חולה על כדורגל - המגזין

בן 24, הנדסאי אלק' במקצועי, חולה על כדורגל בפועל, בוגר קורס תקשורת ספורט מבית ספורט פאנל, מריץ את פודקאסט ״היום לפני״ המתעסק באירועים היסטוריים שקרו בעבר.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

אלימות במגרשים: התחביב הלאומי

אירועים מזעזעים בדרבי של ת"א. פרש מכה בראש אוהד הפועל מאחור (צילום מסך מוידיאו של רן מזרחי בטוויטר)
אירועי הדרבי התל אביבי אמש היוו אקורד סיום עצוב מאוד לעוד מחזור רווי באלימות ואירועים קשים. תחושות הגועל והסלידה מהמשחק שאנחנו כל כך אוהבים עולים אצל רוב אוהדי הכדורגל בישראל וזה נראה שלאף אחד לא באמת איכפת. אז מי אשם במחדלים ואיך אפשר לפתור את בעיית האלימות ביציעים?

עד מתי הכדורגל שלנו ירגיש חובבני? עד מתי האוהדים האמיתיים, שהם מעל 90 אחוז מאוהדי הכדורגל, יסבלו גם מאלימות משטרתית וגם מהתנהגות גועלית של קומץ מטופש? עד מתי אנשי מקצוע כושלים ישגו ויהרסו לנו את המפעל שאנחנו כלכך אוהבים? נכון, יש לא מעט מופרעים בכדורגל הישראלי, ״אוהדים״ שבאים כדי להרוס לרוב השפוי, אבל הם לא האשמים היחידים במצב, ולפחות לא כמו מקבלי ההחלטות.

הביזיון שראינו אמש (שלישי) בדרבי התל אביבי, הוא כישלון של שנים 0 הרתעה, 0 אכיפה ו-0 אהבה למוצר שנקרא הכדורגל הישראלי, וכל זה בחסות ההתאחדות לכדורגל, מנהלת הליגות ומשרד הספורט, שבמשך שנים מזניחים את האלימות במגרשים וזורקים אחריות על המועדונים, שלא מסוגלים להתמודד עם הפושעים האמיתיים, ואוהדי הכדורגל המסכנים. לתוך כל זה נכנסת התנהלות כושלת וחסרת אחריות של המשטרה, שפעם אחרי פעם "מצליחה" להוכיח שאין ביכולתה להכיל אירועי כדורגל המוניים.

התוצאה? 120 אוהדים עצורים ומעוכבים עוד לפני שהתחיל המשחק, חלקם עם אלות, לא באים לראות משחק כדורגל, באים ללכת מכות (!!!) וחלקם עם אמצעי פירוטכניקה שלא מביישים מופע של יום עצמאות. תוסיפו לכך בלאגן עצום בשערי הכניסה ליציעים, שנותן לאוהדים תחושה שלא שווה להתקרב למגרשים ולא פחות גרוע, דרבי תל אביבי, באווירה של משחק אימון. כשהאלימות חוגגת מחוץ למגרש, והמשטרה לא מצליחה להשתלט על האירוע ורק גורמת ללחץ בשערים, לאוהדים להימחץ בכניסה ומסלימה בעצמה את האירועים, אין שום סיבה למסיבה, רק להרכנת ראש והתאבלות על המצב של הכדורגל שלנו

אביזרי פירוטכניקה. זה עוד החלק "הטוב" של האלימות ביציעים (קרדיט: ישראל היום)

מחזור אלים

זה היה המחזור הרביעי לעונת המשחקים 2023/24, מחזור שעוד לא נגמר, ושוב, קיבלנו תמצית של הכדורגל בישראל. פרט לדרבי קיבלנו עוד שני מוקדי אלימות, כתוצאה מהתנהלות לא נכונה של המארגנים. כרגיל. באיצטדיון המושבה בפ״ת, קרה אירוע מזעזע שכמעט ונעלם מעינינו, שם התחיל המחזור המסויט הזה. הפועל פ״ת אירחה וניצחה על המגרש את הפועל ב״ש, וביציעים? אוהדי ב"ש משליכים על אוהדי פ״ת חפצים, ילדים נפגעים מכוסות במקרה הטוב ומצתים במקרה הרע. ומעל הכול, ילד בן 11 (במה הוא חטא?) במיון ובטראומה, למה זה קרה? כי לא הייתה מספיק הפרדה בין שער 4, יציע הכסף והכבוד בפ״ת, שם ישבו אוהדי הקבוצה המארחת, ליציעים של אוהדי ב״ש. וכמובן עוד מקרה שבו אוהדים בודדים הורסים לאצטדיון כמעט מלא, ערב של כדורגל.

השקט שלפני הסערה, אוהדי הפועל ב״ש כמעט צמודים לאוהדי המארחת. (צילום פרטי)

משחק הכיסאות

ובנוף הגליל? בית״ר ירושלים הגיעה העירה, בחוץ עשרות שוטרים, וביציע? בלאגן! אוהדי בני ריינה מתגרים, אוהדי בית״ר משיבים. כיסאות באוויר, מיציע הכבוד בנוף הגליל לעבר הקהל הבית״רי וההפך, יציע אוהדים שהופך כרגיל לזירת לחימה. והפעם, בנס לא קרה אסון, ילדה בת 9 נפגעה, וגם אם לא פיזית, פגיעה נפשית עמוקה, היא בוודאי לא תרצה לחזור למגרשים בקרוב, עוד הפסד לכדורגל, עוד ניצחון לאלימות. והמשטרה בקושי מגיבה, המאבטחים חסרי אונים, עוד פעם ארגון כושל, אוהדי ריינה יושבים מעל אוהדי בית״ר? כאילו מישהו החליט ליצור בכוח בלאגן. כל ילד קטן יודע שזה לא עובד ביחד, אם נרצה ואם לא. מהצד השני של המגרש, 40 אוהדי ריינה פורצים למגרש, המאבטחים, שמארגני האירוע אחראים עליהם, לא עושים את עבודתם ונותנים לבודדים להתקרב עד חצי הדרך ליציע בית״ר. עד שהגיע יס״מ, זה הרגיש כמו אירוע שיכל לגרום לאלימות קשה. המשטרה החליטה, ברגע אחד של היגיון שבסיום המשחק אוהדי ריינה ישארו לשבת ויחכו לפינוי אוהדי בית"ר (כשצריך לפרגן, נפרגן).

לראות ולא להאמין! יציע הכבוד ויציע בית״ר בנוף הגליל. מלחמה של ממש (ישראל היום)

אצבע מאשימה

ומה יהיה הפתרון של ההתאחדות? ניחוש מושכל שלי, עונשים כבדים וחסרי פרופורציה! יציעים סגורים, רדיוסים, אולי אפילו הורדת נקודות, כי למה לא להעניש את האוהדים השפויים ו/או את המועדונים שרק רוצים להיות תחרותיים? (כזכור, מינוס שתי נקודות לחיפה שפוגע במאבק האליפות, ומינוס ארבע של בית"ר שפוגע במאבק על פלייאוף עליון) את בעלי הקבוצות בקנסות? הרי כולם אשמים, רק לא המארגנים. 90% באים להינות ו-10% יהרסו להם, אז נעניש את כולם. אם זה לא ישתנה בצורה דרסטית, התופעה לא תיעלם, האלימות תמשיך להרים את הראש ואנחנו נצא בהרגשת הפסד, גם אם ניצחנו 3-0 בגמר הגביע (סיפור אמיתי).

ההתאחדות לכדורגל, גם לה חלק באלימות במגרשים! (ספורט 1)

טכנולוגיה מהי?

משרד הספורט וההתאחדות לכדורגל מחוייבים להתאחד, לעבוד בצורה הגיונית ביחד עם המועדונים ולתת להם כלים לתפוס את הפושעים. שנת 2023, ויש אצטדיוני כדורגל שאין בהם מצלמות במעגל סגור, או שאולי גרוע מכך, יש מצלמות ופשוט צוחקים עלינו בקונטרול במקום לתפוס עבריינים. אחרת, אין שום סיבה אחרת שלפחות 10 אוהדים של בית״ר וריינה לא יושבים היום בחקירה בגין אלימות בנסיבות מחמירות, בכל זאת מלחמת כיסאות.

הגיע הזמן לעונשים פרסונליים מחמירים! וכאלה שירתיעו את הפושעים להתנהג ככה. אין דבר כזה דרבי כששני יציעים סגורים, אין דבר כזה הפועל ת״א נגד בית״ר ירושלים בלי קהל (עונה שעברה בבלומפילד) או בלי קהל חוץ. הכדורגל שייך לאוהדים, לא לחובבים, ואם התופעה לא תיעצר, אנחנו נישאר חובבי כדורגל ולא אוהדי כדורגל, ועד שזה לא יקרה, דור שלם וצעיר ימנע מלהגיע למגרשים ויתרחק מהענף.

ואם זה יקרה – אנחנו נפסיד, האלימות תנצח.

יונתן כהן (ערוץ הספורט) אמר את כל מה שאנחנו מרגישים בלב:

7 תגובות

  1. חשוב מאוד לתת לתופעה הזו "במה". לדבר על זה ולהראות את ההשלכות של האלימות במגרשים.

  2. דין לביתר ודין לשאר אחלה כתבה חשוב שיבינו שאוהדי ביתר הם לא שעיר לעזעזל

    1. בתור אוהד ביתר, חובה להוקיע את התופעה הזו, כידוע גם אצלנו זה קיים, ולחוות את זה כל פעם מחדש זו הרגשה נוראית, על אחת כמה וכמה שאנחנו חווים אי צדק מובהק בלא מעט מקרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן