חולה על כדורגל - המגזין
בן 27, פתח תקוואי ששרוף על מכבי חיפה וחי בקצב של הפריימרליג. בוגר קורס תקשורת ספורט ב"ספורט פאנל".

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

לגיונרים לרגע: מה מונע מכדורגלנים ישראלים להתקדם בחו"ל?

התמונה מאתר "transfermarkt"

מגיע שלב בחיים שבן אדם מבין במה הוא רוצה לעסוק בעתיד. אחרי מחשבות רבות עם עצמו, עצות של הסביבה ושיחות עם אנשים מהתחום הוא מגבש לעצמו דעה ומקבל את אחת ההחלטות הקריטיות בחייו – "זה המקצוע שבחרתי לעצמי". אחרי שלב ההחלטה מגיע שלב החלומות, מה הבן אדם יעשה בשביל להגשים את עצמו? האם הוא רוצה להסתפק בשם מקומי או להיות מקצוען אמיתי, להגיע לרמה של הטובים בעולם או לפחות ללכת בדרך שלהם?

 

בדרך כלל, למי שמחליט להיות כדורגלן יש את שתי שאיפות עיקריות. הראשונה היא לשחק עבור הקבוצה שאותה הוא אוהד. אין חלום גדול מזה, אם נשאל כל ילד שמשחק היום כדורגל איפה הוא רוצה לשחק הוא יגיד את שם הקבוצה שאותה הוא אוהד, זו אחת ההגשמות העצמיות הכי גדולות שכדורגלן יכול להשיג בקריירה שלו.

השאיפה השנייה היא להגיע לטופ העולמי, להיות בבמה של הכוכבים שאנשים מכל העולם רואים בטלויזיה, בין אם זה מסי ורונאלדו לפני כמה שנים או אמבפה והולאנד של היום. הדרך לשם קשה ולפעמים נראית כ"בלתי אפשרית", אבל כמו שכבר הספקנו להבין – בכדורגל אין דבר כזה "בלתי אפשרי".

 

וואליד באדיר, דור פרץ, יניב קטן ואבי נימני הם רק חלק מהשמות שהצליחו להגשים את השאיפה הראשונה של כדורגלן, לשחק במדי הקבוצה שאותה הם אוהדים. בנוסף, ארבעתם חוו את תחושת הכישלון, הויתור על השאיפה השניה של כל כדורגלן – להצליח בליגה של הגדולים, אלה שכל העולם רואה בטלוויזיה. כולם יצאו לחו"ל והגיעו לליגות איכותיות יותר ממה שהיו רגילים לשחק לפני, אבל עונה אחת בלבד גרמה להם להרים ידיים ולוותר על הטופ העולמי של הכדורגל (לנימני לקח אפילו פחות מזה).

 

שלא תבינו לא נכון, השחקנים האלה הוכיחו שהם רמה מעל הליגה הישראלית, ככה בעצם הם הגיעו לרמות הגבוהות, לליגות הבכירות באירופה, אבל משהו בדרך לחלום השתבש וגרם להם לחזור בחזרה לכדורגל הישראלי. קפיצת המדרגה הזו קשה מאוד, בין אם זו המנטליות השונה, האינטנסיביות באימונים והתמודדות על חלוצת ההרכב אחרי שהיו כוכבים בליגה המקומית הן חלקיק קטן מהסיבות שגרמו להם לעשות את פניית הפרסה מאירופה ולתפוס חוזה מנופח מאחת הקבוצות בארץ.  אבל בכל זאת, תחושת הפיספוס משאירה צלקת קטנה לכדורגלן הישראלי.

חצי עונה כלגיונר הספיקה לו - אבי נימני
חצי עונה כלגיונר הספיקה לו. אבי נימני (מאקו)

בואו נקח את מקרה דור פרץ, הלגיונר האחרון שחזר לארץ. 730 דקות משחק הספיקו לקשר הישראלי להבין שהוא עדיין לא חלק מהליגות הבכירות באירופה. מבורג משמעותי במכבי תל אביב, מועדון שמתמודד כל שנה על האליפות בישראל – לונציה, קבוצה שרק עלתה לסריה א' באיטליה, שהמטרה העיקרית שלה הייתה לשרוד בליגה. דור פרץ היה רגיל להאבק על תארים ולהיות בכותרות בארץ, אבל כשמגיעים לליגות האירופאיות הרמה עולה וכדי להגיע לפסגה צריך, לפחות בהתחלה, לבלוט בקבוצה קטנה.

כשחזר למכבי תל אביב טען הקשר ש"העבודה הקשה מתחילה כאן ועכשיו", אם היה אומר את המשפט הזה כשחתם בונציה יכול להיות שלא היה מרים ידיים אחרי עונה אחת בלבד והיה נשאר בקבוצה שירדה לסריה ב' כדי להוכיח שהוא יכול לעבוד קשה גם מחוץ לאזור הנוחות שלו ולהפוך למקצוען אמיתי, כמו יוסי בניון בעבר או מנור סולומון היום.

 

נכון, גם בניון בגיל צעיר יצא להתרשמות במועדון הפאר ההולנדי אייאקס וחזר לישראל בגלל חוסר התאקלמות או כמו שאנחנו אוהבים להגיד "געגועים הביתה". אחרי עונת ירידה עם הפועל ב"ש ושנים יפות במכבי חיפה הגיע המעבר הגדול שלו לקבוצת תחתית בליגה הספרדית, ראסינג סנטאנדר. בניון הבין שכדי להגיע לרמות הגבוהות הוא צריך לעשות את מה שדור פרץ כל כך פחד ממנו – להילחם על מקום בהרכב, בליגה חזקה יותר, כדי להגשים חלום. כמה שנים מאוחר יותר המעשה התברר כסיפור הצלחה והקשר הישראלי הגיע לפרמיירליג, הטופ של הכדורגל העולמי.

גם הוא התחיל מלמטה. בניון במדי סנטאדנר
גם הוא התחיל מלמטה. בניון במדי סנטאנדר (Getty images | John Walton)

אז יכול להיות שהגעגועים הביתה הוא הגורם המרכזי לחזרה הביתה, יכול להיות שהמעבר לקבוצת תחתית מאור הזרקורים בארץ דווקא מוריד את המטוביציה מהשחקן, אולי זה בכלל התחרות על מקום בהרכב מלהיות בורג משמעותי בקבוצה קודמת, אבל כדי להיות מקצוען צריך לעבוד קשה ולא לתת לדברים הקטנים האלו להשפיע על הקריירה של השחקן. החזרה לארץ של אותם לגיונרים עושה טוב לליגה הישראלית, היא מחזירה אליה שחקנים איכותיים שהוכיחו שהם ברמה של כוכבים בליגה, אבל ככל שהליגה הישראלית מתחזקת היא מחלישה את מעמד השחקן הישראלי באירופה. כדי שהדברים ישתנו, אולי כדאי ללגיונרים החדשים לקבל טיפים ממנור סולומון ויוסי בניון איך להגיע לליגה של הגדולים, לבמה של הכוכבים שאנשים מכל העולם רואים בטלוויזיה.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן