חולה על כדורגל - המגזין
בן 34, רמת גן. אני, לא מרגש אותי כלום חוץ מכדורגל. הבל הבלים הכל הבל.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

מכבי חיפה, עונת הרטרו

קרדיט: אינסטגרם מועדון מכבי חיפה
מכבי חיפה רוצה לחזור ולקחת תארים באופן מובהק (אחרי כביכול עונת הפסקה); למה החתמת ברק בכר היא לא בטוח המהלך הנכון; תהיה אודות עיתוי ההודעה על סיום דרכו של מסאי דגו. טור של אוריה פיניאן

כשמשהו לא עובד בחיים, אנחנו נוהגים לנסות להבין למה זה לא עובד ולנסות לתקן במקומות נקודתיים, לשפר את הדורש שיפור. לדוגמא אם קבוצת הכדורגל שלנו לא מבקיעה שערים אז ננסה להכין תבניות התקפה חדשה, אולי לשנות סגנון, להחתים חלוץ ועוד כהנה וכהנה. אבל יש אפשרות נוספת, פשוט לחזור למשהו שעבד בעבר, משהו שכבר הצליח לנו, ולסמוך עליו שהוא יעשה את העבודה. משהו לא מספיק עובד במכבי חיפה והיא בוחרת בדרך "הקלה", להחזיר את ברק בכר. אם זה עבד בעבר זה חייב לעבוד בהווה וחוץ מזה, תסתכלו על "האחות הגדולה" מתל אביב שעשתה את אותו מהלך עם החזרת איביץ' וזהבי (למרות שלא ממש נרשמה הצלחה במהלך הזה).  

איביץ' וזהבי – קאמבק שלא הוליד הצלחה. קרדיט: מועדון הכדוגל מכבי תל אביב

בכר, המאמן הגדול ביותר בכדורגל הישראלי, יאמן את חיפה בעונה הבאה. אתחיל מהסוף – אני חושב שהקדנציה הבאה של בכר במכבי חיפה לא תהיה שחזור של השושלת האחרונה שהוא יצר בה. את ההישגים של בכר לא ניתן לקחת לו בשום צורה – 6 אליפויות (הכוללות 2 שושלות של 3 אליפויות רצופות), הישג השמור רק לדרור קשטן ודודי שויצר (רק שבכר עשה זאת בגיל הרבה יותר צעיר ובניסיון מועט), באליפות הבאה שהוא ייקח הוא יהפוך למאמן הישראלי המעוטר בכל הזמנים בכדורגל הישראלי ועם תוצאות והישגים לא ניתן להתווכח. 

עם זאת, יש לציין שבכר הגיע למכבי חיפה והפועל ב"ש בסיטואציה דומה מאוד. סיטואציה בה הקבוצה נמצאת כבר בוקטור של עליה, של התפתחות. בכר היה זה שלקח קבוצה מתפקדת והפך אותה למכונת כדורגל (פעמיים). בשושלת האליפויות ב"ש הגיע בכר לקבוצה (של אלישע לוי) עם מליקסון, ברדה ובוזגלו. בסיס הקבוצה היה שם, אלישע בנה שלד הדר, אליו הוסיף בכר את וואקמה ושחקנים נוספים ובכך הוליך את ב"ש לתקופה בלתי נשכחת של תארים וכדורגל מלהיב. 

בכר בסיום האליפות ה-3 בהפועל ב"ש. (קרדיט: אתר שבע, צילום: דני מרון)

בשושלת האליפויות במכבי חיפה הגיע בכר לקבוצה שכבר יש בה את שרי, חזיזה, לביא וג'וש כהן, הקבוצה של מרקו בלבול סיפקה כדורגל נהדר לפרקים בעונה קודם הגעתו של בכר, אך לא יכלה לעמוד מול מכבי תל אביב העוצמתית. בכר הגיע לחיפה ובעונתו הראשונה התקשה מעט ואז במהלך אחד – הבאת עומר אצילי הוא מצליח להביא לכרמל שושלת אליפויות, כדורגל משכנע, תארים, ליגת אלופות ולהפוך את סמי עופר לאחד המגרשים הכי מרגשים שיש. ואם אתמצת את ההישגים של בכר לפעולות בודדות נראה כי הבאתם של עומר אצילי וטוני וואקמה שינתה את ההיסטוריה של הכדורגל בכרמל ובנגב. 

אין ספק שבכר יודע בדיוק מתי להגיע לקבוצות שלו, תמיד קבוצות בפרופיל גבוה, קבוצות במגמת עלייה. לא משנה איך העונה הזאת תסתיים – הפעם הוא מגיע לסיטואציה שונה, למועדון שנמצא במקום אחר, בטח לא בוקטור של עלייה.

מבחינת סגל – חיפה סובלת מחוסרים משמעותיים, חלאיילי יימכר, עתידו של שרי בערפל, רפאלוב גדל בעוד שנה, סיכויים טובים שפיירו יימכר, השחקנים המובילים שהיו לבכר – אבו פאני, לביא, ג'וש, אצילי – כבר אינם. נראה שבכר הולך לסוג של עונת בנייה, ברק רגיל בעיקר לשפץ, אבל נראה שהפעם הוא ייאלץ לבנות, פעולה שונה באופן מהותי, בנייה מצריכה סבלנות, אורח רוח, תוצאות פחות טובות וכשאתה מגיע למועדון שכבר התרגל לטעום תארים – מלאכת הבנייה הופכת קשה אף יותר. 

אצילי ולביא – בעונה הבאה בירוק? קרדיט לתמונה: דף הפייסבוק "מכבי חיפה או למות".

מהזווית של היריבה – אז אם מכבי ת"א תזכה באליפות אולי היא תיכנס "לתקופה שלה" ולשושלת חדשה בכדורגל הישראלי, קשה לצפות איך תראה העונה הבאה – אבל בטוח שלמכבי יש סגל חזק שייתכן וישתפר בשנה הבאה. קשה לבחון איכות של אליפות, הרבה פעמים נהוג להגיד "שהליגה חלשה" כאשר רוצים להפחית בערכה של אליפות כזו או אחרת, תשאלו את רוני לוי שהחטא היחיד שלו היה שהוא לקח 3 אליפויות רצופות כ"שהליגה חלשה". אולי הפרמטר בעיניי הכי משמעותי באליפות הוא לא איכות הליגה, אלא איכות היריבה איתה אתה מתמודד על האליפות. כשיש לך יריבה טובה, שמאתגרת אותך אז אין משמעות לחוזק של הליגה כי כל משחק הוא במובן מסוים קצת משחק מול היריבה שלך, אתה תמיד בודק אותך ביחס אליה, יש לחץ והאווירה משתנה לחלוטין. בעונתו הראשונה של איביץ' לקחה מכבי אליפות ב-30 פער, מצד אחד הישג מרשים לכל הדעות, הרי לקבוצה המוליכה יש גם את היכולת לבטל את היריבה, מצד שני זאת אליפות שנלקחת ב"תנאי מעבדה" וקשה למדוד איכות של קבוצה בסיטואציה כזאת. 

אחת האליפויות המרשימות לטעמי בתולדות הפריימר ליג היא האליפות של סיטי בעונת 2018/19, סיטי סיימה את אותה עונה עם 85% הצלחה וקצב צבירת נקודות מסחרר, הבאה בתור אחריה, ליברפול הייתה עם נקודה אחת פחות ועם מאזן נקודות שבכל שנה רגילה שווה אליפות מובהקת, בעיניי זאת אליפות מרשימה, זאת אליפות שאין זמן להביט אחור, אליפות של מאבק ראש בראש שמוציא מכל אחת מהיריבות יותר ממה שהיא שווה בפועל.

ובחזרה לזירה המקומית – בכר לקח 6 אליפויות עם מכבי חיפה והפועל ב"ש, חוץ מהאליפות הראשונה בבאר שבע שהסתיימה בפוטו פיניש משוגע במחזור האחרון – לא הייתה אליפות בה הקבוצה של בכר התמודדה ראש בראש, בדר"כ זו הייתה מכבי ת"א, אבל לא תמיד היא נתנה פייט אמיתי ועד הסוף. אז בעונה הראשונה עם ב"ש באמת מכבי הציגה עונה נהדרת עם אחוזי הצלחה של אלופה (81 נקודות בתום העונה). בעונה לאחר מכן זהבי הלך, לא הגיע מחליף ראוי והקבוצה נכנסה לסוג של שנתיים בתרדמת, ב"ש המשיכה בכדורגל הנהדר שלה אשר הגיעה לשיאו בעונתו ה-2 של בכר והיה ברמה נמוכה משמעותית בעונתו השלישית, אך עדיין בהיעדר יריבה ראויה ב"ש זכתה באליפות השלישית שלה.

בכר חוגג אליפות עם מכבי חיפה (קרדיט: אתר מאקו, צילום: אלן שיבר)

גם בשושלת של מכבי חיפה, מכבי תל אביב לא היוותה באמת יריב, מידי פעם היא הלחיצה את חיפה אך השליטה בליגה הייתה ירוקה בצורה די מובהקת עניין אשר אפשרה לחיפה לשחק את "הכדורגל שלה", בשקט ועם פחות לחץ. ואולי כעת נוכל להסביר את חטאו של רוני לוי בכך שהוא בסך הכל לא לקח את האליפויות שלו (אשר כונו "אליפות עם כוכבית") מול יריבות אטרקטיביות וראויות (חוץ מהעונה ה-1 שהאליפות הייתה מול מכבי תל אביב. בעונה ה-2 זה היה מול מכבי פ"ת ובעונה ה-3 מול הפועל ת"א בפער 16 נקודות) כשאין לך יריבה, זה פחות מרגש, פחות מרגיש שלקחת את האליפות אלא אולי במובן מסוים שהיא ניתנה לך.  

ובחזרה להתחלה, מיד לאחר פרסום חזרתו של בכר לחיפה – צצו להם הכתבות על חזרה צפויה של נטע לביא ועל כך שעומר אצילי על הכוונת ושסיכוייו של שרי לחזור גבוהים מאוד ובקיצור – יש מצב שמכבי חיפה הולכת על עונת הרטרו בכל הכוח רק שהפעם אולי הסיטואציה הכללית מעט שונה. 

עיתוי הודעת המינוי

ב-14 לאפריל מודיעה מכבי חיפה על החתמתו של בכר, יממה לאחר ניצחונה של חיפה על בני סכנין במסגרת הפלייאוף העליון, ניצחון אשר הקטין את הפער ממכבי ל-7 נקודות. יום למחרת מכבי מפסידה בטרנר והפער עומד על בסך הכל 7 נקודות. שבועיים לאחר מכן מכבי תל אביב עושה תיקו בדוחא והפער מצטמק ל-5 נקודות בלבד כשבמחזור הקרוב מכבי חיפה מארחת את מכבי תל אביב ובמקרה סביר של ניצחון חיפאי הפער יצנח ל-2 נקודות כשיישארו 9 נקודות בקופה.

אז מה ראה יעקב שחר בהילות להודיע על מינויו של בכר? עד היכן מגיע חוסר האמון במסאי דגו? איך תראה העונה הזאת אם מכבי חיפה תיקח אליפות ותחליף מאמן, זה יהיה תקדים היסטורי. האם בחיפה מאמינים בכלל שאליפות אפשרית? כיצד דגו אמור לשכנע את השחקנים להילחם עד השניה האחרונה.

כל השאלות לעיל מעידות על מהלך תמוה, לחוץ, של מועדון שבסך הכל רוצה לחזור לקחת אליפות רק שהוא לא שם לב שייתכן והוא בדרך לשם. 

2 תגובות

  1. יפה, אהבתי את הניתוח. בכר מגיע הפעם לאתגר מסוג שונה עם ציפיות בשמיים. זה כנראה המבחן שיחתום – או לא – אם הוא המאמן הכי טוב בתולדות בכדורגל הישראלי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

הכל מהשנה האחרונה

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן