חולה על כדורגל - המגזין
בן 35 בעל 6 שנות ניסיון בתקשורת, מגיש פודקאסט האנליסטים מכבי תל אביב, לא כותב מפוזיציה.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

החטא ועונשו: המדריך לטיפול האלימות במגרשים

להדגיש את הטוב שבאוהד הישראלי (קרדיט: one)
כבר שנים שההתאחדות לכדורגל בישראל מעשירה את הקופה שלה על חשבון בעלי הקבוצות עם קנסות גבוהים ואת האוהדים עם עונשים לא מידתיים, אבל בפועל דבר לא השתנה, כשגם בית הדין וגם המשטרה לא מצליחים לייצר הרתעה. אז מה בכלל הסיכוי שדווקא העונה סוף סוף נראה שינוי? גל בן ג'ויה עם מספר הצעות לטיפול בבעיות

רגע לפני שתתחיל לה עונת הכדורגל שלנו בואו נדבר רגע על העונשים הצפויים בה. כן, זה חלק בלתי נפרד מהכדורגל הישראלי. קנסות גבוהים לקבוצות, איסור הכנסת תפאורה ליציעים, עונשי רדיוס, סגירת יציעים, כניסה רק לנשים וילדים ומשחקים ללא קהל, אלו דברים שקורים חדשות לבקרים. מי מהם שאחראי על אותם עונשים עצר רגע ושאל את עצמו במי בעצם כל הדבר הזה פוגע?

כל מי שענה בכדורגל הישראלי בכלל והאוהד הממוצע בפרט רשאי לטפוח לעצמו על השכם. אז מה אפשר לעשות? כיצד ניתן לטפל בבעיות כמו גזענות, זריקת חפצים או אבוקות רחמנא ליצלן? אז להלן המדריך שלי:

  1. במקרה של מקרי גזענות ביציעים, השופט יתריע בפני נציגי הקבוצה על כך. עזר? אחלה, אפשר להמשיך לשחק. לא עזר? הורדה מיידית של הקבוצות לחדרי הלבשה והפסד טכני לקבוצה בלי היכולת לערער. חוק זה חוק. הרבה יותר כואב לאוהדים לגרום לקבוצה שלהם הפסד טכני מאשר לגרום לבעלים להפסיד כמה עשרות אלפי שקלים. אה, וכמובן לתפוס את אותם אוהדים ולשלול להם מנוי.
  2. זריקת חפצים – העונשים על זריקת החפצים במגרשים מזכירים לי קצת את בית הספר. תלמיד אחד מפריע לכל הכיתה ללמוד, אז מה עושים? מענישים את כל הכיתה. למה בעצם? כי המורה לא מצליח/ה להתמודד עם הילד הסורר, אז כולם סובלים. קחו את מי שזרק, תאתרו אותו ותעיפו אותו ל-10-15 משחקים מהאצטדיון, לפחות. פגע חלילה בשחקן/שופט? הרחקה לשנה. פעם, פעמיים, שלוש, ואנשים כבר יבינו שלא שווה לזרוק חפצים. מה אני או הילד מתחתיי או האמא שבשורה 9 אשמים בזה שמישהו החליט שהוא מתאמן בהדיפת מצית קליפר או זריקת כוס לרוחק?

    זריקת חפצים למגרש נהייתה נפוצה (קרדיט: אלן שיבר)
  3. אבוקות – אתם מכירים את הילד המעצבן הזה שעושה דווקא? אז ארגוני אולטראס למיניהם ואני לא מאשים אותם. אין מה לעשות, אם המשטרה תאסור על הכנסת אבוקות, אז יכניסו 10. אם המשטרה תקים אוהלי בידוק, אז יכניסו 20. אם המשטרה תביא רשת מיוחדת מאירופה, אז יזרקו 40 אבוקות לכר הדשא. למה? כי אסור וכי מתייחסים אליהם כמו חיות. כמה זה מסובך להקצות חלק ביציע לרבע שעה הראשונה בהשגחת מספר חבלנים מוסמכים, שם יוכלו להדליק אבוקות תחת בקרה? זה קורה באירופה. כמה זה מסובך לקחת את ארגוני האולטראס מכל קהל אוהדים לשבת איתם ולהגיע לפתרון? כל עוד האבוקות אינן נזרקות אל הדשא ומפריעות למהלך תקין של המשחק למה להעניש, למי זה מפריע? אולי למי שלא אוהב כדורגל.

    לאפשר הדלקת אבוקות באופן מסודר, כמו באירופה (קרדיט: אלן שיבר)
  4. אבל אם להיות כנים, מבחינתי העונש ההזוי ביותר שקיים הוא איסור הכנסת תפאורה. בדרך כלל העונש הזה מגיע לאחר הדלקת אבוקות ביציע או כי המשטרה החליטה חצי שעה לפני המשחק. למה? ככה. איזו השפעה יש לזה? הרי בדיוק בגלל העונשים האלה האוהדים עושים דווקא ומנסים להוכיח למשטרה שהעונשים האלה לא מרתיעים אותם.

    תפאורה זה דבר יפהפה. אוהדי הפועל פ"ת (קרדיט: דני מרון)

5. הקנסות לקבוצות זה לא באמת עונש אפקטיבי, חוץ מלהעשיר את קופת ההתאחדות, אבל אם כבר החליטו לתת קנס שיהיה ״מחירון״ קבוע ולא יקרה מצב שבו קבוצה אחת שתקבל X וקבוצה אחרת Y על אותה עבירה בדיוק.

אז מה נשאר לנו? סגירת יציעים חוץ מנשים וילדים, עונש רדיוס ומשחק ללא קהל. עונשים שלא תורמים שום דבר כי גם אחרי שנים של הטלת עונשים אלה אנחנו רואים אפס הרתעה ואפס השפעה. אז במה זה תורם?

ואולי אנחנו בכלל צריכים ללמוד ממלטה. פחות מיממה לאחר האירועים הקשים במשחק של מכבי חיפה מול חארמון ספרטנס, בית המשפט המלטזי כבר העניש שני אוהדים מקומיים:

אבל עד שבתי המשפט בישראל ילמדו כיצד לטפל באוהדים סוררים, אולי פשוט נתחיל בשינוי היחס לאוהדים. במחקר מקיף למיגור האלימות שנערך באנגליה ניתן הסבר מאוד פשוט, אבל מאוד חכם על התנהגות אוהדי כדורגל: אם תדחוק אוהדים לפינה ותתייחס אליהם כמו חיות, הם יתנהגו כמו חיות, לא כי הם כאלה, אלא כי התנאים איתם הם מתמודדים הופכים אותם לכאלה.

בסופו של דבר כולנו אוהבים כדורגל, וכשאנחנו עושים מנוי בתחילת שנה לשער 5, ליציע הצפוני, המזרחי או לשער 11 אנחנו רוצים לראות משם את המשחקים, וגם אם מישהו זרק משם חפץ, מה זאת אשמתנו? אז אולי הגיע הזמן לגוון ולהיות יותר יצירתיים, להיות קשובים יותר לאוהדים כדי שכולנו נהנה מהדבר הזה שנקרא כדורגל ישראלי.

נסיים במשפט משיר של להקה ישראלית מוכרת: ״לא אנחנו לא חיות, רק בני אדם״.


מוזמנים להאזין לפרק עם גלעד ניצן מארגון היציע על שלל הבעיות של הכדורגל הישראלי מנקודת מבטו של האוהד, האלימות המשטרתית, ההגעה והכניסה לאיצטדיונים, חווית הצפייה במגרש ובבית ועד שלל נושאים כואבים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן