חולה על כדורגל - המגזין
בן 27 מבאר שבע. סטודנט לתקשורת ופוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון. כדורגל זו אהבה גדולה, בפרט לברצלונה ומכור לפוטבול מנג'ר מ-2010. מוזמנים לעקוב אחריי בטוויטר.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

מהמגרש האמיתי לווירטואלי: הטקטיקה של צ'אבי בפוטבול מנג'ר

האיש שעל הקווים, צ'אבי. (קרדיט: Eric Alonso)
אחרי שנה בעידן צ'אבי אפשר כבר להסיק מסקנות על הצורה בה ברצלונה משחקת. בעזרת המשחק Football Manager 2023, נצלול קצת לרעיונות הטקטיים שהמאמן הקטלאני מנסה להנחיל לקבוצה שלו

נגמר המונדיאל וחזרנו אל כדורגל המועדונים. ברצלונה הספיקה לנצח את ריאל מדריד, להיות מודחת מהליגה האירופית ולהוביל את טבלת הלה ליגה. המאמן, צ'אבי, שחזר למועדון בנובמבר 2021 מתחיל לגבש קצת צורה לברצלונה שאותה הוא רוצה לראות על המגרש. וכשיש טקטיקה מעניינת אני כהרגלי רץ לחבר הכי טוב שלי כמעט עשור וחצי, משחק הפוטבול מנג'ר, ומנסה לייצר רפליקה של הטקטיקה שתשמש אותי בשמירות שונות. הפעם ננתח את המערך של צ'אבי וברצלונה מא' ועד ת'.

לפרטים על המשחק והגרסה החדשה שלו מוזמנים להאזין לפרק הנהדר של חולה על כדורגל – הפודקאסט עם יוסי עדני והאורחים עידו סלע ומתן שקרוב.

ובכל זאת אפרט מעט, סדרת המשחקים שפותחה על ידי SI (Sports Interactive) תאפשר לכם לחיות את חייו של מאמן בכמעט כל קבוצה שתבחרו, מברצלונה ועד למכבי קריית אתא. תשלטו במגוון תחומים כמו פיתוח נוער, אימונים, ניהול פיננסי, העברות שחקנים עם מאגר ידע עצום שמשרת גם מאמנים וקבוצות במציאות. וכמובן, אחד הדברים היותר מהנים, בחירת טקטיקת המשחק. אין דבר מספק כמו לדמיין משהו בראש ולממש אותו במשחק. עשיתי המון ניסויים עד שהגעתי לתוצאה הרצויה (ובכלל כל טקטיקה שאתם מנסים תבדקו אותה לאורך זמן, תזכרו: גם את רומא לא בנו ביום אחד).

פתחתי שמירה עם ברצלונה בכדי להדגים את הצורה שבה צ'אבי רוצה לראות את הקבוצה שלו על המגרש, החל מהשוער ועד לחלוץ המטרה. התוכנית היא כך שיתבצע מעבר מהיר ממערך X למערך Y באופן טבעי. כאשר, המעבר יתבצע לרוב במעבר מהגנה להתקפה. במקרה שלנו מדובר על מעבר מ-4-3-3, המערך הקלאסי והאופייני לברצלונה, אל מערך 3-4-3 או אפילו יותר 3-3-4. מעבר לגמישות הטקטית שמאפשרת לשנות שיטות ומערכים לאור מה שמתרחש במשחק, היכולת לעשות את זה בצורה מתואמת עם לחץ יעיל תוביל להתקפות מעבר איכותיות שבתורן יביאו גם את השערים והניצחון.

הרציונל העיקרי הוא שכשהקבוצה לא מחזיקה בכדור ועסוקה בהגנה ולחץ, היא תעמוד ב-4-3-3 כאשר אלבה יישאר מאחור וישלים רביעיית הגנה. אבל כשהכדור חזרה ברגליים הנכונות, אלבה עובר את הקו ומשלים רביעיית קישור ואף גבוה יותר. הכנפיים משחקות עם רגליים הפוכות ומבצעות לרוב כניסות לרחבה. על העומס הזה באזור הרחבה מוסיפים גם את שני קשרי האמצע שמגיעים מקו שני. מבחינת עמדת החלוץ מדובר על חלוץ 9 בעל יכולת לשמור על הכדור, למסור וכמובן לסיים. כל הבלגן הזה, כשעושים אותו מסודר, יוצר עליונות מספרית שמבלבלת את הגנת היריב ומאפשרת מצבי כיבוש. עם זאת, בגלל הלחץ הכבד ההגנה נחשפת ולכן גם הקשר האחורי שהוא בעצם עושה המשחק נשאר בעמדה אחורית יותר בכדי לתמוך בהגנה. יש כמה דוגמאות לשימוש בסוג מערך שכזה, כמו גרמניה נגד יפן במונדיאל האחרון כשפתחה עם ניקלאס זולה הבלם כ'מגן' ימני ולמעשה עברה מ-4-2-3-1 למעין 3-3-4.

המערך כפי שהוא בא לידי ביטוי במגרש נגד קאדיז בליגה. ברצלונה של צ'אבי (קרדיט: ערוץ bien).

לפני שנתחיל אסביר בקצרה מה זה 'רול', התפקיד אותו השחקן מבצע בעמדה שלו כנגזרת מהיכולות שלו. דוגמא בולטת היא מסי (אפשר בלי?) ששיחק כתשע מזויף. כלומר, חלוץ שבעצם נסוג כל פעם לקישור, מושך איתו את ההגנה ונותן חללים פנויים לשאר שחקני ההתקפה. ועכשיו לעניין השוער. הטקטיקה הזו נוטה ללחץ גבוה לכן השוער משחק בתפקיד סוויפר קיפר. שוער שמעבר לאינסטינקטים וההדיפות, יוצא מחוץ לרחבה. לכן הוא צריך גם משחק רגל טוב, תקשורת טובה עם ההגנה וגם ראיית משחק ברמה גבוהה בכדי לקרוא מהלך אחד קדימה ולא להיתפס בעמדת נחיתות.

הגנה – התקפה מנצחת משחקים, הגנה לוקחת אליפויות:

מבחינת ההגנה, המגן הימני במערך של צ'אבי רחוק מלהיות הסגנון שאפיין את צד ימין עם דניאל אלבס. מה שצ'אבי רוצה זה מגן/בלם כמו קונדה או לחילופין חואן פוית' הנהדר מויאריאל שקושר לברצלונה בקיץ. בלם אתלטי מאוד, מהיר ובעל יכולות טכניות גבוהות שתפקידו להישאר מאחור ולהשלים שלישיית בלמים שמתפרשת לרוחב המגרש, השמאלי ביותר מושך שמאלה וכן הלאה. הבלמים צריכים להיות בעלי יכולת מסירה גבוהות, להרגיש בנוח עם הכדור בכדי להניע וליצור בילדאפ כבר מאחור. מבחינת המגן השמאלי, למעשה מעין קשר רביעי, הפרופיל הוא שחקן קו קלאסי, בעל רגל שמאלית, יכולת דריבל גבוהה, הרמות מדויקות ובעיקר מהיר. לשם הדוגמא, אלפונסו דיוויס קולע בול לפרופיל.

קישור – בכל מקום, כל הזמן:

בקישור משחקים שלישיית קשרים שמשתנה גם היא במעבר בין המערכים. הקשר האחורי הוא הפליימייקר, השחקן שדרכו הכל עובר והוא יודע לנתב את הכדור למקומות הנכונים. עם זאת, הוא גם יודע לבצע תיקולים ולתמוך בהגנה בשעת הצורך. קשר האמצע הימני במערך מתפקד כ'מצאלה', כלומר, קשר אמצע שמושך לקו ומתפקד כמעין שחקן כנף נוסף. מכיוון שהמגן הימני נשאר כבלם ולא מצטרף נוצר שם חלל שהקשר מאייש אותו ומייצר משם מצבים. מבחינת הקשר האמצע השמאלי הוא קשר 50-50 קלאסי, יודע להיות אגרסיבי ולתקל אבל יודע גם לבצע את ההצטרפות מקו שני לרחבה.

התקפה – איפה שכל הקסם קורה:

הגענו להתקפה. שחקן הכנף השמאלי מתפקד כ'חלוץ צד'. משמע, שחקן כנף שמשחק נורא קרוב לחלוץ גם בכדי למשוך את ההגנה אליו וגם בכדי לייצר מצבים מתוך הרחבה. לרוב חלוץ הצד ישחק עם רגל הפוכה. בברצלונה, דמבלה שמשחק באופן טבעי בשתי הרגליים הוא האיש למשימה. מהצד השני, שחקן הכנף הימני גם הוא מעין כנף הפוכה. רגל שמאל הדומיננטית תוביל אותו לבצע כניסות לרחבה ולא למשוך לכיוון הקו. אריאן רובן שעשה מזה קריירה הוא הפנים של הרול הזה. מבחינת החלוץ, הפרופיל הוא חלוץ 9 אמיתי עם נוכחות פיזית מובהקת, יכולת נגיחה, מסירה וסיומת. במהלך המשחק הוא יורד המון למטה בכדי להיות מעורב ולהשתתף במשחק המסירות מעמדות הקישור. כך הוא גם מושך איתו שחקן וגם מייצר עוד אופציית מסירה. לכן הוא צריך לבצע את התנועה בלי הכדור כדי לדעת לשים את הכדור ברשת.

המערך במשחק (Football manager 2023)
תנועות השחקנים על המגרש (קרדיט: Football Manager 2023).

הוראות קבוצתיות 

מבחינת ההוראות הקבוצתיות, השחקנים קרובים אחד לשני בכדי להצליח לייצר את הנעת הכדור. הבילדאפ מתחיל מהבלמים כאשר הצד השמאלי מקבל משקל כבד יותר. כלומר, רוב ההתקפות יתחילו מצד שמאל עם המגן שמצטרף באופן קבוע להתקפה. בשליש המגרש האחרון המטרה היא להביא את הכדור אל רחבת השוער ללא כדורים ארוכים. מבחינת הקצב, חשוב שיהיה מהיר. משחק מסירות איטי ושבלוני לא מייצר ערך מוסף מעבר לכמות מסירות גדולה. המהירות של תזוזת הכדור היא זו שתשפיע על היכולת של הקישור וההתקפה למצוא את החורים בהגנת היריב. כמו כן, אני נותן לשחקנים חופש להיות יצירתיים ולצאת מעט מחוץ לקופסא. כמובן שהכל דינמי ויכול להשתנות במהלך המשחק.

במשחק המעבר יש דגש על כמה דברים חשובים. כשהקבוצה מאבדת את הכדור, כל שחקני הקישור וההתקפה יוצאים ללחץ בכדי להשיג את הכדור בחזרה. כאשר הכדור מושג המטרה היא לצאת כמה שיותר קדימה ולא להשתהות. מבחינת העמידה הראשונית של הקבוצה קו הלחץ הוא גבוה מאוד בכדי להשיג את הכדור כמה שיותר קרוב לשליש המגרש האחרון ומנגד, לחנוק את היריבה ולא לאפשר לה להניע את הכדור קרוב לרחבת השוער שלנו.

המערך כשהקבוצה בהגנה (Football manager 2023)
המערך כשהקבוצה תוקפת (Football manager 2023)

עם זאת, הלחץ הגבוה וכמות השחקנים מקדימה יכולה ליצור בעיה הגנתית כאשר צד שמאל למעשה מעט מופקר. לכן, ישנו צורך בבלמים חזקים, מהירים, בעלי מיקום טוב וראיית משחק בכדי לקרוא מהלך אחד קדימה. כמו כן, במשחקים בהם היריבה מהווה איום, אפשר לתת לקשר השמאלי באמצע הוראה להיצמד יותר לקו בכדי לסגור את האגף כשהמגן השמאלי עולה למעלה. וכמובן, לחיות את המשחק ולבצע שינויים תוך כדי בהתאם ליריבה ולהלך הרוח על המגרש.

ולסיום…

לבסוף, אציג כמה נתונים סטטיסטיים. הדאטה במשחק מתקדמת מאוד ומציגה נתונים לאורך כל העונה שנותנים לכם להבין איפה לשנות ומה לשפר. כמובן שהכל תלוי באיכות האנליסטים שבצוות המקצועי שלכם שהוא חלק בלתי נפרד מההצלחה במשחק. את הטקטיקה כמו שאתם רואים למטה ניסיתי בכמה קבוצות שונות כמו סנט אטיין או מכבי חיפה.

המיקום הממוצע עם סנט אטיין (Football manager 2023)
המיקום הממוצע עם מכבי חיפה (Football manager 2023)

ניתן לראות כיצד המגן השמאלי מצטרף לקישור ויוצר את הרביעייה. החיסרון בטקטיקה הזו שבדרך כלל צד ימין פחות פעיל התקפית וברגע שהדברים לא עובדים בצד שמאל אז המשחק יכול מעט להיתקע. לכן להיות עם יד על הדופק ולשנות בהתאם ליריבה זה דבר חשוב מאוד, במשחק וגם במציאות. עם זאת, כאשר הטקטיקה עובדת וצד שמאל מצליח לייצר את תבניות ההתקפה הרצויות זה הופך את הכל לקל יותר, כיף יותר, מהנה יותר ומחזיר אותך הביתה עם הדבר החשוב ביותר – 3 נקודות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן