חולה על כדורגל - המגזין
בן 39, נשוי פלוס 2, ירושלמי מבטן ומלידה. כותב ומדבר על כדורגל. מאמן בכדורגל הישראלי מעל ל-16 שנה. בקיצור, חולה על כדורגל.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

דרוש ברק חדש-ישן: בית"ר ירושלים מחכה ליצחקי שיחזיר לה את הברק

חוזר, הפעם כמאמן. ברק יצחקי (קרדיט: עמוד האינסטגרם בית"ר ירושלים - הפרח בגני)
ברק יצחקי יהיה מאמנה השלישי העונה של בית"ר ירושלים אחרי יוסי אבוקסיס וגל כהן, ויהיה זה שינסה קודם כל להציל את הקבוצה מהסתבכות מיותרת בתחתית ואז להתפנות לבניית הקבוצה לעונה הבאה. יצחקי יצטרך לעשות זאת כשהוא ניצב בלא מעט אתגרים, מקצועיים ואישיים. אז האם יצחקי יצליח להחזיר את הברק הזה שאבד לבית"ר?

ברק יצחקי יוצג היום בשעה 14:00 כמאמנה החדש של בית"ר ירושלים לשנתיים וחצי הקרובות. יצחקי יהיה מאמנה השלישי העונה של בית"ר, אחרי שגל כהן עמד על הקווים בשלושת המשחקים האחרונים, וזאת לאחר התפטרותו של יוסי אבוקסיס. כהן היה אמור להיות מאמן הקבוצה עד סוף העונה, אך בעקבות ההפסד הדרמטי במוצאי שבת לבני סכנין, שסגר רצף של 3 הפסדים שלו בתפקיד המאמן הראשי, נדרש שינוי מהיר וחד בכדי למנוע קריסה של הקבוצה והוחלט למנות מאמן קבוע במקומו. דרך אגב, ב-4 המשחקים שכהן עמד על הקווים כמאמן בית"ר, הוא הפסיד בכולם.

כשבוע לפני, מונה אלמוג כהן להיות המנהל המקצועי של המועדון, אך למרות שסוכם כי יחל את עבודתו בסיום העונה, החלפת המאמן הייתה חייבת לעבור דרכו והוא הסכים להתחיל בפועל את התפקיד עכשיו, גם אם לא באופן רשמי, רק אם יהיה מעורב בבחירת המאמן. השמות שנזרקו לאוויר בימים האחרונים היו אופיר חיים, מרקו בלבול, קובי רפואה וברק יצחקי. מי שהיה ראש תחום הכדורגל במכבי ת"א היה האופציה הראשונה של כהן ואחריו חיים. יש שיאמרו שמאמן נבחרת הנוער היה הראשון ולא רצה את התפקיד. בכל מקרה, יצחקי נבחר ע"י כהן ואחד הדברים הכי חשובים במינויו זה אורך החוזה. יצחקי סיכם על חוזה לשנתיים וחצי בקבוצה, מה שמעיד על הביטחון של כהן במינוי.

כל האירועים הללו קרו בשלושה שבועות בלבד. ככה זה בבית"ר, כמות אירועים בקצב מסחרר, כמות אירועים שיכולים למלא עונות שלמות של קבוצות אחרות. הכל קורה מהר, הכל קורה מהרגע להרגע, דברים יכולים להשתנות מיום ליום, ומשעה לשעה. אם זה היה נראה שכהן היה אמור לסיים את העונה ואם ירשים אולי אף יקבל הזדמנות גם בעונה הבאה, רצף ההפסדים שבר את גב האברמוב, שהשתכנע כי אם הוא לא עושה שינוי, העונה הזו עוד יכולה להסתיים בצורה הכי קשה שיכולה להיות והוחלט על פרידה מכהן. והנה, בית"ר סופרת לה מאמן 3 העונה ומינוי מנהל מקצועי. ככה זה במועדון הלחוץ והקפריזי בישראל.

איך סיפר לנו מקס גרצ'קין בראיון לחולה על כדורגל – הפודקאסט על היום בו יוסי אבוקסיס מונה למאמן: "הלכתי לישון צהריים עם שרון מימר כמאמן, קמתי עם יוסי אבוקסיס בכלל. שאלתי את עצמי: 'כמה זמן בכלל ישנתי?'"

 

אז האם מינויו של יצחקי טוב לבית"ר? ניסיתי להעריך.

כאמור אלמוג כהן מעורב במינוי של יצחקי, מה שאומר שהשניים משדרים על אותו קו מקצועי וחולקים רעיונות דומים. כהן מאמין בכדורגל יוזם, אינטנסיבי עם לחץ גבוה וקצב משחק מהיר. יצחקי השחקן היה פנטזיסט שכובש במספרות ועקבים. על הנייר, זה הכדורגל שכל אוהד בית"ר היה רוצה לראות את הקבוצה משחקת. הכדורגל של יוסי אבוקסיס לא היה כזה, וזה באנדרסטייטמנט. אבוקסיס הוא מאמן שלא אוהב את הכדור, שאוהב לחכות מאחור ואז לצאת למעברים. זה יכול לעבוד טוב נגד קבוצות מסוימות וגם, כמו שראינו בעונה שעברה, במשחקי גביע, נגד קבוצות שמשחקות עם קו הגנה גבוה. מכבי ת"א בחצי סבלה מזה, ומכבי נתניה, של כהן, בגמר. אבל ראינו שבמשחקים מסוימים זה פשוט לא עובד ובית"ר הייתה נתקעת לא מעט כשנדרש ממנה לחשוב ולהיות יוזמת.

האתגר המקצועי של יצחקי וכהן הוא גדול, אבל בעיקר הוא יהיה בלמצוא את האיזון בין קבוצה שלוחצת גבוה וכופה סגנון מהיר ואינטנסיבי, לבין קבוצה שיודעת גם לשמור על קומפקטיות ולהתאים את עצמה ליריבות שונות. נתניה של כהן סבלה מחוסר הגיוון הזה בסגנון ולעיתים הייתה נראית כנאיבית חסרת תקנה.

האתגר הנוסף של יצחקי יהיה להתאים את עצמו לתפקיד החדש. לא חסרות דוגמאות של שחקנים גדולים שלא הצליחו כמאמנים ראשיים ועל אחת כמה וכמה שהתפקיד הראשון שהם מקבלים זה של קבוצה גדולה (גם אם בית"ר כרגע בימים פחות גדולים). כמו ששחקן עובר דרך, גם מאמן צריך לעבור דרך. זו הסתגלות שונה, זו עבודה יומיומית על כר הדשא, זה להעביר את הידע שלך הלאה, זה להעביר אימון בצורה הנכונה. יצחקי לא חווה את זה, למעט ימים ספורים במכבי ת"א. כעת הוא נכנס לנעליים, שהן לא בהכרח גדולות למידותיו, אלא הן בעיקר שונות ואחרות ממה שהוא נעל עד כה. את הכבוד הראשוני מהשחקנים (וגם מהקהל) הוא יקבל, אבל מהר מאוד הוא יצטרך להרוויח את האמון מהם שהוא מסוגל להעמיד אותם כקבוצה ולעשות אותם יותר טובים, גם כיחידים.

והדבר הבא עשוי די להצביע על כך שיכול להיות שהוא יצליח בכך. זה אולי ישמע לכם קצת מצחיק ולא קשור, אבל מהמעט ששמעתי את יצחקי מפרשן משחקים בתקופה האחרונה, מאוד אהבתי את התפיסה של איך שהוא רואה את המשחק. זאת אומרת, יצחקי הוא מסוג הפרשנים שמנסים להעביר לך במשחק את מה שעובד, את מה שלא עובד ומה צריך לעשות בשביל שדברים יעבדו. אם יצליח להעביר את הידע הזה לשחקנים, זה יהיה נהדר. זה האתגר האמיתי של כל מאמן דרך אגב – העברת תפיסת הכדורגל שלך הלאה לשחקנים.

יצחקי עובר כאן שינוי משמעותי. כשהיה במכבי ת"א, לחלק מהאנשים לא היה כל כך ברור מה תפקידו של יצחקי ועל מה הוא אחראי בדיוק – 'מה זה בדיוק אומר ראש תחום הכדורגל?' יש שיאמרו שהוא אף נכשל במה שהוא היה צריך לעשות – מינוי מאמן, הבאת שחקנים זרים ובסוף גם יזכרו את אובדן השליטה בישראל למכבי חיפה. יצחקי מגיע לבית"ר כמאמן ראשי ויכול להיות שהתקופה במכבי גרמה לו להבין שזה מה שהוא רוצה להיות ויכול להיות שההבנה הזו לקח לו קצת זמן. הוא עמד על הקווים למשך כמעט חודשיים בסוף 2021 והוא גם היה יכול להיות מאמנה הקבוע, אך הוא החליט שלא. אולי הוא לא היה מוכן אז, אולי הוא קצת חשש. עכשיו חובת ההוכחה עליו. הוא מגיע לתקופה ארוכה, הוא מגיע כשיש לו הרבה עבודה ויש שיאמרו גם שאין מה להפסיד. מקסימום יחזור לעמדת הפרשן.

להיות על הקווים זה משהו אחר. יצחקי כמאמן זמני במכבי ת"א (קרדיט: ספי מגריזו)

יש הרבה מה לבנות בבית"ר ירושלים, אך ברק יצחקי, יחד עם אלמוג כהן, צריך לבנות בעיקר זהות חדשה. יצחקי צריך לייצר לבית"ר זהות מקצועית ברורה, סגנון ואופי שמתאים לבית"ר עם שחקנים שמתאימים לבית"ר, והזהות הזו צריכה להחזיק לאורך זמן. וכדאי שהזהות הזו תכלול גם דבר מאוד מאוד חשוב לקהל הבית"רי, היא צריכה לכלול ברק. אם יצליח בכך, הוא עשה כבר חלק עיקרי מהעבודה.

תגובה אחת

 1. אהבתי את הניתוח אבל ברשותו של הכותב כמה דברים להשלמה : 1 עבודה קשה ויסודית ( כי הרבה מאמנים חושבים שמשהו מהעוזרים יעשה , הם יתנו הנחיות והחלטות )
  2 ניהול משחק – תגובות לשחקנים מהקו , חילופים .
  3 בקרה ומעקב , החלטות שלך כמאמן , לשחקנים מדדים אישיים : כושר , תזונה , משקל , מהירות ועוד .
  4 עבודה פרטנית עם שחקנים לשיפור נקודות תורפה ומדדים .
  5 ניהול שחקנים זרים כולל מעטפת אישית ומחויבות אישית ומקצועית .
  6 התמודדות עם לחץ התקשורת לפרסם כל דבר ! התמודדות עם קשר תקשורת והשחקנים כולל הדלפות .
  7 התמודדות מול סוכנים ובעלי אינטרס .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

הכל מהשנה האחרונה


Warning: Undefined array key "icon" in /home/customer/www/kaduregel.com/public_html/wp-content/plugins/elementor/includes/widgets/icon-box.php on line 695

שתף

דילוג לתוכן