חולה על כדורגל - המגזין
ישראלי-ברזילאי בן 37. אוהד שרוף של גרמיו למחייתי ועיתונאי בשעות הפנאי. אוכל כדורגל ברזילאי לארוחת בוקר ומקנח בכדורגל דרום אמריקאי.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

רומאריו האגדי חוזר מפרישה, אבל הקרב החשוב של חייו יתנהל דווקא מחוץ למגרש

רומאריו מוצג באמריקה (Credit: Getty Images)
בגיל 58 רומאריו, אליל הכדורגל הברזילאי וכוכב מונדיאל 94', חזר למגרשים בברזיל במדי קבוצת אמריקה מריו דה ז'ניירו במטרה להגשים חלום ולשחק לצד בנו רומאריניו. אולם מתוקף תפקידו כסנאטור על רומאריו מוטלת גם משימה חשובה ביותר - להיות חלק מוועדת חקירה האמונה על בדיקת חשדות כבדים להטיית משחקים בליגה הברזילאית, במה שעשוי להיות תחילת פרשת הקלצ'ופולי הברזילאית. אז האם החלוץ האגדי יצליח היכן שאפילו פלה נכשל ואיך ערן זהבי ורמי גרשון בכלל נכנסו לכתבה?

לפני שבועיים הכריז במפתיע חלוץ העבר האגדי רומאריו על חזרה מפרישה, 15 שנה לאחר שתלה את נעליו. "הנמוך" הודיע כי ישחק בקבוצת אמריקה ריו דה ז'ניירו בעונה הקרובה שתתחיל בשבועות הקרובים.

 

קצת רקע. רומאריו בן ה-58 פרש לראשונה ב-2009 ואת משחקו האחרון הוא עשה במדי אמריקה עצמה. הסיבה לכך היא שאביו של רומאריו, סניור אדבאיר (בתמונה), היה אוהד שרוף של הקבוצה ותמיד חלם לראות את בנו משחק במדיה לפני מותו.

רומאריו טוען כי אבא שלו הוא ההשראה הכי גדולה שלו. הוא אמר פעם כי: "הוא תמיד האמין בי הרבה. הוא תמיד העמיד אותי לשחק מול השחקנים הגדולים ביותר. הגישה שלו והאומץ שלי עיצבו אותי והפכו אותי למי שאני היום. הוא תמיד אמר לי: אל תגנוב, אל תעשן, אל תסניף ואל תשתה. רק ככה יהיה לך אופי."

סניור אדבאיר נפטר ב-2010, שנה לאחר שזכה להגשים את חלומו הגדול. זה נכון שרומאריו שיחק בשביל אמריקה רק במשחק ראווה לכבודו, אך אביו התרגש מאוד ממשחק הפרידה של בנו וטען כי הרגיש קתרזיס אמיתי.

Embed from Getty Images

החלום האמריקאי של רומאריו 

לאחר שהגשים את חלום אביו, השנה החליט להגשים דווקא חלום ישן שלו – לשחק באותה קבוצה יחד עם בנו, רומאריניו. ואין קבוצה מתאימה לכך מאשר אמריקה ריו דה ז'ניירו.

אמנם לרומאריו יש 6 ילדים מ-3 נשים שונות, אבל רומאריניו הוא היחיד שמשחק כדורגל. על אף הגנים המשותפים, החלוץ בן ה-30 אף פעם לא התקרב לכישרון של אביו, ולרוב שיחק בקבוצות בליגות הנמוכות בברזיל.

התפוח במקרה הזה, נפל רחוק מהעץ. רומאריו ובנו רומאריניו (Credit: Marcelo Baltar / Globoesporte.com)

בשביל להפוך את חלומו למציאות, התמנה רומאריו בינואר האחרון לנשיא אמריקה ריו דה ז'ניירו. אחד הצעדים הראשונים שלו היה להחתים את בנו לקבוצה. באופן מעניין, שחקן נוסף אותו הביא לקבוצה הוא אנדרה פיליפה הוותיק, שכבר שיחק בספורטינג ליסבון, גרמיו וסנטוס של ניימאר. 

המשימה של רומאריו באמריקה – לעלות ליגה ביחד עם בנו 

לפני שבוע וקצת הוא ערך את אימון הבכורה בקבוצה. בתום האימון נשאל על ידי התקשורת המקומית על היתרונות של להיות שחקן/נשיא המועדון. רומאריו ענה בסגנון הפרובוקטיבי וההומוריסטי המוכר שלו: "יש את כל היתרונות בלהיות שחקן ונשיא. ראשית, אני משחק מתי שאני רוצה, אני עוזב מתי שאני רוצה, אם המאמן לא יאהב את זה, אני פשוט אפטר אותו ואם השחקן לא ייתן לי את הכדור, אני אקנוס אותו. הכל טוב."

 

על אף שהוא עדיין משחק כמעט בכל שנה בקבוצת חובבים כזו או אחרת, רומאריו כבר הכריז שמי שמצפה ממנו לשחק עונה מלאה בהרכב הראשון, צפוי להתאכזב. הוא ישחק בכמה משחקים בלבד, לא יותר מזה. המטרה הראשית היא להגשים את החלום לשחק עם בנו. 

כיום אמריקה אינה משחקת באף ליגה לאומית, אלא משתתפת באופן בלעדי באליפות הקריוקה. מאז 2021 היא משחקת בליגה השנייה של הקריוקה, ורומאריו כנשיא שם לעצמו מטרה לעלות אותם שוב לליגה הראשונה. 

אולם, המשימה הכי חשובה של רומאריו השנה, אולי אפילו החשובה ביותר בכל הקריירה המפוארת שלו, תהיה דווקא מחוץ לקווים

הקרב של חייו – רומאריו נלחם על נשמתו של הכדורגל הברזילאי 

לאחר שתלה את הנעליים, פנה רומאריו לקריירה פוליטית והוא מכהן כמעט עשור כסנאטור פדרלי מטעם ריו דה ז'ניירו. החודש הוא נבחר לשבת באחת מוועדות החקירה הממלכתיות החשובות של השנים האחרונות. 

תפקידה לבדוק חשדות כבדים להטיית משחקים בליגה הברזילאית. רומאריו משמש כסגן יושב ראש הוועדה. אחד מתפקידיו הוא לדברר את צעדי הוועדה לאוזני הקונגרס והציבור. 

רומאריו הקונגרס הברזילאי
רומאריו בקונגרס הברזילאי (Credit: Getty Images)

הוועדה חוקרת יותר מ-100 עדויות שונות להטיית משחקים בליגות השונות בברזיל במהלך עונת 2023. לא ברור עדיין מי עומד מאחורי הטיית המשחקים. זה מה שאמורה לברר הוועדה. מסתבר שהראיות חמורות מאוד, מכיוון שראש הוועדה ז'ורז'ה קאז'ירו כבר ביקש את עצירתה המוחלטת של הליגה הברזילאית, עד לתום מיצוי הליכי החקירה. ההתאחדות כמובן סירבה לכך בשלב זה, אך אם יתבררו האישומים כנכונים, לא בטוח שתהיה לה ברירה.

ג'ון טקסטור – האמריקאי שבא לעשות סדר בברזיל 

אחת הדמויות החשובות בחקירה זו, שגם אחראית במידה מסוימת להתחלתה, עונה לשם ג'ון טקסטור. מדובר במיליארדר אמריקאי, בעלים של מספר קבוצת ספורט ברחבי העולם כגון קריסטל פאלאס, ליון, ולאחרונה גם בוטאפוגו בברזיל. אם השם שלו נשמע לכם מוכר אז טקסטור מאוד רצה שערן זהבי יגיע לבוטאפוגו שלו ובקיץ 2022 ניהלו הצדדים שיחות, אך החלוץ הישראלי בחר בסופו של דבר לסרב להצעה ולחזור למכבי ת"א.

ג'ון טקסטור, הבעלים החדש של בוטאפוגו
ג'ון טקסטור, הבעלים החדש של בוטאפוגו (Credit: Getty Images)

לפני כמה חודשים הוא החל לטעון כי יש בידיו עדויות חותכות למניפולציה של תוצאות על ידי שופטים, והוא הגיש אותן לוועדה ואף הגיע השבוע לתת עדות באופן פיזי בפניה. בשבועות הקרובים צפויים לתת עדות בפני הוועדה אנשי מפתח בכדורגל הברזילאי, לרבות נשיאי קבוצות, שופטים ובכירים בהתאחדות.

רבים בברזיל כבר מכנים אותה כפרשת "הקלצ'ופלי הברזילאית", ובצדק. זאת תיבת פנדורה רצינית שעשויה לשלוח הרבה אנשים לכלא, להוריד נקודות באופן רטרואקטיבי ובכך אולי גם לשנות את זהות אלופת ברזיל בשנה שעברה. טקסטור טוען כי נעשה מאמץ "לגנוב" את האליפות מקבוצתו בוטאפוגו בעונה שעברה, לאחר שהובילה את הליגה בבטחה לאורך רוב העונה. 

גרמיו שהייתה אף היא בין המובילות במאבק האליפות בעונה שעברה, היא קבוצה נוספת שיכולה שעשויה להתברר כקורבן של פרשה זו. רק העונה, בארבעת משחקיה האחרונים נרשמו 2 שערוריות שיפוט כל כך גדולות עד כי באחת מהן הורחק השופט המעורב על ידי ההתאחדות הברזילאית וגורלו של השופט השני עוד לא הוכרע. 

בעיית השחיתות בכדורגל הברזילאי עלתה מדרגה 

האשמות האלו כמובן אינן מפתיעות אף אחד בברזיל. כולם מכירים את השיפוט הגרוע בליגות השונות. לרוב מדובר באיכות גרועה של שופטים יותר מחשש לשחיתות. אולם לפני בדיוק שנה הבינו במדינה כמה מצב השחיתות בכדורגל קשה באמת. 

בשנה שעברה התפוצצה פרשת הטיית משחקים בעונת 2022 שקיבלה את השם "מבצע עונש מקסימלי". במהלכה נעצרו ונקנסו עשרות שחקנים באשמת קבלת שוחד להטיית משחקים. 

פרשת "עונש מקסימלי" - שחקנים קיבלו כסף בשביל להטות תוצאות בשביל מהמרים.
פרשת "עונש מקסימלי" – שחקנים קיבלו כסף בשביל להטות תוצאות בשביל מהמרים (Credit: Getty Images)

שחקנים מקבוצות בליגה הראשונה והשנייה בברזיל קיבלו כספים מגורמים עבריינים במטרה להשיג נתונים עליהם ניתן להמר, כגון –  מס' קרנות, מס' עבירות, פנדלים, שערים עצמיים, כרטיסים צהובים ואדומים, והפרש שערים. במקרים מסוימים אפילו הפסדים מכוונים.

בין הנאשמים – חבר לקבוצה של רמי גרשון

בין השחקנים שיצאו אשמים ישנם מעט שמות מוכרים מחוץ לברזיל. ישראלים אולי יכירו את פאולו מירנדה ששיחק בעבר ברד בול זלבורג, ו-ויקטור ראמוס, בלם ששיחק ב-2010 בסטנדרד ליאז' עם אקסל ויטסל ורמי גרשון אחד.

ויקטור ראמוס במדי סטנדרד ליאז'
ויקטור ראמוס במדי סטנדרד ליאז' (Credit: Getty Images)

בפרשה המדוברת לא היה קשר לשופטים והקבוצות עצמן היו הקורבנות בסיפור. האישומים הופנו רק לשחקנים ומהמרים. החקירה אמנם נמשכת, אך העונשים שניתנו עד כה למעורבים היו די מגוחכים, כך שלא כדאי לתלות בה הרבה תקוות. עם זאת, יש טענות כי בפרשה הנוכחית מספר קבוצות היו מעורבות באופן ישיר. 

עדיין מוקדם להעריך איך תסתיים החקירה ומה היו מסקנות הוועדה. עם זאת, במקרה של הרשעה של הגורמים הרלוונטיים, עשויה הוועדה לסמן דרך חדשה בכדורגל הברזילאי – דרך מושחתת פחות שתציל את הברזילראו מגורמים עבריינים שהורסים את החוויה בשביל כולם. 

הסיכוי היחיד של רומאריו לעבור את פלה

רומאריו תמיד חלם להיות גדול כמו פלה. בעיניו רק המלך ומראדונה יותר גדולים ממנו בהיסטוריה (על אף שיש לא מעט שמשתווים אליו). זה הוא רומאריו, אופי גדול וביטחון עצמי גדול אף יותר. על אף שרבים חולקים עליו, הוא טוען בנחרצות כי הצליח לעבור את המשוכה של 1,000 גולים בקריירה, בדיוק כמו הגדול מכולם. 

 

על אף שחזר לשחק לאחרונה, גם הוא יודע כי לא יגיע לנעליו של פלה. אולם אם יצליח רומאריו להביא את הוועדה להגשים את ייעודה, הוא עשוי לעבור את פלה לפחות באספקט אחד חשוב – קריירה פוליטית שקידמה את כדורגל הברזילאי ועזרה להציל אותו מעצמו. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

הכל מהשנה האחרונה

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן