חולה על כדורגל - המגזין

בן 34, רמת גן. אני, לא מרגש אותי כלום חוץ מכדורגל. הבל הבלים הכל הבל.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

משחקי הגיבוי: מסאי דגו עושה לאיתמר ניצן מסאי דגו

נגמר הקרדיט. דגו וניצן (קרדיט: מאור אלקסלסי / ישראל היום ורדאד ג'בארה / one)
איתמר ניצן סובל מאותו היחס בדיוק ממנו סובל מסאי דגו, שנשאר לעת עתה - קירח מכל הכיוונים. אוריה פיניאן על סאגת השוערים במכבי חיפה והאם דגו מקבל את ההחלטה הנכונה בעניין?

פעם, כשהיינו משחקים כדורגל בשכונה, היינו בוחרים את שני השחקנים הכי טובים שייבחרו את השחקנים לקבוצה שלהם, בחירה אחת לכל אחד, לפי הסדר. דמיינו את הסיטואציה הבאה – לאחר שכל אחד הרכיב את הקבוצה שלו, נשארים שניים אחרונים – רועי משפתי ואיתמר ניצן, חשבו רגע, את מי מהם הייתם בוחרים לקבוצה שלכם? והאם זה בכלל באמת כזה משנה?

בקיץ האחרון מונה מסאי דגו למאמנה של האלופה מכבי חיפה, לא מעט גבות הורמו בנוגע למינוי זה, בכל זאת, קשה להיכנס לנעליו הגדולות של ברק בכר, אחד המאמנים הדומיננטיים והטובים בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי. לאוהדי חיפה לא נותר אלא לתת את ההזדמנות, בכל זאת, למרות העזיבות נעשה רכש משמעותי ומי יודע אם תנופת האליפויות האחרונות לא יכולה לקחת את חיפה רחוק.

במשחקי קדם העונה חיפה לא הרשימה מדי ובסך הכל עשתה את המצופה ממנה כשהיא מגיעה לבתים של הליגה האירופאית.

ומה עם דגו? התחושה הייתה שמחכים לו בכל פינה, הרחש בקהל הורגש בכל רגע במשחקים של חיפה, לאחר כל משחק עם יכולת חלשה הביקורות עלו מעל לכל דמיון, אבל בסופו של יום, מכבי חיפה עלתה לבתים של הליגה האירופית ועם תוצאות קצת יותר קשה להתווכח והרחש נותר רק בגדר רעשי רקע בלבד.  

ואז מתחילה העונה באמת. בליגה חיפה די מגומגמת – הגנה מחוררת, הפסד ליגה ואיבוד נקודות ביתי כשנראה שהמתחרה מתל אביב בסך הכל בפורמה טובה, מפלס הלחץ הולך ועולה. לאחר כל משחק מגומגם של חיפה הביקורות על דגו נשמעות בווליום חזק יותר ויותר. התחושה היא שאף אחד לא באמת מגבה אותו או נותן לו לממש את "תוכנית מאה הימים" של מסאי דגו. מפה לשם, מי שמקשיב טוב כבר יכול לשמוע אפילו קריאות התפטרות לעבר המאמן.

התחלה לא קלה. מסאי דגו (קרדיט: עוז מועלם)

אין מה לעשות, יש חוסר סבלנות בכדורגל, המילה תהליך היא כבר חלולה מידי וכולם רוצים לראות תוצאות מיידיות. אני בטוח שדגו חושב שעושים לו עוול, שלא באמת נותנים לו את ימי החסד שמגיעים לו, אז מה הוא יכול לעשות? הוא יכול לעשות פשוט את אותו הדבר לאיתמר ניצן.

ההחתמה של ניצן עמדה בסימן שאלה מהרגע הראשון (בדומה למינוי דגו). גם כאן, התחושה הייתה שמחכים לשוער בפינה, מחכים לראות מה תהיה הטעות הבאה שלו ואכן, הטעויות לא איחרו לבוא, כשהתחושה היא שאתה לא הבחירה הראשונה של הקבוצה, אתה מיד פחות טוב מהיכולת שלך.

ניצן מתחילת העונה סיפק יכולת סבירה וגם אם יהיו שיחלקו עליי, הוא בטוח לא סיפק יכולת חלשה, הוא פשוט היה די סתם שוער ממוצע, אבל עם כל הציפיות והלחץ שיש בחיפה, כשאתה "סתם" שוער, אתה פשוט לא שוער ברמה המצופה לקבוצה שהיא אלופה בשלוש השנים האחרונות. למרות זאת, דגו עמד מאחורי ניצן והמשיך לגבות אותו בתקשורת. "עושים לאיתמר ניצן עוול גדול. הוא השוער הראשון שלנו", אמר דגו במסיבת העיתונאים לפני הגומלין מול שריף טירספול לפני כחודשיים.

אבל הגיבוי היה זמני בלבד וכמו שדגו מכיר שעושים לו, הוא עושה לאחרים ומיד אחרי המשחק בראן (משחק שאף אחד לא באמת ציפה שחיפה תעשה בו יותר מידי) הוא מוריד את ניצן לספסל ומעלה את שריף כיוף, שמסומן כשוער העתיד של חיפה. 'זה לא אתה, זה אני', אומר דגו לניצן וקובר אותו עמוק בספסל.

נחזור לשאלה שלנו מתחילת הטור, אז מה ההבדל בעצם בין ניצן למשפתי? האמת, שזה בדיוק ההבדל בין הפועל חיפה למכבי פתח תקווה להפועל תל אביב וכן הלאה. האמת היא שאין ממש הבדל או לחילופין ישנו איזה הבדל דק שאפשר לספר עליו רק בדיעבד, אבל זה נראה דומה עד כדי זהה. ככה זה גם בליגה שלנו, ההבדל בין פלייאוף עליון (שמצטייר בדרך כלל כהצלחה) לפלייאוף תחתון הוא הבדל שניתן לספר עליו בדרך כלל לאחר מעשה והרבה פעמים הוא תלוי בעיקר בשפיץ של הנעל ולא ביכולות מסודרת ומאורגנת. 

אז מי צריך לפתוח בשער? ניצן וכיוף באימון (קרדיט: ראובן כהן / מועדון הכדורגל מכבי חיפה)

מיותר לציין שבמשחק הראשון של כיוף הוא עשה טעות גדולה יותר בעיניי מכל טעות שניצן עשה העונה וגורם לחיפה לאבד מול בני סכנין נקודות יקרות בבית. עובר עוד שבוע וכיוף אשם ישיר בשער נוסף שסופגת חיפה בנתניה, אך לבסוף היא נחלצת מנתניה עם ניצחון מה שמקטין את גודל הטעות.

ויכול להיות שכיוף הוא שוער העתיד של חיפה ואולי גם יהיה השוער הבא של נבחרת ישראל, אבל ההזדמנות שדגו נתן לניצן מאוד מזכירה לי את ההזדמנות שדגו מקבל בחיפה. ועכשיו, הגיבוי שהיה נגמר, דגו נשאר עם שוער אחד קבור בספסל (ניצן) ושוער אחד בין הקורות, חסר ניסיון ועם טעויות משמעותיות ברזומה הקצר שלו (כיוף).

בקיצור, מה ששנוא עליך אל תעשה לשועריך, לך תדע, בסוף אולי זה גם יחזור אליך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן