חולה על כדורגל - המגזין
אסף שטנגל, בן 46, מאמן מנטאלי לספורטאים ומייסד "מועדון השחקנים המתמידים". משמש כמאמן כדורגל ומפתח תוכן מקצועי בבית הספר לכדורגל של מכבי חיפה ובנוסף מאמן מנטאלי לספורטאים באופן אישי וקבוצתי. מטרת האימון המנטאלי – לתת לכל ספורטאי ליווי מקצועי בתחום המנטאלי על מנת למקסם את היכולות הטמונות בו.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

בין אבדיה לברדה: הקשר בין הפן המנטאלי לראיון לאחר המשחק

ראיונות לסיכום משחק הינו המקום הטוב ביותר להבין את הצד המנטאלי של המרואיין.

מצד אחד, מדובר ברגע אחרי המשחק שכבר לא ישנה דבר, מצד שני הדופק גבוה והאדרנלין עדין נמצא בגופנו. מאותם רגעים שמראיינים טובים יודעים להוציא מהמרואייינים את המחשבות שהיו להם לפני המשחק ולהבין על מה נמצא הפוקוס של אותו מרואיין .

3 ראיונות מיוחדים כאלה קיבלנו בסוף השבוע האחרון, מצד אחד דני אבדיה וברק בכר ומצד שני אליניב ברדה. מצד אחד, אבדיה שלאחר שבוע "שחור" מבחינה מקצועית מתחיל את אליפות אירופה כשחקן מוביל ולאחר פתיחת משחק לא טובה מצליח להוביל את הנבחרת לניצחון גדול על פינלנד ולאחר מכן על הולנד ומצד שני אליניב מגיע למשחק העונה ומפסיד 2-1 לקראת סיום המשחק במשחק שכדורגל גדול לא נזכור מקבוצתו, אלא יותר נסיון לגרור את שחקני היריבה להתמקד בדברים שלא קשורים לכדורגל.

 

נחזור לראיונות, דני אבדיה מציין בפתיחת הראיון "רציתי לשמור על מרקאנן…לקחתי אישי את המאץ' אפ מול מרקאנן".

לאורי מרקאנן, כוכבה של פינלנד אשר משחק ב-NBA עם ממוצע של מעל 16 נקודות למשחק. אבדיה, כנראה ממש כמו ג'ורדן "בריקוד האחרון" שם לו יריב שעימו הוא רוצה להתמודד ולהוכיח מיהו דני אבדיה.

לאחר מכן דני אומר: "חלמתי להיות בבמה הזו", בדרך כלל באותם המקומות שאנו חולמים עליהם ואנו גם מגיעים אנו מציבים לנו את החובה לבוא, לתת את ה-100 אחוז שלנו ולגרום למוטיבציה הפנימית "ולהתפוצץ" במגרש. אבדיה עובר כעת לדבר על הקבוצה: "בלי כל אחד ואחת מהנבחרת לא הייתי מגיע לכאן. כולם הופיעו, אנחנו יכולים לעשות דבר נפלא", דני מציב את עצמו כמנהיג הקבוצה, מעלה את הבטחון של הקבוצה ככלל ואת היחיד בפרט ואומר בעצם לכל מי שקורא את דבריו (ובעיקר לחבריו לנבחרת) – "כולנו יחידה אחת ולכולם יהיה חלק בהצלחה".

אבדיה מבין כמו שכל יועץ תקשורת היום מבין שראיונות בתיקשורת יישכחו מהר מאוד על ידי הקהל הרחב בבית, אבל יוטמעו חזק מאוד לחברים לקבוצה.

 

רגע לפני שאליניב ברדה התראיין לפאנל בטלוויזיה, התראיין גם ברק בכר, ובכר אשר מבין בדיוק כמו אבדיה את תפקיד הראיון לאחר המשחק, נשמע כאילו הוא מדבר לשחקניו בחדר ההלבשה "עשינו את זה כמו ווינרים, לקבל גול בדקה כזאת ולחזור ככה – שאפו לשחקנים… מגיע לשחקנים כל הכבוד. לא הזזנו את הכדור, לא עשינו פעולות חכמות, הלכנו עם ראש בקיר דרך האמצע… מה שיפה אצל אצילי שגם כשהוא לא במשחק ומאבד כדורים הוא יודע להכניס את עצמו ולעשות את הגולים והבישולים, ייאמר לזכותו שהוא ווינר אמיתי. בנפיקה? ננסה לנצח ונעשה הכול בשביל לנצח."

לעומת זאת, ברדה בראיון לאחר המשחק מצוטט: "מרגיש שכולם מחכים לנפילה שלנו.. שופטים לא מנהלים את המשחק, אלא שופטים אותו והריכוז שלהם צריך להיות בלשפוט טוב. הייתה לשיפוט השפעה גדולה מאוד על המשחק גם במשחק הקודם.. אם משחק קודם מול אשדוד היו שני פנדלים עלינו ואפילו לא הראו אותם בהילוך חוזר, לא ב-VAR, לא מתייחסים להפועל ב"ש כאל מועדון גדול ולא יכולים לבוא לפה שופטים.. קודם כל נבוא בטענות לשחקנים שלנו, חד משמעית," וברדה מסכם את הנאום ב"הכרטיס האדום הכריע, זה מה שאני חושב וזה הכל, בראיון בטלוויזיה האשים ברדה גם את התקשורת בכל שהיא לא רוצה בהצלחתה של ב"ש.

 

לא קשה להבין היכן נמצא הפוקוס של כל אחד מהמרואיינים האלה, וכאשר הפוקוס שלנו נמצא במקום שהוא לא על המגרש לא נצליח להביא את ה-100 אחוז שאנו יכולים למגרש.

את אליניב ברדה והפועל ב"ש מלווה בחצי השנה האחרונה בצד המנטאלי גיל לבנוני, שעושה בקבוצה עבודה מנטאלית מטורפת ומצליח להביא אותם להישגים גדולים הרבה יותר מסך חלקיה והרבה מזה בזכותו. לבנוני היה בתפקידו הקודם יועץ התקשורת של הקבוצה ונראה לאחר הראיון עם ברדה שזה בדיוק מה שב"ש כעת צריכה. יועץ תקשורת אשר יסביר לברדה את תפקידו כמרואיין, במיוחד לאחר משחקים פחות טובים, ועד כמה אותם דברים שהוא אומר מחלחלים לשחקניו ומשפיעים עליהם.

ההתמקדות כעת של ב"ש צריכה להיות על שיפור היכולות שלהם בכדורגל ולא על חיפוש התקשורת או השופטים וגם אם חלק מטענותיו מוצדקות, הפוקוס שלהם חייב להיות על עצמם ועל השיפור העצמי שלהם כקבוצה.

אסף שטנגל,

מאמן מנטאלי לספורטאים.

www.shtengel.co.il

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן