חולה על כדורגל - המגזין
מורה ותסריטאי. חולה מאז שרונאלדיניו כבש את העולם, אובבסיבי לכדורגל עולמי.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

אויש ברצלונה, ברצלונה: על הבעיות של בארסה ומה אפשר לשפר?

צ'אבי פתח את עונתו השלישית בברצלונה עם תואר האליפות בכיס, הגנת ברזל וחיזוקים מצוינים לסגל, אך כעת מתמודד עם התקופה הרעה בקדנציה שלו - ההגנה מפשלת, ההתקפה לא פוגעת וגם מאחורי הקלעים אין שקט. עוז כהן ואיציק יעקובוב עושים לכם סדר בבלאגן

צ'אבי הרננדז פתח את עונתו השלישית (יש שיאמרו עונה 2.5) במצב מעולה: הוא אלוף הליגה הספרדית והסופרקופה, הקבוצה שלו התחזקה בשחקני רכש נהדרים במחיר זעום, ובעיקר – חוליית ההגנה החזקה של הקבוצה נשמרה לחלוטין, על אף הצעות מאוד מפתות. אך הצלחה בעולם הכדורגל מתגלה בכל פעם כדבר מאוד קצר, והמאמן הספרדי מתמודד עם התקופה הרעה בקדנציה שלו. ההגנה מפשלת, ההתקפה לא פוגעת וגם מאחורי הקלעים אין שקט. אז מה בעצם לא עובד במכונה של קשר העבר? בואו נעשה לכם סדר בבלאגן של בארסה.

1. געגועים להגנת הברזל

נראה שלעיתים אין שום קשר בין חוליית ההגנה של העונה הקודמת לבין זו של הקבוצה הנוכחית; מה שמאוד משונה בהתחשב בכך שמדובר באותם שחקנים, בתוספת שדרוג בדמות ז'ואאו קאנסלו הנהדר. בעונה שעברה, חוליית ההגנה שמרה על 26 שערים נקיים מתוך 38 משחקים וספגה 20 שערים בלבד בעונה שלמה – ספיגת שער כמעט כל שני משחקים. חומה מבוצרת. העונה לאחר 17 משחקים, פחות מחצי עונה, הקבוצה הקטלונית הוציאה כבר 21 כדורים מהרשת (יותר מבכל העונה שעברה) עם 7 שערים נקיים בלבד. לשם השוואה, בעונה שעברה עד מחזור 34 בארסה ספגה 13. צמד הבלמים החזק שלה, קונדה את אראוחו, ביצעו בעונה שעברה שלוש טעויות וטעות אחת שהובילו לגול בהתאמה. העונה הם עם מספרים זהים כבר בשלב הזה. בעונה הקודמת ברוב המקרים בעמדת המגן הימני שיחק בלם שהשלים שלישיית בלמים. עם הגעתו של קאנסלו, שחושב לא מעט התקפה, מנסה הקבוצה התאמות טקטיות חדשות, תוך ניסיון – שלעיתים עולה בתוהו – לשמור על הגנה יציבה ולשפר את ביצועי משחק האגפים.

אפשר לקחת בחשבון את חסרונו הממושך של טר שטגן, אך קשה לפטור את צ'אבי מאשמה. ראשית, התיאום ההגנתי בין אראוחו לבין קונדה (וכריסטנסן), נראה לעיתים רבות מרושל. החלק המטריד הוא שזה קורה מול התקפות בינוניות ומטה. דבר נוסף הוא משחק הלחץ הלא אחיד של הקבוצה. נסו לספור במשחקים הבאים כמה פעמים בארסה לוחצת גבוה את הקבוצה היריבה וכמה פעמים היא מתבטלת ולא לוחצת. חוסר האחידות הזאת הוא הרסני עבור קבוצה בעלת קו הגנה גבוה כמו ברצלונה; הוא יוצר חללים בין הקישור להגנה ומזמין התקפות מתפרצות רבות. לא ברור אם זה נובע מכושר גופני לקוי של שחקני הקבוצה או מפאשלה טאקטית של צ'אבי, אבל בשניהם המאמן יוצא גרוע.

2. דרוש קשר אחורי אמיתי

לפניכם שלוש תמונות שנלקחו שניות לפני ספיגת שער של בארסה העונה. נסו למצוא את המשותף לכולן:

 

אלו שלושה שערים שבארסה ספגה בחלל שבין ההגנה לקישור, ובמילים אחרות – אין קשר אחורי בבארסה. זה יהיה לשון המעטה קיצוני להגיד שאוריול רומיאו לא הצליח למלא את החלל של סרחיו בוסקטס הענק. אך ראוי להגיד שרומיאו הוא ממש לא הבעיה הגדולה של בארסה. ראשית, למה בדיוק ציפו בבארסה משחקן בן 32 שמגיע בחוסר ברירה כי אין כסף? ויותר חשוב מזה, ניכר שכולם כולל צ'אבי התפכחו מהפנטזיה שרומיאו יהפוך לשחקן הרכב. במשחקים גדולים פותח המאמן עם שלישיית קישור שהוא לא נוכח בה – פרנקי דה יונג, פדרי ואילקיי גונדואן. על הנייר זו בין חוליות הקישור הטובות באירופה, אבל בפועל, הקשר האחורי בחוליית קישור כזו, דה יונג, הוא לא קשר אחורי טוב מספיק והרבה פעמים מפקיר את החובות הדפנסיביות של התפקיד הזה לטובת התקפה. בכללי, נראה שצ'אבי במלכוד בהקשר של דה יונג: ההולנדי יכול לשחק כקשר אחורי ונראה טוב לעיתים בתפקיד הזה, אבל ברור שהוא *הרבה* יותר טוב מקדימה וקרוב לשער היריב, ומול שחקני התקפה איכותיים הוא בבעיה.

3. מחכים להתקפה פוגעת

ההתקפה אף פעם לא הייתה הצד החזק של ברצלונה גרסת צ'אבי. כזכור, בארסה זכתה בתואר האליפות בעונה שעברה דרך ההגנה שלה. העונה, כשההגנה מפשלת, ההתקפה נתפסת בחולושתה. בנתונים: אלופת ספרד הגיעה ל-69 מצבים גדולים במסגרת הליגה, הכי הרבה בחמשת הליגות הגדולות, ול-40.08 שערים צפויים, הראשונה בליגה ושנייה בחמש הליגות הגדולות. על אף הנתונים המרשימים ברצלונה מתקשה מאוד לשים את הכדור ברשת. היא עם 34 שערי זכות בלבד, מקום 57 בהמרת בעיטות לשערים ובמקום ה-95 ביחס בין שערים צפויים לשערים בפועל. לא טוב בלשון המעטה. לא נחדש לאף אחד שמי שחוטף את האש הוא רוברט לבנדובסקי. עם שער כל 150 דקות בליגה ושער בכל 376 דקות בשלב הבתים של ליגת האלופות; קצב בעיטות שנמוך מהעונה שעברה (55 עד כה לעומת 134 כל העונה שעברה) ועוד כמה נתונים מאוד לא מחמיאים, הביקורת מוצדקת.

גם אתם לא מאמינים? רוברט לבנדובסקי אחרי עוד החמצה (Credit: Getty Images)

כמובן, החלוץ הוא ממש לא תכלית הבעיות בהתקפת ברצלונה. מה עם השאר? ראפיניה הוא היחיד שאיכשהו מתקרב בלספק את הסחורה, עם שבעה בישולים. אבל בשערים לעומת זאת? רק שלושה. ז'ואאו פליקס, השחקן שדיברו עליו ש-"השתלב בבארסה והוא בינגו עבור צ'אבי" – סך הכול עם שישה שערים ושלושה בישולים. פראן טורס? אותו הדבר. אפילו לאמין ימאל, ילד בן 16 להזכירכם, בישל יותר מהם (4). בשורה התחתונה – בארסה הגיעה למצב שהיא מוצאת את עצמה עם המון שחקנים בינוניים, ובלי אחד לרפואה שייתן מספרים. מכאן מחשבה עוד חצי שנה קדימה: מי מתוך לבנדובסקי, פראן, ראפיניה, פליקס (ופאטי?) יעזבו? האם לאמין ימאל יקבל את המושכות בגיל כ"כ צעיר בהרכב? האם ויטור רוקה שמגיע תיכף ישנה משהו? נחיה ונראה.

4. על החשיבות של שחקן דומיננטי

לבארסה העונה יש בעיות כמעט בכל מקום במגרש, אבל יש לה עוד בעיה לא מדוברת: כבר אין לה שחקן מספיק דומיננטי. אפשר לטעות ולחשוב שזו מילה נרדפת ל-"מנהיג" או "שחקן של מספרים", אבל לא בדיוק. באנגלית יש מושג שנקרא "Lead the lines", השחקן שהוא המנוע של הקבוצה, הוא השחקן הזה שהכדורים הולכים דרכו ואליו כשהקבוצה בפיגור, שיסדר את איך שהשחקנים עומדים על הדשא, ה-"Go-to player", הברומטר של הקבוצה. לכמעט כל קבוצה גדולה יש לפחות אחד כזה (בלינגהאם, מוסיאלה, גריזמן, דה-בריינה – לא חסרות דוגמאות). גם לבארסה היה את השחקן הזה לפני עונה – קוראים לו לבנדובסקי. רק שהפולני, כאמור, כבר לא אותו שחקן. פדרי, שמנסה לחזור ליכולת השיא שלו בין פציעה לפציעה, לא מספיק דומיננטי; גונדואן היה צריך להיות כזה, אך בינתיים לא מנפק מספרים; פרנקי דה יונג הוא השחקן היחיד שבעיניי יכול להיות השחקן הזה, אך הפציעות ונדנדה ביכולת מונעות ממנו לעשות זו בינתיים; על פליקס בטח אי אפשר לדבר במושגים של דומיננטיות. בארסה היא קבוצה ללא רועה, וזה משהו שרואים מקילומטרים.

5. האיש על הקווים

צריך להגיד את האמת – צ'אבי כבר לא חסין מפיטורים. כבר אין לו את ההילה של "שחקן העבר האהוב ששב הביתה". הספרדי הגיע לעונה הזאת אחרי עונה וחצי טובות (ברוב הזמן), עם ציפיות גבוהות להמשיך לבסס את ההצלחה בזירה המקומית, ובעיקר לחזור לשלבים הגבוהים של ליגת האלופות. בפועל הכדורגל של הקבוצה שלו נראה לא מספיק טוב, וזה לא נראה שזה עומד להשתפר בקרוב.  גם בהנהלת ברצלונה מתחיל להיות לא שקט, ואי אפשר שלא להודות בכך שמתחילות תנועות ערות סביב הכיסא של הספרדי.

צ'אבי. יסיים את העונה כמאמן בארסה? (Credit: Getty Images)

אז נכון, יש לצ'אבי נסיבות מקלות –  הוא לא אשם בטעויות, בפציעות או בהחמצות. אין לו את את אותם שחקנים שהיו לקודמיו, בטח אין לו כיס רחב לשנות דברים בסגל וצריך להתמודד עם שחקנים כמו אוריאול רומיאו וסגל קצר מאוד. לזה אפשר להוסיף את הגלות אל הר היהודים. אבל עם זאת נראה שיש תחושה קולקטיבית לאוהדי בארסה שלא נעים להודות בה: אפשר להוציא מבארסה הרבה יותר.

עם הבעיות האלה בארסה יוצגת לפגרה ואל השנה החדשה. האם 2024 תהיה שונה עבור צ'אבי, או שמא בקרוב הבעיות יכריעו את "היורש של פפ" וזה ייגמר בפרידה כואבת? נותר רק לחכות ולראות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן