חולה על כדורגל - המגזין
חובב מושבע של "המשחק היפה", שנע ונד בין מחשבה על כדורגל כ"משחק פשוט במהלכו 22 גברים רודפים אחרי כדור במשך 90 דקות" ובין ההתייחסות למשחק כ"מקביל לשחמט בלא קוביות". בתווך, משתף בהגיגי כדורגל וחולק תובנות עם המעטים שחפצים להאזין להן.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

כמה טוב יהיה בשנה הבאה – סיכום נוגה עם מבט לעתיד

סיכום שנה מבית 'חולה על כדורגל'.
שנת 2023 עמדה ותעמוד בצל הטרגדיה שאירעה במדינת ישראל, ביום שמחת תורה. הפוליטיקה, אותו מושג נתעב שקיווינו למגר כליל מהכדורגל, הוכיחה את הקשר ההדוק בינה לבין כל תחומי החיים. לא קיים משחק מעורר אמוציות, מסעיר, מרגש, מכאיב ומכעיס כמו הכדורגל. וכשדבר מה יקר ללב, נקל להבין את התלות בינו לבין אפיקי חיים אחרים. כיצד ניתן לשוב לשגרה לאור מאורעות כה כאובים? לא ניתן. העבר ילווה אותנו לנצח. אך לצד העבר, אנו מביטים אל עבר העתיד. אותו עתיד מאושר בו נשב על המרפסת, נספור ציפורים נודדות ונשחק כדורגל - בלא פוליטיקה, מלחמות או כאב. ואף על פי שיתמהמה העתיד מלהגיע - לא נפסיק לייחל לו. וכמאמר המשוררת: 'בסוף יהיה טוב'.
בסוף יהיה טוב?

"בשנה הבאה נשב על המרפסת
ונספור ציפורים נודדות.
ילדים בחופשה ישחקו תופסת
בין הבית לבין השדות.

עוד תראה, עוד תראה
כמה טוב יהיה
בשנה, בשנה הבאה".

זה הוא ריטואל שחוזר על עצמו בכל שנה מחדש: אנו עוצרים את מרוץ החיים, מתיישבים לרגע ומהרהרים בחודשים שחלפו ובימים שעברו. ומדי שנה בשנה נדמה כאילו מעולם לא היו זמנים סבוכים, מאתגרים ומורכבים כמו אלה שחלפו זה עתה. בין אם מדובר במשבר כלכלי, נגיף עולמי ואפילו התמודדויות אישיות מגוונות, בכל פעם מחדש אנו מפטירים אנחה רוויית תוגה ונושאים עינינו לעתיד טוב יותר.

ובכל זאת, השנה האחרונה הייתה שונה. השסעים הפנימיים שהתגלעו בתחילתה פינו את מקומם לאיחוד שורות יוצא דופן. כולנו נרתמנו למערכה – להשיב את כבוד האדם, להילחם בעד השבויים, להגן על המולדת ולזעוק את זעקתם של אלו שאינם יכולים לעשות זאת שוב.

'סבוכה', 'מאתגרת', 'מורכבת', האם מילים נדושות יכולות להבהיר את ממדי הטרגדיה? להמחיש את עוצמת הכאב ואת תחושת האובדן? אנו, צוות הכתבים של 'חולה על כדורגל', לא חשבנו כך. כמו רבים אחרים, מייד לאחר היוודע ממדי האסון שאירע ביישובי העוטף ובדרום הארץ, החלטנו ליטול פסק זמן מדיווחי השגרה ולהירתם למען המערכה. כלל הפלטפורמות הפכו לאמצעי הסברה, גיוס תרומות ללוחמים ולאזרחים והדהוד מסרים רבי חשיבות.

המחשבה שמלווה אותנו תמיד – לפיה כדורגל הוא 'החיים עצמם' (ותודה לביל שאנקלי), פינתה את מקומה לטובת סדר עדיפויות בריא ומאוזן. לפתע הכתה בנו התובנה שקיימים דברים חשובים לאין ערוך. אוהדי ריאל מדריד או ברצלונה? מנצ'סטר יונייטד או ליוורפול? אחים! לוחמים! שותפים לגורל!

"יש אנשים שטוענים שכדורגל זה עניין של חיים ומוות. אני מאוד מאוכזב מהגישה הזאת. אני יכול להבטיח לך שזה הרבה, הרבה יותר מכך." ~ ביל שאנקלי (Credit: Liverpool FC Official Website).
"יש אנשים שטוענים שכדורגל זה עניין של חיים ומוות. אני מאוד מאוכזב מהגישה הזאת. אני יכול להבטיח לך שזה הרבה, הרבה יותר מכך." ~ ביל שאנקלי (Credit: Liverpool FC Official Website).
אורות, צללים וכדורגל

ובכל זאת, כמו במקרים רבים אחרים, הוכח כי גם אם 'המשחק היפה' אינו שווה ערך לחיים, הרי שהוא מיקרוקוסמוס שממחיש לנו היטב את הסביבה בה אנו נתונים. אם בימים כתיקונם אנחנו מתהדרים בראיית עולם בוגרת, מאוזנת ושקולה, כיום מחלחלת התובנה לפיה קיימות גם תמונות מונוכרומטיות. לעיתים העולם הוא שחור ולבן.

מעולם לא קיטבנו בצורה כה ברורה את הפוליטיקה בכלל ואת הכדורגל בפרט (ואכן, תרצו או לא תרצו, כדורגל, כמו כל תחום אמוציונלי אחר, מושפע במישרין ממגמות ומרחשי לב פוליטיים) ל'טובים' ול'רעים'; אך המערכה הנוכחית שינתה את פני הדברים. קבוצות ושחקנים בחרו צד בסכסוך וחקקו את שמם בספרי ההיסטוריה. אחדים ייחרתו בתודעה הקולקטיבית כגיבורים. אחרים יוקעו לדיראון עולם וייזכרו תמיד כתומכי טרור או ככאלה ששותקים לנוכח גילויי אלימות מעוררי חלחלה.

גיבורים מתגלים בזמן משבר; אוהדי ורדר ברמן מביעים תמיכה בישראל (Credit: IMAGO/Beautiful Sports via Reuters Connect).
גיבורים מתגלים בזמן משבר; אוהדי ורדר ברמן מביעים תמיכה בישראל (Credit: IMAGO/Beautiful Sports via Reuters Connect).

אך זה הוא גורלנו. כשעין אחת מביטה אל העבר, העין השנייה צופה לעתיד. בסיומה של כל שנה, לצד סיכום הימים שחלפו, אנו מביטים בתקווה אל העתיד. מעולם לא הפסקנו להאמין בו. מעולם לא הפסקנו לייחל לשנים טובות יותר. מעולם לא איבדנו את התקווה. עם ישראל הוכיח את חוסנו. הכאב נחקק לעד בלשד קיומנו, אך אנו בוחרים להמשיך הלאה. לשאת את תוגת העבר, ובמקביל – להמשיך במסע אלי עתיד.

ברגישות ובהתייעצות עם קוראינו החלטנו לספק לכם טיפת אסקפיזם בתוך היגון, לשוב לשגרה במידת האפשר ולחזור בהדרגה לעדכונים סדירים. אנו מדברים על כדורגל, אך חושבים על חוסן של אומה שלמה שדבר לא יכול לה. כזו שמתנערת מתוך האפר ועומדת על רגליה. למען הנופלים. למען הקיימים.

מגמות ותמורות בכדורגל העולמי

ואיזו שנה זו הייתה: קיליאן אמבפה וארלינג האלאנד ממשיכים לעצב את מאבק הטיטאנים של הדור הבא, לאחר שדור הנפילים משמיע את שירת הברבור האחרונה. מסי ורונאלדו פרשו לעשות לביתם (ותסלחנה לנו הליגה הסעודית וה-MLS) והותירו את הזירה האירופית ליורשיהם המסתמנים. שחקנים רבים פרצו לתודעה העולמית; אחרים המשיכו לגלות עקיבות ולהוביל את קבוצותיהם להישגים; צעירים זוכים לדקות משמעותיות ומראים כי הצלחה בכדורגל טמונה בהכרת איכויות הנוער ובתשתית מערכתית חזקה; הליגות האירופיות, אלה ששלטו בעבר בשיח העולמי, מתחילות לגלות את כוחו של 'הכסף הגדול' ואת העובדה שמעמדן אינו מובטח כבימי קדם.

קרב הטיטאנים הבא? אמבפה והאלאנד (Credit Getty/GOAL).
קרב הטיטאנים הבא? אמבפה והאלאנד (Credit: Getty/GOAL).

התמורות חלו גם בפן המנהלי. מתווה ליגת האלופות השתנה (רק כדי להשתנות שוב, אם תתקבל ההחלטה שנשקלת בימים הללו); חוקים התעצבו והובהרו; הסופרליג שבה לתחייה (ונקברה בשנית על ידי הקבוצות הגדולות); קבוצות ענק עברו חילופי בעלות; מעצמות כדורגל לשעבר נפלו תחת הנטל, בעוד אחרות קוראות תיגר על ההיסטוריה ומנסות להבטיח את מקומן בפסגה; ולבסוף: אלופה אירופית חדשה רוצה להוכיח לכולנו כי תם עידן 'הכסף הישן'.

גם על הטקטיקה לא פסחה רוח הזמן. כאשר חשבנו שהתרגלנו זה מכבר למדד ה-xG ושדבר לא יפתיע אותנו, החלו להישמע מונחים חדשים במחוזותינו. הכדורגל הרלציוני – מבית מדרשו של פרננדו דיניז – צובר תאוצה ומשתרש בליגות הבכירות; תפקידי המגן הפכו למגוונים וגמישים מאי פעם; מערכים חדשים נולדו – לאחר שנות קיפאון (3-2-4-1!) ולבסוף: החלוץ הישן, זה שנדמה כהיסטוריה בשחור לבן, משמיע קולות של תחייה מחודשת.

נפרדים מ-2023

לרגל חתימת 2023 החלטנו, צוות הכתבים של 'חולה על כדורגל', לסכם לכם את השנה החולפת, לחלוק עימכם זיכרונות כאובים ומאושרים ולהציג בפניכם את ההישגים אליהם הגיע האתר ומערכת חולה על כדורגל בכללותה. כתבה מיוחדת תציג בפניכם את התכנים שזכו למרב הצפיות ואת הסיקורים והמאמרים שגרפו את אהדת הקוראים.

כתבה אחרת תתייחס למותו של פלה, האגדה הברזילאית שהגדיר עידן הכדורגל, תדון במורשתו ותציג את קשר הגומלין בין עבר לעתיד בעיצוב התודעה הקיבוצית.

ולבסוף, לצורך הכנת כתבה חגיגית ומיוחדת במיוחד, התאחדנו לדיון רווי אמוציות על אנשי ורגעי השנה: מה הן המגמות הבולטות שליוו אותנו? מי היו השחקנים המובילים בכל עמדה? איזה מאמן זכה להישגים המשמעותיים ביותר? מי היא קבוצת השנה? אלו סיפורים הגדירו את שנת 2023 ומי הן האכזבות הגדולות ביותר? במקום בו יש שני יהודים, יש שלוש דעות; במקום בו יש מספר כתבי ספורט דעתניים, ההכרעה הופכת לקשה, כמעט בלתי אפשרית. ובכל זאת, לאחר דיונים רבים, הצלחנו להגיע לעמק השווה. הקטגוריות השונות נקבעו, חברי המערכת בחרו את נושאי הכתיבה בהם רצו להתמקד והתוצאה תוצג לפניכם בקרוב. יש למה לצפות!

מסכמים לכם שנה - 'חולה על כדורגל' במיזם מיוחד.
מסכמים לכם שנה – 'חולה על כדורגל' במיזם מיוחד.
מבט לעתיד

2023 תיזכר כשנה מאתגרת ומכרעת, אך המציאות מכריחה אותנו להישיר מבט אל האופק ולהמשיך הלאה. מדינת ישראל ספגה את המכה הקשה ביותר בתולדותיה, אך גם הוכיחה חוסן כביר ורוח איתנה שאיש לא יכול לשבור. ולבסוף – שנת 2023 הוכיחה לנו היטב: אם אוהדי מסי ואוהדי רונאלדו יכולים להתאגד סביב מטרה משותפת, מה הן רפורמות במערכת המשפט ושאלות פוליטיות זניחות שתשפענה על אחדותנו? אם אוהדי כדורגל מקצוות שונים של המתרס מגלים מחדש ש'אנשים אחים אנחנו', כנראה שיש תקווה עבור כולנו.

"בשנה הבאה נפרוש כפות ידיים
מול האור הניגר הלבן
אנפה לבנה תפרוש באור כנפיים
והשמש תזרח בתוכן.

עוד תראה, עוד תראה
כמה טוב יהיה
בשנה, בשנה הבאה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן