חולה על כדורגל - המגזין
בן 40, נשוי פלוס 2, ירושלמי מבטן ומלידה. כותב ומדבר על כדורגל ישראלי ועולמי. מאמן בכדורגל הישראלי מעל ל-17 שנה. https://x.com/AdaniYossi

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

פערים בלתי ניתנים לגישור? בית"ר יוצאת לבלומפילד למפגש מול מכבי ת"א

המשחקים בין בית"ר ירושלים למכבי ת"א תמיד היו משחקים טובים, מלאי אירועים ושערים ובעיקר צמודים, אך בשנים האחרונות יחסי הכוחות די ברורים והנקודות נשארות בעיקר אצל צד אחד – של מכבי.

מאז אפריל 2018 בית"ר לא ניצחה את מכבי במשחק ליגה – אז ניצחה 2-3 בטדי. המאזן בין הקבוצות מאז עומד על 10 נצחונות של מכבי, 3 תיקו וניצחון אחד של בית"ר בגמר גביע הטוטו בספטמבר 2019. יחס השערים במשחקים הללו עומד על 27-7 לטובת מכבי.

הסטטיסטיקה הזו מעידה בעצם על הפערים בין שתי הקבוצות, פערים עצומים, שנדמה שרק גדלים מעונה לעונה. תחשבו רגע על ההפסד 4-0 בעונה שעברה למכבי חיפה בגביע. המשחק אז היה לא באמת כוחות וזה היה נראה שמדובר בקבוצות משתי ליגות שונות. אותו משחק בעצם העיד על הפערים העצומים שיש בין הקבוצות ובין המועדונים.

מכבי חיפה חוגגת מול בית"ר בגביע בעונה שעברה (מאור אלקסלסי, ספורט 1)

בית"ר ירושלים, עם כל הצער שבדבר, אינה יכולה להתמודד עם צמרת ליגת העל. גם הערב בבלומפילד לא סביר שנראה משהו אחר. האם יש מישהו שמאמין שמכבי לא תנצח בהפרש של שני שערים ומעלה?

 

אז מה כן אפשר לעשות?

בשביל שבית"ר תוכל להוציא משהו מהמשחק מול מכבי צריך שילוב של כמה דברים – יום מושלם ונקי מטעויות, של ההגנה והשוער, משחק לחימה בלתי מתפשר מכל שחקני הקבוצה, ריכוז ודיוק של שחקני ההתקפה במצבים הבודדים שהם כנראה יגיעו אליהם ומעל לכול, יום רע של שחקני מכבי. ביום רביעי האחרון ראינו בסמי עופר כיצד ניתן לגשר על פערי איכות עצומים בעזרת הכנה מדוקדקת, משחק לחימה ושחקנים שמבינים מה גודל המעמד. בבית"ר זה לא המצב וסיכויים נמוכים שנראה זאת.

השיקול העיקרי של יוסי אבוקסיס הוא האם לעלות עם קו 4 בהגנה או 5, כשהתפקוד של אופיר קריאף יהיה זה שיכריע בין המערכים – האם קריאף יתפקד כקשר או כבלם? ירדן שועה צפוי לרדת לספסל ואדוארדו גררו צפוי לפתוח שוב פעם כחלוץ, כשסתיו נחמני עשוי לעלות במקומו. קריאף הוא האיש שספג אולי הכי הרבה ביקורות מצד האוהדים בתקופה האחרונה, והאמת? בצדק. הקפטן של בית"ר הפגין יכולת לא טובה וכמי שמצופה ממנו למשוך את השחקנים למעלה, הוא נגרר יחד איתם מטה. אז למה אבוקסיס עדיין מאמין בקפטן שלו? כנראה שגם הוא מבין שאין ברירה אחרת והניסיון של קריאף במשחקים כאלו ובסיטואציות כאלו עדיין הכרחית ואולי גם הוא מקווה שקריאף יצליח להרים את השחקנים ולתרום מהניסיון שלו. ראינו את זה בעונה שעברה, כאשר אבוקסיס בחר שלא לתת יותר מדי קרדיט לאביאל זרגרי ושיחק בעיקר עם קריאף, דן עזריהתמיר עדי וקאמסו מארה. האם ההימור של אבוקסיס יניב פרי?

 

קו 4 או קו 5? לא באמת משנה. בית"ר תצטרך להיות במיטבה בכל מערך

 

 

מה יהיה הרעיון של אבוקסיס הערב?

מכבי ת"א של ולדימיר איביץ' לא לוחצת גבוה כמו מכבי חיפה או מכבי נתניה, לכן אולי כן נראה את בית"ר מנסה להניע קצת מאחור ולנסות לעשות בילד אפ בשביל להזמין לחץ של מכבי ואז לשלוח כדורים ארוכים קדימה לעברם של אספרייה ובר כהן. אם יש משהו שמאפיין את בית"ר העונה זה שהיא די צפויה – כדור ארוך לאספרייה ואז להתפלל שיהיה בסדר או לצאת דרך בר כהן, שבהחלט אפשר לומר שהוא מנקודות האור הבודדות של בית"ר העונה. הקשר המוכשר שמושאל ממכבי בוודאי ירצה להוכיח לאיביץ' וברק יצחקי שיש לו מקום בסגל של הקבוצה בעונה הבאה ואם יש מישהו שיכול להפתיע את הגנת מכבי זה בהחלט הוא. כהן הוא השחקן היצירתי ביותר של בית"ר כרגע וסביר להניח שנראה הרבה מהמשחק של בית"ר עובר דרכו. אם נראה הנעת כדור סבלנית מאחור עם תנועה נכונה של החלק ההתקפי ושל בר כהן בעיקר לקבל את הכדור בשטחים המתים ובין הקווים, בית"ר תוכל לצאת קדימה ולהגיע למצבים.

אבל סביר להניח שהיא תצטרך קצת יותר מזה.

 

נקודת האור הבודדת של בית"ר ירושלים. בר כהן (ברני ארדוב, ישראל היום)

 

מה עם ירדן?

ירדן שועה הוא אולי השחקן המאכזב ביותר של בית"ר העונה. 0 איומים למסגרת מתחילת העונה ובעיקר 0 השפעה על המשחק. בין אם הוא מתופקד כמספר 10, כחלוץ מזויף או כשחקן כנף לשועה אין כלל השפעה על המשחק. בעצם יש לו – השפעה שלילית. השער שבית"ר ספגה בדרבי מול הפועל היה רצוף טעויות של מספר שחקנים כשלשועה חלק לא קטן. במקום להמשיך עם יאו, מגנה הימני של הפועל, ולכסות את הפריצה שלו, שועה פשוט נעמד ואפשר למגן הנפלא של הפועל לקבל את הכדור בתוך הרחבה. 1-0 הפועל, יתרון שנמשך עד הסיום.

אי אפשר שלא להתעלם מהכישרון של ירדן שועה, אבל האם לעד נזכור אותו כ"פלא של חצי עונה", זכר לאותה חצי עונה נפלאה בבני יהודה? זה נכון שלשועה אין תפקיד אחד מוגדר על המגרש, הוא לא בדיוק 9 וגם לא 10, הוא לא כל כך שחקן כנף, אלא הוא שילוב של הכול יחד. יש לו טכניקה נפלאה, יכולת מסירה גבוהה מאוד ואין ספק שהוא מוכשר, אבל מה שמונע ממנו להצליח זה לא התפקיד הלא מוגדר, אלא בעיקר כי חסר לו הרבה אהבה למשחק הזה, ומחויבות גבוהה ורצון להשקיע. ללא הדברים הללו, שועה לעד יישאר בגדר פוטנציאל, ובזמן שבאותו שבוע, מי שהיה חברו לקבוצה בבני יהודה והגיע למכבי חיפה חצי שנה אחריו, פגש את מסי, ניימאר ואמבפה בליגת האלופות, שועה ראה את המשחק הזה בטלוויזיה. מדובר בדולב חזיזה כמובן, שהגיע לחיפה בקיץ 2019, חצי שנה אחרי ששועה הגיע לקבוצה.

 

מה יהיה איתו? שועה בדרבי (ברני ארדוב, ישראל היום)

 

אז האם שועה יהיה האקס פקטור של בית"ר הערב? לא בטוח, אבל תמיד אפשר לקוות. בכל מקרה, בין אם יהיה טוב הערב או לא, שועה חייב להבין שזו עונת מבחן עבורו. שועה בן 23 ואם הוא רוצה להציל את הקריירה שלו, הוא חייב להבין כי לא הכישרון שלו יביא אותו לגבהים שהוא רוצה, אלא דווקא המחויבות וההשקעה בפרטים הקטנים במשחק. כמו לרדוף אחרי המגן שלך עד הסוף.

 


 

בפרק 3 של בית"ר פוד דיברנו על מצבו של שועה, נקודת האור שקוראים לה בר כהן ומה אפשר לצפות הערב מבית"ר בבלומפילד:

 

 


 

ומה עם העתיד?

בבית"ר מבינים שהחיזוק ההכרחי הוא קודם כל בעמדת השוער. השער שספגה בדרבי היה גם באשמתו של איתמר ישראלי וכנראה שהשער הזה גרם לאבוקסיס להבין שאין ברירה, אלא להתחזק גם בשער. שמו של בוריס קליימן עלה ואם בבית"ר יגיעו לסיכום עם קבוצתו היוונית ולוס, ועם קליימן כמובן, השוער יחזור לקבוצה. בבית"ר לא שוללים להחתים גם שוער זר, אבל גם מבינים שהם צריכים חיזוק איכותי גם בהתקפה ויכול להיות שילכו גם על חלוץ זר, מה שיביא את בית"ר למצב של 6 זרים. כרגע בקבוצה יש את ז'וסואה מחייאסדנילו אספרייה, גררו ותרזי תומאס, שהגיע עם פציעה בארבע ראשי ועדיין לא כשיר (לא ידעו את זה לפני?).

בפרק האחרון של בית"ר פוד דיברנו על כך שבית"ר חייבת להביא 2-3 עוגנים להרכב בכדי לא להתמודד בתחתית. הסגל לא מספיק איכותי ועמוק ואם מול הפועל בדרבי זה לא הספיק אז בטח ובטח מול מכבי ת"א בבלומפילד זה לא יספיק. במקרה הזה, הפערים כל כך עצומים שלא בטוח שניתן בכלל לגשר ביניהם, כך מה שנותר הוא לרוץ הרבה, לעבוד קשה ובעיקר – להתפלל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן