חולה על כדורגל - המגזין
אסף שטנגל, בן 46, מאמן מנטאלי לספורטאים ומייסד "מועדון השחקנים המתמידים". משמש כמאמן כדורגל ומפתח תוכן מקצועי בבית הספר לכדורגל של מכבי חיפה ובנוסף מאמן מנטאלי לספורטאים באופן אישי וקבוצתי. מטרת האימון המנטאלי – לתת לכל ספורטאי ליווי מקצועי בתחום המנטאלי על מנת למקסם את היכולות הטמונות בו.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

הרובוטים שולטים בכדורגל: המסר המדאיג של ליונל סקאלוני

כדורגל רובוטי או כדורגל אינסטנקטיבי? סקלאוני ומסי אחרי הזכייה בגביע העולם (Credit: Getty Images)
האם הכדורגל שלנו הולך למקום לא טוב? ליונל סקאלוני בהחלט חושב כך וטוען שבמקום שנקבל כדורגלנים חושבים עצמאית, אנחנו רואים אותם הופכים להיות יותר ויותר מתוכנתים. אסף שטנגל עם המסר המדאיג של המאמן של אלופת העולם
בשישי ובשבת האחרונות יורגן קלופ וצ'אבי הודיעו על התפטרותם בסוף השנה מליברפול וברצלונה, אבל דווקא הציטוטים שעליהם מדברים ברשתות ביומיים האחרונים בעולם בקבוצות המאמנים מגיעים ממאמן אחר. מאמן לא פחות מוכר משניהם. מדובר בליונל סקאלוני אחד, מאמנה של נבחרת קטנה מארגנטינה, מאמנה של אלופת העולם.
סקאלוני צוטט לפני יומיים בראיון שערך לפני טקס 'Globe Soccer Awards' שנערך בדובאי. בראיון הוא דיבר על מה שכל איש כדורגל שצופה במשחקים בגילאים הצעירים רואה, מרגיש, מזדהה, אבל לצערנו כנראה כבר מתרגל אליו. אלוף העולם מדבר על כך שהכדורגל היום הפך להיות רובוטי, מתוכנן, חסר יצירתיות, בלי מקום לקבל טעויות, ללא רצון להעז ולשפר את החולשות, אלא בעיקר להבליט את היתרונות.
מסר מדאיג. סקאלוני בטקס בדובאי (Credit: Getty Images)
הכדורגל נהפך למקום שבו הצופים הופכים להיות המאמנים, המאמנים הופכים להיות המתכנתים והמשרטטים, והכדורגלנים, האנשים שבמרכז המשחק הזה, משמשים כבובות על חוט. הטעות, שפעם הייתה הגורם העיקרי לשיפור, הופכת לאסון. השער, שהובקע במקרה, הופך לגאונות. השחקן היצירתי נהפך להיות הנזהר והשחקן הפאסיבי הפך להיות מוגדר "האחראי".
כדורגל שהיה עבורנו הדבר היפה, המשוחרר, היצירתי והמפתיע, הפך עם השנים לכדורגל משעמם וצפוי מראש. תבניות משחק אצל ילדים בני 9 עם מסגרות ברורות וקשוחות במקום בלאגן, שיפור אינסטינקטים וחשיבה עצמאית.
במקום משחקים ואימונים בתנאי גשם, מעדיפים הרצאות וניתוחים טכניים עם הלפ-טופ ומול המקרן (זה באמת מה שהשחקנים מעדיפים?). במקום מחמאות לשחקן שלקח את הבעיטה בדקה ה-90, נזיפות על כך שהחטיא את הבעיטה.

כולנו, מאמנים, מנהלים, צופים ושחקנים חייבים לעשות חושבים איך אנחנו רוצים שייראה הכדורגל שלנו? שלנו לעתיד, שיותר חשוב מהנצחון הרגעי. אנו חייבים למצוא את האיזון הנכון בין תכנון ואנליזה לבין יצירתיות. אנו חייבים לאפשר לשחקנים לקבל החלטות בעצמם ולא להנחות אותם בכל צעד ושעל. מאמנים צריכים ללמד את השחקנים שלהם את היסודות של המשחק, אבל הם גם צריכים לעודד אותם להיות יצירתיים ולקחת סיכונים בעצמם.

דברים מעוררי מחשבה. ההתאחדות הארגנטינאית מצטטת את דברי סקאלוני (Credit: AFA Facebook)
הדברים המלאים של סקאלוני:
"יש יותר מדי ניתוח, זה מוגזם. כיום, כולם יודעים איך הקבוצה היריבה משחק. יש כל כך הרבה מידע, שבסופו של דבר, הדבר החשוב ביותר, שהוא השחקן, כמעט נשלט מרחוק. במקרה שלנו, אני לא יודע על קבוצות אחרות, אבל יש סיכון לאבד את העיקר, לקחת מהשחקן בדיוק את התכונה הטובה ביותר שלו. אם אתה כל הזמן אומר להם מה לעשות.
"…מה שאנחנו מאמינים שאנחנו צריכים להעביר, את הדברים באמת חשובים, כדי לא להעמיס עליהם מידע. אנחנו מאבדים את העיקר של הכדורגל, לא רק ברמה המקצועית, אלא גם אצל הילדים. הילדים שלי משחקים בספרד ומוצפים במידע. הם מקבלים את הכדור, וכבר אומרים להם מה לעשות.
"יש פחות דריבלרים כי אם הם בקושי מקבלים את הכדור ואומרים להם, 'תמסור אותו!'… תאר לעצמך אם למסי, כשהיה בן שמונה, המאמנים שלו היו אומרים לו כל הזמן 'תמסור אותו!' לא היה לנו אותו היום. זה מדהים. כי הכדורגל הפך לדבר ענק כל כך, כולם קוראים, לומדים וחושבים שעם זה ככה הם כבר יכולים לנהל ולאמן.
"אם אתה אומר לילד בן 7 או 8 לעשות ריצה אלכסונית, להגן בהגנה… הוא בן שבע! תן לו לשחק עם הכדור, לעשות טעויות, וכשיהיה בן 14 או 15, אז נוכל להתחיל לתקן. זו הודעה לעתיד. זה ספורט, והיופי של הכדורגל לא צריך ללכת לאיבוד."
אולי לא היה לנו את מסי. החשש של סקלאוני (Credit: Odd ANDERSEN / AFP / BeSoccer)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן