארסנל לא משכילה לכבוש ממצבים נייחים; שני שערים בלבד הובקעו באופן זה, במקום ה-19בליגה.

הוכחה נוספת? בעוד מספר הנגיעות של הקבוצה בשליש המגרש ההתקפי עומד על 4,561, יותר מכל קבוצה אחרת, בשליש המגרש ההגנתי ביצעה הקבוצה 3,536 נגיעות בלבד, פחות מכל קבוצה אחרת למעט אברטון ולוטון סיטי. ברחבתה שלה נגעה הקבוצה בכדור 999 פעמים בלבד, במקום האחרון בליגה! אין בכך בעיה, תטענו, שכן ארסנל דומיננטית בחלקי המגרש החשובים? גם הדומיננטיות הזו מוגבלת וחדגונית, מוכיחים המספרים. 17 קבוצות מקדימות את קבוצתו של ארטטה בניסיון למסירת מסירות ארוכות. ואם חשבתם שמסירות ארוכות מאפיינות קבוצות מדרג נמוך, הרי לכם הפתעה: במקום הראשון במדד השלמת המסירות הארוכות ניצבת מנצ'סטר סיטי של פפ גווארדיולה – לא החשודה המיידית בהגדרה 'קבוצה קטנה'.

ארסנל מסרה יותר מסירות מקדמות כדור ומסירות לרחבת היריבה מכל קבוצה אחרת; דא עקא, רק ארבע קבוצות מסרו פחות מסירות רוחב ורק שלוש קבוצות מסרו פחות מסירות לאחר מצבים נייחים.

הפן ההגנתי משלים רובד נוסף בתמונה שקורמת עור וגידים לנוכח עינינו. ארסנל ביצעה פחות הרחקות כדור מכל קבוצה אחרת, לרבות מנצ'סטר סיטי של פפ. רק שתי קבוצות הציגו כמות תיקולים נמוכה יותר בשליש המגרש האחרון ורק שתי קבוצות ביצעו פחות ניסיונות לתיקול מכדררים. הגנה אקטיבית? יהיו שיטענו כי ארטטה מדגים קיבעון פסיבי.

ג'סוס לא מושיע
שומע את הקולות שרוחשים נגדו? גבריאל ג'סוס (Credit: Getty Images).
שומע את הקולות שרוחשים נגדו? גבריאל ג'סוס (Credit: Getty Images).

באספקלריה אינדיווידואלית, בולט היעדרו של חלוץ טבעי. בעוד הקבוצות האירופיות המובילות נהנות מכובשי שערים מחוננים, ארסנל תחת ארטטה בחרה לנסות ולהשיב לתחייה את החלוץ המדומה, דווקא בעידן שמאמנים אחרים הבינו כי הכדורגל המודרני דורש לשוב לשורשים. פפ גווארדיולה הביא את האלנד; דרווין נונייז מסמל התפתחות טקטית בהגותו של קלופ, לאחר שנפרד מרוברט פירמינו – החלוץ המדומה המושלם; הארי קיין, סרו גיראסי וויקטור בוניפייס מוכיחים את נחיצות החלוץ הדומיננטי. אפילו לאוטרו מרטינז ביצע את קפיצת המדרגה הנדרשת והפך לסקורר בולט. אך ארטטה, ספק מחמת כורח ספק מרצון, בחר להישאר עם ג'סוס, שחקן מרשים ומגוון, אך כובש שערים בינוני לקבוצת טופ. כשהלה אינו כשיר לשחק פותח במקומו אדי נקטיה. היתרון של האנגלי? הוא חלוץ לא רע. החיסרון? הוא חלוץ לא רע בלבד…

בהיעדר חלוץ 9 קלסי, בוקאיו סאקה נדרש לספק מספרים בגזרת ההתקפה. הנתונים שלו מרשימים. מעורבות ב-12 שערים, יותר מכל שחקן אחר בקבוצה. הן בגזרת השערים והן בגזרת הבישולים מוביל שחקן הכנף האנגלי את טבלת קבוצתו. אך גם הוא אינו חף מהבעיות האופייניות לשחקן צעיר שנדרש 'להציל את המולדת'. את שעריו הבקיע עם xG של 6.9, נתון שמצביע על חוסר דיוק מספק. אחוזי הדיוק במסירה, 76 בלבד, נמוכים משל כל שחקני השדה של קבוצתו, למעט טרוסארד.

אתה תותח. בוקאיו סאקה - ילד פלא שלא חף מפגמים (Credit: Arsenal Official Website).
אתה תותח. בוקאיו סאקה – ילד פלא שלא חף מפגמים (Credit: Arsenal Official Website).
ומי ישמור על הבית?

מזל הביש אינו נעצר בהתקפה. סאגת השוערים בארסנל נותנת את אותותיה בקבוצה. היעדר ההיררכיה הברורה לא מוביל לתחרותיות בריאה, כי אם לשוערים מתוסכלים שמציגים טעויות טירון. על פי מדד ה-PSxG+/- ספג רמסדייל 1.7 שערים יותר מהצפי, בעוד ראיה ספג לא פחות מ-2.8 שערים שלא היו מחויבי המציאות.

מועמד ברשימת הבלמים הטובים בעולם? (Credit: Arsenal Official Website).
מועמד ברשימת הבלמים הטובים בעולם? (Credit: Arsenal Official Website).

חוליית ההגנה – בהובלתו של גבריאל מגלהס – היא נקודת אור בקבוצה. הברזילאי ממצב עצמו כאחד משחקני ההגנה הטובים בעולם, הודות לקריאת משחק נהדרת ולהנהגת הקו האחורי. סגנון המשחק הדומיננטי והאקטיבי שלו עולה בקנה אחד עם שאיפותיו של מאמנו, שחפץ בכדורגל התקפי ובקו הגנתי גבוה ומהיר, אך לא מן הנמנע לתהות: האם צורת משחק כזו – בהיעדר חלופות ותוכניות גיבוי – אכן מתאימה לשנת 2024 (הינה, מצאתי את ההזדמנות לשלב את השנה החדשה בכתבה)?.

סיכום ברוח אופטימית

ארטטה הוא מאמן צעיר ועטור הצלחות, שהצליח להוביל את קבוצתו בעונה הקודמת למקום השני והמפתיע. גם בעונה הנוכחית (שעוד רחוקה מסיומה, בפרט לאור הפער הקטן בראש הטבלה) נובעת האכזבה דווקא מהציפיות הגבוהות אותן יצר הספרדי. ובכל זאת, על אף שהוא ראוי להימדד הודות להישגיו שלו, בתודעתם של רבים נצרבה דמותו כ'עוזרו של פפ גווארדיולה'. התלמיד הצליח להפתיע את רבו ולהציב מול הסיטיזנס קבוצה מאומנת ונחושה, אך לעיתים נדמה שבחסות הרצון להאפיל על מורה דרכו – הוא מעדיף דווקא להקצין את שיטותיו של הקטלאני.

פפ גווארדיולה גילה בשנים האחרונות פרגמטיות מפתיעה: שוער עם כדורים ארוכים מדויקים; חלוץ קלסי שאינו מרבה להשתתף בבניית המשחק; מערך שכולל שלושה בלמים בתצורות שונות; ויתור על קשר אחורי יחיד ועקרונות טקטיים רבים שמעידים על כך שהספרדי מוכן לפעול ולעצב את המועדון בהידוד ובקשיבות למגמות המודרניות והעכשוויות.

ארטטה בנה קבוצה מיומנת, השביח את שחקניו והפך את שווי הסגל שלו לשני בשוויו בליגה האנגלית ובעולם כולו. מדיניות הרכש האחרונה הביאה לאצטדיון האמירויות שחקנים מוכשרים שמהווים את חוד החנית של הקבוצה. אוהדי מנצ'סטר יונייטד, ברצלונה וקבוצות רבות אחרות יכולים להביט בקנאה בדרך הקוהרנטית בה צועד המועדון, שמגלה אמון בעומד בראשו וממתין בסבלנות להשלמת התהליך.

יותר מסיבה אחת לחיוך; שחקני ארסנל חוגגים (Credit: Julian Finney/Getty Images).
יותר מסיבה אחת לחיוך; שחקני ארסנל חוגגים (Credit: Julian Finney/Getty Images).

קיימת יותר מסיבה אחת לתקווה, על אף הנסיבות המצערות שמונעות מארסנל לעת עתה למצות את הפוטנציאל הגלום בה. האם ישכיל ארטטה לשמור על עקרונותיו בלא להפגין קיבעון טקטי עיקש? על כך, מלמדים הנתונים, תוכרע העונה הקרובה של ארסנל.

הכתבה נפתחה בנימה עגמומית, אך נקודות האור מצליחות להפיח תקווה מחודשת בלב האוהדים. גם אם העונה הנוכחית לא תסתיים בהישגים מרהיבים בזירה המקומית או באירופה, קיום עקרונות משחק ברורים הוא ערובה בטוחה להצלחה עתידית. גם אם דרך החתחתים רוויית מהמורות; גם אם לעיתים נדרשת סטייה קלה מהתוואי שתוכנן מבעוד מועד, לא נדרשת נאיביות יתרה כדי להחזיק בתקווה שעוד יקיץ הקץ על מסע תלאותיהם של האוהדים המסורים מצפון לונדון. גם אם נחום מסרב לקום, תחת ארטטה מתעצמת התחושה הברורה: התותח יחזור להרעים בשנית, בדרך לפסגת הכדורגל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

הכל מהשנה האחרונה

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן