חולה על כדורגל - המגזין
בן 40, נשוי פלוס 2, ירושלמי מבטן ומלידה. כותב ומדבר על כדורגל. מאמן בכדורגל הישראלי מעל ל-17 שנה. בקיצור, חולה על כדורגל.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

הדור הישן והטוב: דור מיכה חוזר לבשל כמו שדור מיכה יודע לבשל

בישול של דור מיכה הישן והטוב. מיכה במשחק מול הפועל ת"א (קרדיט: ליאת אבשלומי)
אחרי הבישול הגדול שלו לשער הניצחון של פרד פריידיי מול הפועל ת"א ביום שני האחרון, דור מיכה הגיע רשמית לעונת 2023/24. הבישול הזה הזכיר לכולנו שמיכה הוא מהמוסרים הטובים ביותר בישראל בעשור וקצת האחרון. האם זה אומר שדור מיכה הישן והטוב חזר?

דור מיכה הגיע הקיץ לבית"ר ירושלים עם ציפיות גבוהות להשתלב כאחד השחקנים המרכזיים בקבוצה, אך ציפיות לחוד ומציאות לחוד. נדידה בין ספסל להרכב, פציעה שהשביתה אותו לחודש וביצועים לא גבוהים הם מנת חלקו העונה. עד המשחק האחרון מול הפועל ת"א הוא עמד על 0 שערים ו-0 בישולים ב-10 משחקים בהם שותף מתוך 17 מחזורים בסה"כ. רק ב-3 משחקים בהם עלה בהרכב. בהחלט מה שלא ציפה לו ובטוח גם לא מה שבבית"ר ציפו ממנו. עד הדקה ה-75 בבלומפילד ביום שני האחרון.

מיכה עלה כמחליף במקומו של דן עזריה 4 דקות לפני כן במטרה לעזור לבית"ר לנצח את המשחק. התוצאה הייתה 0-0 והמשחק היה יכול ללכת לשני הכיוונים, שער אחד במקסימום היה נופל בו. 4 דקות אחרי שהוא נכנס, הוא קיבל כדור מעדי יונה ב-Half Space (=השטח בין האגף למרכז המגרש) בצד שמאל. אלו השטחים שבהם הוא שולט, הסביבה הטבעית שלו בה הוא מרגיש הכי בנוח. מצד ימין הוא קטלני הרבה יותר, אבל גם מצד שמאל הוא יודע להכניס את הכדורים לתוך הרחבה בצורה מסוכנת וכך גם עשה הפעם. מיכה השתלט על הכדור ובנגיעה השנייה הקפיץ באומנות כדור מעל ההגנה, כמו שדור מיכה יודע לעשות כל כך טוב. פרד פריידיי, שעשה תנועה נהדרת לרחבה, השתלט וכבש. 0-1 לבית"ר, השער היחיד במשחק. בית"ר חזרה לנצח אחרי ההפסד 2-1 הביתי לבני ריינה. מיכה הביא את השינוי דקות לאחר שנכנס.

צפו בבישול הגדול של מיכה לפריידיי:

שרון דוידוביץ' הענק, היטיב לכנות את מיכה לאחר מכן בשידור (כמו ששרון דוידוביץ' מיטיב לומר כמעט על כל נושא שבעולם) כ"דור מיכה וינטג'", ואכן זה היה בישול של דור מיכה הישן והטוב. מה שהורגלנו לראות אותו בשנים הטובות שלו במכבי ת"א וגם לפרקים בהפועל ב"ש. הצ'יפים הגאוניים האלה מעל כל ההגנה, כדורים חותכים וקטלניים, צ'יפים שהופכים לבישולים.

ע"פ טרנספרמרקט היו לדור מיכה עד אותו בישול שער הניצחון מול הפועל ת"א 75 בישולים, לפי מקורות אחרים המספר אפילו מתקרב ל-100 (אם למישהו יש מקור אמין, תרשמו כאן בתגובות). רוב הבישולים היו כמובן במדי מכבי ת"א ובאותן עונות, מיכה היה אחד המוסרים הטובים ביותר, אם לא הטוב מביניהם.

אולי המוסר הטוב בישראל באותן עונות. דור מיכה במדי מכבי ת"א (קרדיט: האינסטגרם של דור מיכה)

מאז אותה הפרשה, מיכה לא חזר להיות אותו מיכה. למרות שמיכה עצמו טען בראיון לאחר הניצחון מול הפועל ת"א, שהוא לא בא העונה לבית"ר בשביל לשקם את הקריירה כפי שאולי זה היה נראה ככה ושהעונה שעברה בהפועל ב"ש הייתה דווקא טובה, מיכה לא הזכיר בקפריסין ובב"ש את אותו פריים מיכה של מכבי ת"א. למרות שהוא לא טעה כל כך בדבריו באותו ראיון (את העונה הסדירה סיים עם 6 בישולים ושער ב-26 מחזורים), זו אכן לא הייתה עונה גרועה, אבל אין ספק שמיכה פוסט הפרשה הוא מיכה אחר. הוא פחות משפיע, פחות מבשל, פחות שחקן מרכזי.

אבל ההגעה לבית"ר בקיץ הייתה אולי כן צריכה להוציא את מיכה לדרך חדשה, דרך שבה שוב יוביל קבוצה ויראה את דור מיכה הישן והטוב, "דור מיכה וינטג'" להזכירכם. ואולי הבישול הזה, של דור מיכה דור ראשון, הזכיר לכולנו איזה מוסר גדול הוא ואיזה שילוב מופלא של ראיית משחק מדהימה וטכניקת מסירה גבוהה יש לו וכמה משמעותי הוא יכול להיות עדיין.

מיכה יכול להיות הרבה יותר משמעותי ממה שהיה עד כה העונה, אך אם לומר את האמת, הוא גם צריך להתמודד עם הנסיבות. הוא הגיע לקבוצה שיש בה את ירדן שועה, אולי המוסר הטוב בישראל כיום, ואת עדי יונה, הכישרון הכי גדול שגדל בבית"ר בשנים האחרונות, שמקבל ולוקח את ההזדמנויות שלו. לראות את שלושתם בהרכב יחד ידרוש לעשות התאמות טקטיות לא מעטות מצד יוסי אבוקסיס. התאמות שלא בהכרח ליוסי יש את הכלים בשביל כך או שהן אפשריות בכלל, למשל להציב את שועה כ-9 מזויף או את מיכה כ-8 מתחת ליונה. להציב את מיכה ככנף מזויף בצד ימין, יונה כ-10 ואת שועה ככנף מזויף בצד שמאל, זה אומר בית"ר עם 3 שחקנים לרגל בחלק הקדמי. מי ירוץ לעומק?

בכל מקרה, אבוקסיס יצטרך לתפור חליפה מדויקת עבור מיכה, שיצטרך להיות יעיל מאוד בדקות שהוא על המגרש ולהביא שינוי כשהוא על המגרש, בדיוק כפי שעשה מול הפועל ת"א. אז אולי הבישול הזה יוציא את דור מיכה לדרך חדשה. דרך בה הוא יוכל להוריד עומס מירדן שועה ומעדי יונה מניהול המשחק של בית"ר וישחרר את שועה למשל למשימות כיבוש. דרך בה הוא יוכל לעזור לשועה וליונה להוביל את בית"ר לעבר הפלייאוף העליון.

והערב בטרנר, מול קבוצתו לשעבר, בית"ר מתחילה את המסע שלה בלשמור על התואר שכמעט נלקח לה מיד לאחר שזכתה בו עם אחת ההגרלות הכי קשות שהייתה יכולה לקבל. זה לא יהיה קל בכלל. שועה יחזור להרכב, יונה אולי ירד לספסל ומיכה שוב לא יפתח בהרכב. אולי כשיעלה כמחליף, יביא שוב את השינוי שבית"ר אולי תצטרך. לא בטוח שזה יספיק לה מול ב"ש הלוהטת, אבל בהמשך העונה בשביל לברוח מהתחתית ואולי גם להסתנן לפלייאוף העליון, דור מיכה הישן והטוב, "דור מיכה וינטג'", בהחלט יכול לעזור.

יעזור לבית"ר להשיג את המטרות שלה העונה? מיכה מחייך לצידו של יונה אחרי הניצחון מול הפועל ת"א (קרדיט: ליאת אבשלומי)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן