חולה על כדורגל - המגזין

בן 39, נשוי פלוס 2, ירושלמי מבטן ומלידה. כותב ומדבר על כדורגל. מאמן בכדורגל הישראלי מעל ל-16 שנה. בקיצור, חולה על כדורגל.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

עידן ורד: "הציפיות בכוכב האדום לא פרופורציונליות", "אם יתנו לבכר זמן ושקט, אני בטוח שהוא יצליח", "הייתי טוב שם, אבל לא מספיק"

עידן ורד בראיון בלעדי לחולה על כדורגל - הפודקאסט על התקופה שלו בכוכב האדום בלגרד ועל המצב של ברק בכר כיום. למה ורד לא הצליח להותיר שם חותם, החוויות שלו מהמועדון הלחוץ, מה הוא זוכר מלוקה יוביץ', מה אמר על בכר לתקשורת הסרבית, סיכויי ההצלחה של המאמן הישראלי ועוד

עידן ורד הגיע לכוכב האדום בלגרד בתחילת עונת 2015/16 כשחקן חופשי לאחר 5 שנים מוצלחות במכבי חיפה. ורד היה נרגש מאוד להגיע למועדון המפואר, אך לצערו התקופה לא הייתה כל כך מוצלחת עבורו והוא נאלץ לעזוב את המועדון אחרי כחצי עונה.

ורד התראיין לחולה על כדורגל – הפודקאסט בכדי לדבר על מצבו הנוכחי של ברק בכר לנוכח ההדחה מליגת האלופות והקשיים בליגה והאם הוא אופטימי לגבי העתיד של המאמן הישראלי בכוכב. בראיון עידן מספר בגילוי לב ובכנות על הסיבות לכך שהוא לא הצליח בכוכב ועל הייחודיות של המועדון והלחץ מצד ההנהלה, התקשורת והאוהדים, משתף חוויות מהמגרשים, הדרבי מול פרטיזן וגם מלוקה יוביץ', שגדל בכוכב ולאחר מספר שנים הגיע לריאל מדריד ולא הצליח.

היה מאוד נרגש להגיע. עידן ורד במעמד החתימה (Credit: crvenazvezdafk)

התקופה בכוכב הייתה פחות מוצלחת עבורך. עצם ההגעה לשם הייתה הגשמת חלום מבחינתך, הגעת שם אחרי 5 שנים במכבי חיפה בקיץ 2015 והיית נרגש כלפי המעבר הזה.

אז קודם כל הייתי במכבי חיפה 5 שנים והשאיפה תמיד מחיפה, שזה מועדון מספר אחת בארץ, היא כל הזמן ללכת לחו"ל. אז באמת היו לי כמה הצעות, סיימתי חוזה, וההצעה הכי טובה שהייתה לי הייתה משם. סוכן סרבי בשם פאלי פנה אליי ואמר לי שבסרביה יש כל משחק מאות אם לא אפילו יותר סקאוטים מכל אירופה ואני אגיע לשם ואני אשחק, אתה יודע כחצי עונה, עונה, ואז משם, שאני כבר בן 26/7, אבל אני אצא לליגה בכירה יותר כי זה קל מאוד.

האמת שבאתי בהתחלה היו לי שני משחקים באירופה נגד קייראט והייתי ממש טוב. כבר אז היה לה איזה כמה הצעות והם לא שחררו אותי אמרו לי 'לא, אתה רק הגעת'. ובליגה עצמה שיחקתי עד חודש מרץ. שיחקתי 12 משחקים, שער אחד, בישול אחד. לא מספיק טוב, כל אחד שבחו"ל, והוא לא טוב אז הוא אומר 'המאמן והמנג'ר'. אז לא. כשאתה מגיע למדינה זרה, אז אתה חייב להיות, מעל הרמה ולא הייתי מעל הרמה. הייתי טוב, אבל לא, לא מעל. היו חברה שאיתי זרים מברזיל, ארגנטינה, פורטוגל שהיו חבל על הזמן, שבאמת היו באמת שתי רמות מעל וכל אחד מהם אחרי זה גם עשה את השדרוג לליגה בכירה. וגם החבר'ה שאז שיחקו איתי אם זה מרקו גרויץ', שעבר לליברפול ולוקה יוביץ', שהגיע לפרנקפורט וריאל מדריד, שבאמת יש שמם קרש קפיצה טוב מאוד.

אבל גם מה שהבנתי בהתחלה שהגעתי שאין שם זמן כאילו תהיה טוב פה ועכשיו, והקהל שם הוא חסר פרופורציות. ברמה שעכשיו הם חושבים שהם בגלל ההיסטוריה שלהם והקהל שלהם שהוא בכל אירופה, בעיקר בבלקן. יש שם קרוב ל-10-12 מיליון איש שכל משחק וכל אימון הם בטירוף, אז בגלל זה יש להם איזה ציפייה שהם יכולים לעמוד עם סיטי ועם לייפציג והציפיות שם הם לא באמת פרופורציונליות.

ראיינתי גם את רפאל קבסה ומיכאל יוכין והם באמת אומרים ששם חיים בסרט, אבל אני רוצה גם להדגיש שאתה הגעת בתקופה שיחסית פחות מוצלחת של הכוכב בסרביה. זה היה אחרי 6 עונות בהן פרטיזן לוקחת 5 אליפויות והכוכב רק אחת. כלומר, זו לא היה תקופה כמו שעכשיו שהיא שולטת ללא עוררין בליגה. אז תאר לי כאילו מה, מה אתה רואה שם?

קודם כל כשהגעתי, אז התחלנו את העונה עם איזה תיקו בחוץ נגד קבוצה חלשה מאוד. אחרי זה הגענו למשחק בית נגד קבוצה שהיא לא ממש טובה, ניצחנו 0-2, אבל היינו על הפנים ו-50,000 אוהדים רק שרקו בוז.

גם כשמנצחים הקהל יכול לשרוק בוז. ורד במדי הכוכב האדום (Credit: Getty Images)

מהשנה שאני הגעתי אז כבר נהיה שם הרבה יותר כסף. הגיעו זרים ושחקנים טובים ומאז יש להם שליטה מלאה בליגה. מאז ב-9 שנים יש להם 8 אליפויות, 3 דאבלים ברצף אם אני לא טועה. הם לא הפסידו בליגה משהו כמו שנה וחצי-שנתיים, משהו כאילו פסיכי וגם התקציב גם הוא הרבה יותר גדול והעונה, בכלל. העונה הזו השנה עם הכי הרבה כסף במועדון, שכר שחקנים, מאמן וכל המסביב. אני חושב שהם הגיעו לפי הטרנספרמרקט, לשווי שחקנים של 75 מיליון אירו, שזה שזה משהו כאילו חולני שבליגה הזאת בכל מועדון אחר שכר שחקנים הוא 5-6 מיליון דולר. אלו פערי רמות מטורפים.

ככה שכל מה שקורה שמם וכל הלחץ וכל מה שאתם קוראים פה בארץ, זה גם בגלל שהם לא ניצחו את יאנג בויז וגם בגלל שהם לא ניצחו את לייפציג, אבל בעיקר מה שקורה בליגה שאחרי 3 דאבלים ברצף, בקלות, פתאום הכל נראה יותר קשה.

ראינו את הכותרות אחרי ההדחה מאירופה. בסרביה באמת לא חסכו מבורות מברק ודרשו שהוא יעוף הביתה. ואתה מדבר על הקהל וגם יש את הנהלת המועדון אז נסה לתאר לי את יחסי הכוחות. מי משפיע יותר על המצב?

יש שם את נשיא המועדון שהוא בעצם מה שנקרא ידו בכל, טרזיץ', שהוא בעצם חבר של הממשלה והוא כבר איזה 10 שנים שם ושולט בהכל. הוא קובע מי יהיה המאמן, לפעמים גם שחקנים. הוא קובע באמת הכל. גם אותי הוא הביא. היה שם מאמן ממונטנגרו, שהוא לא ממש הכיר אותי, אבל הוא בא ואמר לו, 'הוא פה'. כבר מאז נהיה לו כוח וגם שליטה. ואני לא יודע בדיוק את טיב היחסים בינו לבין ברק, אבל אני כן יכול להגיד לך שהוא מאוד דומיננטי. הוא בא כל אימון, כל משחק. הוא קובע באמת המון דברים. אני בטוח שלברק אין שם את השקט שהיה לו בחיפה ובב"ש וכל היום מסתובבים לו שם בין הרגליים אנשים, כל היום, כי זה מועדון שהוא ענק, מפלצתי, אבל באותה מידה גם שכונתי מאוד. הקהל שם הולך בקומפלקס, טרזיץ' שם כל היום עם תקשורת וקובע.

אני חושב שמה שהם צריכים לעשות זה לתת לו שקט לברק, כי בזה הוא באמת הכי טוב וגם בהתחלה שהוא בא בקיץ, אז דיברו איתי משם שני גופי תקשורת, אחד מאוד מרכזי, ואמרתי להם שבכר זה קוסם ושאם יתנו לו שקט ולא יפריע לו, אז הוא באמת יהיה רמה מעל. קצת באסה שזה לא מה שהולך, אבל אני מאוד מקווה שיתנו לו את השקט שלו ואת הזמן שלו, משהו שמאוד קשה לי להאמין כי זה מועדון באמת שכל תיקו, שכל הפסד… אתה יודע, בעיקר עכשיו, בעיקר אחרי כל השנים האלה שככה הצליחו. אין שם הסבלנות. מאוד בעייתי.

כשסיימת את הקדנציה שלך שם, התראיינת פה לכלי תקשורת אמרת שהם עשו לך את המוות. היה גם איזה מעבר לקזחסטן, שרצו למכור אותך לשם. אז אולי זה מתקשר באמת למה שעכשיו אולי ברק חווה. זאת אומרת שאם אתה לא בא להם טוב אז יעשו לך את המוות.

האמת שיש להם כוח מאוד גדול באמת גם בפיפ"א וגם בסרביה בכלל. אבל בסוף גם יש חוזה. במרץ אמרו לי: 'לא, קח חודש אחד משכורת ולך'. ואז את פשוט פונה לפיפ"א. אתה יודע עם כל הכבוד, הם לא יכולים לעשות לך יותר מידי נזק. אז בקטע הזה אין בעיה.

אבל כמו שאמרתי זה לא נעים. גם עם כל התקציב הגדול שיש להם וכל הציפיות וכל זה, זה לא נעים. אני באמת מקווה שהם יתנו לברק ולצוות שלו זמן ואני באמת בטוח שאם הוא ישאר אז את האליפות הוא כן יקח כי פערי הרמות שמה הם גדולים מידי. אבל כן הם גם ציפו ששנה של צ'מפיונס ליג תהיה אחרת ושהם יסיימו מקום שלישי לפחות יש שם חבר'ה מהקהל ומההנהלה שהיו בטוחים שהם יהיו גם מקום שני.

יצא לך לשחק בדרבי מול פרטיזן?

דרבי אחד הייתי הייתי. 90 דקות על הספסל, התחממתי כאילו. הבאתי את כל המשפחה שלי, 35 איש בחג והייתי גם צריך להיות בהרכב. בסוף, לא שיחקתי, אבל את האמת שזה טירוף.

המשחק הראשון מול פרטיזן הוא ב-20 לדצמבר. אתה מאמין שהוא יגיע לשם?

אני מאמין שהוא שיגיע שמה וזה משחק מפתח. אם הוא שם מנצח אז מי שם יהיה לו יותר אוויר ויותר זמן ואני מאוד מקווה שיהיו שם שנתיים מלאות וגם שנה הבאה בצ'מפיונס ליג ואני באמת מאמין שאם יתנו לו זמן אז הוא כן יצליח. המשחק הכי חשוב באמת הוא נגד פרטיזן, שאני חושב שבאמת הכוכב האדום בפערי רמות עליהם, זה לא כוחות, רק שיתחבר להם.

צריך רק זמן ושקט. ברק בכר (Credit: kurir)

בסופו של דבר אם הם לא יזכו באליפות אז פרטיזן וביברס נאתכו זו חצי נחמה עבורנו, הישראלים. זה גם כבוד עבורנו.

כן ברור, אבל אני לא רואה סרט שהם [הכוכב} לא זוכים באליפות. הם שם מכירים את כולם וגם השופטים וגם המאפיה… תשאל את ביברס, הוא שכם כבר כמה שנים. הוא יודע את זה הכי טוב. ריבה אמר לי ראיינתי את ביבס והוא

טוב, נקווה שברק והצוות יגיעו לפחות עד המשחק הזה. נקווה שגם מעבר לכך.

הלוואי, הלוואי.

אנקדוטה קטנה לסיום. תגיד, הזכרת את לוקה יוביץ', הוא היה מחייך מידי פעם או שתמיד הוא היה רציני?

כשאני הייתי שם הוא היה בן 17. הוא היה עילוי ואז העביר לו את החולצה מספר 9, שזה מאוד מחייב שם. אתה רואה שכבר אז הוא היה משהו אחר, משהו מיוחד, אגרסיבי, חזק ברגליים, מאוד טכני, גולר ברמות. הוא טיפוס מאוד ביישן, שקט. אפילו שמנמן בזמנו.

עילוי, אבל מופנם. ורד עם יוביץ' (Credit: Srdjan Stevanovic/Starsportphoto)

אחרי כמה שנים הוא כבר הלך לפרנקפורט. ואז ריאל מדריד. אני חושב שאת הקפיצה שלו הוא עשה יותר מידי מהר. הוא הגיע להיות מחליף של קארים בנזמה שהוא בשיא. אתה מבין זה קצת בעייתי. ומאז הוא ככה, מטייל בין פרנקפורט לפיורנטינה, שני מועדונים שבמקרה הם בשליטה של דוד של טרזיץ'. הכול זה מאפיה אחת גדולה שם (צוחק).

—————-
מוזמנים להאזין לפרק עם עידן ולאחר מכן לשיחה עם מיכאל יוכין, עיתונאי ופרשן כדורגל עולמי, שמספר גם הוא על האווירה הלחוצה בכוכב האדום, הציפיות המוגזמות, הטעויות של בכר, העתיד ועוד:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן