חולה על כדורגל - המגזין
בן 37, קיבוצניק. אוהד ליברפול ולצ'ה וחולה על כדורגל ומנג'ר.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

מצנחי עלייה אנגליים: על אפקט היו-יו בפרמייר ליג ובצ'מפיונשיפ

עלייה ששווה 130 מיליון ליש"ט. לוטון טאון חוגגת עלייה היסטורית לפרמייר ליג (Credit: Getty Images)
אם תסתלכו על תחתית הפרמייר ליג ועל צמרת הצ'מפיונשיפ תחושו בוודאי דז'ה וו. אל תדאגו, אתם לא לבד. מאוד יכול לקרות שמי שירדה בעונה שעברה מהליגה הטובה בעולם, תעלה חזרה, ומי שעלתה לשם, תמצא את עצמה חזרה בליגה השנייה. המצב הזה ממש לא מקרי. אסף בן פורת על תופעת מצנחי העלייה באנגליה, הרבה מאוד כסף ושאלת עתיד הכדורגל האנגלי

עשרה מחזורים נשארו בפריימר ליג לסיום עונת 2023/24. שפילד יונייטד, עם סיכוי לשבור את שיאי הספיגות לעונה אחת, וברנלי כנראה כבר ירדו. לוטון, בעונתה הראשונה בפריימר ליג, נלחמת בשינייה בכבוד רב, אך נמצאת כרגע גם היא מתחת לקו האדום המוביל לצ'מפיונשיפ.

כמו כן, גם בצ'מפיונשיפ (הליגה השנייה באנגליה) נותרו עשרה מחזורים נשארו לסיום העונה. לסטר עם ג'יימי ורדי הבלתי נגמר סופרת כבר הפסד שלישי רצוף, אך למזלה עדיין אוחזת במקום הראשון. דולקת אחריה לידס יונייטד ובמקום הרביעי נמצאת סאות'המפטון.

ואם יש לכם מעיין תחושת "דז'ה וו הפוך" בקשר לקבוצות, אתם ממש לא לבד. עונת 2022/23 הסתיימה עם היורדות מהפרמייר ליג: לסטר, לידס וסאות'המפטון. ועם העולות לליגה הטובה בעולם: שפילד, ברנלי ולוטון. כלומר, סביר בהחלט כי הקבוצות שירדו עולות והקבוצות שעלו יורדות לאחר שנה אחת בלבד.

בדרך חזרה לפרמייר ליג. ג'יימי ורדי אחרי עוד שער (Credit: Jaime Vardy Facebook)

אז למה זה קורה ואיך הכל קשור למצנחים?

הליגה האנגלית היא הליגה העשירה בעולם וזאת בזכות הסכמי שידור מפלצתיים – 6.7 מיליארד ליש"ט עד לעונת 2025/26 – ההתאחדות האנגלית מחלקת כספים רבים לקבוצות והחלוקה מתבצעת על בסיס האחוזים הבאים:

50% – מחולקים שווה בשווה בין המועדונים.

25% – מוענקים על סמך המיקום בליגה בסיום העונה.

25% – על סמך שידורים בטלוויזיה (קבוצה שמשודרת יותר מקבלת יותר).

הסכום המדוייק שכל מועדון מקבל שונה מקבוצה לקבוצה, אך הממוצע הוא 120 מליון ליש"ט וזה לא כולל הכנסות מכרטיסים, ספונסרים, מרצ'נדייז ועוד.

בעקבות העלייה המטאורית בהכנסות מהסכמי שידור למועדוני הפרמייר ליג, נוצר פער כלכלי עצום בין אלה שנמצאים בפריימר ליג לבין אלה שבליגות הנמוכות יותר, מה שאיים על התחרותיות והיציבות הכלכלית של מועדונים שיורדים לצ'מפיונשיפ. בתגובה, הפרמייר ליג הכניסה מערך תשלומים כאמצעי להקל על המכה הכלכלית של הירידה. המערך מאפשר למועדונים להתאים את פעילותם העסקית ושכר השחקנים למציאות של כדורגל בליגות הנמוכות יותר באופן הדרגתי ונועד להקל על ההפסדים הצפויים מההכנסות. ההיגיון מאחורי תשלומים אלו הוא כפול: לתמוך ביציבות הכלכלית של המועדונים שירדו ולשמור על איזון תחרותי בתוך הצ'מפיונשיפ, בכדי להבטיח ליגה הוגנת ושווה.

הרבה מאוד כסף. הכנסות מועדוני הפרמייר ליג בעונת 2022/23 (Credit: Premier League)

מערך התשלומים הזה מכונה – מצנח רחיפה

מבנה התשלומים התפתח מתחילת שנות ה-2000. בהתחלה הם נפרסו על פני 4 שנים, אך לאחר מכן הותאם ל-3 שנים. כלומר, אם מועדון יורד ליגה לאחר עונה אחת, הוא מקבל תשלומים למשך 3 שנים. התשלום בעונה הראשונה הוא כ-55% ממה שמועדון פרמייר ליג מרוויח מהכנסות שידורים, בעונה השניה התשלום יורד ל-45% ול-20% בשנה השלישית, סכומים שיכולים להגיע לכ-100 מליון ליש"ט. מועדון שחוזר לפרמייר ליג במהלך שנים אלה לא מקבל את המשך התשלום.

בעוד שהתשלומים, הייחודיים רק לליגה האנגלית, מטרתם לעזור למועדונים שירדו ליגה לנהל את הכספים שלהם טוב יותר ולהישאר תחרותיים, התשלומים אספו מבקרים רבים שטוענים כי הם באופן לא מכוון יוצר פער כלכלי בתוך הצ'מפיונשיפ ונותנים למועדונים שירדו יתרון כלכלי משמעותי על פני עמיתיהם. היתרון הזה יכול להתבטא בשמירה על שחקנים מקצועיים ברמה גבוהה, (ורדי, במפורד, ארמסטרונג הם רק חלק קטן מהדוגמאות) משיכת כשרונות והשקעה בתשתיות, כל אלה עלולים לעוות את האיזון התחרותי של הליגה.

בנוסף קיים חשש שקבוצות ישקיעו מעבר ליכולתן הכלכליות במרדף אחרי תהילת הפריימר-ליג, וכאשר לא יצליחו זאת ירדו מנכסיהם בעקבות ההשקעה העצומה (ד"ש מדרבי קאונטי)

תופעת לוואי נוספת של התשלומים הינה "מועדוני יו-יו". קבוצות שמנצלות היטב את תשלומי המצנח אבל לא מצליחות לתקוע יתד בפריימר-ליג ומקפצות בין הליגות כמו נוריץ' ופולהאם בשנים האחרונות:

2018/19

· ↑ נוריץ' עולה לפרמייר ליג

· ↓ פולהאם יורדת מהפרמייר ליג

2019/20

· ↑ פולהאם עולה לפרמייר ליג

· ↓ נוריץ' יורדת מהפרמייר ליג

2020/21

· ↑ נוריץ' עולה לפרמייר ליג

· ↓ פולהאם יורדת מהפרמייר ליג

2021/22

· ↑ פולהאם עולה לפרמייר ליג

· ↓ נוריץ' יורדת מהפרמייר ליג

גם הוא קיבל סחרוחורת מהעליות ומהירידות? טימו פוקי במדי נוריץ' (Credit: PA)

כמו כן, הפער הכלכלי בין הפריימר ליג לצ'מפיונשיפ יצר לנו את המשחק הרווחי בכדורגל העולמי. המשחק הזה שמתקיים בומבלי מפגיש את המנצחות בקרבות הפלייאוף של הצ'מפיונשיפ (3-6) למשחק אחד שהמנצחת בו לא רק עולה לפריימר ליג, אלא מבטיחה לעצמה הכנסות אדירות הנאמדות בלפחות 130 מליון ליש"ט.

למרות הביקורת הזו, תומכי תשלומי המצנח טוענים שהם חיוניים לשמירה על בריאות הכללית של הכדורגל האנגלי. הם טוענים שבלעדי תמיכה כזו, מועדונים שירדו עשויים להיתקל בקשיים כלכליים חמורים, שעלולים להוביל לפירוק. תמיכה זו עוזרת לשמר את המרקם העשיר של מועדונים בפירמידת הכדורגל האנגלית, ומבטיחה שלקבוצות תהיה שוב הזדמנות לחזור ולהתמודד ברמות הגבוהות ביותר.

ככל שהפרמייר ליג ממשיכה להתפתח, כך גם הדיון סביב תשלומי המצנח. האתגר הוא למצוא איזון בין היציבות הכלכלית של המועדונים שירדו לבין הצורך לשמור על התחרותיות שלהם בצ'מפיונשיפ. האם יבוצעו התאמות למערכת הנוכחית נותר רק לראות, אך דבר אחד ברור: תשלומי המצנח נשארים תכונה חיונית בנוף הכלכלי של הכדורגל האנגלי.

קרובה לחזור לצ'מפיונשיפ אחרי עונה אחת בלבד. ברנלי חוגגת מקום ראשון מרשים בעונה שעברה (Credit: Getty Images)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

הכל מהשנה האחרונה


Warning: Undefined array key "icon" in /home/customer/www/kaduregel.com/public_html/wp-content/plugins/elementor/includes/widgets/icon-box.php on line 695

שתף

דילוג לתוכן