חולה על כדורגל - המגזין
ישראלי-ברזילאי בן 37. אוהד שרוף של גרמיו למחייתי ועיתונאי בשעות הפנאי. אוכל כדורגל ברזילאי לארוחת בוקר ומקנח בכדורגל דרום אמריקאי.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

שעת סיפור: איך קיבל טיטה את הכינוי שלו ולמה זה "אשמתו" של פיליפה סקולארי?

היסטוריה ארוכה יחד. טיטה וסקולארי בימים טובים יותר (Credit: Getty Images)
טיטה, המאמן היוצא של נבחרת ברזיל ומאמן פלמנגו הנכנס, חזר לאמן בברזילראו לאחר פגרה של יותר מעשור. לכבוד חצי הגמר הגאושו בין גרמיו לקשיאס, קבלו סיפור מרתק על תחילת הקריירה של המאמן שזכה בתארים עם שתי הקבוצות הללו - כיצד קיבל את כינויו לאחר טעות מביכה של לואיס פיליפה סקולארי?

שלשום התקיים המפגש הראשון של חצי הגמר של אליפות ריו גרנדה דו סול (הגאושו), בו ניצחה גרמיו את קשיאס 1-2 באיצטדיון הסנטנריו. גרמיו צפויה לנצח גם במשחק בבית שיתקיים לאחר פגרת הנבחרות ולהתמודד בגמר נגד אינטרנסיונל. עם זאת, קשיאס כבר הפתיעה מספר פעמים בעבר.

בעונה שעברה למשל נפגשו השתיים בגמר לאחר שקשיאס הפתיעה את אינטר בחצי גמר והעיפה אותה בפנדלים. השם הגדול של גרמיו באותו גמר היה לואיס סוארס האגדי, שגם כבש במשחק והניף את הגביע. אולם אוהדי קשיאס עדיין מאמינים ונזכרים בזכייה היחידה שלהם בתואר בשנת 2000.

לואיס סוארז במדי גרמיו עם גביע הגאושאו 2023
מחייך וזוכה בתארים גם בברזיל. לואיס סוארס (Credit: Getty Images)
טיטה הדהים את גרמיו הגדולה של רונאלדיניו

לפני 24 שנה בדיוק, המאמן שלהם באותם ימים היה לא אחר מאשר טיטה, מאמן נבחרת ברזיל היוצא ומאמן פלמנגו הנכנס. טיטה לקח את קשיאס לגמר ובו הדהים את גרמיו וזכה בתואר, בגיל 39 בלבד. הוא ניצח 0-3 באותו מגרש בו נפגשו הקבוצות אמש, והצליח לשמור על 0-0 בפורטו אלגרה.

טיטה בן ה-39 חוגג עם שחקניו את הזכייה בגמר הגאושאו בשנת 2000
ניצחון מדהים. טיטה וקשיאס (Credit: Getty Images)

חשוב לציין, שלא הייתה זו סתם גרמיו. שיחקו בה כוכבים כמו זיניו, מכוכבי הזכייה במונדיאל 94. אנדרסון פולגה, חלק מסגל הזכייה במונדיאל 2002. אמאטו, אקס ריבר ובוקה שבדיוק הגיע מגלזגו ריינג'רס באותה עונה. אה כן, וילד בן 20 מוכשר העונה לשם רונאלדיניו גאושו.

רונאלדיניו הצעיר במדי גרמיו נגד קשיאס בגמר הגאושאו בשנת 2000.
ילד מוכשר בן 20. רונאלדיניו בגמר במדי גרמיו (Credit: Getty Images)

זאת הייתה תחילת דרכו הארוכה של טיטה לנבחרת ברזיל. לאחר אותה אליפות עם קשיאס בשנת 2000, הייתה זו דווקא גרמיו שבחרה בו לאמן מיד בעונת 2001. באותה עונה זכתה גרמיו באליפות הגאושו ובגביע ברזיל. לאחר מכן זכה טיטה במגוון תארים עם מספר קבוצות, כגון אליפות ברזיל עם קורינתיאס וגביע הסודאמריקאנה עם אינטרנסיונל.

טיטה עם גביע ברזיל לאחר הזכייה בו עם גרמיו בשנת 2001.
קבלן תארים. טיטה (Credit: Getty Images)
אבל השאלה הכי מעניינת לגבי טיטה היא איך הוא קיבל את הכינוי 'טיטה'? תשמעו סיפור מעניין.

אדנור לאונרדו באצ'י, הידוע כיום בתור טיטה, גדל בעיר קשיאס דו סול. מדובר בעיר השנייה בגודלה במחוז ריו גרנדה דו סול, אחרי פורטו אלגרה. העיר נחשבת למעוז האיטלקים של דרום ברזיל, בגלל גלי העלייה הגדולים שהגיעו אליה מאזור ונטו בצפון איטליה בסוף המאה ה-19.

קשיאס דו סול היא ללא ספק עיר של כדורגל עם שתי קבוצות מרכזיות בה – קשיאס וז'ובנטוד'י. הדרבי המפורסם שלהם נקרא קאז'ו, קשיו בפורטוגזית. הוא נחשב לדרבי השני הכי חשוב בריו גרנדה דו סול, אחרי הגרנאל של גרמיו ואינטרנסיונל.

הערת צד – ז'ובנטוד'י שיחקה אתמול מול אינטרנסיונל במפגש הראשון ביניהן בחצי הגמר, בתקווה להשיג את הגביע לאחר 26 שנות בצורת, והמשחק הסתיים ב-0:0. מדובר בקבוצה שחזרה העונה לליגה הראשונה בעזרתו של טיאגו קרפיני בן ה-39 שעבר בפגרה לסאו פאולו במקומו של דוריבאל שעבר בעצמו לאמן את הנבחרת.

מי שהחליף את קרפיני הוא רוג'ר משאדו, שחקן עבר של גרמיו ופלמייראס שאימן במספר קבוצות בליגה הראשונה. מלבד זאת, יש לה עבר מפואר ולא מעט שחקני ענק שיחקו בשורותיה בתחילת דרכם, למשל קאפו, טיאגו סילבה, אלכס טלס, דנטה ונאלדו. אז יהיה מעניין.

קאפו במדי ז'ובנטוד'י בשנת 1995
(Credit: Getty Images)
בחזרה לסיפור – ילדותו של טיטה

אדנור הצעיר גדל בשכונת לורדיס הענייה בעיר קשיאס. אימו נאלצה לעבוד יום ולילה כתופרת בשביל להצליח להאכיל ולהלביש אותו ואת אחיו מירו. מכיוון שלא היה להם מגרש ציבורי קרוב לבית, הוא ואחיו היו מתגנבים ומתאמנים בבית הספר לנזירות הסמוך לביתם, בו היה מגרש באופן מפתיע.

טיטה הצעיר במדי קשיאס
רקע לא פשוט. טיטה בצעירותו (Credit: Getty Images)

הוא החל את קריירת המשחק המקצועית שלו בקבוצת קשיאס המקומית בגיל 17. באופן מעניין, מי שהביא אותו לקבוצה ואף אחראי להמצאת הכינוי "טיטה", הוא לא אחר מאשר לואיס פיליפה סקולארי הגדול.

סקולארי מגלה את טיטה

השנה הייתה 1978, ביג פיל היה אז בן 29 וכבר בלם ותיק ומוערך בקשיאס. הוא כבר החל לחשוב על קריירת אימון, לכן עבד מהצד כמורה לספורט ומאמן קבוצת ילדים בבית ספר תיכון מקומי.

לואיס פיליפה סקולארי בסוף שנות ה-70, בלם וותיק ומוערך בקשיאס.
סימן הכר. סקולארי והשפם (Credit: Getty Images)

במהלך טורניר בין בתי ספר, צפה סקולארי באדנור הצעיר בזמן שכיכב כמספר 10 בקבוצתו, לצד חברו אלטמיר שכינויו היה טיטה (מספר 8 בתמונה).

מס' 10 - אדנור הצעיר. מס' 8 - אלטמיר שכינויו היה 'טיטה'.
(Credit: Getty Images)

סקולארי התלהב ממספר ה-10 הצעיר וקרא לאדנור להגיע למבחנים בקשיאס. עם זאת, כשהגיע לספר למאמן על הכשרון הצעיר, הוא התבלבל בין השמות ואמר למאמן כי הכינוי שלו הוא "טיטה". אז אמנם הגיע השחקן הנכון, אבל כולם כבר קראו לו טיטה. מאז שמר אדנור על הכינוי לאורך כל הקריירה שלו והוא משתמש בו עד היום.

באותה תקופה היה מקובל ששחקנים ותיקים בסגל יאמנו את קבוצת הנוער, כך שהמאמן הראשון של טיטה בקשיאס היה פיליפאו בעצמו. השניים עוד הספיקו לשחק יחדיו בקבוצה הבוגרת לתקופה קצרה, לפני שעבר סקולארי לשחק בשורות היריבה העירונית, ז'ובנטוד'י. שני השחקנים המשיכו את הקשר החברי ביניהם גם לאחר קריירת המשחק של שניהם.

סקולארי - שלישי מימין, שורה עליונה. טיטה - ראשון משמאל, שורה תחתונה.
(Credit: Getty Images)
סוף עצוב לידידות ששינתה את הכדורגל הברזילאי לנצח

אולם, סיפור האהבה הזה בין טיטה לפיליפאו נגמר באופן פחות טוב מהמצופה. על אף שהיו בקשר טוב במשך עשורים ארוכים, שני המאמנים האגדיים אינם נמצאים כיום בקשר כלל, אפילו ניתן לומר כי הם בריב ארוך שנים.

הסיבה לנתק? איך לא, כדורגל. זה קרה בשנת 2010, בזמן שטיטה אימן את קורינתיאס ופיליפאו את פלמייראס. קורינתיאס הייתה אז במירוץ אליפות מול פלומיננזה והייתה זקוקה לכך שהקבוצה מריו לא תנצח במחזור ה-37 מול פלמייראס. אולם פלומיננזה כן ניצחה, וטיטה הרגיש שהמנטור שלו איכזב אותו בכוונה. סקולארי מבחינתו התראיין יותר מאוחר ואמר שאם החברות שלהם תלויה בכך שהוא ינצח משחקים עבור טיטה, אין לו שום רצון בכך.

מירו, אחיו של טיטה, מספר כי היו מספר נסיונות בעבר לסולחה בין השניים, אך היא לא יצאה לפועל. הם עדיין מגיעים לאירועים רשמיים ומתחמקים אחד מהשני בעקביות. לכל אחד מהם יש את הסיבה שלו לנתק ולא נראה כי הם ישלימו בעתיד הנראה לעין. למרות זאת, גם הסוף המר לא ישנה את ההתחלה הקסומה של ההיסטוריה המשותפת של שניים מגדולי המאמנים בתולדות הכדורגל הברזילאי.

נ.ב – בטח תהיתם מה קרה לטיטה המקורי?

אלטמיר לא הצליח להגיע לרמות הצלחה ופרסום כמו חברו לקבוצת הילדים, אך הוא עדיין מתפרנס מכדורגל. הוא מאמן שתי קבוצות ילדים בעיר קשיאס עד היום, ואף משמש כשופט רשמי במשחקי כדורגל אולמות. וכן, גם לו עדיין קוראים טיטה.

אלטמיר גאוור, טיטה המקורי
לא התפתח כצפוי. טיטה המקורי (Credit: Getty Images)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

הכל מהשנה האחרונה


Warning: Undefined array key "icon" in /home/customer/www/kaduregel.com/public_html/wp-content/plugins/elementor/includes/widgets/icon-box.php on line 695

שתף

דילוג לתוכן