חולה על כדורגל - המגזין
אוהד ליברפול, בן 29, יום ללא כדורגל הוא יום מבוזבז

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

הרפורמה האדומה – על המהפכה שמתכננת ליברפול בקיץ הקרוב

שינה את המועדון, עכשיו יצטרך לעשות את זה שוב. יורגן קלופ (קרדיט: GETTY IMAGES)
עונת הפריימרליג נכנסת לישורת האחרונה, אבל כבר עכשיו ברור שעבור ליברפול יש ציפייה גדולה לשמוע את שריקת הסיום. אחרי כמעט 8 שנים שבהן זכתה בכל התארים – הגיעה השעה לבנייה של "ליברפול החדשה" של קלופ. דניאל היט מנתח

בשנים האחרונות הורגלנו לכך שבתקופת הזמן הזו בלוח השנה יש לליברפול עוד המון למה לצפות, שכן זה ה"מאני טיים" במאבק על התארים – אולם העונה אינו כך הדבר. אחד מהנושאים העיקריים שעליו מדברים האוהדים, השחקנים וצוות האימון הוא הקיץ הגדול שמצפה לליברפול והבנייה המחודשת של הקבוצה.

חג הפסח מהווה הזדמנות טובה לעשות סדר במצבה של הקבוצה, ניקוי הסגל ומי האורחים שאמורים להצטרף.

 

משבר העונה השביעית

יורגן קלופ נמצא בעונתו השביעית במועדון ומשבר זה אינו זר לו שכן הוא חווה זאת בעבר במיינץ ובדורטומנד (אותן אימן לפני ליברפול), שבו הקבוצות שלו הציגו כדורגל פחות טוב והשיגו תוצאות רעות מאוד.

גם הפעם העונה השביעית של קלופ במועדון מתבררת כעונה שמסמנת את סיום מחזור החיים של הקבוצה שהוא בנה, אך בניגוד למקרי העבר בהן הוא סיים את תפקידו לאחר העונה השביעית יש תקדים חדש עבורו – בניית קבוצה חדשה על בסיס הקבוצה שהוא כבר המאמן שלה וזכה איתה בכל.

בבואו לבנות מחדש את הקבוצה, צריך קודם כל לשאול מה השתבש העונה. ישנן סיבות רבות לכישלונה של ליברפול העונה: החל מעומס המשחקים מהעונה שעברה (שיחקה ב-63 משחקים בעקבות השתתפותה בכל המפעלים עד לשריקה האחרונה של כל משחק) ומנוחה קצרה יחסית עקב העובדה שהעונה נפתחה מוקדם מהרגיל בגלל שנת המונדיאל, עזיבתו של סאדיו מאנה שהיה מעמודי הטווח שלה והתיאום הכמעט עיוור בינו לבין מוחמד סלאח ורוברטו פירמינו, פציעות רבות שפקדו את הקבוצה וכמובן הקישור המתבגר יחד עם תלות מוקדמת מדי בשחקנים צעירים וחסרי ניסיון.

קלופ עצמו הודה שהוא צפה שהעונה הזאת תהיה מעין עונת מעבר וזאת אחת מהסיבות שהוא האריך את חוזהו שהיה אמור להסתיים בקיץ הבא עד לקיץ 2026. כשהגיע, הוא ירש קבוצה מאוד לא מאוזנת והיה צריך לבנות אותה עם תקציב מוגבל כמו פאזל, חתיכה אחרי חתיכה, עד שהוביל אותה לשלמות וזכייה בכל התארים האפשריים. קלופ כל-כך אוהב את המועדון ואת העיר ולא הייתה לו שום כוונה להשאיר מצב זהה ליורש העתידי שלו ולכן הוא עצמו בחר להישאר ולבנות את הקבוצה החדשה בעצמו.

יורגן קלופ לוקח אחריות על מצב הקבוצה
(קרדיט: GETTY IMAGES)

עזיבה המונית – הכנסות נמוכות

כבר עכשיו ברור שמספר רב של שחקנים ייפרדו מהקבוצה בסיום העונה. חמישה שחקנים שהחוזה שלהם יפוג בקיץ הם: רוברטו פירמינו האגדי (שהחליט לחפש אתגר חדש לאחר 8 שנים באנגליה), אלכס אוקסלייד-צ'מברליין ונאבי קייטה (שסבלו מפציעות תכופות לאורך כל התקופה שלהם במועדון), השוער השלישי, אדריאן סאן מיגל, וג'יימס מילנר הוותיק (שרוצה להמשיך בקריירת המשחק שלו וליברפול ינסו להשאירו אצלם לעונה נוספת במטרה שיצטרף לצוות האימון בסיום הקריירה שכן קלופ מעריץ נלהב של מוסר העבודה שלו באימונים והתרומה האדירה לסגל).

רוברטו פירמינו ונאבי קייטה, שניים מהשחקנים הבולטים שיעזבו בקיץ בסיום החוזה (קרדיט: SPORT MEDIASET)

שחקנים נוספים שכנראה יעזבו הקיץ הם: השוער המחליף, קאוימין קלהר, וגם עתידם של הבלמים ג'ואל מאטיפ ונאט פיליפס יהיו תלויים בהצעות שיגיעו לרכישתם.

רשימת העוזבים ארוכה, אבל בהיבט הכלכלי הוא יכניס לליברפול מעט מאוד כסף שכן רוב השחקנים הללו יעזבו בחינם וגם אלו שימכרו לא יימכרו ככל הנראה במעל 10-20 מיליון פאונד בממוצע לשחקן.

המודל הכלכלי של ליברפול תחת בעליהם האמריקאיים הנוכחיים, קבוצת Fenway Sports Group (FSG), הוא מודל לפי הישגים ובו הרווחים של הקבוצה מושקעים חזרה בקבוצה, אבל כסף ישיר מהבעלים לקבוצה כמעט ולא הוזרם. לא לחינם בצד האדום של העיר ליברפול מודים עד היום לברצלונה ששילמו סכום עתק על פיליפה קוטיניו שאיפשר להם לרכוש את וירג'יל ואן-דייק ואליסון בקר (מהלך שתרם ישירות לזכייה של ליברפול בליגת האלופות בעונה לאחר מכן).

נהוג לחשוב שלקבוצות כדורגל בכלל ולקבוצות אנגליות יש כסף עצום בגלל סכומי הרכישות הלא שגרתיות יחסית לשאר השווקים באירופה, אך לא תמיד כך המצב: ליברפול הכניסה בשנה שעברה 107 מיליון פאונד עקב הישגיה (גמר ליגת האלופות, מקום שני בפריימרליג, גביע אנגלי וגביע הליגה), אולם הרווח הנקי שלה היה רק 7.5 מיליון פאונד עקב הוצאות ניהול המועדון (חוזי שחקנים, בונוסים, עלויות הגדלת האיצטדיון שאמורה להסתיים בעונה הבאה ועוד).

לכן, העובדה ששחקנים רבים מסיימים חוזה ולא נמכרים משמעותה שליברפול תצטרך לגייס כספים בדרכים אחרות כדי לממן את העברתם של שחקנים ואכן הבעלים עומלים על כך חודשים רבים עם הסכמי חסות, פרסומות ואפילו מכירת חלק קטן מנתח הקבוצה למשקיעים (תחילה דובר על מכירה מלאה של המועדון, אך לפי כל הדיווחים האופציה ירדה מן הפרק לעת עתה).

נעצור רק לרגע את המחשבה על העתיד ונסתכל על ההווה – ה"מייטי רדס" איבדו סיכוי לזכייה בכל תואר אפשרי ונקודת האור היחידה בעונה הזאת תהיה סיום במקום המוביל לליגת האלופות, משימה שנכון לעכשיו נראית מטרה קשה מאוד להשגה עם לוח משחקים קשה יותר משל יריבותיה שנמצאות מעליה בטבלה.

העפלה לליגת האלופות קריטית למועדון לא רק מההיבט היוקרתי של ההשתפות במפעל האירופי הנחשב ביותר אלא גם מההיבט הכלכלי – עצם ההעפלה בלבד לליגת האלופות מבטיחה 15.64 מיליון יורו (לשם השוואה, העפלה לליגה האירופית מבטיחה 3.63 מיליון יורו ולקונפרנס ליג 2.94 מיליון יורו). יש לציין שאלו רק סכומי ההעפלה וקמפיין ממוצע של ליברפול (שכולל העפלה בד"כ משלב הבתים לשלבי הנוקאאוט) מבטיח לה סכום גדול מאוד של עשרות מיליוני יורו (לשם השוואה, גם אם קבוצה זוכה בליגה האירופית ולא רק עולה לשלב היא תקבל כ-23 מיליון יורו).

ההבדלים בין ההכסות בליגת האלופות לבין שאר המפעלים הם גדולים מאוד (קרדיט: SWISS RAMBLE)

ניתן לומר בביטחון מלא שהמפעל האירופי, אם בכלל, שבו תשחק ליברפול בעונה הבאה יהווה חלק משמעותי בזהות השחקנים אשר יתחדשו בחולצה האדומה בשנה הבאה.

 

ציפיות גבוהות, סימני שאלה רבים

אי אפשר לדבר על רכש לקיץ לליברפול מבלי לדבר על הקישור – ואי אפשר לדבר על קשרים מבלי לדבר על ג'וד בלינגהאם.

הקשר הצעיר שיחגוג 20 בקיץ צפוי לעזוב את בורוסיה דורטמונד בסכום עצום (הדיווחים בנוגע לסכום מכירתו משתנים אך כולם מראים על מכירה של 100-150 מיליון יורו שכן לפי הידוע קיום לשחקן אין סעיף שחרור בחוזה).

בלינגהאם נחשב ל"כישרון דורי", כזה שאמור להיות הפנים והרגליים של הקישור הבריטי בעשור וחצי הקרובים ולקבוצה שצריכה ריענון בקישור אין מתאים יותר מילד אנגלי בן 20 שהעריץ את סטיבן ג'רארד ורואה בו מודל לחיקוי. רק השבוע השניים התראיינו לאחר משחקה האחרון של נבחרת אנגליה והחליפו חיוכים ומחמאות אחד לשני ללא הרף כולל וידוי של ג'רארד שבלינגהאם טוב בהרבה ממה שהוא עצמו היה בגילו.

למרות תחרות מקבוצות אחרות ביבשת כמו ריאל מדריד, מנצ'סטר סיטי, מנצ'סטר יונייטד וצ'לסי שהיו רוצות לראות את בלינגהאם חותם אצלם – יש רושם שהמועדון שהוא היה רוצה להגיע אליו הוא ליברפול.

ליברפול סימנה את בלינגהאם לפני שנים כשחקן שאותו הייתה רוצה לראות בשורותיה והכינה את כל התשתית לכך שהוא ירצה להגיע אליהם כולל שיחות עם אביו של השחקן ומערכות יחסים מעולות בינו ובין כוכביה של ליברפול טרנט אלכסנדר-ארנולד והקפטן ג'ורדן הנדרסון, אולם אי-העפלה לליגת האלופות עשויה לשבש את התוכניות שכן ללא ההבטחה לכסף שנכנס מליגת האלופות וללא היכולת להציע לשחקן כה מוכשר את היכולת לשחק במפעל היוקרתי באירופה לא בטוח שהוא יבחר לשחק דווקא בה כאשר יכול לעשות זאת בקלות בכל מועדון אחר שיחשוק בו – כולל זה שהוא משחק בו כיום. ישנה תחושה שבלינגהאם עדיין יבחר לשחק בליברפול גם אם זו לא תעפיל לליגת האלופות בסופו של דבר – אולם הדבר יתבהר ככל הנראה רק בסיום העונה.

נמצא היורש? סטיבן ג'רארד וג'וד בלינגהאם חולקים מחמאות הדדיות
(קרדיט: TERRA)

שחקנים נוספים שליברפול סימנה לחיזוק חוליית הקישור הם מייסון מאונט (מסיים את חוזהו בצ'לסי בשנה הבאה ואם לא יאריך את החוזה עד הקיץ הוא צפוי להימכר), אלכסיס מאק-אליסטר (אלוף העולם הטרי המשחק בברייטון) ומתיאוס נונייז, קשרה הפורטוגלי של  וולבס (ככל הנראה בסכום שיגיע ל-40 מיליון יורו במידה ויירכש אלא אם וולבס תרד ליגה ובכך מחירו יירד גם הוא), וללא ספק יוחתם קשר אחורי נוסף עקב עונה חלשה מאוד של פאביניו שהיה העוגן בעמדה הזאת לאורך שנים רבות. אחרי שנים של רכישת שחקני התקפה והגנה – הגיעה הזאת לרפורמה בקישור.

סימני שאלה רבים מופנים גם לחולייה האחורית של הקבוצה.

בעמדת המגנים, טרנט אלכסנדר-ארנולד הציג עונה חלשה מאוד יחסית לסטנדרטים שהציב ונשאלת השאלה האם הוא עצמו יזוז לעמדת הקישור או שימשיך לאייש את עמדת המגן הימני. קאלווין ראמזי הצעיר אשר הצטרף הקיץ למועדון חווה עונת רצופה פציעות והחתמה של מגן ימני מחליף נראית כאופציה שצריכה להישקל (במיוחד אם ג'יימס מילנר או ג'ו גומז יימכרו שכן שניהם איישו את העמדה העונה כאשר טרנט נעדר).

בעמדת הבלמים ככל הנראה ליברפול תחתים בלם חדש במקומו של ג'ואל מאטיפ, שמסיים חוזה בקיץ הבא. השם הבולט ביותר שהוזכר עד כה הוא של יושקו גווארדיול, כוכבה של נבחרת קרואטיה ו-RB לייפציג ואוהד ליברפול מלידה, אולם תג המחיר שלו ככל הנראה לא יאפשר להחתימו הקיץ.

שמות נוספים שעלו הם של גונסאלו אינאסיו (ספורטינג ליסבון), אנטוניו סילבה (בנפיקה) ו-איוון אנדיקה (פרנקפורט).

חוליית ההתקפה ככל הנראה תישאר ללא שינוי שכן ליברפול החתימה בשנה האחרונה את דארווין נונייז וקודי גאקפו וישנה אמונה רבה בקבוצה שכאשר חוליית הקישור תתחזק בשחקנים יצירתיים שיוכלו להפעיל את החלוצים המצויינים הללו הם יוכלו להפיק את המירב מול השער.

 

מנהל מקצועי, צוות האימון והפקת לקחים

בנוסף לכל סימני השאלה בנוגע לזהות השחקנים שיגיעו בסופו של דבר למועדון (תלוי כאמור במיקום של הקבוצה בסיום העונה בטבלה, מתרחשים בימים אלו חיפושים למציאת מנהלה המקצועי החדש של הקבוצה.

המנהל המקצועי הנוכחי, ג'וליאן וורד, עוזב גם הוא את תפקידו הקיץ אחרי שנה אחת בלבד.

למרות שהודיע על עזיבתו בתחילת העונה, וורד עדיין אחראי על הרכש לקיץ הקרוב והוא הכין תוכניות עבודה מסודרות לכל תרחיש כך שגם אם ליברפול לא תהיה באירופה כלל היא תדע בדיוק מה תקציבה ואילו שחקנים להחתים במצב כזה לעומת במצב שהיא בליגת האלופות ושם תוכל להרשות לעצמה שחקנים בכירים יותר.

עזיבתו של וורד פתחה דיונים בקרב אוהדים ופרשנים מדוע מנהל מקצועי מוערך שרק התחיל את עבודתו בתפקיד (עבד תחת המנהל המקצועי הקודם מייקל אדווארדס) מחפש לעזוב אחרי עונה אחת.

המנהל המקצועי היוצא, ג'וליאן וורד
(קרדיט: TRAINING (GROUND GURO

מוזמנים לחזור לפרק הספיישל על עבודתו המופלאה של מייקל אדוארדס, המנהל הספורטיבי הקודם של ליברפול, והחשיבות העצומה שלו להצלחת המועדון:


אחד הטיעונים המרכזיים הייתה העובדה (ודיווחים של עיתונאיים חיזקו זאת כעובדה) שהשפעתו של עוזר המאמן של הקבוצה, פפ ליינדרס, גדלה ובמקום לרכוש שחקנים לפי נתונים ודאטה מתקדם כפי שנעשה בהצלחה כה רבה בשנים האחרונות בליברפול- ליינדרס כעת שולט יותר בהחלטות (הוא יזם את רכישתו של קודי גאקפו ותיאר אותו כ"חתיכה החסרה בפאזל" של הקבוצה – מה שגרם לתהיות רבות שכן ליברפול לא ניסתה להחתים את גאקפו בקיץ כשחיפש קבוצה וכמעט חתם אצל יריבתה המרה יונייטד ורק משבר פציעות תרם להחתמתו).

יש לציין שפעולות אלו מיוחסות גם לקלופ עצמו שכן בתחילת העונה דארווין נונייס, שנרכש בסכום שיגיע ל-100 מיליון יורו, הגיע לפי דרישתו של קלופ ובעבר הוא נתן את הפרופיל של השחקן הרצוי וצוות הדאטה מצא עבורו את השחקנים .

ביקורת נוספת נשמעה כלפי מספר הפציעות הלא הגיוני של ליברפול – אם מחברים את מספר המשחקים שכל שחקן של ליברפול שנעדר העונה החמיץ – מגיעים ל-162 משחקים – המספר הרב ביותר העונה בליגה.

לשם השוואה – המקום השני הוא 124 ובמקום האחרון נמצאת ברייטון עם 46 בלבד.

כמות הפציעות בליברפול היא בלתי הגיוני (קרדיט: LIVERPOOL EDITION)

קלופ הסביר במסיבת עיתונאים שבנוסף לשחיקה מהעונה שעברה, המנוחה הקצרה, המונדיאל וכמות המשחקים הצפופה לפניו ואחריו – גם קדם-העונה של הקבוצה לקה בטעויות.

בניגוד לשנים קודמות שבהן השחקנים התאמנו כשבועיים באנגליה ורק לאחר מכן טסו לסיור במדינות רחוקות כגון ארה"ב או יבשת אסיה, בקיץ ליברפול התחילה את ההכנה במסע עצמו מה שגרם לריבוי טיסות, הכנה לקויה ופציעות רבות עוד בזמן המחנה ואכן ניתן היה לראות עוד במשחקי ההכנה שהקבוצה נראית לא מוכנה לעונה.

הלקחים נלמדו והקיץ ליברפול תחזור לערוך את קדם העונה שלה בצורה מסודרת כדי להיכנס לכושר הנדרש ורק לאחר מכן תטוס לעצירה אחת באסיה.

קלופ ופפ ליינדרס. ההכנות לעונה הבאה כבר בעיצומן (קרדיט: THE ANFIELD WRAP)

לסיכום, הקיץ אנו נראה את סיום מחזור חייה של הקבוצה האימתנית שבנה קלופ מאז מונה באוקטובר 2015. כאשר מונה קלופ אמר שהדבר הראשון שהקבוצה צריכה לעשות כדי לחזור לימיה הגדולים זה להפוך מ-"doubters to believers"  – ממפקפקים למאמינים.

האוהדים האמינו וקלופ קיים – הקבוצה זכתה בכל תואר אפשרי כולל באליפות ההיסטורית לאחר 30 שנה שבהם האוהדים הפסיקו להאמין והתחילו לפקפק.

הרבה מים זרמו בנהר מאז וקלופ עומד למבחן אישי כי לראשונה בקריירת האימון שלו הוא יצטרך לבנות קבוצה עם שלד שחקנים שהוא החתים בו כמעט את כל השחקנים ויש להם הערכה עמוקה אליו ולו אליהם.

סימני שאלה רבים בנוגע לזהות השחקנים שיגיעו – אבל אין ספק שקיץ 2023 הולך להיות נקודת מפנה עבור ליברפול של השנים הבאות – ואין מישהו שהאוהדים היו רוצים לראות יותר בתפקיד הקברניט של הספינה הזאת מאשר יורגן קלופ.

קלופ מוביל את חגיגות זכיית ליגת האלופות. סוף עידן או תחילתה של שושלת חדשה? (קרדיט: Jürgen Klopp har bursdag! | Arkiv (liverpool.no))

תגובה אחת

  1. מאמר מקצועי מאוד של אוהד הקבוצה . מכל מלמדיי השכלתי.
    חוות דעתי גורסת שרצוי לשלוח ליורגן קלופ את המאמר המתורגם. זה ישפר את תהליך הבנייה מחדש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן