חולה על כדורגל - המגזין
בן 39, נשוי פלוס 2, ירושלמי מבטן ומלידה. כותב ומדבר על כדורגל. מאמן בכדורגל הישראלי מעל ל-16 שנה. בקיצור, חולה על כדורגל.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

בחר נכון? על הבחירה של ליאור קאסה במכבי חיפה

בחר נכון? קאסה במעמד החתימה במכבי חיפה (קרדיט: מועדון הכדורגל מכבי חיפה)
בשבוע האחרון היינו עדים לאירוע נדיר בכדורגל הישראלי - מכבי חיפה ומכבי ת"א רבות על אותו שחקן כששני הבעלים, שחר וגולדהאר, מדברים איתו ישירות ומנסים לשכנעו לחתום בקבוצה שלהם. בסופו של דבר, השחקן בחר בהצעה של חיפה ואתמול נסגרה העסקה. אז מה מיוחד כל כך בקאסה שגרם לשתי הגדולות של הכדורגל הישראלי להילחם עליו והאם הוא בחר נכון?

האם אתם זוכרים שחקן שגם מכבי ת"א וגם מכבי חיפה רצו ובמסגרת מסע השכנועים, מדברים איתו באופן אישי שני הבעלים של המועדונים, מצד אחד, מיץ' גולדהאר, שמתקשר אליו מחו"ל, ומצד שני, יעקב שחר, שפוגש אותו במשרדו? אני לא זוכר ואני מניח שגם אתם לא כי פשוט לא היה דבר כזה. תוסיפו את העובדה שלא מדובר באיזה ליגיונר בכיר שחוזר לארץ אחרי קריירה מרשימה, שחקן שובר שיוויון עם ניסיון רב או זר אכזר שמעל הליגה, מדובר "רק" בילד בן 18, לו בסה"כ 13 הופעות בוגרים עם 0 שערים ורק בישול אחד במאזנו. ליאור קאסה בחר בהצעה של מכבי חיפה וחתם על חוזה ל-4.5 שנים במועדון, כשהפועל ירושלים מקבלת סכום שיא בתולדות המועדון – 1.1 מיליון אירו, וגם 20% ממכירה עתידית.

אחת העסקאות הגדולות ביותר בזמן האחרון. ליאור קאסה חותם במכבי חיפה (קרדיט: מועדון הכדורגל מכבי חיפה)

אז מה מיוחד בקאסה ששני המועדונים הגדולים ביותר בישראל עשו הכול בשביל להחתים אותו והאם הבחירה שלו במכבי חיפה הייתה בחירה נכונה?

את כתבות הרקע על קאסה תוכלו לקרוא באתרים השונים, כאן תוכלו להבין מה בדיוק הופך את קאסה לכזה עילוי שגרם לשתי המכביות להילחם עליו כך. ליוני מונפו, פרשן הבית של חולה על כדורגל – הפודקאסט, הזדמן לראות לא מעט משחקים של קאסה בנוער בשנה האחרונה ובנוגע לעד כמה קאסה כישרוני יש לו תשובה ברורה: "הוא השחקן הכי טוב שגדל בירושלים ב-30 השנים האחרונות. הוא השחקן הכי טוב בארץ בשנתון שלו [2005] בפער. הוא שחקן לאירופה," אומר עליו מונפו וממשיך, "יש לו את הקרוס הכי טוב בארץ, נגיעה ראשונה בכדור, השתחררות מלחץ, עמידה נכונה. מה שמדהים אצלו זה שהוא פותר בעיות בקישור בנגיעה אחת. בנוער הוא היה עוד יחסית אצור ובבוגרים רואים אותו אפילו עוד יותר טוב. העונה רואים שגם במשחק מול מכבי חיפה הוא עומד בלחץ מול שחקני נבחרת, ולהם קשה."

קליפ ביצועים של קאסה מהעונה:

אם קראתם את כתבות הרקע על קאסה בוודאי ראיתם שמי שגילה אותו הוא גדי כרמלי. כשקאסה היה בן 12 כרמלי כבר זיהה את הפוטנציאל והביא אותו לאקדמיה של הפועל ירושלים (אז עוד הייתה קטמון) בחוות הנוער הציוני בירושלים [מקום מדהים שמשלב לימודים בתנאי פנימיה, אימוני בוקר במגרש בתוך המתחם, שיעורים פרטיים ועוד, י.ע.]. כרמלי מספר לי שמעבר לכישרון ברגליים, שכולנו נחשפנו אליו העונה, האופי החזק של קאסה הוא מה שמייחד אותו: "ליאור הוא אחד שעובד קשה ואף פעם לא נשבר. יש לו ביטחון עצמי גבוה מאוד."

כשאני שואל את כרמלי מתי הבין שקאסה הוא שחקן מיוחד שיגיע הכי רחוק שיש, הוא מספר לי על הרגע: "משחק האליפות של שנתון 2004, כשליאור הוא 2005. המשחק בטדי, הפועל נגד מזכרת בתיה. הוא היה בן 12 וידעתי שהוא יהיה כוכב על!" בוידיאו המצורף תוכלו לראות את השער שהבקיע באותו משחק:

 

אז קאסה הוא מיוחד ולא בכדי מכבי ת"א כבר עוקבת אחריו כבר מספר שנים וגם בקיץ האחרון ניסתה להביא אותו. מכבי חיפה אמנם נכנסה לתמונה בחלון ההעברות והלכה עליו בכל הכוח, אבל גם שם הבינו ששווה להם מאוד לעשות את מירב המאמצים לשכנע אותו להגיע אליהם. קאסה השתכנע שמקומו בחיפה ולאחר החתימה אמר: "מרגש מאוד לחתום במועדון הגדול בישראל, הגשמתי חלום. האהבה של הקהל לשחקנים אין את זה בשום מקום." אבל מילים לתקשורת הן דבר יפה, אבל בסוף צריך לקבל החלטה לא פשוטה. אז מה הכריע את הכף בשבילו? לדעתי 3 סיבות:

1) במכבי חיפה בונים עליו בתפקיד המקורי שלו במרכז המגרש ולא (גם) בכנף איפה שמכבי ת"א רוצה – כנף ימין או שמאל (עד שמילסון יחזור). הפציעה של מחמוד ג'אבר, שמחייבת את חיפה להתחזק בקשר מספר 8 נוסף בסגל והעזיבה של צ'ארון שרי (בלי קשר לאפשרות שדיא סבע יחזור, כי ראינו שלעיתים שרי וסבע כן משחקים יחד) אמורות לתת לו יותר דקות איפה שהוא כנראה מעדיף לשחק על המגרש – במרכז שלו. כרמלי אומר לי על כך ש"למרות שהעמדה הטבעית שלו הוא 8, קשר 50-50, ליאור יכול לשחק בכל עמדה במגרש", ואכן העונה ראינו את זיו אריה משתמש בקאסה בכנפיים והוא היה שם נהדר, אבל יש גם את מה שהשחקן מעדיף ואיפה שהוא בא לידי ביטוי הכי הרבה וכנראה אלו העמדות במרכז המגרש – כדאבל פיבוט (שני קשרי אמצע), מספר 8 (50-50) או כ-10 חופשי.

2) מסאי דגו ושילוב הצעירים בחיפה הוא דבר אמיתי. בתחילת העונה הבחירה בדגו הרימה לא מעט גבות (ועדיין), אך בבחירה בו היו גם שיקולים די הגיוניים. חיפה נכנסה לעונת מעבר מעידן ברק בכר, כשעומר אצילי, מוחמד אבו פאני וג'וש כהן עזבו. היה צורך בבנייה מחדש וקבוצת הנוער, שלקחה אליפות בעונה שעברה, יחד עם הצלחת הנבחרות הצעירות בהובלתם גם של שחקני חיפה, הביאו להחלטה כי המאמן המתאים ביותר לשילובם בקבוצה הבוגרת הוא מי שהיה מאמנם של רובם, דגו. ענאן חלאיילי, עילי פיינגולד, שריף כיוף, עילאי חג'ג', סוף פודגראנו וחזמה שיבלי הפכו לחלק בלתי נפרד מהקבוצה הבוגרת וחלקם אף לשחקני קבע בהרכב. דגו נותן להם גב וביטחון והם מחזירים לו על המגרש.

הזדמנות אמיתית. חג'ג' וחלאיילי חוגגים (קרדיט: עוז מועלם)

כרמלי מספר לי שבין הסיבות שגרמו לו לדעתו לקאסה לבחור בחיפה זה בדיוק הקשר הזה בין דגו לשחקנים הצעירים, כשגם הנוכחות של המנהל הספורטיבי, גל אלברמן, היא קריטית: "ליאור הוא ילד רגיש שעדיין צריך תשומת לב, אהבה ומילה טובה. הקשר הטבעי שנראה עם מאמן כמו מסאי דגו ועם מנטור כמו גל אלברמן קסם לו."

3) גוני נאור. אני בטוח שנאור גם לקח חלק במסע השכנועים של קאסה וגם הוא דיבר איתו בימים האחרונים. הקשר האחורי הוא דמות מאוד בוגרת ואחראית ולא סתם היה גם קפטן בהפועל ירושלים. הוא גם היה בין הראשונים בהפועל לפרוץ ולהיות שחקן משמעותי בקבוצה. הייתה לו אז השפעה ואני בטוח שיש לו עדיין למרות שהוא כבר לא חלק מהקבוצה. לכן כשקאסה רואה שנאור בעצמו חיכה להזדמנות שלו ועבד קשה בזמן הזה, עד שקיבל אותה ולקח אותה (בינתיים), הוא רואה שבסוף, בעבודה קשה, לא משנה מה יקרה, הכול תלוי רק בו. אני בטוח שנאור גם יעזור לו בהתאקלמות במועדון. כרמלי מציין גם שהחברות עם נאור גם עזרה לקאסה לקבל את ההחלטה להגיע לחיפה.

חיכה להזדמנות שלו ולקח אותה בשתי ידיים. נאור חוגג את שער הבכורה שלו במכבי חיפה (קרדיט: מיכאל חי)

אז מה צופן לקאסה העתיד? אם אתם שואלים את כרמלי, הוא בטוח, כמו שמונפו בטוח, שקאסה נועד להגיע רחוק מאוד: "הוא כישרון גדול, הוא מהר מאוד יעבור לאירופה." כרמלי גם משתף אותי בסרטון מאחד מהאימונים במגרש בחוות הנוער הציוני לפני חמש שנים. אימון טכניקה של מסירה בנגיעה. שימו לב, למה כרמלי אומר לקאסה, אז, כאמור, רק בן 13.

 

אז מנצ'סטר סיטי תחת פפ גווארדיולה? ימים יגידו. בינתיים קאסה צריך להרשים תחת מסאי דגו במכבי חיפה, אבל הכישרון? הכישרון בהחלט שם. והבחירה? בהחלט הגיונית ונכונה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

הכל מהשנה האחרונה

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן