חולה על כדורגל - המגזין
מורה ותסריטאי. חולה מאז שרונאלדיניו כבש את העולם, אובבסיבי לכדורגל עולמי.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

התנהלות במחלוקת: על היחס המפוקפק של ברצלונה לשחקנים שלה

Credit ESPN
מאז שצ'אבי הודיע על עזיבה, ברצלונה נכנסה לתקופה הטובה ביותר שלה העונה והיא אפילו חולמת להפתיע בליגת האלופות. אך המשבר הכלכלי העמוק של מועדון הכדורגל הקטאלוני עדיין חי קיים ומשפיע לא רק את היכולת שלה לרכוש שחקנים שהיא רוצה, אלא גם מול השחקנים שכבר יש לה. עוז כהן נכנס לעובי הקורה של ההתנהלות בעייתית של ברצלונה מול שחקני העבר וההווה שלה ושעלולה להשפיע לרעה על היכולת של המועדון לחזור לרמות הגבוהות של הכדורגל האירופאי

כשחזר ז'ואן לאפורטה לתפקידו כנשיא ברצלונה הוא גילה דבר מבהיל – קופת המועדון ריקה לחלוטין ובארסה חייבת סכום בלתי נתפס של 1.2 מיליארד יורו. המצב היה ברור לו מיד. אם לא יבוצעו לאלתר קיצוצים רוחביים, לא רק שבארסה לא תוכל להתחרות על תארים בעתיד אלא שהיא עלולה להגיע למצב של חדלת פירעון.

הנשיא בן ה-61, שכבר ניהל את המועדון במשך שבע שנים, נכנס לעומק החוב וגילה שחלק משמעותי ממנו נגרם בשל חוזים שמנים שניתנו למספר שחקני ברצלונה. "חוזי ברתומיאו" הם נקראים בז'רגון האוהדים, ירושה מהתנהלותו הנפשעת של הנשיא לשעבר. אך הבעיה של לאפורטה הייתה כפולה: עם חוזי העתק הגיע גם שכר דחוי – סכומי כסף שהשחקנים הסכימו לדחות לבקשת המועדון בתקופת הסגר הראשון של הקורונה על מנת לסיים את אותה שנה קשה במאזן חיובי. סכומים עצומים שעשויים להגיע יחדיו למאות מיליוני יורו.

לאפורטה והנהלתו שינסו מתנים ויצאו למבצע קיצוץ מאסיבי. חלק גדול מהשחקנים הסכים לקצץ כמתוכנן, חלק אחר נמכר או הושאל עבור סכום פעוט (אך בעזיבתם חסכו למועדון כסף רב), גם פיקה ובוסקטס, אגדות המועדון שעזבו בעונה שעברה החליטו לבוא לקראת מועדון חייהם ולוותר על עשרות מיליונים שמגיעים להם.

אך היו גם שחקנים שאינם היו מוכנים לוותר על הכספים הללו, ובארסה נדרשה לחשוב כיצד תפעל מולם. ג'ורדי אלבה הוא אחד מהשחקנים הללו. קשה להאמין שבארסה תרצה לפעול נגד מגן העבר האהוב שהיה חלק חשוב בזכייה של המועדון בליגת האלופות ב-2015 בנוסף לחמש אליפויות ספרד. אך כשמה שמונח על הפרק הוא "חוזה ברתומיאו" בסך 17 מיליון יורו לעונה, לאפורטה והנהלתו מגיעים להחלטה לפעיל נגדו מנגנון מדויק ומתוזמר. הכול על מנת לגרום למגן לעזוב את ברצלונה.

אך על מנת להבין את המנגנון הזה צריך לחזור עד ליומו האחרון של חלון ההעברות בקיץ 2022. ג'רארד רומרו, אחד העיתונאים הבכירים בקטאלוניה ומקורב מאוד להנהלת בארסה, מטיל פצצה ומודיע על עסקה סגורה עם אינטר על מכירת ג'ורדי אלבה. הידיעה הזאת מדהימה לא רק את אוהדי ברצלונה אלא גם את אלבה עצמו, שמעולם לא ביקש לעזוב. את עונת 2021/22 המגן סיים עם 12 בישולים, אחת העונות הפוריות בקריירה שלו. אין שום סיבה שירצה לעזוב את העיר בה גר בעשור האחרון ויעתיק את משפחתו למדינה אחרת בעיתוי שכזה. בטח לא כשאשתו נמצאת בהיריון מתקדם, בוודאי לא ביומו האחרון של חלון ההעברות. ג'ורדי בתגובה לא מסתיר את עלבונו מהתנהלות המועדון ומודיע שהוא נשאר בברצלונה, אך הסאבטקסט ברור: בארסה שמה מטרה על ראשו של השחקן והיא לא מתכוונת להפסיק שם.

בחודש אפריל בארסה מציגה את "תוכנית הישימות", תוכנית שנועדה להוכיח להנהלת הלה-ליגה שהיא בהיתכנות פיננסית להחתים רכש חדש (בניהם ליאו מסי, שהודיע באותו החודש שהוא מעוניין לעזוב את פ.ס.ז'). התוכנית מפרטת על ההכנסות וההוצאות הצפויות שלה בשנתיים הקרובות, בין היתר על מספר חיסולי חוזים: של ג'רארד פיקה וסרחיו בוסקטס (שכבר טכנית הודיעו על עזיבה) וגם של אלבה עצמו. למרות שמדובר סה"כ בסעיף קטן בתוך התוכנית, המשמעות שלו ענקית: בארסה קבעה עובדה בשטח שאלבה לא ימשיך בעונה הבאה, ללא הסכמת השחקן. עובדה לא פחות ממדהימה.

אלבה נפרד ממועדון חייו. אך האם עשה זאת מרצון? קרדיט: רויטרס

אלבה וסוכניו נכנסים לסבב שיחות על מנת להגיע להסכמים עם המועדון, שמצידה מעלה הילוך במכבש התקשורתי ומדליפה לעיתונות ידיעה יוצאת דופן: אם אלבה ימשיך לסרב לעזוב, בארסה תבטל באופן חד צדדי את חוזהו. מדובר בצעד מפוקפק מאוד שספק אם באמת יקרה מכיוון שהוא עשוי להעמיד את המועדון בפני תביעה משפטית. אבל הצעד הזה עושה את שלו. בחודש מאי אלבה מודיע שיעזוב את ברצלונה בסיום העונה. התקשורת הברצלונאית יוצאת בחגיגות – "אגדת המועדון יעזוב ויסייע למועדון חייו". בלי זכר כמובן להתקפות לו זכה במהלך העונה.

אך אלבה לא היה השחקן הראשון שהושמץ בהוראת הנשיא. פרנקי דה יונג, המשתכר הבכיר של ברצלונה זכה לאותו מכבש תקשורתי על רקע סירובו לעזוב או לקצץ את חוזהו. כמובן, גם כאן מדובר על "חוזה ברתומיאו", ליתר דיוק מדובר על סכום עתק בסך 90 (!) מיליון יורו שבארסה חייבת לקשר עד תום חוזהו. בסופו של דבר ובניגוד לאלבה, ההולנדי הצליח להתגבר על הלחץ והפך לבורג משמעותי בקבוצה של צ'אבי בעונת האליפות אשתקד, מה שעזר להתקפות נגדו להיפסק. אולם הנזק כבר נעשה ודה יונג נפגע מאוד מהתנהלות המועדון. "יש אנשים בברצלונה שאני מאשים… כן, הם בארסה עבורי בגלל שהם מנהלים את המועדון", תקף פרנקי בראיון לטלחרף בנובמבר 2022. "יום אחד עיתון פרסם פרטים מהחוזה שלי. היחידים שיודעים מזה הם אנשים במועדון, אז המועדון הדליף בוודאות".

בקיץ 2022 מתחילים לצוץ דיווחים על עסקה סגורה של בארסה עם מנצ'סטר יונייטד, כל זה בזמן שהשחקן מצהיר בכל כלי תקשורת אפשרי שהוא מתכוון להישאר. במקביל, התקשורת המקומית מתחילה לתקוף בהוראת המועדון. כתבות וידיעות על הקשר צצות בתדירות יומיומית בתקשורת המגויסת, הכול על מנת לבנות את הנרטיב המתאים – דה יונג מרוויח הרבה יותר ממה שהוא שווה ולכן זה הזמן למכור אותו. ובשביל להפוך סופית את התעקשותו של השחקן להישאר לבלתי אפשרית, ברצלונה מודיעה על צעד מרחיק לכת נוסף: במידה ופרנקי לא יעזוב חוזהו יבוטל באופן חד צדדי, לטענת המועדון משום שאינו חוקי. אם יש לכם דה ז'ה וו מקריאת הפסקה הזאת, זה לא בכדי – מדובר באותם צעדים בדיוק שבארסה הפעילה נגד אלבה רק כמה חודשים מאוחר יותר.

פרנקי דה יונג. האם יישאר במועדון שהכפיש אותו בתקשורת המקומית? קרדיט: Blaugrangam

אלבה ודה יונג הם רק שניים ממספר שחקני ברצלונה שזכו ליחס הזה, אולם הם מייצגים היטב מה בארסה מוכנה לעשות נגד שחקנים שאינם מוכנים "לעזור כלכלית" למועדון. יותר מכך, הם נותנים לנו רמז מטריד על המשך הקונפליקט נגד שני השחקנים היחידים בסגל שעדיין מחזיקים ב-"חוזי ברתומיאו": פרנקי דה יונג שכבר דובר עליו (אך תהיו בטוחים שזה לא סוף הסאגה), ומארק אנדרה טר-שטגן, שלמרות הפציעה הקשה שעבר העונה עדיין נחשב לאחד השוערים הטובים בעולם, ולכן לא זוכה ליחס הזה. בינתיים.

ולמרות כל מה שנכתב כאן חשוב להדגיש. בארסה אינה פעלה באופן לא חוקי באף אחד מהמקרים. הכול נמצא בתחומי האפור של החוק. המלאכים הטובים יזקפו בוודאי לזכותו של לאפורטה את הנחישות להציל את בארסה מקריסה כלכלית בכל מחיר. אולם הכרוניקה הזו מאירה את בארסה באור מאוד לא מחמיא, ועלולה להתנקם בה בעתיד הנראה בעין. אם לא תתרחש הפתעה שתיזכר לשנים, ברצלונה תסיים את העונה ללא תארים וכזכור גם ללא מאמן. היא זקוקה להתחזק בדחיפות על מנת לחזור לרמות הגבוהות באירופה. האם שחקנים מובילים ירצו להגיע למועדון שזהו היחס שנותנים לשחקנים שלה? האם שחקנים מובילים ירצו להישאר במועדון שמתייחס אליהם בצורה כזו? בשורה התחתונה, מדובר בכרוניקה שלא עולה בקנה אחד עם המוטו שלה עצמה – "יותר ממועדון", כרוניקה של התנהלות מפוקפקת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

הכל מהשנה האחרונה


Warning: Undefined array key "icon" in /home/customer/www/kaduregel.com/public_html/wp-content/plugins/elementor/includes/widgets/icon-box.php on line 695

שתף

דילוג לתוכן