חולה על כדורגל - המגזין

בן 39, נשוי פלוס 2, ירושלמי מבטן ומלידה. כותב ומדבר על כדורגל. מאמן בכדורגל הישראלי מעל ל-16 שנה. בקיצור, חולה על כדורגל.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

משוועים לשקט: בית"ר ירושלים פותחת עונה

אחרי קיץ דרמטי מאין כמוהו, בית"ר ירושלים פותחת עונה חדשה – בליגת העל ועם בעלים חדש. משה חוגג עזב, ברק אברמוב הגיע ואולי במקום החלומות של חוגג על מנגינת ליגת האלופות בטדי, אולי עדיף שאברמוב יחלום על דברים צנועים הרבה יותר. נגיד כמו על שיהיה שקט סביב המועדון? על החלפת הבעלות, הבחירה של כוכב מחלקת הנוער לעבור לאשדוד "הקטנה" והמשחק הרשמי הראשון של העונה מול הפועל ת"א הערב בגביע הטוטו

אם תשאלו כל אוהד בית"ר ירושלים, קרוב לוודאי שרובם המכריע יאמר לכם שהדבר שהם הכי מייחלים לו בקבוצה הזו זה לא איזה יהודי קנדי עשיר או איזה פילנטרופ גדול, אלא רק שיסרור שקט בבית וגן ובטדי.

טוב אולי זו קצת הגזמה וכמובן שכל אוהד בית"ר ירצה בעל בית עם אמצעים כמעט בלתי מוגבלים, אבל הוא קודם כל ישמח שבמועדון שלו תהיה סביבה שקטה ויציבה ואם אפשר אז שתהיה גם עונה אחת מלאה בלי דרמות או שערוריות מיוחדות ורק אז אולי לחלום בגדול יותר. למה? כי להיות אוהד בית"ר ירושלים זה אומר להיות מודע לכך שבכל יום יכולה להיווצר איזושהי מהומה, דרמה או פיצוץ כלשהו. עם בעל הבית, הקהל, התקשורת וכל גורם אחר הקשור לקבוצה. אז סביר יהיה להניח שקודם כל אוהד בית"ר יבקש רק קצת שקט.

 

תם עידן משה חוגג, החל זה של ברק אברמוב. האם נראה משהו אחר? (האתר הרשמי של בית"ר ירושלים)

יש שיאמרו כי במקום שאין בו שקט ושלווה, לעולם לא תהיה בו נחמה והצלחה. ואולי הכול נגמר ומתחיל מהשיח סביב המועדון. מהאי שקט שסורר סביבו, יש שיאמרו מהסביבה הרעילה שהוא חי בתוכה.

"למילה אחת יחידה יש את הכוח להשפיע על הביטוי של גנים האחראים על וויסות של לחץ פיזיקלי ואמוציונלי", אמרו כותבי הספר מהפסיכולוגיה החיובית, "speak with kindness". הם מצאו שמילים חיוביות כמו אהבה, חמלה ושלום מגבירות את יכולת ההסקה הקוגנטיבית שלנו ומחזקות את האונה הפרונטלית במוח. תקשורת אלימה לעומת זאת, שולחת התרעה במוח שגורמת לכיבוי חלקי של אותן יכולות, הסקה קוגנטיבית ושימוש בלוגיקה, אשר נמצאים באונה הפרונטלית שלנו [קרדיט: עמית גל – הנעת תהליכי צמיחה].

כולנו מכירים את ניסוי האורז או הקרח, שבו אם נדבר יפה ו"נחבק" במילים אוהבות אז האורז לא יעלה עובש או הקרח יתגבש לצורות יפות. בין אם הניסוי הזה יעמוד בכל כללי המחקר המדעי או בין אם לא, לכולנו ברור כי למילים יש כוח. כולנו נרצה לחיות בסביבה בה יש שקט, הרמוניה ואווירה נינוחה וטובה. אף אחד לא ירצה למשל לעבוד במקום בו הבוס מתעמר בו או לא משלם לא משכורת או הלקוחות מתנהגים לא יפה. אז אותו הדבר גם במועדון כדורגל.

אז אולי הדבר הכי חשוב כעת בבית"ר הוא לא להביא עוד 5-6 שחקנים חדשים שיחזקו את הקבוצה, אלא דווקא לשנות את השיח סביבו, להדגיש את הדברים הטובים, לחזק את הקשר עם כל הפלגים בקהל ולקרב בין כל הפלגים שבו, להשקיע במחלקת הנוער ולהתמקד בעשייה חיובית.

לא צריך תוצאות מיידיות. לא צריך להסתכל על הטווח הקצר. צריך לחשוב על איזו בית"ר ירושלים רוצים לראות בעוד כמה שנים. הגיע הזמן שבכדורגל הישראלי יפנימו שמה שחשוב באמת זה לא האם יביאו עוד זר אחד או שניים או לחשוב על איזה שחקן יחזק את הכנף השמאלית בעונה הקרובה. כי אותו זר, בין אם יצליח להצדיק את ההשקעה בהבאתו, לא יזכור מי זו הקבוצה בה שיחק או לא ייזכר כמי שעיצב את ההיסטוריה שלה. רק זרים בודדים זכו לכך ורק מעטים ייזכרו בליבם של אוהדי אותה קבוצה.

כי אם שחקן בית יגדל ויהפוך לסיפור הצלחה בבית"ר ירושלים, זה יספק השראה לכל מאות הילדים שמתאמנים בבית וגן בכל רגע נתון וכי אם ילדה שחולמת להיות שחקנית בית"ר ירושלים תדע שיש קבוצת בוגרות וגם היא תוכל ללבוש צהוב-שחור כשתהיה גדולה, דור חדש של אוהדות יגדל לו. אלו רק שתי דוגמאות למה שניתן לעשות במועדון.

 

אז למה צריך לכעוס בכלל על ההחלטה של יאן יוסופוב?

סיפור המעבר של יאן יוסופוב למ.ס. אשדוד מספר בעצם את כל הסיפור. החלוץ, שיחגוג 17 רק בשבוע הבא, היה הכוכב של קבוצת נערים א' של בית"ר ירושלים בעונה החולפת (31 שערים בליגה ב-30 משחקים) ואף שיחק כמה משחקים בקבוצת הנוער של המועדון.

אחד הכשרונות הגדולים ביותר שצמחו בבית"ר ירושלים בשנים האחרונות. יאן יוסופוב (האתר הרשמי של בית"ר ירושלים)

העונה הוא החל באימונים עם הקבוצה הבוגרת ובמועדון נחשב לאחד הכישרונות המבטיחים ביותר שגדלו בשנים האחרונות. יוסופוב גם כבש צמד בניצחון על לוקסמבורג של נבחרת הנוער U17 שנערכה כאן בישראל במאי האחרון וגם יצא להיבחן בראפיד וינה. החלוץ גם כבש מול אותה אשדוד במשחק ההכנה הראשון של הצהובים-שחורים העונה. הכול היה מוכן להשתלבות הדרגתית של יוסופוב בקבוצת הבוגרים, אך החלוץ הצעיר, בעצת סוכנו טל בן חיים, החליט לעבור לקבוצת הנוער של אשדוד, שכזכור לקחה אליפות בעונה שעברה ותשתתף במוקדמות ליגת האלופות לנוער.

אז למה ששחקן בית שחלם לעלות לבוגרים ולשחק בטדי מול אלפי אוהדים נלהבים יחליט לעבור לאשדוד שמשחק באצטדיון הי"א הלא ראוי לליגת העל? כי באשדוד יש לו את כל התנאים להתפתח להיות שחקן יותר ולהתקדם. פשוט מאוד. זה מתחיל בתנאים ובהשקעה בקבוצת הנוער (שכאמור תשחק מול הקבוצות הטובות ביבשת העונה, מה שיגדיל את החשיפה של יוסופוב לעיניים בוחנות) וזה ממשיך באפשרויות ובדרך הסלולה לקבוצת הבוגרים שלה, ששמה לה לדגל שילוב של בוגרי מחלקת הנוער.

אז מה עדיף – סביבה יציבה ושקטה שתספק את כל התנאים להתפתחות והצלחה או המקום הכי רועש ולא יציב שלא מספק תנאים סבירים להתפתחות והצלחה? התשובה היא ברורה ועם כל האהבה והחיבור למועדון, שבטוח שיש לחלוץ הצעיר, אפשר בהחלט יכול להבין את ההחלטה של יוסופוב ובן חיים. עצוב, אבל הגיוני בהחלט.

אז לפני שמכינים קבוצה לאליפות, ואפילו לגביע, אפשר להתחיל עם השקעה בדברים הקטנים ביותר, השקעה בקטנים ביותר. אפשר לחלום בגדול, אבל זה מתחיל קודם כל עם חלומות קטנים.

 

יוסופוב עם סוכנו טל בן חיים (טוויטר)

 

בכל זאת, מה עם המטרות המקצועיות לעונה הקרובה?

מבלי לבטל את כל הנאמר עד כה, זה לא אומר כי לא ניתן להגיע גם להצלחה מקצועית כבר העונה.

יוסי אבוקסיס הוכיח בעונה שעברה כי הוא יודע טוב מאוד לזהות את הבעיות שיש לו בקבוצה, ללכד את השורות ולהביא להצלחה מיידית. בית"ר בתחילת העונה הייתה נראית כעדר ללא רועה, היא עלתה לכר הדשא מבלי לדעת מה היא רוצה מעצמה והתוצאות היו בהתאם. אבוקסיס היה האיש הנכון, במקום הנכון, הוא הצליח לייצב את הספינה, להדביק את הקבוצה ובסוף גם להשאיר אותה בליגה. איך אומרים? ראו טביעת אצבע של מאמן ולא אסופת שחקנים ללא כל מטרה.

אך העונה יש לו אתגר גדול יותר. הדבר הכי קשה הוא לייצר סביבה מנצחת כאשר לא ניתן לספק למי שנמצא בה יציבות ו-ודאות. בית"ר התחילה להתאמן והחתימה שחקנים מבלי לדעת מה יעלה בגורלה וכעת גם מרבית שחקני הרכש לא יהיו זמינים לאבוקסיס במשחק הראשון הערב בגביע הטוטו מול הפועל ת"א. בית"ר תעלה בהרכב חסר מאוד ולמעשה, תזכה לשחק בהרכב מלא רק במחזור הראשון של מול מכבי נתניה בחוץ.

ההכנה לא הייתה אידיאלית ואבוקסיס יאלץ להכין ולחבר את הקבוצה תוך כדי המחזורים הראשונים של הליגה. שחקנים נוספים יצטרפו, ביניהם גם 3 זרים חדשים. לכן, סביר מאוד להניח כי בית"ר שנראה מחר לא תהיה דומה לזו שנראה במחזור ה-5 של הליגה.

 

ההרכב המשוער במערך 4-3-3
ההרכב המשוער במערך 5-2-3

לכן בין אם בית"ר תפתח מחר עם 4-3-3 או 5-2-3, הרבה לא נוכל להסיק כיצד בית"ר תיראה, אבל בהחלט כיצד אבוקסיס ישאף לשחק וכנראה זה לא יהיה שונה ממה שראינו בעונה שעברה – בלוק נמוך, בילד אפ מאחור ויציאה למעברים דרך ירדן שועה, שיקבל תפקיד יותר משמעותי בניהול המשחק עכשיו כשמיכאל אוחנה עבר למכבי נתניה.

בכל מקרה, ההערכה היא כי אבוקסיס יבחר לפתוח עם 5-2-3 כשאופיר קריאף מתופקד כבלם, למרות שבעונה שעברה ראינו את בית"ר משחקת בעיקר במערך של 4-2-3-1, אך לרוב זה היה כשמיכאל אוחנה שיחק את מספר 10. במצבת השחקנים הקיימת שלישיית בלמים נראית האפשרות הסבירה ביותר.

 

 

אז כאמור אבוקסיס יעלה הערב עם הרכב חסר מאוד. לכן, מה שחשוב זה לא מי ישחק, אלא איך מי שישחק ישחק. בדיוק כמו שיותר חשוב זה איך אתה אומר את הדברים, יותר ממה שיש לך להגיד.

הדרך היא זו שמשנה. זה מה שבבית"ר ירושלים צריכים מעכשיו והלאה להבין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן