הקרב על אליפות המדינה, הקרב על המדינה. קפלן וסמי עופר יהפכו הערב בשעה 20:00 לזירות קרב, בתקווה לא אלימות, שבהן נצפה בשיאו של מאבק האליפות והמאבק על הרפורמה המשפטית. הצדדים, השופטים, הרפורמה, פריפריה מול מרכז, אליטה ותחושת קיפוח, תקשורת, שלושה בלמים מול הרכב של שלושה שופטים.
חולה על כדורגל - המגזין
כותב על תרבויות מנקודת המבט האותנטית והעמוקה שעולם הכדורגל חושף בפנינו. דרך יציעי הכדורגל הישראלי מידי שבוע וממגרשים שונים מסביב לכדור אנסה להביא את הסיפורים והאירועים יוצאי הדופן שסובבים את המשחק, ומה ניתן ללמוד מהם..

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

בין קפלן לסמי עופר

קפלן וסמי עופר (קרדיט: YNET, מנספלד-קהת)
הקרב על אליפות המדינה, הקרב על המדינה. קפלן וסמי עופר יהפכו הערב בשעה 20:00 לזירות קרב, בתקווה לא אלימות, שבהן נצפה בשיאו של מאבק האליפות והמאבק על הרפורמה המשפטית. הצדדים, השופטים, הרפורמה, פריפריה מול מרכז, אליטה ותחושת קיפוח, תקשורת, שלושה בלמים מול הרכב של שלושה שופטים. דניאל לפלר עם מסביב לכדור, והפעם, כמתבקש, ישראל

שחקני כדורגל אוהבים להגיד שצריך להשאיר את הפוליטיקה מחוץ לספורט.
אבל יש יוצאים מן הכלל.  אירועים שמרעידים מדינה ומחלחלים לכל פינה בה. יש מצב שזה אפילו הכרחי.
איתי שכטר לדוגמה שמזוהה עם עמדות ימין , ומהבודדים שגם מדברים על זה, פרסם פוסט שקורא לאחדות בין כל החלקים בעם לאחר פיטורי גלנט וההפגנות הגדולות.
אחריו עקבו גם עיתנואים רבים ששאלו את צוות הנבחרת והשחקנים ששחקו השבוע בצל האירועים במדינה.

הערב ב20:00, בקפלן ובסמי עופר, נוכל לראות פרק משמעותי בסדרות המתח המתכתבות של הפוליטיקה והכדורגל בישראל.

במשך שלושת העשורים האחרונים שולטות בכדורגל הישראלי שתי אליטות- מכבי חיפה ומכבי ת"א. לא רק שהם מתחלקות ברוב התארים ומתהדרות בבעלים העשירים ביותר , השתיים גם מתווכחות בינהן מי יותר אליטה, עם השאלה הלא נגמרת למי מתכוונים כשאומרים "מכבי" – מי יותר גדולה, מי הכי שולטת בכדורגל הישראלי .
גם בתקשורת הישראלית, אני מקווה שאף אחד לא רואה בזה סוד, תוכניות הספורט והכתבים הבכירים עוסקים בעיקר בקבוצות האלו,
מספקים את הסחורה עבור מי שהם מזהים כקהלי הצופים הגדולים ביותר.

ב2007 הייתה מי שניסתה לשבור את ההגמוניה של הקבוצות מהערים הגדולות בישראל. אלונה ברקת רכשה את המועדון המופאר של הפועל באר שבע, בנסיון להביא 30 שנים של כשלון מקצועי לסיומם, ואת העיר הגדולה בפריפריה הישראלית למרכז הבמה של עולם הכדורגל.

 

שנתה את מאזן הכוחות בכדורגל הישראלי
קרדיט: פורבס ישראל (Cׂ

זה לקח לה 8 שנים של דשדוש והצלחה חלקית עד שהיא הביאה את הבן אדם הנכון שיעשה את המהפך.
אלונה הביאה מאמן צעיר מקבוצה פריפראלית אחרת, קריית שמונה, ומנתה את ברק בכר למאמן הקבוצה.
הציפיות היו בשמיים והדרום התרגש.

בכר הביא לבאר שבע שינוי בגישה. הוא עזר לבאר שבעים להסתכל בעיינים של הקבוצות שנחשבו ה" גדולות" ביותר בארץ, והצליח כבר בשנה הראשונה להחזיר את האליפות לדרום לאחר 40 שנים במדבר.

ברק בכר שינה גישה מנטלית, ושינה גם מערכים וזרק בלם מזוייף למערכה ושינה שיטות משחק והעז והאמין ויצר.
הוא הביא כוכבי עבר שנכשלו באליטות הצהובות ירוקות כמו מליקסון ובוזגלו ליכולת שיא, וזכה בעזרתם ב3 אליפויות רצופות עם באר שבע.
דבר שהכניס את הקבוצה של בירת הנגב למועדון של הגדולות באמת.
לאליטה של הכדורגל הצטרפה חברה חדשה.

ברק בכר שינה מציאות בישראל. אם תרצו האקטיביסט ברק.

היה זה אדם בעל שם זהה ששינה אי שם לפני 30 שנה את החברה הישראלית, ואת היחס בין הרשויות במדינה – האקטיבסט ברק – אהרון ברק.

מי שהיה נשיא בית המשפט העליון דאז הנחיל גישה של אקטיבזם שיפוטי ושינה את היחס בין הרשות השופטת לרשות המבצעת והמחוקקת בישראל. הוא הביא רעיונות חדשים ושינויים במערכת שהייתה דיי מקובעת מאז קום המדינה.
המטרה שלו במקור, לפי הדעה הרווחת, הייתה להגן על פגיעות של קבוצות אוכלסייה מוחלשות מצד הממשלה הנבחרת על ידי התערבות של בתי המשפט, ועל ידי חיזוק מעמדו של בג"צ.

"בית משפט הוא אקטיביסט אם הוא מציב עצמו במרכז המגרש השלטוני ומתערב לעיתים קרובות בהחלטות של הרשויות האחרות – המחוקקת או המבצעת".

כך הגדיר פרופסור זאב סגל את האקטיבזם השיפוטי. בית המשפט במרכז המגרש.

במגרש הכדורגל היה זה ברק בכר ששינה את מאזן הכוחות השולט של הקבוצות הכוח החזקות – מכבי ת"א ומכבי חיפה.
פתאום יש מאמן ישראלי שיכול להתמודד מול האימפריה שגורדי קרויף בנה אצל הצהובים מת"א, מאזן הכוחות שנקבע עד אז על קו ת"א – חיפה עבר דרומה בגלל שובר השיוויון של הבאר שבעים שיחד עם אלונה, וקהל עצום שהתעורר, קבעו סדר חדש בתוך ההגמוניה של הכדורגל הישראלי.

בכר עזב את באר שבע לאחר עונה רביעית לא מוצלחת וההגמוניה חזרה הפעם לצד הצהוב שהיה הצד הדומיננטי ביריבות הזאת, עם שתי אליפויות צהובות. הירוקים מהכרמל ניסו להשיב מאבק אך כשלו, עד שמשהו שם הבין מה צריך לקרות כדי שעשור ללא אליפות ירוקה יגיע לסיומו.

יענקלה שחר הנחית את האקטיבסט ברק אצלו, נתן לו יד חופשית לבצע את השינויים שהוא ירצה, והתוצאה הייתה שתי אליפויות רצופות והעפלה לליגת האלופות. הערב בשעה 20:00 ברק יהיה רחוק 90 דקות טובות מאליפויות שלישית ברציפות, וביסוס ההגמוניה הירוקה בחזרה.

 

האקטיביסטים ברק
בכר ואהרון. האקטיביסטים. קרדיט : זמן ישראל , "ישראל היום"

 

בתוך כל הדבר הזה, בדומה לחלק מן המפגינים התומכים ברפורמה, תגיע הפועל באר שבע כדי להזכיר שגם היא כן.
אם אתם לא באר שבעים, ולא קראתם אתרי חדשות ספורט בשנתיים האחרונות, אתם עשויים אולי לחשוב במאבק האליפות שיוכרע הערב בסמי עופר הוא בכלל בין מכבי חיפה למכבי תא. קרב בין אליטות. ערוצי תקשורת הספורט באופן עקבי, בדיונים במספר כתבות ובהיעדר אנשי תקשורת ספורט רבים שאינם אוהדי הקבוצות הגדולות בישראל – מתעלמים מהפועל באר שבע.

המועדון הזה שהוא המתמודד העיקרי על האליפות בצמוד למכבי חיפה בשנתיים האחרונות שומע שוב ושוב איך אתרי החדשות מדברים על כך שמאבק האליפות יוכרע בין מכבי חיפה ל.. נכון, מכבי ת"א. תוך התעלמות ממצב הטבלה. התעלמות משני הגביעים שזכתה בהם באר שבע בשלוש השנים האחרונות ומהעונה הכושלת של מכבי תא .
המציאות כך הם טוענים, הם לא מה שהתקשורת מספרת. ובבאר שבע כועסים.

אליניב ברדה גם דיבר על כך לא פעם בראינות אחר משחק בהם העביר ביקורת גם על החלטות שופטי הכדורגל, כן שופטים, נגד באר שבע.
הקונספירציות, תרשו לי להגיד בנתיים רק קונספירציות, מרחיקות אפילו עד קשר בין יענקלה שחר, נשיא מכבי חיפה לשופטים, להתאחדות, למוקדי הכוח, מדברים על שליטה חיפאית תל אביבית בתקשורת, הכתבת נרטיב בנוגע למועמדות לאליפות וכו וכו…

 

אתם מבינים..
התחושה היא אותה תחושה. הרגש הוא אותו רגש קיפוח ש"לא סופרים אותנו".
קבוצה סוג ב'? תחושות ותו לא?

היום בשעה 20:00 יגיעו לקפלן מפגינים מהצד שתומך ברפורמה להשמיע את קולם ולהזכיר שגם הם קיימים.
היום בשעה 20:00 בסמי עופר תנסה באר שבע להוכיח שגם היא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן