חולה על כדורגל - המגזין
חובב מושבע של "המשחק היפה", שנע ונד בין מחשבה על כדורגל כ"משחק פשוט במהלכו 22 גברים רודפים אחרי כדור במשך 90 דקות" ובין ההתייחסות למשחק כ"מקביל לשחמט בלא קוביות". בתווך, משתף בהגיגי כדורגל וחולק תובנות עם המעטים שחפצים להאזין להן.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

נשרים כחול לבן: ידידות ברגעי משבר – חלק א'

סמל המועדון על דגל הקרן באיצטדיון הביתי (Credit: Arfa Griffiths)
בימים הללו מתחולל ויכוח סוער בין אוהדי הכדורגל הישראלים. האם ניתן להפריד בין כדורגל, הספורט האמוציונלי ביותר, לבין הזירה הפוליטית והמערכה המתחוללת בגבולות ישראל? באיזו מידה ניתן לדרוש מקבוצות לגנות את המאורעות האחרונים ולהתייצב לצידה של מדינת ישראל - בעת שכל הצהרת מועדון עלולה לגבות מחיר בדמות עשרות אלפי אוהדים שינטשו את שורות המועדון? לקריסטל פאלאס התשובה הייתה ברורה. סיפור קצר על קבוצה שמעולם לא זכתה בליגה הבכירה, אך כבשה לעד את ליבותיהם של המוני ישראלים בימי פקודה. ברגעי משבר מתגלים הגיבורים האמיתיים. מועדון הכדורגל האפרורי הוכיח נאמנות למוסר, ליושר ולצדק הטבעי. רבים מצאו בנשרים מפלט של תקווה. מישהו לרוץ איתו. מישהו לדאות איתו

אין חדש תחת השמש – פתיח עגמומי בניחוח פיוטי

"ואין ליהודי עיניים? אין ליהודי ידיים, איברים, צורה, חושים, מאוויים, רגשות? ולא כמו הנוצרי מאותו הלחם הוא אוכל, באותם כלי נשק הוא נפצע, באותן מחלות הוא מתייסר, באותן רפואות הוא מתרפא, באותו קיץ חם לו ובאותו חורף קר לו? אם תדקרו אותנו – לא נזוב דם? אם תדגדגו אותנו – לא נצחק? אם תרעילו אותנו – לא נמות? ואם תתעללו בנו – האם לא נתנקם?" ~ הסוחר מוונציה, מערכה שלישית תמונה ראשונה, תרגום אברהם עוז, 1972.

אנטישמיות בוטה או תמונת עולם מורכבת? ויליאם שייקספיר.
אנטישמיות בוטה או תמונת עולם מורכבת? ויליאם שייקספיר (Credit: Heritage Images / Hulton Archive / Getty Images)

מונולוג זה נחשב לאחד מהמרגשים והמהוקצעים ביותר ששם שייקספיר בפי דמות פרי קולמוסו. האותנטיות והרגשות הכנים שמובעים בו, "מצילים", לדעת רבים, את 'הסוחר מוונציה' – הקומדיה השייקספיריאנית המוכרת – מהוקעה לדיראון עולם. האנטישמיות שעשויה לבצבץ מבין שיטי היצירה, מתעדנת לנוכח הקונטקסט הרגשי העמוק שניכר מדברי שיילוק, הדמות היהודית המפורסמת.

על הפרמייר ליג ועל היסטוריה שחוזרת על עצמה

מאות שנים לאחר מכן, בארצו של המחזאי הדגול, מתעקשת הנהגת הפרמייר ליג להתעלם מרגשות הקולקטיב היהודי. גינויים רפים, מלמולים על אודות הצורך בריסון ובאיפוק והבעת הזדהות עם שני הצדדים. זו הייתה הצורה המצערת בה בחרו רבות מקבוצות הליגה להתייחס לטבח המחריד שאירע בישראל. תרבות הפוליטיקלי-קורקט התגלתה במלוא שפלותה. בעידן פוסטמודרני – שוב אין מקום לדבר על ערכים דוגמת צדק ואמת. הצודק הוא האומלל והאמת ניצבת בצד של הנרטיב המדוכא והמושפל.

ליהודים, כך מסתבר, יש ידיים, מאוויים ורגשות. אם דוקרים אותנו אנו זבים דם ואם מתעלמים ממצוקתנו בציניות מעוררת שאט נפש, אנו יודעים לבוא חשבון. את נקמתנו אנו דורשים, כציטוטו האלמותי של אלתרמן, מידי הרוצחים ומידי השותקים גם יחד.

פוליטיקה, ספורט ורגשות

רבים יטענו כי אין לערב בין פוליטיקה לבין ספורט. אחרים יקבעו נחרצות כי לא ניתן להפריד בין כדורגל, מקור לאמוציות כה רבות, לבין רגשות הזדהות עם קורבנות חפים מפשע – רגשות שמוטבעים בקרב כל מי שרוח אנושית מפעמת בו. אין זו הזירה הראויה כדי לנהל את הדיון. מאידך גיסא, אנו מחויבים לספק לאוהדים הנבגדים חלופות הולמות. בימי קושי ומשבר, אין כמו בני עמנו אשר יודעים להעצים ולהעריך את הגיבורים שהעזו לעמוד כנגד הפרץ. אותם גיבורים שעמדו בעוז ובנחישות ובלא משחקי מילים מפולפלים – גינו בכל פה את חיות האדם השפלות שביצעו את המעשים הנפשעים.

ומתוך אפלת הניהיליזם וקריאת התיגר כנגד ערכי היושר, דווקא קריסטל פאלאס, המועדון האפרורי מלונדון הקרירה, הייתה לקרן אור חמימה של הגינות:

"יותר מ-1,000 אזרחים ישראלים, כמו גם אחרים שביקרו מרחבי העולם, כולל מבריטניה, נרצחו או נלקחו כבני ערובה בישראל על ידי מחבלי חמאס בשבת. כמועדון אנו מוסיפים את קולנו לגינוי העולמי של מותם של כל החפים מפשע. הקבוצה תענוד בשבת הבאה סרטי זרוע שחורים. אנחנו גם נשמור דקת דומייה לפני המשחק הבא שלנו בפרמייר ליג מול טוטנהאם הוטספר, השבוע ביום שישי".

בצד הנכון של ההיסטוריה. הצהרת המועדון.
בצד הנכון של ההיסטוריה. הצהרת המועדון (Credit: Crystal Palace official Facebook account).

ההודעה פורסמה בגאון בכל ערוצי התקשורת של המועדון: באתר האינטרנט, ברשתות החברתיות ואף בהדהודים חוזרים – על ידי נציגי המועדון ואנשי הצוות המקצועי. הדברים הכנים והנחרצים חיממו את ליבם של מיליוני יהודים ברחבי העולם. קריסטל פאלאס, אותו מועדון שנע ונד בין הליגה הראשונה והשנייה, זה שהפסגה תמיד נבצרה מהשגתו, קנה את מקומו בפסגת ליבם של אוהדי הכדורגל הישראלים. גל ראשון של התעניינות ישראלית בקבוצה החל והתעצם. בעולם בו כולנו כמהים לגיבורים, דווקא הודעה פשוטה ונעדרת תחכום היא שעיצבה את דמות הגיבור. הגיבור שאינו פוחד להתייצב בצד הנכון של ההיסטוריה. זה שאינו חושש לעשות את הדבר הנכון – תוך התעלמות מוחלטת משיקולים כלכליים ומבסיסי אוהדים רעשניים.


בפרק האחרון של חולה על כדורגל – הפודקאסט דיברנו על נושא הגינויים הרפים של הפרמייר ליג והמועדונים והסיבות לכך. מוזמנים להאזין:


דע את האוהב

ובכן: מי את קריסטל פאלאס? כתבת עומק מקיפה על הקבוצה שנחשבה, בעיני רבים, לסמל של שעמום וחדגוניות. מסתבר שמאחורי התדמית הקשוחה וההגנתית, ניצבת מורשת מפוארת, היסטוריה רבת שנים ואוהדים מסורים ונאמנים שחרף הכישלונות המתמשכים – ישמרו לעד אמונים לקבוצתם האהובה. קבוצה שהוכיחה עליונות מוסרית בימי משבר וחרתה את שמה על ספר דברי הימים של ידידי העם היהודי.

ולאחר הפתיח הרומנטי – רקע היסטורי:

שאלה של גיל

מי מבין קבוצות הכדורגל שמתחרות בליגות המקצועניות היא הוותיקה ביותר? כאשר דנים בקבוצות כדורגל בכלל, מקצועיות וכאלה שאינן, התשובה ברורה: מועדון הכדורגל שפילד (להבדיל ממועדון הכדורגל 'שפילד יונייטד') אשר נוסד בשנת 1857 ומשחק כיום בחטיבה 1 הדרומית של הפרמייר ליג הצפונית, מוכר רשמית כמועדון הכדורגל הוותיק ביותר בעולם. מאידך גיסא, כאשר מתמקדים בקבוצות המקצועניות בלבד, התשובה מורכבת יותר.

מועדון הכדורגל שפילד - המועדון הראשון בהיסטוריה.
מועדון הכדורגל שפילד – המועדון הראשון בהיסטוריה (Credit: Sheffield F.C. official Website)

כיום מקובל להניח כי נוטס קאונטי, המועדון הצנוע מהעיר נוטינגהאם – שנחשב לאחד מ-12 מייסדי הליגה, הוא הוותיק ביותר. שנת ייסודו הרשמית מתוארכת ב-1862, אך קיימים תיעודים למשחקים לא רשמיים, מספר שנים קודם לכן. כאשר ירדה נוטס קאונטי לנשיונל ליג – המקצוענית למחצה – שב הדיון ביתר שאת. ניתן היה לשער כי מחליפתו כמועדון הוותיק ביותר תהיה קבוצה חברה ברשימת המייסדים. לצוות הקריאייטיב של קריסטל פאלאס היו תוכניות אחרות.

אומנם הנשרים הצטרפו לליגה בשנת 1905 בלבד – כ-17 שנים לאחר הקמתה. בשנים המכוננות של הליגה התמקד המועדון במשחק הקריקט. אולם מן הגנזך נשלפו תיעודים חשובים לכך שמועדון כדורגל בשם 'קריסטל פאלאס' היה קיים כבר בשנת 1862 (או 1861, לפי עדויות אחרות). היסטוריונים מודעים לטענה לפיה פאלאס נמנתה על מייסדיה המקוריים של התאחדות הכדורגל בשנת 1863, תרמה לניסוח כללי תחרות הגביע הראשונה ואף העפילה לחצי גמר הטורניר, בשנת 1872. חופשה של שני עשורים מאוחר יותר, בשנת 1875, עמדה בעוכריו של המועדון הצעיר. בשנים אלו התעצב המשחק והכדורגל חווה את רפורמות מפליגות לכת ומסעירות ביותר. פאלאס, לצערה, נותרה מחוץ למרכז העניינים.

מגרש הכדורגל הראשון בו שיחקו הנשרים.
מגרש הכדורגל הראשון בו שיחקו הנשרים (Credit: Crystal Palace official Website).

מה גרם לו למועדון לזנוח את המשחק היפה, כנגד הלך הרוח העולמי והמקומי? פיטר מאנינג, היסטוריון ספורט נודע שמתמחה בניתוח מועדון הכדורגל קריסטל פאלאס, סבור שההחלטה לוותר על משחק הכדורגל נבעה מרצון להגן על עליונותו של משחק הקריקט. הפופולריות הגואה של הכדורגל היוותה איום על המשחק הוותיק. משחקי כדורגל נאסרו באחדים ממגרשי הקריקט. קריסטל פאלאס – מעצמת קריקט בימים אלה – העדיפה שלא לדחוק את רגלי המשחק השמרני יותר.

על אשמה וענישה קולקטיבית

בשנת 1905, כאמור, חזרה הקבוצה להתקיים כמועדון כדורגל מקצועי. בתחילה שיחקה בליגה הדרומית ומאוחר יותר, בשנת 1920, הצטרפה לפוטבול ליג. בעשורים אלה נעה הקבוצה בין הליגה הראשונה והשנייה. החל משנת 1964 התקבע מעמדה: הנשרים נותרו בליגה הבכירה במשך שנים ארוכות, למעט ירידת ליגה אחת – בין השנים 1977-1974. עונת 1990/91 הייתה עונת מפתח עבור המועדון הצנוע. בסיום העונה ניצבה הקבוצה במקום השלישי בטבלת הפוטבול ליג – הישג השיא בתולדותיה. בכל שנה אחרת היה המקום השלישי מבטיח העפלה למפעלים אירופיים, אך התקווה להפגין נוכחות באירופה ולקבע את מעמד הקבוצה בתודעה העולמית נגדעה באיבה. אסון הייזל הותיר חותם והטביע אות קלון על הכדורגל האנגלי. מספר הנציגות ששלחה הליגה לא אפשר לקריסטל פאלאס להשתחל לתחרויות הנכספות. אוהדי הקבוצה נענשו על פשע בו לא היו מעורבים וראו בעיניים כלות את חלומם נגוז. במהלך העונה הגדולה בתולדותיה העפיל המועדון לגמר הגביע האנגלי. הפסד למנצ'סטר יונייטד סתם את הגולל על סיכוייהם לזכות בתואר.

אסון הייזל - הרגע ששינה את פני הכדורגל.
אסון הייזל – הרגע ששינה את פני הכדורגל (Credit: Eamonn Mccabe/The Observer)

על פורטונה וחוסר מזל

בשנת 1992 הפכה הקבוצה לחברה מייסדת של הפרמייר ליג. בניית סגל לקויה ומכירת נכסים חשובים הובילו לירידת ליגה – בעונת 1992/93 – ולפיטורי המאמן. מזלם הרע של אוהדי קריסטל פאלאס ניכר גם בסיפור הבא: 'הזגגים' (כינוי נוסף של הקבוצה, על שם ארמון הזכוכית המפורסם שהעניק לה את שמה) לא הצליחו לשרוד בליגה הראשונה, על אף שבאמתחתם היו 49 נקודות. כמות הנקודות הגבוהה ביותר, עד לימים אלה, למועדון שירד ליגה. בעונה הבאה זכתה הקבוצה באליפות הליגה השנייה ושבה לפרמייר ליג, רק כדי לרדת שוב פעם, בעונת 1994/95. בחוסר מזל עסקינן? פאלאס היא הקבוצה היחידה שירדה ליגה, על אף שסיימה את העונה במקום הרביעי מסוף הטבלה. שינוי מספר הקבוצות בליגה הבכירה – מ-22 ל-20 – הוביל את הנהלת הפרמייר ליג להחליט על עונה יחידה בה תרדנה ארבע קבוצות ותעפלנה שתי קבוצות בלבד. קריסטל פאלאס, כמה מפתיע, הייתה הקורבן של ההחלטה.

יו-יו, כדורגל ומשחקי העפלה

שנות היו-יו – כפי שמכונות השנים שבין 1998-1983, הפכו למאפיין מייצג של הקבוצה. עליות ומורדות בלתי פוסקות ידעו אוהדיה. נוריץ' סיטי, 'הנוסעת המתמדת' (6) ווסט ברומיץ' אלביון (5) – הן הקבוצות היחידות שנשרו מהפרמייר ליג מספר פעמים רב יותר מקריסטל פאלאס. גיבורת הכתבה 'חגגה' את ההישג המפוקפק ארבע פעמים (1993, 1995, 1998 ו-2005)!

ירידת הליגה האחרונה הייתה מצערת במיוחד: 21 שערי ליגה נכבשו על ידי אנדרו ג'ונסון, חלוצם הזכור לטוב של הנשרים. ההישג זיכה אותו בסגנות מלכות השערים, דבר שלא הועיל לקבוצתו, שצנחה על חודו של שער בודד לליגה השנייה – לאחר עונה יחידה בפרמייר ליג.

גם עונה היסטורית לא הספיקה. אנדרו ג'ונסון במדי הנשרים.
גם עונה היסטורית לא הספיקה. אנדרו ג'ונסון במדי הנשרים (Credit: GETTY IMAGES)

שמונה שנים ברציפות נעדרה קריסטל פאלאס מהליגה הבכירה. רק בשנת 2012 שבה הקבוצה לפרמייר ליג, לאחר מסע הירואי בהובלתו של איאן הולוויי. אך מי שחשב שכעת יכולים האוהדים המסורים לנוח על זרי הדפנה, מעולם לא הכיר את חווייתו של אוהד קריסטל פאלאס אמיתי. כבר בתחילת עונת 2013 פוטר המאמן – לאחר פתיחה עגמומית. שחקן העבר אלאן פרדו מונה במקומו. הוא הוביל את הקבוצה לגמר גביע FA לראשונה מזה 26 שנה, אך הכחולים-אדומים, כמה צפוי, הפסידו שוב פעם לאותה מנצ'סטר יונייטד ידועה לשמצה, הפעם בתוצאה 2–1. שער הניצחון, אם תהיתם, הובקע בתוספת הזמן.

לוחמי התמורות

למן שלב זה ואילך ידעה הקבוצה תמורות רבות: מאמנים פוטרו ואחרים מונו תחתיהם. ביוני 2017 נפל דבר בכדורגל האנגלי, כאשר קריסטל פאלאס, פטריוטית אנגלית בימים כתיקונם, מינתה לראשונה מאמן זר. פרנק דה בור ההולנדי קיבל את המושכות והציפייה הייתה גבוהה במיוחד. 77 ימים החזיקו התקוות מעמד בטרם התנפצו על סלע המציאות המרה. רצף הפסדים בעונת 2017/18 גרם לפיטוריו המוקדמים של דה בור.

כרה לקבוצתו בור עמוק - דה בור מוצג כמאמן קריסטל פאלאס.
כרה לקבוצתו בור עמוק – דה בור מוצג כמאמן קריסטל פאלאס (Credit: GETTY IMAGES).

רוי הודג'סון, שחקן העבר של הקבוצה ומי שנחשב למאמן אידיאלי לקבוצות בסכנת ירידה, קיבל את תפקידו של ההולנדי. רצף משחקים משכנע הוכיח כי הודג'סון היה האיש הנכון בזמן הנכון. את העונה סיימו הזגגים במקום ה-11. בעונות הבאות הוכיחה קריסטל פאלאס את עובדת היותה קבוצת מרכז טבלה לגיטימית, כאשר עמדה במקומות ה-12 וה-14, בהשלמת המחזורים הסדירים. אך מנהיגי הקבוצה שאפו ליותר מכך. פטריק ויירה, הקשר האחורי האגדי שלדידם של רבים נחשב לטוב בהיסטוריה בעמדתו, זכה במינוי המפוקפק. עונת כדורגל תחתיו התאפיינה בכדורגל יצירתי וחיובי וברוח רעננה של התחדשות. בסיום עונת 2021/22 ניצבה הקבוצה במקום ה-12 בטבלה, בנוסף, להעפלה עד לחצי גמר הגביע.

פטריק ויירה לא הספיק.
פטריק ויירה לא הספיק (Credit: GETTY IMAGES).

על ייעוד וגורל

אך כדורגל יצירתי וחיובי, כך מסתבר, אינו עולה בקנה אחד עם שאיפות המועדון שכמו נולד לסבל ולמאבקים עיקשים. במהלך עונת 2022/23 פוטר ויירה מתפקידו ובמקומו מונה שוב הודג'סון. המטרה הושגה בשנית וקריסטל פאלאס הצליחה להבטיח את הישארותה בליגה הבכירה, במקום ה-11 בטבלה.

דומה כי קיימים מועדונים שאוהדיהם נולדו לתלאות. מה היה הכדורגל בהיעדר קבוצות דוגמת קריסטל פאלאס? כאוהד כדורגל כללי 'זכיתי' לשמוע אוהדי קבוצות גדולות מקוננים כנגד מועדונים צנועים יותר, ש'הורסים את הכדורגל'. כיצד נעשה הרס זה, אתם שואלים? ובכן: המועדונים הקטנים לא השקיעו סכומי עתק מופרכים בשחקני רכש. הם לא הגמישו נהלים, שיחדו שופטים או החלישו במכוון את הליגה בה הם משחקים. אשמתן של הקבוצות הקטנות כרוכה בכך שלא הסכימו להפוך ל'בשר תותחים'. בהיעדר תקציבי עתק, בוחרות קבוצות רבות להשתמש במשמעת טקטית, במחויבות הגנתית וברוח לחימה נטולת פשרות – חטא בלתי ניתן למחילה בנוף הכדורגל הנוכחי.

רוי הודג'סון - קוסם נטול ברק.
רוי הודג'סון – קוסם נטול ברק (Credit: Steven Paston/PA Images. PA Wire).

שיר הלל בגווני אפור

התנהלותה של קריסטל פאלאס, אם תרצו, היא שיר הלל לקבוצות הקטנות. אלו שאינן זוכות להקלות מפליגות או להשקעות עתק. קבוצות היסטוריות בעלות מורשת מפוארת וקהל אוהדים איתן. מועדונים שתומכים בקהילה ומחוברים למיזמים חברתיים – באמצעות אקדמיות נוער והעדפת בסיס שחקנים מקומי. זה הוא שיר הלל לאוהדים שמלווים את קבוצותיהם באש ובמים. בימי אושר – כמו גם ב'ימים גשומים בסטוק'.

ומעל הכול זה הוא שיר הלל לכדורגל. יהיו שיראו בברצלונה, בריאל מדריד או במנצ'סטר יונייטד את פני הכדורגל. ההיסטוריה של המועדונים הללו מדברת בעד עצמה והישגיהם אינם זקוקים לגושפנקה נוספת. אך לדידי דווקא קריסטל פאלאס, אותו מועדון צנוע מדרום לונדון, הוא הוא הכדורגל. כדורגל ששייך לאוהדים ולא למעצמות עתירות נפט. כזה שמייצג רוח של נחישות, הקרבה ומאבק בלתי פוסק. כזה שאינו חושש להשמיע את האמת בקול צלול ונחרץ – בלא כחל וסרק. רייטינג? אוהדים עוינים? קבוצות אולטראס שטופות מוח? השאירו את זה למועדונים הגדולים. קריסטל פאלאס בוחרת לומר את האמת.

בלא כסף, עם כל הנשמה.
בלא כסף, עם כל הנשמה (Credit: Scott Heavey/PA Images/Getty).

בכתבה הבאה אסקר את הרכב השחקנים הגדולים ביותר בתולדות המועדון (ועל איציק זוהר אחד) כפי שנבחרו בסקר מיוחד בקרב אוהדי הקבוצה ב-2005.

בתקווה לימים שקטים וטובים יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן