חולה על כדורגל - המגזין
בן 39, נשוי פלוס 2, ירושלמי מבטן ומלידה. כותב ומדבר על כדורגל. מאמן בכדורגל הישראלי מעל ל-16 שנה. בקיצור, חולה על כדורגל.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

שביט אלימלך: "אהבתי את דרור מאוד", "נהנית להיות שייך להפועל ת"א, וזה בזכותו"

אגדת מועדון. גם בהפועל ת"א (קרדיט: קובי אליהו)
אינספור שחקנים עברו תחת דרור קשטן, אבל שביט אלימלך היה זה ששיחק תחתיו הכי הרבה משחקים. אלימלך היה בהפועל ת"א 11 שנים, מתוכם כמעט 7 תחת קשטן כשוער ראשון. בראיון מיוחד ל'חולה על כדורגל', אלימלך מספר על התחושות הקשות כעת, החוויות המיוחדות מקשטן, הרגעים הגדולים ביותר, למה הקשר ביניהם מיוחד ועוד. פרוייקט 'פרידה מאגדה'

שביט אלימלך הוא סמל בהפועל ת"א וב-11 שנים במועדון הספיק להופיע במדיה 344 משחקים בליגה, מה שמעמיד אותו במקום החמישי בהכי הרבה הופעות במדי המועדון. אלימלך הוא השוער השני עם הכי הרבה הופעות ורק אריה בז'רנו (430, מקום שני מבין כל השחקנים) ערך יותר הופעות במדי הקבוצה בליגה. מתוך 11 שנים במועדון, 7 שנים וחצי היו תחת דרור קשטן, מה שהפך את אלימלך לשיאן ההופעות אצל המאמן. בהפועל זכה אלימלך בדאבל ב-99/2000, עוד 3 גביעים ובגביע הטוטו. רק 2 גביעים (1999 ו-2007) לא היו תחת קשטן. אלימלך היה כמובן גם חלק מהמסע הבלתי נשכח של הפועל בגביע אופ"א בעונת 2001/02, בו הפסידה הפועל למילאן הגדולה רק בשלב רבע הגמר. בקיצור הבנתם, דרור קשטן היה חלק מרכזי בקריירה של שביט אלימלך, במידה מסוימת אפשר גם לומר את ההפך.

סמל של הפועל ת"א. שביט אלימלך (קרדיט: ראובן שוורץ)

בראיון מיוחד ל'חולה על כדורגל', אלימלך מספר לי על ההלם הגדול מלכתו של מאמנו לשעבר ובשיחה מרתקת משתף בפניי את החוויות והרגעים המיוחדים מהתקופה המשותפת ביניהם. אלימלך פותח עם התחושות הקשות מהחדשות העצובות: "ממש עצב, ממש בבאסה. פתאום עולים הזיכרנות. זה בן אדם שאתה כל הזמן חושב עליו, מה למדת ממנו, בכלל התקופות היפות, על כל הקבוצה שהייתה ובמיוחד עליו, שהוא עשה את זה," פותח אלימלך את השיחה בינינו. "הייתי רואה אותו במפגשים ושלחתי לו מזל טוב ליומולדת בראשון לאוקטובר. הוא ענה לי, ישר שלח לי הודעה קולית, הוא היה קורא לי 'שביטוש' ודיבר והכול בסדר. הוא לא סיפר איך הוא הרגיש, אבל מבינים. הוא רזה מאוד והבנו שיש משהו, אבל לא שואלים," מספר אלימלך על החודשים האחרונים.

לראיון המיוחד עם שמוליק לוי: "דרור קשטן היה דבר מיוחד מאוד לבית"ר ירושלים", "הוא היה כמו אבא עבורי"

קשטן היה בהפועל בארבע קדנציות שונות. בעונת 1996/97 הגיע באמצע העונה והציל אותה מירידה ואז חזר לבית"ר ירושלים ולקח איתה אליפות. הוא חזר להפועל שנתיים לאחר מכן ואלימלך מספר שהגיעה הגרסה הכי טובה ובשלה של דרור קשטן, מה שהתבטא בהצלחה מקצועית: "הוא בא הכי בשל להפועל, בגלל זה הצלחנו ככה. האמת שהוא בא לקבוצה שהפסידה לו את האליפות במשחק השרוכים. הוא בא לקבוצה שנבנתה, שהוא התחיל את הבנייה, עזב לבית"ר ואז הוא חזר אלינו. כשהוא בא ישר לקחנו את הדאבל והיינו המון שנים רק בצמרת והשיא היה באירופה."

השיא היה באירופה. דרור קשטן חוגג את הניצחון על צ'לסי (Credit: Getty Images)

אלימלך ממשיך לספר כי בקדנציה השנייה בהפועל, הסמכויות של קשטן חרגו הרבה מעבר למאמן רגיל: "הוא בא והשתלט על כל העניינים. זה היה מועדון שנתן לו את המפתחות. ההנהלה הכירה אותו מהקדנציה הראשונה וחיכתה לו בכיד לתת לו את הכול ואמרה לו 'בוא תיקח את המושכות'. אני חושב שזה מה שעשה לו את זה. הוא בא לקבל את המפתחות על הכול, הוא ניהל פה פשוט את הכול. הוא היה יותר ממנג'ר, קובע הכול. הוא היה הדמות הבכירה והמרכזית במועדון, שכולם היו מתייעצים איתו, וזה הצליח." זה הצליח וזו כנראה הייתה הסיבה שהקדנציה הזו של קשטן בהפועל הייתה הארוכה ביותר שלו בקריירה מבחינת רצף שנים – מתחילת עונת 99/2000 ועד סוף עונת 2003/04. יותר מבכל מועדון אחר ויותר מהקדנציה בנבחרת ישראל.

התדמית של קשטן תמיד הצטיירה כמאמן קשוח מאוד וקפדן, וכן, זה נכון מאוד, אבל מה שאלימלך מתאר זה שאת היראה והכבוד הזה הוא הרוויח לא בהכרח בהרבה מילים, אם בכלל. יתרה מכך, הכוח של קשטן היה גם מתבטא גם במבט בלבד: "מקצועית, היה בה משהו, אני בתור שוער, זה הכי חשוב גם, בלי לדבר איתי יותר מדי שיחות אישיות מקצועיות, המבט שלו, התחושה שהוא נתן לי, נתנה לי ביטחון שאף מאמן לא הצליח לתת לי. בצורה שהוא התייחס אליך מקצועית, איך שהוא התייחס לאיך שאתה עובד, איך שאתה משקיע ומתאמן, ידעת שהוא סומך עליך והוא נותן לך את המפתחות. זה נתן לי תחושה שאני צריך להחזיר לו על המגרש וכך היה לכל השחקנים. הוא לא היה צריך לדבר איתך ולהבטיח לך, אבל ידעת שהוא איתך וזה לא בלוף וזה נתן תחושה מה זה טובה. ידעת שהוא איתך וגם בתקופות הפחות טובות ידעתי שהוא הולך איתי באש ובמים. זו הגדולה שלו בעצם, ששחקנים הרגישו שהוא הולך איתם." אלימלך ממשיך לספר כי גם השחקנים שלא שיחקו קיבלו את זה בצורה טובה יחסית: "הכול היה אמיתי אצלו, אז גם הם הבינו את זה בסוף." למרות התדמית הקשוחה של קשטן, אלימלך מספר שבהפועל הם הצליחו להוציא ממנו חיוכים: "נתנו לו המון כבוד, אבל הצלחנו להוציא ממנו גם המון חיוכים, מבט כזה."

כולם אהבו אותו וגם גרמו לו לחייך מידי פעם. קשטן עם שמעון גרשון (קרדיט: יוסי רוט)

את הישירות והכנות, קשטן הביא תמיד גם לאסיפות הקבוצה שלו: "באסיפות ידעת למי הוא מתכוון ופחדת שהוא לא יתכוון אליך, אבל הוא היה מעביר ביקורת והיית עושה את הכול בשבת במשחקים ובאימונים, בשביל שלא יעביר עליך ביקורת כי הוא היה מעביר עליך ביקורת כי הוא היה מעביר עליך ביקורת מקצועית, לא אישית, אבל מול כולם והוא לא היה פוסח על אף אחד. בשביל ללמד, לא בשביל לרדת, אלא בשביל שתדע איפה אתה עומד ברמה המקצועית." אך אם על המגרש קשטן היה דמות קשוחה וישירה, מחוץ למגרש אלימלך מתאר דמות שקטה ונינוחה הרבה יותר: "לא מדבר הרבה, לא מבלבל את המוח שלך על כדורגל. הוא נותן לך שקט. בין אם אתה הולך איתו לארוחת אירוע, אירוע או לבקר. בן אדם שקט. לא מה היה באימונים, לא מה היה בשבת."

אנחנו חוזרים לעונת הדאבל, הראשונה שלו בקדנציה השנייה. אלימלך מספר עליה: "הדאבל זה היה משהו שהלך קשה, קשה מאוד. המון משחקים קשים עם מכבי ת"א, מכבי חיפה, בית"ר ירושלים. הכל היה קרב. היה קשה מאוד לקחת את האליפות, ומי חשב בכלל לקחת גם גביע? גם ההגרלה הייתה מאוד קשה. דרבי ועברנו אותו, ופתאום קיבלנו את מכבי חיפה בחצי הגמר וגם אותה עברנו ובית"ר בגמר עוד פעם. זאת הייתה הדרך הכי קשה שלי בתור שחקן בלקחת גביע, ולקחתי 4 גביעים. אז אתה חושב לעצמך 'איך אתה לוקח גם גביע?', אתה מרוכז באליפות ופציעות ולא היה לנו סגל כל כך רחב וגם קבוצה יחסית צעירה ואיכשהו דרור הצליח להביא אותנו לשיא באותה עונה וזה היה מדהים! בעונה שגם מכבי ת"א, מכבי חיפה ובית"ר ירושלים בצמרת, זה לא פשוט בכלל. זה דאבל פשוט גדול."

משחק האליפות של הפועל בשכונת התקווה מול בני יהודה כולל ראיון סוף המשחק עם קשטן:

עונת הדאבל הייתה לא רק מדהימה מבחינה קבוצתית עבור אלימלך, אלא גם באופן אישי כשהוא סופג רק 28 שערים ב-39 מחזורים ושומר על 17 פעמים על שער נקי. גם בשלבים המכריעים בגביע המדינה היה מכריע. "בחצי הגמר נגד מכבי חיפה לקחתי 4 פנדלים ובגמר נגד בית"ר לקחתי פנדל אחד, כשבעונה הקודמת לקחתי לבית"ר 2 פנדלים והיה מצ'אפ פסיכולוגי. זה היה גמר מדהים, בית"ר השוותה פעמיים, פעם אחת בדקה ה-94 ועוד פעם בסוף של הסוף של תוספת הזמן של הארכה ולא האמנו כבר שנוכל לנצח והנה לקחנו את הפנדלים. זכיתי גם בשחקן העונה."

ואמנם, הדאבל היה מדהים, אבל כמו שאלימלך אומר על המסע המופלא בגביע אופ"א שהיה "שיא השיאים." קמפיין גביע אופ"א בעונת 2001/02 מופלא בצורה בלתי רגילה, בטח באותה תקופה שקבוצות ישראליות כשלו באירופה. הפועל עברה בסיבוב הראשון את ירבאן ובשני את גזיאנטספור ואז הגיע המפגש הכפול המדהים מול צ'לסי. אחרי ניצחון 0-2 אדיר בבלומפילד, יצאה הפועל לסטמפורד ברידג' וסיימה בתיקו 1-1, כשאלימלך היה כוכב המשחק כשעצר שוב ושוב את פרנק למפארד, ג'ימי פלויד האסלביינק וחבריהם. בסיבוב השלישי הפועל עברה את לוקומוטיב מוסקבה וברביעי את פארמה האיטלקית. היא נעצרה רק ברבע הגמר נגד מילאן, כשהיא מנצחת בבלומפיד 0-1 ומפסידה בסן סירו 2-0 ומודחת אחרי קמפיין אדיר.

גם ג'ימי פלויד האסלביינק לא היה יכול על שביט אלימלך. המשחק המושלם בסטמפורד ברידג' (Credit: Getty Images)

אלימלך מספר לי על המסע הבלתי נשכח הזה: "זה היה קשטן בגדולתו, הוא היה בשיא של השיא שלו. ברמה הטקטית, ברמה של להראות לנו את השחקנים, ידענו הכול. הוא שילב לנו בוידיאו על שחקנים של צ'לסי ומילאן גם הומור ואתה פתאום קבוצה קטנה מישראל. אז הפערים היו עצומים. הנבחרת הייתה מקבלת בראש מהן. אף קבוצה לא עברה כאלה קבוצות, תמיד היו נופלים בסיבובים הראשונים נגד קבוצות מאזרבייג'אן ופולין. פתאום אתה מקבל קבוצות כאלו והוא נותן לך להבין שאתה מסתכל להם בלבן של העיניים והוא מדבר איתך על ללכת ולנצח. אתה אומר לעצמך 'על מה הוא מדבר? מה הוא שיכור?' הוא נותן לך להאמין ולהבין שאתה הולך פה לנצח. וממשחק למשחק אנחנו מאמינים בדבר הזה ובסוף הוא מביא אותך למצב שאתה מפסיד למילאן בסן סירו ואתה מאוכזב ואומר 'זה לא יכול להיות! היינו צריכים לקחת את הגביע.' ובאמת הרגשנו ככה, והרגשנו שבאמת אתה יכול לקחת את הגביע. הוא מביא אותך למצב שאתה מאמין בעצמך וזו הגדולה של מאמן. הוא ידע להביא את השחקנים הנכונים, להעמיד אותם, להעביר להם את המסר הנכון. האמין בהם. ועשינו דבר גדול, רק כי הוא האמין בנו וגרם לנו להבין שזה אפשרי."

מאוכזב שהפסדת למילאן בסן סירו. שחקני הפועל והצוות המקצועי מודים לאוהדים אחרי ההדחה למילאן שרבע גמר גביע אופ"א (קרדיט: אתר אולטראס הפועל)

מעבר לביטחון שהעניק לאלימלך ולהרבה דקות משחק, הקשר בין השניים היה מיוחד: "הוא אהב אותי וזה היה הדדי. שמרנו על קשר עד התקופה האחרונה. היה בינינו אהבה עיוורת וגם אילמת. לא היה צריך הרבה בשביל לראות את זה, במבט, בכבוד שרחשתי לו ובזה שהוא מאוד מעריך אותי שהייתי משקיען ולויאלי למערכת ונאמן. הוא אהב את סגנון ההתנהגות שלי, אני הרגשתי את זה והחזרתי לו בהתאם". אני שואל את אלימלך האם הוא אהב את זה שקשטן היה אמיתי, ישיר וקשוח, והוא עונה לי: "בדיוק. כל מה שהיה בו גרם לי להוציא מעצמי דברים שלא הייתי מאמין שהיו בי וגם שאר השחקנים. זו הייתה הגדולה שלו – להוציא מהשחקנים את המקסימום, אבל ממני במיוחד כי זו הייתה התנהגות של מאמן שהייתה מתאימה לי. שמצד אחד, ידע לתת לי בראש, אבל מצד שני, יעריך את מה שאני עושה."

לסיום אני שואל את אלימלך מה הוא הכי יזכור מקשטן והוא אומר לי שהוא נזכר בכל כך הרבה דברים ושהוא מכיר את קשטן כמו "כף היד שלי." בכל זאת, אני מבקש ממנו רגעים שהוא אומר שהם "דרור קשטן" והוא עונה לי: "פעם אחת הוא נפתח אחרי שעצרתי פנדל בדקה 90 והוא הגיע לחדר ההלבשה ופשוט נתן לי נשיקה. אני לא זוכר שהוא עשה את זה כמעט עם אף אחד. ופעם אחת, אחרי צ'לסי, הוא אמר לתקשורת 'הייתי נותן לו ציון 10'. אלו דברים שלא היית שומע מדרור, להביא ממנו סופרלטיבים, הוא לא היה משתמש בתקשורת, היה פשוט את המבט שלו. היית רואה שהוא מבסוט, הוא לא היה אומר לך 'היית גדול', לא לא. אני זוכר גם את האסיפות שלו בימי שישי שהיית נהנה לראות אותו איך מדבר לאט, רגוע ומעביר את המסר. את כל המסע הזה לאירופה, כל הסדר שהיה במועדון, המון, המון דברים שזה בזכותו. שנהנית להיות שייך למועדון הזה בזכותו, הרבה בזכותו."

נהנית להיות שייך להפועל ת"א בזכותו. אלימלך ושחקני הפועל מרימים את קשטן לאחר הזכייה בגביע (קרדיט: דני מרון)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

הכל מהשנה האחרונה

דילוג לתוכן