חולה על כדורגל - המגזין
חובב מושבע של "המשחק היפה", שנע ונד בין מחשבה על כדורגל כ"משחק פשוט במהלכו 22 גברים רודפים אחרי כדור במשך 90 דקות" ובין ההתייחסות למשחק כ"מקביל לשחמט בלא קוביות". בתווך, משתף בהגיגי כדורגל וחולק תובנות עם המעטים שחפצים להאזין להן.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

היהלום שביהלום – על פריחתו של ג'וד בלינגהאם

יהלום נולד. ג'וד בלינגהאם חוגג שער במדי ריאל מדריד.
יהלום נולד. ג'וד בלינגהאם חוגג שער במדי ריאל מדריד (Credit: Getty Images/Thomas Coex).
"לא החזק ביותר, או האינטיליגנטי ביותר הוא ששורד, אלא זה המגיב בדרך הטובה ביותר לשינוי". עמדת הקשר ההתקפי לא צלחה את חילופי המגמות במשחק הכדורגל. מספר ה-10 - שמזוהה יותר מכול עם יצירתיות ועם זיק של גאונות, הפך לסמל של כדורגל מיושן. אך כמו מטוטלת, מתהפכת המגמה בשנית. כדורגל רלציוניסטי הופך למתחרה של ממש לפוזיציוניזם. האם הרלציוניזם ישיב לחיים את תפקודיו המסורתיים של הקשר ההתקפי? מה הם השינויים אליהם יידרשו שחקני ה-10 העתידיים להסתגל? וכיצד כל זה מתקשר לג'וד בלינגהאם ולקרלו אנצ'לוטי? מסע בניחוח היסטורי עגמומי, עם קורטוב של תקווה לעתיד.

בלדה לנאיביות

"היום כולם משחקים ב-4-4-2 או 4-3-3. כל ילד רוצה להיות מספר 10 אבל התפקיד הזה כבר לא באמת קיים. אף מאמן לא משחק יותר עם פליימייקרים. עכשיו הם רוצים רק שחקנים מהירים שיש להם תכונות של אחד על אחד".

על הקינה הבאה חתום חאמס רודריגס. השחקן שנחשב להבטחה הגדולה ביותר בעמדת הקשר ההתקפי. שנת 2014 האירה פנים לקולומביאני הצעיר. תואר 'תגלית השנה' בפורטוגל; המבשל המוביל בליגה הצרפתית; כיבוש שישה שערים – בכל אחד ממשחקי נבחרתו – בטורניר גביע העולם; פרס פושקש על שער מרהיב מול אורוגוואי; העפלה לרבע גמר גביע העולם – הישגה הטוב בהיסטוריה של נבחרתו; כל אלה הציגו הבטחה לעדנה מחודשת בעמדה המסורתית.

"כל ילד רוצה להיות מספר 10". חאמס רודריגס בימים יפים יותר.
"כל ילד רוצה להיות מספר 10". חאמס רודריגס בימים יפים יותר (Credit: Getty Images).

תמורות רבות עברו על עמדת הקשר ההתקפי בצוק העיתים. גדולי השחקנים בהיסטוריה מזוהים עם מספר ה-10. עיניהם של ילדים ניצתות בזיק של התלהבות לנוכח חולצה שנושאת בגאון את המספר הנכסף. מבוגרים יותר מתרפקים על שמותיהם של שחקנים דוגמת דייגו ארמנדו מראדונה, זינדין זידאן ומישל פלאטיני. שחקנים שחרתו את שמם באותיות של זהב בספר דברי הימים של הכדורגל (או באותיות של כסף, כשמדובר בפלאטיני).

תהליך הגוויעה לא היה מיידי. תהילת עולם אינה חולפת בן רגע. אימפריות נופלות לאט וגם ההערצה לתפקיד הקשר ההתקפי לא התפוגגה ביום אחד. אך עם השנים דחקו מערכים מודרניים את רגליה של המלכה הישישה. הוד הקדומים דעך לנוכח צרכים פרגמטיים שהציב הכדורגל העכשווי. פיזיות, דינמיות ותנועה בלתי פוסקת, שמו לאל את כישוריהם של שחקנים נייחים. זיק הגאונות הומר בניצוצות של נחישות. שחקנים שארסנל היכולות שלהם הסתכם במסירות מרהיבות ובניהול משחק נונשלנטי הפכו למוקצים מחמת מיאוס.

המסתגל שורד

לרגע נדמה היה כי דור חדש של שחקנים צעירים ומוכשרים יסמן את פריחתה מאפר של העמדה הנושנה. חאמס רודריגס היה פני המהפכה המתהווה. לצידו ניצב חבר קבוצתו, הקשר הספרדי המלהיב איסקו. הלה ביטא פרשנות יצירתית לתפקוד הקשר ההתקפי, תוך שימוש בטכניקה עילאית ובשליטה בכדור בשטחים קטנים. ניצחון בגמר ליגת האלופות בעונת 2017/18 – בעזרת מערך היהלום המפורסם – היה כמשב רוח מרענן למעריצי מספר ה-10. מערך היהלום תמיד צעד יד ביד יחד עם עמדת הקשר ההתקפי, עד כי דומה היה כי אלו שני צדדים של אותו המטבע. צמיחתו של הראשון, כך סברו רבים, הוא אות לכך שההספדים שנישאו על מספר ה-10 היו מוקדמים.

איסקו - ההבטחה שלא מומשה.
איסקו – ההבטחה שלא מומשה (Credit: Getty Images).

ואולם, התביעה המחודשת לכתר נחלה כישלון מוחץ. מגמה שהחלה בתרועה הרמה הסתיימה בקול ענות חלושה. חאמס רודריגס ואיסקו, נציגי המאבק המחודש, לא צלחו את חילופי המאמנים בריאל מדריד. "לא החזק ביותר או האינטיליגנטי ביותר הוא ששורד, אלא זה המגיב בדרך הטובה ביותר לשינוי", טען צ'ארלס דרווין בציטוט המפורסם מספרו 'מוצא המינים'. תפקודו המסורתי של הקשר ההתקפי לא הלם את דרישות הכדורגל המודרני. אחדים ממספרי ה-10 הצליחו להסתגל לשינוי ולהתאים את סגנון המשחק שלהם – באופנים מגוונים – למערכים חדשניים ומקובלים בנוף הכדורגל המודרני. אלה שהתקשו לעשות זאת, נדחקו לשולי הספסל בקבוצות מובילות או עברו לקבוצות שכוחות אל בליגות נידחות.

תפקיד הפליימייקר, קונן חאמס רודריגס, אינו קיים. הוא מונצח בסרטונים מטושטשים של שחקני עבר. זכרו משתמר בתודעתם של חובבי המשחק שיכולים לספר בערגה על מהלכים מרהיבים מעידן תמים יותר. עידן שבו קסם וגאונות לא הוחלפו במשחק מערכתי קשוח. דור שבו שחקנים לא נדרשו למשמעת בלתי פוסקת ולמיקום משורטט בדיוק אלגוריתמי. תקופה שבה יצירתיות, ביטוי אישי וזיק של שובבות לא הוקעו כליל כמיושנים וכחסרי משמעות.

העמדה המסורתית נותרה חתומה בספרי ההיסטוריה. דייגו ארמנדו מראדונה.
העמדה המסורתית נותרה חתומה בספרי ההיסטוריה. דייגו ארמנדו מראדונה (Credit: David Cannon/Allsport/Getty Images/Hulton Archive).

דומה ועדיין שונה

עמדת הפליימייקר לא נכחדה, יטענו רבים. ההתאמות הנדרשות לכדורגל המודרני הכריחו את הקשר ההתקפי להיוולד מחדש. חלוצים נסוגים אחורנית כדי להניע מהלכים קבוצתיים. שחקני אגף חודרים למרכז המגרש בתדירות גוברת. קשרי צד מפנים את מקומם למגינים, בעודם זזים אל עבר אזורים מסוכנים ותורמים להנעת כדור התקפית. קשרים מרכזיים, בין היתר במערך 4-3-3, ניחנים בגיוון התקפי והגנתי, בזכותו יכולים הם להשלים את החסר. ה-Half spaces, הגביע הקדוש של הכדורגל המודרני, מאויש על ידי שחקנים שונים שמחליפים בחריצותם ובנחישותם את מספר ה-10. מגינים הפוכים, הבשורה האחרונה במערכים החדשניים, מוסיפים אלמנט נוסף של שליטה במרכז המגרש. אותה שליטה שמעניקה לקשרי האמצע את היכולת לאיים מאזורי מגרש התקפיים. כמעט כמו הפליימייקרים הזכורים לטוב, שהציתו את דמיוננו בעבר.

ובכל זאת, בכדורגל – יותר מבכל תחום אחר – תהום עמוקה פעורה בין 'כמעט' לבין הדבר עצמו. כאשר צילומי תקריב חורצים את גורלם של שערים וטכנולוגיות חדשניות קובעות את מיקומו של כדור או שחקן בדיוק מיקרוסקופי, לא ניתן להסתפק ב'כמעט'. ההילה שאופפת שחקנים כמו ריקלמה, קרויף וברגקאמפ לא נולדה מיעילותם או מהחריצות שהפגינו על המגרש. הציניות הארורה אשר המירה את הברק ביעילות ואת הקסם במשמעת טקטית צלחה את מבחן הנקודות בטבלה. אך הרומנטיקה, כך מסתבר, אינה מסתפקת בכך.

גביע העולם 2022. בכדורגל, 'כמעט' זה לא מספיק.
גביע העולם 2022. בכדורגל, 'כמעט' זה לא מספיק (Credit: AP Photo/Petr David Josek).

סיפורו של הקשר ההתקפי רקום בד בבד עם מערך היהלום. אותו המערך שאפשר לראשון לזרוח ולזכות לחופש וליצירתיות שנדרשים לפעולתו של גאון. ההרכב המושלם שמעניק לשחקן יחיד חופש יחסי מפעולות הגנתיות, כך שביכולתו להקדיש את כל כולו למטרה המרכזית של הכדורגל. מטרה שבחלוף הזמנים נשכחה כמעט כליל, בתוך טורי מספרים ואינדיקטורים מורכבים: גרימת עונג לצופים. ואולם, בשנים האחרונות שקע מערך היהלום בתהום הנשייה. גמר ליגת האלופות בין יובנטוס לריאל מדריד, כך התברר במהרה, לא היה שירת המנצחים וסמל השיבה לכס המלכות. הוא היה שירת הברבור העגמומית של עידן הנאיביות בכדורגל.

יהלום נדיר

בעונת 2023/24 כמעט שלא קיימת קבוצה אשר מסתמכת על מערך היהלום במשחקיה. בפרמייר ליג, לשם דוגמה, המשחק היחיד בו נוסה מערך היהלום היה משחקה של מנצ'סטר יונייטד נגד ברייטון. באותו המשחק הציב טן האח את ברונו פרננדש בעמדת הקשר ההתקפי, במשחק שנחתם בתוצאה 3-1 לטובת ברייטון.

"כמעט שלא קיימת קבוצה אשר מסתמכת על מערך היהלום במשחקיה", כך נכתב בפסקה הקודמת. הקבוצה היחידה אשר מונעת מהמשפט את היכולת להיכתב בנימה נחרצת, מוחלטת, היא ריאל מדריד. אותה הקבוצה במדיה שיחק זינדין זידאן, מגדולי הקשרים ההתקפיים. הקבוצה שחתומה על כישלונותיהם המפוארים של חאמס רודריגז ואיסקו. זו שמעולם לא פעלה על פי תכתיבי הכדורגל המשתנים. ריאל מדריד של אנצ'לוטי, היא הקבוצה שמאפשרת לניצוץ התקווה האחרון להשתמר.

שלישיית 'מה ק(י)שור'

חלון הרכש של הקבוצה הוא ההוכחה הטובה ביותר לאמור. יותר מכול עמד חלון העברות הקיץ של עונת 2023/24 בסימן קיליאן אמבפה. אופרת הסבון המתמשכת מלווה את עולם הכדורגל מזה מספר שנים. בסגה המתמשכת הזו יש עליות, מורדות ושחקן אחד, הטוב בעולם לדעת רבים, שבמכוון או שלא במתכוון מהתל בלוליינות מרהיבה בהגנות היריבות ובליבותיהם של מיליוני אוהדים. שמועות על החתמתו הקרובה וקרב פסיכולוגי עיקש בין הצרפתי לבין קבוצתו הסתיימו בלא הכרעה. המסך ירד באופן זמני, בדרך למערכה הבאה בסיפור שאין לו תחילה וסוף.

מסך העשן, הערפול המתמשך מצד השחקן וסוכניו, הצליחו לטשטש את התמונה המלאה של החלון. סיפור חשוב לא פחות מסוגיית החלוץ הפותח נדחק לירכתי העיתונים. הסיפור הזה עשוי להגדיר ולעצב את הכדורגל. לא את הכדורגל של ריאל מדריד גרידא, כי אם את הכדורגל העולמי בכלל והאירופי בפרט.

שניים מתוך שלושת שחקני הרכש שהגיעו בהעברה ישירה ושלוש מתוך שמונה ההחתמות של הקבוצה, הם קשרים התקפיים. במספרים: בעסקאות רכש שהסתכמו בסך של מאה עשרים ושמונה מיליוני אירו, השקיעה ריאל מדריד מאה עשרים ושלושה מיליוני אירו על הגעתם של ג'וד בלינגהאם (103,000,000) ושל ארדה גולר (20,000,000). את יתר הכסף הוציאו הבלאנקוס על פראן גרסייה, כמו גם על השאלתם של שוער צ'לסי קפה אריסבלאגה וחלוץ אספניול חוסלו, אליו נשוב בהמשך. לשני הקשרים צירפה הקבוצה את ברהים דיאז, קשר התקפי נוסף, שחזר מהשאלה לאחר שהמגעים בין מילאן לבין ריאל מדריד על העברתו לצמיתות כשלו.

שובו של הבן האובד. ברהים דיאז במדי ריאל מדריד.
שובו של הבן האובד. ברהים דיאז במדי ריאל מדריד (Credit: Real
Madrid Official Website).

רנסנס איטלקי-ספרדי

התפנית בעלילה הייתה בלתי צפויה בעליל. מדוע קבוצה פרגמטית, שמשתלבת עם המגמות המודרניות ששוררות בשדה הכדורגל, מבצעת צעד כה קיצוני בניגוד למגמה השלטת? מה היא הסיבה להבאתם של שלושה קשרים התקפיים לקבוצה ששיחקה בכל משחקיה בעונת 2022/23 במערך 4-3-3? כיצד ישתלבו ויניסיוס ג'וניור ורודריגו גואש, שניים מהקיצוניים המבטיחים בעולם, במערך שכולל קשר התקפי נוסף לצידם? לקרלו אנצ'לוטי, כך הסתבר, הייתה תשובה ערוכה לשאלה: מערך היהלום קם לתחייה.

פוזיציוניזם, רלציוניזם ושאר ירקות

בשיח הכדורגל הנוכחי ניכרת החלוקה בין המאמנים הוותיקים, חסידי הפוזיציוניזם, לבין מאמנים חדשניים ומסעירים, בפרט דרום אמריקניים, ששואפים להחיות את הכדורגל הרלציוניסטי. השימוש במונח 'כדורגל רלציוניסטי' לתיאור ולאפיון שיטות המשחק הרווחות בעשורים הקודמים הוא אנכרוניסטי. כוכבי העבר הגדולים מעולם לא שאפו להגדיר את עמדתם. הם שיחקו בה באותה התלהבות בוסרית של ילד שנוגע לראשונה בכדור.

מובן שלא ניתן לסכם את ההבדל המתודולוגי בין הגישות בכתבת סקירה קצרה. ההתייחסות לכדורגל רלציוניסטי הופיעה לראשונה אצל אנליסט הכדורגל ג'ימי המילטון, ובמהרה זכתה לתהודה הולכת וגוברת בספרות המקצועית של השנים האחרונות. מאמנים חדשניים החלו לחתור תחת ההגמוניה של משחק העמדות המסורתי. מערכים לא שגרתיים ומיקומים מפתיעים על גבי המגרש הפכו לחזון נפרץ. אדווה חרישית של פרשנות שונה למשחק הפכה לנחשול סוער. כיום לא ניתן להתעלם משובה של הנאיביות לכדורגל. משחק העמדות ניצב – לראשונה מזה שנים – אל מול מתחרה שקורא תיגר על בלעדיותו. הכדורגל הרלציוניסטי שב לחיים.

פפ גווארדיולה הברזילאי. פרננדו דיניז - מייצג הכדורגל הרלציוניסטי ומהפכן נטול פשרות.
פפ גווארדיולה הברזילאי. פרננדו דיניז – מייצג הכדורגל הרלציוניסטי ומהפכן נטול פשרות (Credit: Getty Images).

בקיצור נמרץ שאינו מייצג את מורכבות הסוגיה אצביע על אי אלו מאפיינים של הגישות. הגישה הפוזיציוניסטית מפנה את אלומת האור לעמדות השחקנים. מנגד, הגישה הרלציוניסטית דנה ביחסים בין השחקנים. עד כאן מדובר בהנהרה מילולית בלבד. התהום הפעורה בין הגישות עמוקה הרבה יותר. משחק פוזיציוניסטי עוסק במיקומם של השחקנים על המגרש, בהתחשב בגורם המשמעותי הראשון בכדורגל: החלל. הגישה הרלציוניסטית, לעומת זאת, מסתמכת על הגורם המשמעותי השני: הזמן.

שיטה המתבססת על משחק עמדות מגדירה את מיקומי השחקנים ביחס לעמדתם ובזיקה הדדית קלושה האחד למיקומו של השני. משחק יחסני מציב במרכז את האינדיווידואל, את יכולותיו, ואת הפעולות שנעשות על ידו, בהתחשב הזמן הנדרש לביצוען ובהסתמך על יכולותיהם של חבריו לקבוצה ועל האינטראקציה ביניהם. כדורגל עמדתי הוא במה. כדורגל יחסי הוא פעולות השחקנים שמציגים על גביה.

יחסינו לאן? מודעות ותיאום

התיאום בין השחקנים לחבריהם משמעותי במיוחד בכדורגל המבוסס על יחסים. כל שחקן נדרש למודעות מלאה ליכולותיו, לכישוריהם של חבריו לקבוצה ולזמן הנדרש לביצוע הפעולות על המגרש. הקרבה בין השחקנים גדולה יותר. צירופי המסירות ביניהם מתבצעים במהירות ובאופן שאינו עולה בקנה אחד עם הדפוסים המקובעים להם הסכנו עד כה. החופש שניתן לשחקנים הוא מרבי, אך עם החופש באה האחריות. התנועה הדינמית והתיאום בין השחקנים אינם פרי אימון מוקדם. האינטואיציה וההידוד בין היחידים נוטלים את מקום הנוקשות והמחויבות לדפוס שהציב המאמן מבעוד מועד. על כן, משגה עלול להיות הרה אסון. מאמן רלציוניסטי יידרש תדיר להיכרות עם יכולות שחקניו. אך ההחלטה הסופית תינתן תמיד לשחקן עצמו בהסתמך על מצב העניינים הנתון.

מוקדם יהיה להכריז על מותו של הכדורגל הפוזיציוניסטי (על אף שאחדים עשו זאת, ביניהם אנטוניו גגליארדי – המאמן הטקטי של נבחרת איטליה; לקריאה נוספת). הכדורגל עודו נשלט ויישלט בשנים הקרובות על ידי מאמנים שמשתייכים לאסכולה הפוזיציוניסטית. ככלל, הניסיון לייצוג בינרי של הפרדיגמות מציג תמונה בלתי מהימנה, שכן הכדורגל מטבעו מורכב ממשתנים רבים ומושפע מגורמים שונים. נכון יותר יהיה להציב את הגישות כקטבים של ספקטרום, עליו ניתן למקם מאמנים – בהתאם לשיטת המשחק שהם מציגים. ובכל זאת, עצם קיומו של דיון מחודש על יצירתיות אינדיווידואלית בכדורגל המודרני, הוא משב רוח מרענן לדידם של המייחלים לשובו של הקשר ההתקפי.

אנטוניו גגליאדרי - לצד רוברטו מנצ'יני.
אנטוניו גגליאדרי – לצד רוברטו מנצ'יני (Credit
Antonio Gagliardi Official Twitter Account).

ובין שני הקטבים, דומה שקרלו אנצ'לוטי מצא את מקומו. בעונה באחרונה הפך המאמן האיטלקי לנושא הדגל של גישת היחסנות. גורמים רבים מציבים את אנצ'לוטי כמייצג הפרדיגמה. אחדים מהגורמים נובעים מאילוצים סביבתיים. קרלו, המסתגל הנצחי, פתח את העונה בלא חלוץ מוביל. חוסלו, החלוץ הספרדי שהגיע מאספניול, פתח במחצית ממשחקי הליגה. המספרים שהוא מספק מרשימים בלא ספק. את היעדר הטכניקה משלימה התשוקה, אך קרלו הבין כי לא די בכך.

ההכרח, ההמצאה וג'וד בלינגהאם

קארים בנזמה היה החלוץ המושלם. סגנון המשחק של הצרפתי העניק לשחקני ההתקפה סביבו את היכולת לזרוח. כריסטיאנו רונאלדו וויניסיוס ג'וניור היו שניים מהשחקנים שנהנו מנוכחותו. בנוף הנוכחי, שחקן נעדר אנוכיות – כזה ששם את טובת קבוצתו במקום הראשון – הוא מצג נדיר למדי. קארים בנזמה השתייך לזן הנכחד של החלוצים הקבוצתיים. 'מפנה שטחים', אותו כינוי שהוצמד בלעג לשמו, ביטא יותר משהתכוונו יוצריו. כמו כל חלוץ גדול, ביצע הצרפתי תנועה בלתי פוסקת והפגין גמישות עמדתית. בניגוד לכל חלוץ גדול, התנועה שביצע קארים לא הייתה חד־כיוונית. בנזמה נע לכיוון השער, אך גם אחורנית ולצידי המגרש. תנועתו משכה שחקנים ויצרה חללים ברחבת היריבה.

הודות לדינמיות שלו יכלו כריסטיאנו רונאלדו, ולאחריו ויניסיוס ג'וניור, לחדור פעם אחר פעם לרחבת היריבה ולהבקיע שערים רבים. הנעת הכדור שלו הייתה לעילא ולעילא. הטכניקה בה ניחן אפיינה קשרים ותיקים והמשמעת הטקטית שלו הייתה לשם דבר. לא לחינם בחרו טובי המאמנים להעניק לו את מדי ההרכב הראשון, למגינת ליבם של אוהדי הקבוצה. עם עזיבתו של כריסטיאנו רונאלדו, כאשר נדרש החלוץ ליטול את מלוא האחריות, כמו נולד קארים מחדש. ליכולותיו המגוונות נוסף נשק כיבוש השערים. המספרים שתמיד עמעמו את הסיפור השלם, נוספו גם הם. כדור הזהב היווה גושפנקה סופית לכך שבנזמה ראוי למקום של כבוד בהיכל התהילה של שחקני הבלאנקוס.

אנדרייטד - קווים לדמותו. קארים בנזמה במדי אל-איתיחאד.
אנדרייטד – קווים לדמותו. קארים בנזמה במדי אל-איתיחאד (Credit: Al-Ittihad Club Official Twitter Account).

מספר 10 במאה ה-21

לאחר עזיבתו נפער בור של ממש בהתקפת הקבוצה. יותר משניכר החסר ברחבת היריבה, חסרה ריאל מדריד את נוכחותו של החלוץ בשטחי הקישור ההתקפי. חוסלו מבצע את התנועה קדימה בצורה מעוררת השתאות ומהווה איום התקפי מתמיד, אך אנצ'לוטי שאף לשחקן שיבצע את התנועה אחורה. אותה התנועה שמשחררת את יתר שחקני ההתקפה. אותה התנועה שמושכת את בלמי היריבה ויוצרת שטחים פנויים באזורים המועדים ביותר לכיבוש שערים. זו שבנזמה ביצע כבקי ורגיל, אך מחליפיו בעמדתו אינם מסוגלים לבצע ביעילות מספקת. אל החלל שנפער בהתקפת הקבוצה נכנס ג'וד בלינגהאם. האיש הנכון בזמן הנכון. השחקן שתחת פיקוחו של אנצ'לוטי עשוי לעצב מחדש את עמדת הקשר ההתקפי המודרני.

קצת (או הרבה) מספרים

"אם זה נראה כמו קשר התקפי, הולך כמו קשר התקפי ומספק מספרים של קשר התקפי – זה קשר התקפי." הגדרת עמדתו של ג'וד בלינגהאם על המגרש, אינה כה ברורה. במרבית האתרים מתואר הקשר הצעיר כ"קשר מרכזי". כשחתם השחקן במדי הקבוצה, היו שטענו בתוקף כי הדינמיות שלו מאפיינת קשר אחורי. הקושי בהגדרת העמדה הוא המחמאה הטובה ביותר שניתן להעניק לקשר. הנוף העכשווי של המשחק מתאפיין בשבירת קווי מתאר ברורים של עמדות ובהעדפה להיברידיות, לדינמיות ולתפקודים מגוונים. השוער הוא שחקן ההתקפה הראשון, החלוץ הוא המגן הקדמי וג'וד בלינגהאם הוא, ובכן, פשוט הכול.

הנתונים המתקדמים מאששים את ההנחה. ב-365 הימים האחרונים ג'וד בלינגהאם הציג נתונים טובים יותר ממרבית הקשרים, הקשרים ההתקפיים ושחקני הכנף במדדים הבאים (קחו נשימה ארוכה. זה צפוי להיות ארוך): שערים, בישולים, בעיטות, בעיטות למסגרת, אחוז המרת בעיטות לבעיטות למסגרת, אחוז המרת בעיטות לשערים, מרחק ממוצע לבעיטה, xG, xA, xAG, סחיבות מקדמות כדור, מסירות מקדמות כדור וקבלת מסירות מקדמות כדור, פעולות שהובילו לבעיטה לשער, בעיטות שהובילו לבעיטה לשער, כדרורים שהובילו לבעיטה לשער, סחיטת עבירות שהובילו לבעיטה לשער, פעולות שהובילו לכיבוש שערים, בעיטות שהובילו לכיבוש שערים, כדרורים שהובילו לכיבוש שערים וסחיטת עבירות שהובילו לכיבוש שערים. במרבית המדדים ההתקפיים הללו נמצא השחקן בעשירון ואף במאיון העליון, בהשוואה לשחקנים המשחקים עמדתו.

ומה בדבר תפקודים מסורתיים של קשר? גם כאן לא טומן האנגלי ידו בצלחת. ג'וד מציג נתונים טובים יותר ממוצע הקשרים, הקשרים ההתקפיים ושחקני הכנף במדדים כגון ניסיונות מסירה, מסירות, אחוז השלמת מסירות, מסירות מפתח, מסירות לשליש המגרש האחרון, מסירות לרחבת היריבה, הגבהות כדור לרחבת היריבה, מסירות מקדמות כדור, מרחק הנעת כדור בעזרת מסירות, מרחק מסירות מקדמות כדור, מסירות קצרות, ניסיונות למסירת מסירות קצרות ואחוז השלמת מסירות קצרות (פחות מ-15 יארד), מסירות ארוכות, ניסיונות למסירת מסירות ארוכות ואחוז השלמת מסירות ארוכות (יותר מ-30 יארד), כדורי עומק, כדורי רוחב, הוצאות כדורי חוץ והגבהת קרנות.

הקשר השלם

הקשר הצעיר מוביל את קשרי חמש הליגות הבכירות במספר הכדרורים ובמספר ניסיונות הכדרור (במאיון העליון). גם באחוזי ההצלחה בכדרור מגלה השחקן ביצועים טובים מהממוצע, דבר שניכר במיעוט הפעמים בהן תוקל על ידי יריב בעת ביצוע כדרור. רוצים עוד? בלינגהאם מבצע יותר נגיעות בכדור, נגיעות בשליש המגרש האמצעי, בשליש המגרש האחרון וברחבת היריבה ממרבית הקשרים. מדדים נוספים בהם מצטיין השחקן: קבלת מסירות, סחיבות כדור, מרחק סחיבות כדור, סחיבות כדור לשליש המגרש האחרון ולרחבת היריבה.

ומה בדבר יכולותיו ההגנתיות? שחקן הרכש החדש של ריאל מדריד מבצע יותר ניסיונות תיקול, תיקולים מוצלחים, תיקולים בשליש המגרש ההגנתי, האמצעי וההתקפי, תיקולי מכדררים, אחוז הצלחה כנגד מכדררים, חסימות כדור, חסימת מסירות ויירוטי כדור – ממרבית קשרי האמצע. המספרים מרשימים אף יותר בהשוואה לקשרים התקפיים ולשחקני כנף.

המגמה ברורה: ג'וד הוא הקשר השלם. הקשר שמבצע הכול. כישורים פיזיים, אינטליגנציית משחק מרהיבה, מודעות טקטית, חריצות, נחישות ומחויבות לתפקוד מיטבי בכל עמדה. אם קמבינגה הפך לסמל היכולת לתפקד בכל העמדות, בלינגהאם הוא השחקן שיכול לבצע את כל התפקודים גם יחד, בעודו משחק באותה העמדה.

בכול מכול כול. ג'וד בלינגהאם - כוכב נולד.
בכול מכול כול. ג'וד בלינגהאם – כוכב נולד (Credit: Getty Images).

ובכל זאת, אם נתעקש להיצמד להגדרות נקובות, בלינגהאם של העונה הנוכחית הוא קשר התקפי. תעדנה על כך מפות החום של השחקן ומפות המיקומים הממוצעים של שחקני הקבוצה. ג'וד מוביל את חוליית הקישור וניצב בחוד החנית של חוליית ההתקפה של ריאל מדריד. חיפוי הגנתי של שלישיית קישור, כזו שכוללת לרוב קשר אחורי, מעניקה לאנגלי את החירות להצטרף להתקפה מקו שני ולספק איום נוסף על היריבה. האיום מסתכם בשלב זה, לאחר שמונה מחזורים, במעורבות בשמונה שערי ליגה. במקום החמישי באירופה, יותר מכל שחקן אחר בליגה הספרדית ומכל שחקן שאינו שחקן התקפה בחמש הליגות הבכירות. את ששת שערי הליגה שלו כבש בלינגהאם ללא בעיטות עונשין ועם 3.1 שערים צפויים בלבד. מעט יותר ממחצית מכמות השערים שכבש בפועל.

"כשאתה רואה שבלינגהאם תרם העונה 10 שערים, יותר מהאלנד, אתה כאן במצב של הלם. הוא קשר ורואים אותו עדיף על שחקני התקפה. הוא תופעה" (~ראול גונזלס, חלוץ עבר ספרדי).

היעילות שמאחורי המספרים

המספרים של הקשר האנגלי הם בהחלט תופעה. אך יותר משמרשימים המספרים עצמם, מרשימה היעילות שמפגין הקשר הצעיר בדרך להשגתם. מכלל שחקני קבוצתו, ג'וד הוא השחקן הרביעי בלבד במדד הבעיטות לשער היריבה. במדד הבעיטות למסגרת, לעומת זאת, הוא ניצב במקום הראשון. אחוזי ההמרה שלו עומדים על 66.7, יותר מכל שחקן אחר עם כמות בעיטות דומה. והרי לכם הנתון הבא: מחצית מבעיטותיו של ג'וד למסגרת היריבה מסתיימות בהבקעת שער!

היעילות של בלינגהאם אינה מסתכמת בכיבוש שערים ותו לא. בעוד במספר המסירות המוצלחות מקדימים אותו שבעה שחקנים, ביניהם דני קרבחאל ורודיגר, הרי שאף שחקן לא השלים יותר מסירות לרחבת היריבה. יעילותו ביצירת מצבי הבקעה מציבה אותו במקום השני בקבוצה במדד ה-xAG, במקום השלישי במסירות המפתח, במקום הראשון במספר כדורי העומק ובמקום הראשון במספר הבישולים.

ג'וד בלינגהאם השווה את שיא כיבוש השערים של כריסטיאנו רונאלדו (2009/10) בריאל מדריד לאחר שבע משחקים. אך למרות שמים רבים יזרמו בנהר מנסרנס היבש בטרם אפשר יהיה להזכיר את שמו של ג'וד בנשימה אחת עם שמו של גדול שחקני ריאל מדריד, קיימת יותר מנקודת דמיון אחת בין השניים. שישה מתוך השערים בהם היה מעורב השחקן היו שערי שוויון או שערי יתרון. בלא שעריו של בלינגהאם, הייתה ריאל מדריד עם 13 נקודות בלבד, 8 פחות מ-21 הנקודות שבאמתחתה כעת. ריאל מדריד מצאה את המושיע החדש שלה. שחקן המאני טיים עליו ניתן להסתמך בשעת הדחק.

השחקן הנכון במקום הנכון

בספורט ובפסיכולוגיה של הספורט משתמשים תכופות במינוח "שחקן קלאץ'". על פי ויקיפדיה, מקור המידע הזמין ביותר לעת מצוא, 'שחקן שהוא "שחקן קלאץ'" הוא לא שחקן שתמיד במיטבו, אלא שחקן שיש לו את היכולת לבצע את המיטב כשהדבר הכי חשוב. לדוגמה, שחקן כדורסל עלול להחמיץ מספר זריקות במהלך המשחק, אבל אם הוא קולע זריקה מנצחת במשחק בשניות האחרונות, הוא ייחשב לשחקן קלאץ".

התודעה האנושית נוטה להעדיף את הקליט והקצר על פני המורכב והארוך. שחקנים גדולים זכורים כשחקנים של רגעים גדולים. המספרת של כריסטיאנו רונאלדו במשחק מול יובנטוס. שער היתרון של ליונל מסי בגמר המונדיאל. הצמד שכבש דייגו ארמדו מראדונה בחצי הגמר נגד אנגלייה. גדולה אמיתית אינה מסתכמת ביכולת לעשות את הדבר הנכון, אלא ביכולת לעשות את הדבר הנכון בזמן הנכון.

כזה הוא ג'וד בלינגהאם. השחקן הנכון במקום ובזמן הנכון. הסמל של הכדורגל היחסני בדור הנוכחי. כדורגלן שמסתמך על יכולות מגוונות, תוך יכולת להשתמש בהן בהקשר ובזמן הנכון. כדורגלן שאינו חתום על עמדה יחידה או מחויב לתפקוד מוגבל. מחויבותו של ג'וד היא בראש ובראשונה לקבוצתו. השחקן נוטל לעצמו חירות לחרוג מעמדתו, לנוע באופן דינמי ברחבי המגרש, ליטול אחריות התקפית, להניע את הכדור ולהוביל מהלכי התקפה – בהידוד עם יתר שחקני הקבוצה.

הדבר היחיד שחשוב

אלו פניה החדשים-ישנים של ריאל מדריד. נאמנות לשיטת משחק ולתבניות התקפיות היא נחלתה של היריבה הקטלונית השכנה. ריאל מדריד מחויבת לניצחון בלבד. תארים הם האל שאליו סוגדים שחקני הבלאנקוס. ג'וד בלינגהאם אינו הפנטזיוניסט שעולה בדמיון הרומנטיציסטי לנוכח המחשבה על עמדת הקישור ההתקפי. הפרשנות אותה הוא מספק לעמדתו שונה מהפרשנות של איסקו, חאמס, אוזיל ואפילו חבריו לקבוצה – ארדה גולר וברהים דיאז. בלינגהאם אינו מנסה להלהיב את ההמונים במהלכי כדורגל מרהיבים או בכדרורים סוחטי תשואות. הוא עסוק בחתירה מתמדת לניצחון.

קרלו אנצ'לוטי - קבלן תארים.
קרלו אנצ'לוטי – קבלן תארים (Credit: Real
Madrid Official Website).

עד כה זה מספיק לריאל מדריד, מוליכת הליגה, שמפגינה יעילות נינוחה וקורטוב של מזל. האם זה יספיק להמשך העונה? לשם כך יצטרך אנצ'לוטי להפחית את התלות ביהלום האנגלי. המסתגל הנצחי הוכיח שהוא מסוגל לפלס את דרכו בעולם הטקטי – באמצעות קשיבות מרבית לצורכי השחקנים ולדרישות המשתנות של המשחק. אוהדי המשחק יחזיקו אצבעות להצלחת הניסוי. פריחתו של מערך היהלום עשויה לסמן את הרנסנס של הכדורגל היצירתי ושל ניצוץ הגאונות. עתיד הכדורגל לוט בערפל. המאבק הפרדיגמטי לא צפוי להיעלם, אך ג'וד מקווה להמשיך בשלו. להבקיע שערים, להניע את הקישור ההתקפי של קבוצתו ולהעניק לקבוצתו את תואר האליפות ואולי, רק אולי, את היהלום שבכתר: גביע האוזניים הנכסף שמזוהה עימה יותר מכול.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן